Yazar - H. Fatoş GÜRSAĞLIKGüvenlikKedili Yaşam

Dostlarınızı Depreme ve Deprem Sonrası Tehlikelere Karşı Koruyabilmeniz İçin Tavsiyeler

Malum Türkiye depremler ülkesi. Ne zaman olacağı belli değil, nerede yakalayacağı belli değil. Peki deprem anında can dostlarımızı korumak için nasıl önlemler alabiliriz, bunları hiç düşündük mü? Deprem riskine karşı öncelikle sadece kendiniz için değil kediniz için de bir deprem çantası hazırlamalısınız. Deprem çantasını evin ulaşabileceğiniz ve güvenli bir yerine koymalısınız. (Bazılarımız üzerine bina yıkılma tehlikesi olmayan bir yere park ettikleri arabalarının bagajına koymayı yeğlemektedir.)

Evinizdeki dört patili dostlarımızın deprem çantasında olması gerekenler:

  • en az 2 kg’lık kuru mama,
  • küçük bir battaniye,
  • 1.5 lt su, iki plastik küçük kap (su ve mama için, kap çok önemli zira gıdalar açıkta verildiğinde israf olabilir),
  • pet ilk yardım çantası,
  • çamaşır ipi (bir şeyleri bağlamak, tutmak ya da çekmek için),
  • enfeksiyonlara karşı antibiyotik,
  • orta boy yorgan iğnesi ve diş ipi (bunu yazdığımız için üzgünüz ama olası yaralanmalarda cerrahi müdehaleyi sizin yapmanız gerekebilir.)
  • kendi deprem çantanızda da bazı aletler olması gerektiğinden (fener, çakı vb.) bunları pet deprem çantası için tekrarlamıyoruz.

Japonya’da kediler için etrafı kalın demirden / çelikten olan kedi evleri kullanılmakta. Hatta içerisinde küçük bir sabit su kabı da bulunuyor. Kediler bu evlerin içinde yatmaya özendiriliyor ve şayet kedi bu evi kabul ederse ve asıl olarak burada uyumayı alışkanlık haline getirirse deprem anında bu mekanı güvenilir bir mekan sayarak sığınabiliyor. Böylesi bir evi dilerseniz siz de rahatlıkla kendi olanaklarınızla yaptırabilirsiniz.

Ayrıca deprem anında dışarıya çıkmayı başardıysanız ve dostunuzu da çıkartmayı başardıysanız, hemen güvenli bir yere gitmelisiniz ve tehlike geçene kadar da ne şart altında olursa olsun dostunuzu yalnız bırakmamalısınız. Şayet birden çok hayvan besliyorsanız her biri için uygun önleminiz de yoksa bu durumda ev yerine onları güvenli bir yere salmanız gerekebilir. (Taş blokları ile bezenmiş kentlerimizde bunu ne ölçüde başarabilirsiniz bilemiyoruz ama bir şekilde yapılması gereken bu).

Umarız ki bu önlemleri almakla beraber hiçbir zaman uygulamak zorunda kalmayız.

Japonyada üretilen bu kedi ve köpek çantaları, ülkenin sadece insanına değil hayvanlarına da verdiği değeri gösteriyor. Bu çantada, su ve mama bölmeleri yanı sıra acil ihtiyaçlar için cepler bulunuyor. Hatta çanta ile beraber patileri koruyacak 4 patik de veriliyor.

(Bu yazı HAYSEV’in facebook’taki Notlar sayfasından alınmıştır. Diğer değerli bilgiler için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz)

http://www.facebook.com/notes/hayvan-severler/dostlarınız-depreme-ve-deprem-sonrası-tehlikelere-karşı-koruyabilmeniz-için-tav/10150197111927570

deprem

Görüntüleme sayısı: 2289

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.