SAĞLIKKedili Yaşam

Kedimizin Ateşini Nasıl Ölçeriz?

Kedilerde vücut ısısının düşmesinin ne kadar tehlikeli olduğunu vurgulayan yazıdan sonra, normal vücut ısısı ve kedilerin ateşinin nasıl anlaşılabileceği ve ölçülebileceğini soran mesajlar aldık. Bir çoğu da rektal ölçüm zor olduğu için, çocuklarda kullanılan kulak termometrelerinin kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmek istiyordu. Aşağıda konuyla ilgili pratik ama bilgilendirici bir yazı bulacaksınız. Tedbirli olmakta yarar var.

Kedilerin anatomisi çok özeldir ancak bazı kedi sahipleri bunu bilemeyebilir. Bunun için, fotoğrafların incelenip, genital bölgenin iyice öğrenilmesi ve kedinin ateşinin nasıl ölçüleceğinin önceden bilinmesi gerekir.

Kediniz hasta olduğunda, önce ateşine bakılmalıdır. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz, veterinerinize de gidebilirsiniz.

 Kedilerin normal rektal ısısı 38.05 – 39.1⁰C arasındadır (100.5-102.5 F). Daha yüksek bir ateş, diğer belirtilere de bağlı olarak, acilen veterinere gitmeyi gerektirebilir. Kulakların, burnun ve başın ısısı, ateşin saptanmasında uygun bir yöntem sayılmamaktadır. O nedenle ateşin rektumdan termometre ile ölçülmesi gerekir. Ayrıca kulak termometreleri de kedilerde kullanılabilir ancak doğru kullanılması gerekir.

Rektal ısı ölçümü

http://loudoun.nvcc.edu/vetonline/vet105/catbag.jpgBazı kediler rektal ısı ölçümüne fazla tepki göstermezken, bazıları bundan hiç hoşlanmaz. Bu durumda, ikinci bir kişinin kediyi fazla sıkmadan sabit tutması gerekir. Kedinin yüzü dışarı bakacak, başı kolunuzun kıvrımına gelecek şekilde yerleştirin. Gerekirse, kuyruğu açıkta bırakacak şekilde kedinizi bir havluya da sarabilirsiniz. Daha sonra;

Check a Cat for Fever Step 5.jpgEğer civalı termometre kullanıyorsanız, dirsekten hızlı hızlı sallayarak civa 34.4⁰C’ye düşene kadar bekleyiniz. Ardından termometreyi  alkol, su bazlı jel vs ile siliniz. Yardımcınızın, kediyi bir yandan ön bacaklarından tutarken, ensesinden de sıkıca kavradığından emin olmalısınız.

Kedinin kuyruğunu kaldırın, yavaşça ve dikkatli bir şekilde termometreyi rektumdan içeri 2.5 cm kadar itiniz. Civalı termometrelerde 2 dk beklemek yeterlidir. Digital olanlar ise, zaten ısı sabitlendiğinde sinyal verecektir. Termometreyi dikkatle çıkarıp, okuyun.

Kulaktan ısı ölçümü

Check a Cat for Fever Step 9.jpgKediler için normal kulak ısısı 37.8-39.4⁰C (103 F)’dir. Kulak termometreleri, kulağın zarından gelen infrared ısı dalgalarının ölçümü ile çalışır. Kulak zarının, beynin kan ısısını ölçtüğünden, vücut ısısının iyi bir göstergesi olduğu varsayılır. Termometrenin en doğru sonucu alabilmesi için, yatay olarak kulak kanalının içine yerleştirilmesi çok önemlidir. En iyi sonuç, kedi ve köpekler için tasarlanmış olan uzun saplı ve kulak kanalına rahat giren kulak termometrelerinin kullanılmasıyla alınabilir.

Karşılaştırma yapabilmek ve doğru sonuç alabilmek için, önceden hem kulak, hem de rektal ölçüm alıştırması önerilir. Çünkü bu pratiği yapıp, en doğru şekilde kulak ölçümü yaptığınızda her iki sonuç birbirine yakın olacaktır.

Eğer kedinin ısısı 37.2⁰C’den düşükse, hipotermi olasılığına karşı veterineri aramanız veya en yakın acil servise gitmeniz gerekecektir. Şok gibi, oldukça ciddi bazı sorunların göstergesi de olabilir. Yüksek ısı ise, kedinizde bir enfeksiyon olduğu anlamına gelebilir.

th-71574-52232H_030-cat

Kaynak: http://www.petplace.com/cats/how-to-take-your-cat-s-temperature/page1.aspx

Resimler:

http://www.dkimages.com/discover/DKIMAGES/Discover/Home/Animals/Pets-and-Pet-Care/Cats/Cat-Care/Cat-Care-754.html
http://www.dkimages.com/discover/DKIMAGES/Discover/Home/Animals/Pets-and-Pet-Care/Cats/Cat-Care/Cat-Care-638.html
http://www.drsfostersmith.com/cat-supplies/cat-ear-care/ps/c/3261/1958
http://www.imshopping.com/review/small-pet-health-care-pettemp-instant-ear-thermometer
http://loudoun.nvcc.edu/vetonline/vet105/catbag.jpg

 

Görüntüleme sayısı: 2078

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.