Sorular ve CevaplarYazar - H. Fatoş GÜRDiyabetDiyabetik Kedi

Cihazla İlgili Sorular ve Cevaplar | Kedilerde Diyabet

YORUMLAR:

 • Son zamanlarda evcil hayvanım için kullanıyorum. Sonuncusu dün uygulandı, ancak 12 saat sonra bile, doğru bir şekilde yapışmadığı uyarısı veriyor. Dikkatle incelediğimde, veterinerimin kullandığı cilt tutkalının sensörün altına sıkışmış ve interstisyel BG’yi okumakta zorluk çekiyor olabileceğini düşünüyorum. Sensörün uygulanacağı yer yeterince traş edildiğinde, ek yapıştırıcı olmadan da yapışabileceğini düşünüyor musunuz?
  • Merhaba Lauren, Evet bazı insanlar ek tutkal olmadan köpeklerde kullanıyorlar. Yapıştırıcı olmamasına rağmen, herhangi bir sebepten dolayı riskli değerler okuyan garip bir sensör elde edebilirsin (belki kateter çevresinde biraz enfeksiyon veya kanama olabilir). Sadece buna dikkat etmeli ve eğer varsa sensörü yenisiyle değiştirmelisin.
 • Sensörü köpeğin cildine yapıştırmak için hangi yapıştırıcıyı kullandınız?
  • Merhaba Mike, sadece normal doku yapıştırıcısı.
 • Güney Afrika’da veterinerim. Bir kedide test etmek üzereyiz. Daha önce bir kedide denediniz mi? Üzerine Tegaderm (şeffaf yara bandı) takmanın iyi olacağını düşünüyor musun? Çıkmasından gerçekten korkuyorum. Ayrıca, içeriye doğru ne kadar bastırmamız gerekiyor? Biraz güçlü bastırmak gerekiyor gibi mi görünüyor? Teşekkürler!
  • Merhaba Rowena, kendim bir kedide denemedim, ama deneyen, birçok kişi var. Sıkıca itmek gerekiyor ancak küçük videomuzda göründüğü kadar dramatik değil! Bence bir kediye de uygulanabilir. Sanırım birçok kişi, sensörü korumak için hem kedi hem de köpeklerde cihazın üzerine bir tür örtü koyuyor. Sensörün köpeklerde her zaman çok sağlam kaldığını biliyorum ve daha büyük bir kapatıcı örtünün, çıkmayı daha fazla kolaylaştırabileceğini düşünüyorum.
 • Veterinerimiz tavsiye etti ve çok memnun kaldık. Yaşlı köpeğimizin, diyabetin yanı sıra çok sayıda sorunu var ve bu sensör kalıcı olsaydı harika olurdu diye düşünüyoruz. 10 gün içinde değiştirilmesi gerektiğini biliyorum ama dikkatli kullandığımız sürece sensörün uzun süre kalmasının bir kontrendikasyonu var mı?
  • Bildiğim bir sorun yok. Kullandığınız bölgede cilt iltihaplanmadığı sürece sorun olmaz.
 • Merhaba, diyabetik olduğum için işim sayesinde bu sistemi kendim için sipariş edebiliyorum. Mini schnauzer’ım da diyabetik ve yakında Somogyi etkisi için test yapılacak çünkü o kadar çok iniş ve çıkışlar oluyor ki, kontrol altına almakta zorlanıyoruz. Kendim ve onun için kullanacağım arasında bir fark var mı ve videodaki köpeğin daha büyük bir cins olduğunu fark ettim. Benim köpeğim biraz küçük değil mi?
  • Merhaba Sandy, insanlarda kullanılan cihazla tamamen aynı cihaz. Biz köpek için kullandık. Mini bir Schnauzer’a da uygun. Uymaması için çok çok küçük bir köpek olmalı. Bu cihazlar, benim deneyimime göre somogyi kontrolünde bir devrim yaptı. En zor vakalarda bile sadece arasıra sapmalar vardı ki, bunlar da glikoz eğrisi ile rahatça halledilebiliyor. Glikoz eğrileri genellikle rutinin değişmesinden etkilenir.
 • Merhaba, ben bu cihazı diyabetik bir köpek üzerinde deneyen bir veterinerim. Sahibi kendisi taktı ve implantasyonda hiç bir sorun olmadı. Ancak sadece ‘HI’ okumaları almaya devam ediyoruz. Bazen 20’lerdeki değerler (360 mg/dl) gösterdi ancak bunun gerçek bir okuma olup olmadığını görmek için kan aldığımda 4.5mmol / L (81 mg/dl)idi. Bunun neden olabileceği hakkında bir fikriniz var mı? İnsanlar için aplikasyona girilen veriler ile ilgisi var mı? Diğer her şeyi doğru yaptığımızdan eminim ve sensör hala iyi durumda.
  • Merhaba Charlie, bu biraz sıra dışı. Yeni bir sensör takıp tekrar deneyebilirsin Ayrıca bir glukometre ile doğrulayın. Rastgele bir nedenden dolayı yanlış sonuç verebilir. Bu, kanüldeki bir çizik, lokal iltihap veya herhangi bir şey olabilir. Buna bağlı ağrı nedeniyle de yüksek gösterebilir. Onun dışunda % 90 çok iyi çalışıyor.
 • Küçük köpeğimize takılan 14 günlük bir sensör, 4 gün sonra hata mesajı vererek bozuldu ve çıkarılıp değiştirildi. Çok iyi çalışmasına rağmen, nadiren de olsa test stripleri ile karşılaştırıldığında 30-125 birim farklı olarak, şüphe uyandıran bir sonuç verebiliyor! FreeStyle yardım hattı, “hayvanlar da test edilmediğinden” geri ödeme veya değiştirme yapılmadığını söylüyor. Yapılabilecek başka bir şey veya herhangi bir tavsiyen var mı?
  • Açıkçası Abbott ile resmi bir bağımız yok. Sanırım onları bu durum için suçlamak çok zor. Çünkü hayvan kullanımı için üretilmemiş.
   • Aynı şey bize de oldu. Başlangıçta 10 günlük sensörle başladık ve küçük 8 lb Min Pin’imizde çok iyi çalıştı. Günde birkaç kez patisini delmek yerine bu cihaz çok iyi oldu. Yeni tanı konmuş diyabet ve Cushing hastalığı var. Ne yazık ki şirketi aradım ama köpek üzerinde kullanıldığı için geri ödeme olmadığını söylediler.
 • Yaklaşık 6 aydır Freestyle Libre’i köpeğimde kullanıyorum (kendim monte ettim). Çoğunlukla oldukça doğru okumalar yaptım. Onsuz diyabetini kontrol etmeyi hayal bile edemiyorum. Ancak son iki 14 günlük sensör gerçekten garip davranıyor. Üzerinde bulunan sensör şimdi “LO” (<40 mg / dL) okuyor ancak AlphaTrac 2 glukometre ile alınan kan şekeri sürekli olarak yaklaşık 140 mg / dL okuyor. Sensör daha önce de glukometreden 50-100 mg / dL daha yüksek okumuştu. Kötü bir cihaza denk geldim gibi görünüyor.
  • Merhaba benim twila (köpek)’da Libre kullanıyorum. Eve gelir gelmez sensör düştüğünden, veteriner Çarşamba günü yeni bir tane daha yerleştirecek. Sensörün kalmasını sağlayacak daha iyi bir çözüm var mı? Tıknaz olduğu ve boynunun arkasında bir rulo olduğu için yerleştirme ile ilgili sorun yaşıyorum.
   • Biraz daha iyi yapışması için sensörün alt tarafındaki yapışkan kısmın kenarına biraz doku yapışkanı ekleyin. Bu genellikle işe yarar. Ayrıca düz ve çıkarılması daha zor olan bir bölgede deneyebilirsiniz.
  • Veterinerim köpeğime Freestyle Libre sensörünü 3 kez taktı ama hiçbiri yerinde kalmadı. Cerrahi yapıştırıcıyı denedik, sardık… Yeni diyabet teşhisi kondu. Bir eğri oluşturmaya ve doğru dozu saptamaya çalışıyoruz. Köpeğim çok fazla yerlerde yuvarlanıyor ve biz de onu 7/24 izleyemiyoruz. Daha fazla para harcamadan başka öneriler olabilir mi?
   • Sensörü çıkarmaya kararlıysa, Libre onun için uygun olmayabilir.
  • Şu anda kan şekeri çok yüksek olan köpeğim için kullanmak istiyorum. Veterinerimiz tarafından önerildi ancak cevaplayamadığı birkaç sorum var. En az 8 saatte bir tarama yapmaktan bahsetti. Sekiz saatlik bir sürede tarama yapılmazsa ne olur? Sensörü bozar mı? İşe gidip gelmek zorundayım ve sabahları çıkmadan önce ve eve döner dönmez taramam gerekiyor ancak tekrar tarayabilmem için sekiz saate yakın bir zaman gerekiyor.
   • Her 8 saatte bir tarama yapmazsanız, eğride bir boşluk olur, başka bir şey olmaz.

Kaynak: https://www.vetpracticesupport.com/our-experience-with-the-freestyle-libre-continuous-glucose-monitoring-system-in-diabetic-dogs/

Anahtar Kelimeler: kedilerde diyabet, kedi ve diyabet, diyabet ve kedi, kedilerde şeker hastalığı, kedi ve şeker hastalığı, şeker hastalığı ve kedilerkedilerde kan şekeri, kedi ve kan şekeri, kedilerde yüksek kan şekeri, kedi ve yüksek kan şekerikedilerde diyabet ve insulin, kedi ve insulinkedilerde kulaktan kan alma, kedi ve kulaktan kan alma, kedi ve kan şekeri ölçümü, hayvanlarda diyabet

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.