Yazar - H. Fatoş GÜRSAĞLIK

Doğal Glucosamin+Chondroitin

Değerli Dostlarım,

Bu yazımızın içeriği, %100 etobur canlılar olan kedilerimiz için hem çok lezzetli hem de çok yararlı bir ev maması tarifi olacak.

“Kedimiz biraz yaşlı. Yok yaşlı değil ama ayağı kırılmıştı/incinmişti, eklemlerinde sorun var.”

“Topallıyor ama nedenini bilemiyorum”.

Bunlar hepimizin ya da belli bir yaştan sonra çoğumuzun, pisilerimiz için endişelendiği sorunlar. Peki ne yapıyoruz? “İlaçlarını alıyor, veteriner kontrolünde”. Hmmmm, yeterli mi? Peki ya beslenmesi? “Çok iyi besliyoruz. En son aldığımız kuru/yaş mama eklemleri de güçlendiriyormuş”. Yok, pek de öyle değil. Çok yüksek ısılarda hazırlanan o hazır mamaların içeriği bir yana, o yüksek ısılarda hazırlanan malzemelerde yararlı bir şey kalır mı? Bence kalmaz.

O zaman, hadi bugün kedilerimiz için bir mama yapalım da, bir hafta yedikten sonra bakalım eklem ağrısı mı kalıyormuş?

Malzemeler:

Güvendiğiniz bir sakatatçıdan;

½  bağ (5 adet) kuzu paça,

½ kg işkembe,

½ kg tavuk ciğeri,

½ demet maydanoz sapı,

1 adet orta boy patates.

Hazırlanışı:

Sakatatçınız paça ve işkembeleri güzelce temizlesin (artık pek çok yerde temizlenmiş olarak satılıyor). Siz de eve gelince sıcak su içinde sert bir fırça ile bir kez daha temizleyin. İşkembeyi, ciğeri ve paçaları, üzerlerini kapatacak kadar su içinde düdüklü tencereye koyun, kapağını kapatıp harlı ateşte kaynadıktan sonra altını iyice kısıp, düdüğü indirin. 1.5 saat kısık ateşte kaldıktan sonra, altını kapatıp kendi halinde soğumaya bırakın. Açtığınızda, paça kemiğinin üzerindeki etler kendiliğinden dökülüyor ise, pişmiştir. Yoksa biraz daha pişirin.

Paça ve işkembeleri kepçe ile başka bir kaba alıp, suyuna kabukları bulaşık süngerinin tersindeki plastik tel ile ovularak temizlenmiş kabuklu patatesler incecik dilimler halinde kesilir, maydanoz sapları da yine incecik kıyılır ve ciğerler ilave edilir. Harlı ateşte düdük ötene kadar kaynatıp, düdük indirilir ve altı kapatılır.

Kendiliğinden soğuduktan sonra, işkembe ve paça etleri robottan geçirilir.  Ciğer, patates ve  maydanozlar da ayrı olarak, iyice macun haline gelene kadar çekilir.

 

 

Bir kapta, her iki malzeme makul miktarlarda kaşıkla karıştırılır, içine az miktarda köftelik ince bulgur ve ayrılan paça/işkembe suyundan ilave edilir ve servis yapılır.

Kalan malzeme de, yine aynı şekilde harmanlanarak, ince plastik/cam kaplarda dondurucuda 1 haftada tüketilmek üzere saklanabilir.

ÖNEMLİ NOT: Kedilerimizde böbrek sorunu varsa ya da ileride olmaması için, evde 
hazırladığımız ya da hazır mamaların içine mutlaka ½ çay kaşığı fırınlanmış ve un haline 
getirilmiş yumurta kabuğu ilave etmeyi unutmayalım. Çünkü böbrekleri yoran, aslında 
hayvansal protein değil, içindeki Fosfordur. Yumurta kabuğunun içerdiği yüksek kalsiyum 
Fosforu bağlayarak, bağırsaklardan atılmasını sağlar ve böbreklerin yorulmasını önler.

Kedilerimize afiyet olsun, sağlıkla yaşasınlar!

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.