Yazar - Aynur BOSTANCIÖykülerimizÜyelerimizin Canları

Güzel’le Gelen Güzellik: JAKEM

Çok sevgili Diyabetikkedi Dostları. Sizlerle görüşemediğimiz bir ay içinde inanılmaz olaylar yaşadık desem yalan olmazSmile. Geçen yıl kızıma veteriner bulamadığım Nevşehir’de ne saklı cevherler varmış meğer. Jakem kelimesini  bilmem hiç duydunuz mu?  Açılımı Jandarma At-Köpek Eğitimi ve Meslek Edindirme Kurs Merkez Komutanlığı.

Çok sevgili Diyabetikkedi Dostları. Sizlerle görüşemediğimiz bir ay içinde inanılmaz olaylar yaşadık desem yalan olmazSmile. Geçen yıl kızıma veteriner bulamadığım Nevşehir’de ne saklı cevherler varmış meğer. Jakem kelimesini  bilmem hiç duydunuz mu?  Açılımı Jandarma At-Köpek Eğitimi ve Meslek Edindirme Kurs Merkez Komutanlığı.

Bir ay kadar önce; apartmanın arka tarafında, kedi evleri yapıp baktığım yavrulara sabah mamalarını götürdüğümde yanıma, kedi evinden feryat figan bir kedi çıkıp geldi. ”Ne oluyor?” demeye kalmadan, kediciğin bir ayağından kemikler, lifler sarktığını görerek dehşetle ne yapacağımı düşünmeye başladım. Bu arada kedicik diğerlerine verdiğim ciğerli makarnaya yumulmuştu bileSurprised.

guzel.jpgO gün ne yapacağımızı düşünürken, birden aklımıza Jakem’den daha önce tanıştığımız Veteriner Hekim Ünal Üsteğmen Komutanımız geldi. Ertesi gün hemen randevu alıp kediciği kardeşimle muayeneye götürdük. Ünal Bey gerekli tetkikleri, Asteğmen Okan Beyle yaptıktan sonra, kedinin bacağının kesilmesi gerektiğini söyledi. Kayseri Veterinerlik Fakültesi’nde ayrıca cerrahi doktorasını da yapan değerli hekimimiz Ünal Beye ve Dahiliye Uzmanı Okan Beye gözümüz kapalı teslim ettiğimiz ve adını Güzel koyduğumuz kedimiz, başarılı bir operasyonla bacağından ayrıldıCry. Operasyon süresi içerisinde ve sonrasında Jakem Tabur Komutan Yarbay Selçuk Boz da dahil olmak üzere, onlarca ast ve üst subayların yakın ilgisi ve hayvan severliği bizi inanılmaz mutluluklara boğdu. Her yönden güvendiğimiz değerli TSK’nin değerli mensuplarının, hayvana verdiği değeri de gördükten sonra, sırtımızın asla yere gelmeyeceğine bir kez daha emin oldukLaughing.

Ancak bizim Güzel biraz yaramazlık yapıp gözü azıcık açılınca, dikişlerini de açmasın mı? Karnının altından iki üç dikiş, yeniden dehşete düşmeme sebep oldu. Ama Ünal Bey, kediciği bir kez daha operasyona almanın riskli olacağını, bu bakımdan dikişleri antiseptik ve antibakteriyel merhemlerle kapatmamızın daha uygun olacağını söyledi. Tedaviye başladıktan birkaç gün sonra Güzel yazık ki fenalaştı. Ne yemek, ne su, ne de herhangi bir tepkiCry Hafta sonu olduğu için, Ünal Beylere ulaşamadık. Ürgüp’ten sevgili arkadaşımın değerli eşi Semih Afşın gelip müdahalede bulundu ve beni Güzel’in yaşayabileceği konusunda rahatlattı.

Ertesi gün şikayetlerimize yenileri eklendi. Güzel ishaldi ve sürekli kusuyordu. Yeniden Jakem’in yolunu tuttuk. Ancak Okan Bey artık Güzel’in Kayseri’ye gitmesi gerektiğini söyledi. İhtiyaten mide koruyucu Ulcuran ve mide bulantısı için Metpamid önerdi. Güzel’i Kayseri’ye götürmemiz o an için imkansızdı. Bu arada bizim için çok değerli olduğunu her defasında ölene dek tekrar edeceğim Veterinerium’dan Hasan Bulut‘a sürekli danışıyordum. Hasan Bey ağızdan hiçbir şey verilmemesi ve deri altı serum yapılması konusunda bizi uyardı. Onun da yönlendirmesiyle, Nevşehir Tarım İl Müdürlüğü’nden ricamızla gelen Veteriner Fatih Kuzugüden serum ve iğnemizi yaptı. Artık sancılı bekleyişimiz yeniden başlamıştı. Güzel o gece birkaç kez çok az kustu. Ertesi gün ve daha ertesi gün ve ondan sonraki günlerde Güzel ara ara kusarak ve gariptir bir hafta boyunca hiçbir şey yememesine rağmen, bazen ishal bazen az kaka yaparak, Perşembeye kadar süründü.

Akşamları sevgili komşumun yardımıyla deri altı antibiyotiğini yapıp, ümit ederek bekledik.

Bu arada Fatoş Teyzemiz ve  eşi İlayı’n  biricik Bülent amcası, Güzel’e yakalık ve A/D mama göndererek ve sürekli arayarak, gene yanımızda olduklarını gösterdiler.

Ve mutlu sonKiss. Güzel bir haftalık açlık grevinin ardından, Perşembe ve Cuma sabahı azar azar, bu sabah itibariyle de görmemişler gibi yiyerek, yeniden hayata döndüLaughing. Şimdi üç tanecik bacağıyla, kısa süreli odaları gezerek evi tanımaya çalışıyor. Onun dışında banyoda kapı arkasındaki minderde bol bol uyuyor.

Kısacası, Nevşehir’de bir ilk olan ve Türkiye’nin neredeyse en iyi hayvan hastanelerinden biri olmasını geldiği yıldan beri sağlamaya çalışan, yazık ki; çok geç tanıyabildiğimiz Ünal Beye  ,operasyonun gerçekleşmesine izin veren Tabur komutanına, operasyon ve sonrasında yardımcı olan Veteriner Hekim Okan ve  Buğra asteğmenlere ”Ne kadar teşekkür etsek azdır” diyerek, bir kez de buradan seslenmek istedik. Önce Allahın sonra sizlerin sayesinde, Güzel kızımız sağlığına kavuştu. Teşekkürler JAKEM. İyi ki varmışsınız. Siz olmasanız kokmuş, kangrene dönüşmüş ayağıyla Güzel kızımız en fazla on beş gün, kim bilir ne acılar çekerek yaşayacaktıFrown. Elleriniz dert görmesin hep sağolun, varolun. Dileğimiz sizin gibi insanların çoğalması ve size hasta değil, hep çok sağlıklı hayvancıkların gelmesi. Sizin onlara her geldiğimizde şahit olduğumuz gibi, sadece sevgi vermenizInnocent.

Güzel’in enjeksiyonu için gelen çok sevgili Veteriner Hekim Ersin kardeşimize de buradan bol teşekkür ve duamı yeniden iletmek istiyorum. Ersin kardeşim  bu süre içerisinde, benim korkularımdan evhamlarından uzaklaşmama da yardımcı oldu.

Bu ne güzel bir duygudur ki; sahip olmadığımız bir şey için hep beraber karşılıksız çalıştık. Bu ne güzel bir ödüldür ki; bu çalışmaların karşılığını Allahın izniyle can olarak aldık. Tekrar, emeği geçen herkese teşekkürler ediyoruz.

Daha “Güzel”Kiss bir öykü olamazdı değil mi??Laughing Hayvansever kalın. Hoşçakalın.

Önemli Not: Güzel, bu sabah balkonda kuş avlamaya çalışıyordu.Yell 


Paylaşmak önemsemektir!

Share

0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.