Yazar - Eda DAĞDEVİRENSAĞLIKÜyelerimizin Canları

Kedilerde Bağırsak Hastalıkları 3 (Neko) Kanlı ishal 10 yıl sonra yeniden

10 yaşını geçince Neko‘nun oturduğu, yattığı yerlerde önce dışkı kalıntıları sonra da kan olduğunu fark ettim. Hemen akla ilk gelen olarak parazit tedavisi uyguladık. Düzenli parazit tedavisi görüyordu ama sokağa çıktığı için akla ilk gelen buydu. Kanama devam edince veteriner tarafından tekrar kontrol edildi, uygulanan görüntülemeler (ilaçlı rontgen, ultrason, doppler) sonunda bağırsakta dev bir tümör tespit edildi. Ameliyat olması ve tümörün alınması şarttı.

Ameliyatın öncesinde veterinerim, Veda marka bir ilacı kullandırmaya başladı (sindirim sistemi için kullanılan Phytoelite Cleansing Tea).

veda Maalesef zaten spastik bağırsaklı olan Neko‘nun bağırsağının 1/3 u ameliyatla  tümörle birlikte alindi. Tümör yaklaşık mandalina büyüklüğündeydi, patolojiye gitti. Sonuç; Sarkoma! Hem de en kötü çeşidinden ve bağırsağın sağlam kısımlarında bile var! Genelde lösemi aşısı sarkomaya yol açar, ben kedilerime asla yaptırmadım ve yaptırmam. Kuduz aşısı da sarkomaya yol açabiliyor ama ben bu aşıyı da apartman hayatından kurtulduğumdan beri, yani Neko 2 yaşındaykenden beri kullanmıyorum. Bu sebeple polip nedenli oluştuğunu düşündük. 10 yıl önceki kanamalarının nedeni de polipti demek ki…

Kanserli ve zaten doğuştan spastik bağırsak, kaynayacak ve çalışacak mı diye beklemeye başladık. Bu ameliyat zaten Neko için çok zorken, bir de kanserin de en kötüsüyle savaşmamız gerekti. Veterinerim en fazla 3 ay yaşamasının mucize olacağını,  poposunu bile tutamayabileceğini söyledi.

Biz, 2. kere savaşmayı seçtik…

Maalesef Türkçe sitelerde hayvanlar için kanser ve tedavi yöntemleri hakkında pek de düzgün bilgi yok. Ben de İngilizce araştırmalara yoğunlaştım. Amerika ve Avrupa da uygulanan tedavileri ve kanserle ilgili akademik makaleleri okudum, örnek vakaları inceledim. İnsanlar ve hayvanlar için olan her bilgiyi değerlendirdim, çoğunda anne sütünün etkileri ve iyileştirme gücü ile ilgili bilgiler ve örnekler vardı.  Yaklaşık 1 hafta, günün neredeyse tamamını araştırmayla geçirdim. Ülkemizde kemoterapi hariç pek seçenek yok. Oysa özellikle hayvanlar için kemoterapi bence faydadan çok zararı olan bir tedavi. En azından ülkemizde kullanılan kemoterapi ilaçları, Avrupa ve Amerikadakilerle karşılaştırılması mümkün olmayan türden. Tabii burada eklemem lazım ki, her hayvan, her kanser türü aynı değil. Ben ve veterinerim, bizim için en yararlı gördüğüm tedavileri uyguladık ve bu kemoterapi değildi!

İlk hedef, bağırsağın kaynaması ve düzgün çalışması olacaktı, kanser sonraki hedefti ve bu doğrultuda tedaviye başladık. Yaklaşık 7-10 gün veterinerde kalması gerekiyordu, her gün sabahtan akşama kadar ben de veterinerde kaldım ki, Neko stres olmasın.

Ameliyat sonrası 3 gün sadece serum ve ilaçlarını aldı, mama verilmedi. Sonrasında yaklaşık 1 hafta Oralade Elektrolit Desteği adlı bir ilaç kullandık. Bu ilaç, saatle süre tutulup tekrarlanarak ve arttırılarak veteriner tarafından uygulandı, dehidrasyon, elektrolit kaybı, vb… için.

4. Günden itibaren beslenmeye kademeli geçildi, kaşık ucuyla azıcık yaş mama ile başladık ve miktarı her gün arttırarak  verdik. Bundan1 hafta sonra adeti tek tek arttırarak, kuru mama da vermeye başladık. Bu süreçte Viyo Reinforced adlı probiyotik lif içeren bir besin takviyesi kullandık. Veterinerlerde birçok çeşidi olan bu sıvı besin,  zengin içeriği ile çok faydalı oldu.

viyo

8. Günün sonunda durumu biraz düzelince, Neko klinikte iyice stres olmaya başladı, iştah kesildi ve agresif tavırlar sergilemeye başladı. Veterinerin izniyle her gün seruma gidip gelmek ve müstakil bir odada asla atlamadan, zıplamadan kalması şartıyla eve çıktık. Evde ve veterinere gidip gelerek, yaklaşık 15 gün daha bu tedavi sürdü. Hala dışkısını kolonda biriktiremiyordu ve kıvamı hala ishal derecesindeydi.

Tedaviye devam ettikçe, dışkılama sıklığı azalmaya ve kıvamı da düzelmeye başladı. Bu, bağırsağının iyileştiğini gösteriyordu. İlaçları bittiğinde, veterinerin onayıyla mamasının yanı sıra Omega 3, Kolostrum ve zeytinyağı vermeye başladım. Bu üçlü de kansere çok faydalı.

kolostrum

Sonra Kolostrumdan anne sütüne geçtik. İnsan anne sütüne!!!

annesutu

Yurt dışında kanserin en etkili ilacı anne sütü olarak geçiyordu ve veterinerim de ısrarla anne sütü öneriyordu. Araştırmalarda da anlatılan, Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumor cells” (HAMLET) anne sütünde bulunan bir protein. Antikansrojenik bir etki göstererek, kanser hücrelerini öldürüyor. Bu sırada toksik hale dönmeden, diğer ölü hücreler gibi vücuttan atıyor.  Sadece insan anne sütünde var. HAMLET, bebeğin midesindeki asitlerle oluşan bir kompleks ama zeytinyağdaki omega ile de oluştuğunu ve/veya yetişkinlerde, hayvan deneklerde de oluşabildiğini gösteren araştırmalar var. Hala araştırmalar devam ediyor ve HAMLET’in nasıl çalıştığını bulabilmiş değiller. Nasıl olup da, sağlam hücreleri kanserli hücreden ayırdığı ve kanser hücresini nasıl zararsız hale getirdiği bulanamadı. Yapay olarak da üretilemedi. HAMLET  40 tür kanser hücresini yok edebiliyor. KEMOTERAPİ İLE ÇALIŞMIYOR.

 

Neko 5 kilo dur. Veterinerim 5 cc ver hergün dedi ve 3 ay kullandık. Şimdi 3 cc ye ve gün aşırıya indik. Neko’nun anne sütleri, ilk 3 gün içinde yani kolostrum özellikli sütler.

Anne sütünün de etkisiyle, gün geçtikçe Neko iyice toparlanmaya başladı. Veteriner, anne sütü hariç tüm ilaçları kesti. Zaman geçtikçe, Neko‘nun dışkısı, genel durumu, iştahı ve hareketleri sağlıklı bir kediymiş gibi iyice düzeldi. Veterinerde sık sık kontrol ediliyor ve durumu iyileşiyordu. Hatta kilo almaya başladı. Bu yazıyı, ameliyatından 4 ay sonra bugün yazıyorum ve herkese kanser için ANNE SÜTÜ öneriyorum.

Umarım Neko kızımızla birlikte daha uzuuun yıllar sağlıkla yaşarız…

Özellikle belirtmek istiyorum ki, yazdıklarım bizim tedavimizdir. Lütfen ama lütfen her okuduğunuz, duyduğunuz ilacı veterinerinize danışmadan asla kullanmayınız. Ben kullanılan ilaçları değil, sadece verdiğimiz takviyeleri yazdım. Bize iyi gelen, size de uygulanabilir demek değildir. Her vaka ve hasta farklıdır. Kedinizi her zaman, güvendiğiniz bir veteriner hekim tarafından tedavi ettiriniz.

  neko3 neko4 neko16 neko15 neko14

neko12 neko13

Paylaşmak önemsemektir!

Share

6 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.