Pire Tedavisi:

    • Pire tasmaları yararsızdır. Ayrıca kediniz gereksiz yere 7/24 toksinlere maruz bırakır.
    • Esansiyel yağ içeren ürünler kediler için toksiktir ve kullanılmamalıdır.

Pire tedavisi için veterinerinizle görüşüp onun önerdiği ilacı kullanabilirsiniz. Başka kedi ve köpekleriniz varsa, bu ilacı sadece sağlıklı olan hayvanlarınızda uygulayıp, hasta kediniz dahil her gün pire tarağıyla tarayabilirsiniz. Pire tedavisinde çevre kontrolü çok önemlidir, pireler halınızda yaşayabilir. Halınız için kullandığınız ürün kediler için güvenilir olmalıdır.

Artrit Tedavisi:

KBH’lı kedilerin büyük kısmı yaşlı olduğu için, bazılarında KBH ile birlikte artrit bulunabilir. Aşağıda artrit ilaçlarının KBH’da güvenilirliği ile ilgili kısa bilgiler bulacaksınız:

Glukozamin ve Kondroitin:

Glukozamin ve kondroitin içeren ilaçlar genellikle güvenilirdir, rahatlıkla KBH’Lı kedinizde kullanabilirsiniz.

Meloksikam:

Romatizma tedavisinde kullanılan bu ilaç böbrek hasarını arttırabileceğinden dolayı KBH’LI KEDİLERE ÖNERİLMEZ.

Isı Yastıkları veya Torbaları:

Isı derecesini dikkatli ayarlarsanız artritli kediniz sıcaktan yarar görür, zararı olmaz. Yurt dışında kediler için üretilen, kedi yatağı boyutunda, fişe takılan elektrikli yastıklar vardır.

Akupunktur: 

Yurt dışında uygulayan kişiler var, ama Türkiye’de duymadım.

Bilişsel İşlev Bozukluğu (Kedi Alzheimer’ı):

KBH’lı kediler sıklıkla geceleri ulur. Bunun nedeni yüksek toksin düzeyleri, mirtazapin, siproheptadin gibi iştah açıcı ilaçların ve metoklopramidin yan etkisi olabileceği gibi, yaşa bağlı bilişsel bozukluk da akla getirilmelidir. Yaşlı kediler gece uyandığından nerede olduğunu anlayamaz, aklı karışır ve ulumaya başlar. Sesinizi duyduğu zaman kendini güvende hisseder ve genellikle ulumayı keser.

Bazen gece ulumasının nedeni, günün her saatinde dışarı çıkmak istemek gibi, son derece basittir. Konuştuğunuz zaman sıklıkla susarlar.

Bilişsel işlev bozukluğunun tedavisinde kullanılan B12 vitamin zaten KBH’nda gereklidir, zararı olmaz, hatta yararlıdır. Aktivait® adlı ilaç da verilebilir.

Aşılar:

Kedilerin aşı kutusunun prospektüsüne bakarsanız ‘’sadece sağlıklı kedilere verilir’’ diye yazar. KBH, bir hastalıktır. O halde aşı yapmamalı mı?

Aşılama konusunda veterinerlerin farklı tutumları söz konusudur. Her yıl yapılan aşıların aslında ne sıklıkla yapılması gerektiği de belirsizdir. Bu konudaki kararı veterinerinizle birlikte siz vereceksiniz.

Bkz. https://kedikbhblog.wordpress.com/kbhli-kedilerde-diger-saglik-sorunlari/

Paylaşmak önemsemektir!

Share

8 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.