Yazar - Bilgehan ENERSAĞLIK

Ani Kedi Ölümleri: Nedenlerini Anlamak

Bir kedi severin yaşayabileceği en korkunç şeylerden biri, çok sevdiği kedisinin ani kaybıdır ve bu ani ölümü anlamaya çalışmak dayanılmaz derecede acı vericidir. Olanları anlamak, farklı olarak neler yapabileceğinizi düşünmek ve / veya olası bir probleme dair gözlemlediğiniz işaretler olup olmadığını belirlemek istersiniz. Ve anlaşılması en güç kedi ölümleri de, özellikle genç kedilerde görülen veya hiç beklenmedik bir anda olanlardır. Bu makalede, ani kedi ölümlerinin bazı olası sebeplerinden söz edeceğiz.

Kedilerin ortalama yaşam süreleri 16-22 yıl arasında değişmektedir. Sadece ev içerisinde yaşayan kediler, en uzun yaşam süresine sahiptir. Bunları hem içeride hem dışarıda yaşayan kediler izlemektedir. Fakat yalnızca sokakta yaşayan kediler toksinlere, çeşitli travmalara, hayvan saldırılarına ve bulaşıcı hastalıklara maruz kalmaları nedeniyle en kısa ömre sahiptir.

Kedilerde Ani Ölümün Olası Sebepleri

Kedilerde beklenmedik ya da ani ölümün birçok sebebi vardır. Hastalık ve ölüm dışında, göz önüne alınması gereken en önemli şey, kedilerin hastalıklarını hayatta kalma doğası gereği gizlemekte çok iyi olduklarıdır. Bu gerçek, özellikle her gün gördüğümüz kedimizdeki kilo kaybı, tüy dökülmesi veya donuk ve cansız tüy gibi ince değişiklikleri fark etmediğimizde, hasta olduğunu çok geç fark etmemize yol açabilir.  Çoğumuz, kedimiz yaşlandıkça kilo kaybı ve uyuşukluk gibi semptomların hastalıktan çok yaşa bağlı olduğunu düşünürüz.

Ani Kedi Ölümünün Nedenleri Arasında:

  • Travma. Ani kedi ölümünün yaygın bir nedeni travmadır. Bu sokak kedilerinde daha sık görülür, ancak herhangi bir kediye de olabilir. Travma örnekleri arasında araba gibi araçlar tarafından alınan darbeler, köpeklerden ve diğer hayvanlar tarafından ısırılmalar, ateşli silah yaralanmaları, düşmeler veya ezilmeler sayılabilir.
  • Toksin. Ani kedi ölümünün bir başka nedeni de toksinlere ve ilaçlara maruz kalınmasıdır. Bu, sokak kedilerinde daha sık görülen, ancak ev kedilerinde de görülebilen başka bir sorundur. Yaygın toksinler, oda kokularına maruz kalma, asetaminofen içeren ilaçlar, zambak (özellikle paskalya zambağı) gibi bitki toksisitesi ve çeşitli fare zehirlerinin yutulması şeklinde görülebilir.
  • Kalp hastalığı. Beklenmeyen kedi ölümünün en yaygın nedenlerinden biri kalp hastalıklarıdır. Belirtileri yok denecek kadar az olabilir. Kediler normal görünebilir, semptomlarını iyi gizler ancak aniden hastalık belirtileri göstererek dekompanse olur. Bazı kedilerde kalp hastalığı, solumayı zorlaştıracak veya arka bacaklarının kullanımını zorlaştırarak acı içinde inlemelerine sebep olacaktır. Bazı kedi sahipleri ise, ortada hiçbir belirti yokken sadece kedilerini ölü bulabilirler. Kedilerde kalp hastalığının en sık nedeni, Hipertrofik Kardiyomiyopatidir (HCM). Ayrıca kedilerde kalp kurdu hastalığı da ani ölüme neden olabilir.
  • Kalp krizi. Önceleri aksine inanılsa da, kediler kalp krizi geçirebilmektedir. “Kalp krizi”, en sık koroner arter hastalığıyla ilgili olan miyokard enfarktüsüne (MI) maruz kalan kişilerde yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Miyokard, koroner arterlerden besin ve oksijen alan kalbin kas dokusudur. Koroner arterler, kalp kasındaki küçük kan damarlarıdır ve vücudun ana atardamarı olan aorttan kan getirir. Kas, normal kan alamadığında da kalp krizi meydana gelebilir.
  • Kronik böbrek hastalığı. Kronik böbrek yetmezliği, kedilerde sık görülen bir başka problemdir. Böbrekler işlevini yitirdiğinde, artık kanda toksin birikmesine neden olan atık ürünleri çıkaramazlar. Bu, böbrek hastalığı ilerledikçe kilo kaybı, iştahın azalması, kusma ve uyuşukluk gibi klinik böbrek hastalığının belirtilerini oluşturur. Bazı kedilerde, aynı zamanda susuzluk ve idrara çıkmada artış da belirtiler arasındadır. Genelde yaşlı kedilerde yaygın olsa da her yaşta ortaya çıkabilir.
  • Kedi Üriner Obstrüksiyonu. Kedi idrar yolu tıkanıklığı (UO), idrar yolunun akut bir tıkanmasıdır ve bu hastalık herhangi bir kedide görülebilse de, erkeklerde daha yaygındır. Tipik belirtiler, idrar yapmakta zorlanması ve yaparken ağlamasıdır. Tedavi edilmediğinde, çoğu kedi 72 saat içinde ölür.
  • Kedilerde İnme. “İnme(felç)”, serebrovasküler hastalığın neden olduğu bir serebrovasküler kazaya (CVA) maruz kalan kişilere yaygın olarak uygulanan bir terimdir. Önceleri kedi ve köpeklerde çok nadir görüldüğüne inanılmakla birlikte, artık bunun gerçekleştiği bilinmektedir. İnme, beyindeki sinir dürtülerinin beyinden vücudun geri kalanına iletilmemesiyle sonuçlanan beyne kan beslemesinin bozulması sonucu ortaya çıkar. Semptomlar hızla ortaya çıkabilir ve ani kedi ölümüne neden olabilir. İnme belirtileri yürüme zorluğu, bir tarafa düşme ve / veya nöbetler olabilir.
  • Enfeksiyonlar. Genellikle sepsis (kan zehirlenmesi, kana toksik madde karışması) olarak bilinen şiddetli enfeksiyonlar uyuşukluk, anoreksi, kilo kaybı, dehidrasyon, ateş ve ölüm gibi ilerleyen bir grup semptoma neden olabilir.
  • Şok. Şok, düşük tansiyonla sonuçlanan ve hızla ölüme yol açabilen, hayatı tehdit eden büyük bir sendromdur. Şok alerjik reaksiyon, kalp hasarı, ciddi enfeksiyonlar (sepsis), kanama, travma, kan kaybı, toksinler, sıvı kaybı veya omurilik travmasından kaynaklanabilir.
  • Kedilerde Yüksek Kan Şekeri. Kontrolsüz diyabetin yol açtığı ciddi semptomlar zayıflık, uyuşukluk, kusma, koma ve ölüme neden olabilir.

Bunlar ani kedi ölümünün bazı nedenleridir.  Bir kedinin kaybı, bizler için yıkıcı ve anlaşılması zor olabilir. Ben de çok sevdiğim, görünüşte oldukça sağlıklı 9 yaşında kedimi kaybettim. Bunun nasıl olduğunu, farklı olarak neler yapabileceğimi ve hangi semptomları kaçırmış olabileceğimi anlamak için düşünerek ama bir türlü cevabını bulamadan yıllarca çalıştım. Bu durumda tek tesellimiz, elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı ve kedimize harika bir hayat verdiğimizi bilmek olacaktır.

Kaynak: Petplace

https://www.petplace.com/article/cats/pet-health/cat-health/sudden-cat-death-understanding-why-it-happens/?fbclid=IwAR3lk0kYDLba6euBiqhBHQFlTMnPhivkG6pq1Bj0Cy0ekn-oaZ-hjE-pk3I

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.