Merhaba değerli ziyaretçilerimiz,

…….”Bu site, yıllar önce diyabetli kedilerimizin yaşam öykülerini ve diyabetle ilgili deneyimlerini paylaşmak amacıyla hazırlanmıştı. Zaman içinde kedilerde diğer sağlık sorunları, beslenme, eğitim, kitaplar, öyküler ve şiirlerle zenginleşti. Sitedeki bilgiler, diyabetle mücadelede yola tek başına çıkmış olan ailelerin, birbirini bulmadan önce kendi başlarına çabalayarak edindikleri  bilimsel bilgilerin,  yaşam süzgecinden geçmiş özetleridir. Verdiğimiz bilgiler, yaşadıklarımızla sınırlıdır. Sizler de benzer süreçleri yaşarken, bu bilgilerden başlangıç noktası olarak yararlanabilir, veterinerinizle işbirliği yaparak kediniz için en uygun tedaviyi bulabilirsiniz“………

Sitemiz, uzun sancılı ve acılı dönemin (2001 yılından beri) ardından, Tip-2 diyabete rağmen kaliteli bir yaşam sürmeyi birlikte öğrendiğimiz kedim Tarçın’ın hastalığına dair tüm bildiklerimizi, yaşamlarının bir döneminde diyabet hastası olarak ya da bir başka  metabolik nedene bağlı ortaya çıkan yüksek kan şekeri ile tanışmış olan diğer pisiciklerin aynı acıları çekmemeleri, aileleri ile birlikte üzülmemeleri için, “diyabetli kedilerin yaşadıkları deneyimleri paylaşmak amacını taşımaktadır.

Yukarıda bahsedilen bilgiler, ilk kez www.tekcatimiz.info, www.tekcatimiz.com adresinde, kediseverlere ulaştırılmaktaydı. Çaresizlik içinde internet’ten araştırma yapan aileler, bizi bulduklarında, aramızda kırk yıllık bir dost bağı kuruluveriyor, dertleri dertlerimiz oluyordu. Daha sonra Şeker Kedi Tarçın adıyla yeni bir yüzle internette yerimizi aldık. Yıllar içinde, edindiğimiz tüm deneyimleri aktardığımız aileler, bazılarının henüz yüzünü görmemiş bile olsak, artık bizim yakın dostlarımız.  Artan başvurular üzerine, bu bilgileri ilgili isim altında (Diyabetikkedi) sunmak zorunlu hale geldi ve diyabetle ilgili tüm alan adlarimizi bu isim altında toplamaya karar verdik.

Yeni siteyi, tekcatimiz aracılığı ile tanışıp dost olduğumuz, en zor zamanlarda kader birliği  ettiğimiz diyabetik kedilerin  anneleri ile birlikte kurmaya karar verdik. Pisilerimizin (TARÇIN, MESTAN, CUNİ) her birinin yaşam hikayesini, diyabet ya da yüksek kan şekeri serüveninin tüm ayrıntılarını, başka pisicikler ve aileleri aynı zorlukları ve acıları yaşamasınlar diye kendi sayfalarında, annelerinin kalemlerinden okuyacaksınız.

Sitede konuyla ilgili olarak derlediğimiz tüm bilgiler, kaynakları gösterilerek verilmekte, ayrıca ilgili sitelere linkler oluşturulmaktadır. Diyabetin yanısıra, kedilerle yaşam kolaylıkları ve şefin tariflerinden de zevkle yararlanacak, önemli uyarıları izleyebileceksiniz.

Keyifli gezintiler. 

Damdan Düşenler…

Temel bir gün damdan düşmüş. Herkes telaşlı, “doktor çağıralım” diye bağırışırken, Temel de sesini duyurmaya çalışır: bana damdan düşen bir doktor bulun diye.

Bizler de, bu yaklaşımla benzer sorunları yaşayan kişiler olarak bir araya geldik ve sitemizde bilgilerimizi, deneyimlerimizi paylaşmaya başladık. Bizler; kendisini veteriner hekim yerine koyan değil, deneyimlerini veteriner hekimleri ile birlikte, onların onayı ile paylaşıma açan kişileriz. Yapmaya çalıştığımız belki de en önemli ve farklı şey; yaşadığımız sorunlar hakkında yaptığımız araştırmaları da sitemizde yayınlayıp, hem ziyaretçilerimize, hem de veteriner hekimlerimize destek olmaya çalışmaktır.

Bu nedenle, bir kez daha vurgulamakta büyük yarar vardır. Bu sitede yer alan bilgiler, tamamen yaşadıklarımızın ve bu esnada bebeklerimizin daha fazla acı çekmemesi için yaptığımız araştırmaların paylaşılmasına yöneliktir.

Sizler, bu bilgileri veteriner hekimlerimizle paylaşarak, onların da onayını alarak kullanmalısınız. Çünkü yapılan her araştırma ya da deneyim, bir başka can için uygun olmayabilir.

Acısız, sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla.

Diyabetikkedi Ailesi

diyabetik.kedim@gmail.com