Tavsiye Edin ki...
Şeker Kedilerimiz

sekerkedilerimiz1.gif

KEDİLERDE DİYABET
Ana Sayfa
Sıkça Sorulan Sorular
Flaş Haberler
Önemli Haberler
Resim Albümü
Video Albümü
Arama
Linkler
İletişim
Tavsiye Edin
Sitemizdeki Bilgiler

 

Sitemizde yer alan bilgiler, yazarlarımızın yaşadıkları üzerine yaptıkları araştırmaların sonuçlarıdır. Ancak diyabetikkedi.com sitesi, çalışmaların içerdiği bilgilerin tüm hastalara uygulanabilirliği konusunda hukuki bir güvence vermez.

 

Sitemizde yayımlanan makaleler, bilgi amaçlı olarak kaleme alınmış olup, mutlaka veterinerlerimiz ile birlikte uygulanmak üzere hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin, veterinerleri ile görüşmeden, makalelerin içindeki bilgileri kendi başlarına uygulamamaları gerekir.

 

Çalışmaların telif hakkı, tamamen yazarlarına aittir. Eserler, sahiplerinin izni olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz, kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.  

www.tekcatimiz.info

Ziyaret Sayacı

Kimler Online
Şu anda 1 ziyaretçi çevrimiçi
RSS
Web Hizmeti

Desigraf

Bilişim Hizmetleri

Giriş Formu

Şifremi unuttum !
Siz de bize katılır mısınız ? Kayıt Olun
El Emeği Göz Nuru

Yazarlarımız

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Çizerimiz

Beslenme

Sağlık

Kedili Yaşam

Eğitim

En Popüler Yazılar
Bugün Aile Arayanlar
ailearayanlargif.gif
Üyelerin Son Yorumları
Tüm canlılara...
Yazan , 12-05-2013 13:01 Merhab...
05/11/14 00:51 Devamı...

İnsülin Pompası Kullanan Tip-1 Diyabetli
www.diyabetimben.com adında bir blo...
04/11/14 22:46 Devamı...

Mahzun 19 yaşında ve uzun zamandır ...
02/04/10 14:27 Devamı...

Çok sevindim:))) İnşallah Mahzun en...
02/04/10 14:25 Devamı...

ah Fatoş Hsnım, ağlaya ağlaya bakt...
02/04/10 08:06 Devamı...

www.diyabetikkedi.com www.diyabetikkedi.com - Uzun Etkili Insulin - Lantus
Uzun Etkili Insulin - Lantus Yazdır
Yazan H. Fatoş (GÜR) AKINOĞLU   
12 03 2008

Pek çok hasta sahibi tarafından sorulan uzun etkili insulinlerden Lantus’la ilgili bilgileri bu yazıda bulacaksınız. 

 

 

Ayrıca Lantus'un kedilerde kullanımı ile ilgili olarak www.felinediabetes.com 'da yapılan yazışmaları da yandaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.  Switching to Lantus

 Lantus OptiPen SC Enjeksiyon Solüsyonu  /  Sanofi-Aventis

Aşağıdaki bilgiler, Türk Medikal Net'ten alınmıştır (http://www.turkmedikal.net/vademecum/Lantus.php).
 

İnsülin glarjin 100U/mL

Ambalaj: 3 mLx5 kartuş.

Lantus OptiSet SC Enjeksiyon Kalemi

İnsülin glarjin 100U/mL

Ambalaj: 5 enjeksiyon kalemi (her kalemiçinde 3 mL’lik (300 IU) kartuş bulunur.

 

End.: Tip 1 diyabetli yetişkin ve 6 yaş ve üzerindeki çocuk hastalarda ve uzun etkili insülinin gerekli olduğu Tip 2 diyabetli yetişkin hastalarda endikedir.

 

Kontr.E.: İnsülin glarjin veya formülündeki yardımcı maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılık gösteren hastalarda kontrendikedir.

 

Uyar.: Lantus, güvenilirlik ve etkinliğiyle ilgili yeterli deneyim olmadığından, 6 yaşın altındaki çocuklarda, karaciğer yetmezliği olan hastalarda veya orta/şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalarda uygulanmamalıdır. Hipoglisemik epizodların özel klinik anlam taşıyabileceği hastalarda dikkatli olunmalı ve kan şekeri izlenmesinin yoğunlaştırılması tavsiye edilmelidir. Eşlik eden bir hastalık diyabetik ketoasidoz riski nedeniyle yoğun metabolik izlemeyi gerektirir. Gebe ve emziren kadınlarda kullanımına ilişkin klinik veri bulunmamaktadır. Önceden var olan veya gestasyonal diyabeti olan hastalarda tüm gebelik süresince iyi metabolik kontrolün sağlanması önemlidir.

 

Yan E.: Hipoglisemi; insülin dozu insülin gereksinimine göre çok yüksekse ortaya çıkabilir. Şiddetli hipoglisemik ataklar, özellikle tekrarlayan ataklar ise nörolojik hasarlara yolaçabilir. Uzayan veya şiddetli hipoglisemik epizodlar yaşamı tehdit ediciolabilir. Kan şekeri düze­yinde ani düzelme sağlayan yoğun insülin tedavisi dediyabetik reti­nopatinin geçici bir süre için kötüleşmesine neden olabilir. Enjeksiyon yerinde lipodistrofi oluşabilir ve lokal olarak insülin absorpsiyonu gecikebilir. Lantus içeren tedavi şemalarında, enjeksiyon yerinde kızarıklık, ağrı, kaşıntı, ürtiker, şişme veya enflamasyon gibi reaksi­yonlar görülebilir, bunlar çoğunlukla birkaç gün veya hafta içinde kaybolur. Ani gelişen alerjik reaksiyonlar nadir olarak görülebilir.

 

Etkileş.: Çok sayıda madde glukoz metabolizmasını etkiler ve Lantus’un dozunun ayarlanmasını gerektirebilir.

 

Doz Önerisi: Lantus, her gün aynı saatte olmak şartıyla, günün herhangi bir saatinde, günde bir kez uygulanmalıdır. İnsülin glarjin dozu ve uygulanım zamanı kişiye göre ayarlanmalıdır. Tip 2 diabetes mellitushastalarında, Lantus oral etkili antidiyabetiklerle beraber uygulanabilir. Bazal insülinle tedavi şemasını günde iki kez NPH insülinden, günde tek doz Lantus’la değiştiren hastalar, gece ve sabah erken saatlerde hipoglisemiriskini azaltmak için, tedavinin ilk haftalarında günlük bazal insülindozlarını %20-30 oranında azaltmalıdırlar. Subkütan uygulanır. İntravenöz uygulanmamalıdır. Lantus başka bir insülinle karış­tırılmamalı veya seyreltilmemelidir. Kartuş içindeki solüsyon berrak ve renksizse, görülebilirherhangi bir katı parçacık içermiyorsa ve su görünümünde ise kullanınız. Kalemin içine yerleştirmeden önce, LantusOptiPen 1-2 saat oda sıcaklığında tutulmalıdır. Enjek­siyondan önce kartuştaki hava kabarcıkları çıkartılmalıdır. Kalem kullanım talimatları dikkatle takip edilmelidir.

 


Favori olarak ekle (32) | Alıntı Yap | Görüntüleme sayısı: 8009

  Yorum yazın
RSS yorumları

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Son Güncelleme ( 16 03 2008 )
 
< Önceki   Sonraki >