Kedili YaşamÜyelerimizin Canları

Kedileri Anlamak

Çoğumuz kedilerin korunmaya muhtaç, insana ihtiyaç duyan varlıklar olduğunu sanırız. Bazılarımız onları ortamlarından alıp bir ev sahibi yaparak onlara en büyük iyiliği yaptığımızı düşünürüz. Peki, hiç düşündünüz mü? Belki de kediniz sizinle yasamak istemiyordur.  Tam 6 sene önce diyabetikkedi ailesine yavru kedim Sushiyi tanıtmıştım. Onun inanılmaz fazla su içtiğini söylemiştim. Maalesef ayni zamanda kabinin dışına çişini yapıyordu. Dört sene boyunca her yolu denedim, ameliyat, kan testleri, hiçbir şey çıkmadı. Veteriner psikolojik olduğunu söylediğinde inanmamıştım.

Derken gecen yaz tatilinde anneme bıraktığım Sushimi annem  site içinde, bahçeli evi  ve iki kedisi olan bir tanıdığımıza verdi. Tabii ki duyunca kıyameti kopardım, bahçe hayatını hiç bilmeyen bir kediydi o, kaybolabilirdi, alışamayabilirdi. Onu görmeye gittiğimde bana çimenlerin üzerinde cilveler yaptı, çok mutlu görünüyordu ve yeni sahipleri onu çok seviyordu. Yavaş yavaş onu bahçeye alıştırmışlardı ama ya çiş alışkanlığı? Gecen gün yeni sahibiyle konuştuğumda aynen şöyle söyledi:  Sushi çok akıllı bir kedi, asla eve çişini yapmıyor, çişi gelince kapıya gidiyor ve bahçeye çıkmak istiyor’. Kulaklarıma inanamadım, gerçekten ayni kediden mi bahsediyorduk? Ama her şey ortada iste! Bir şekilde ya benimle ya da apartman dairesinde yaşamak istemiyordu kedim. Evet, tamamen psikolojikti her şey.

Şu anda onun için çok mutluyum. Kedilerimizdeki davranış bozukluğunun nedenini araştıralım, onların da bize anlatmak istediği şeyler olabilir. Unutmamaliyiz ki onlar nasıl bizim dünyamızı anlayamıyorlarsa, biz de onların dünyasını asla tamamen anlayamayacağız. Daha üstün canlılar olarak onlar için en iyisinin ne olduğunu bildiğimizi sanmamak lazım, daha onlardan öğreneceğimiz çok şey var.

Yazan Yüksel, 02-03-2013 10:36 
Merhabalar, bu yazılanların hepsinin doğru olduğunu hepimiz biliyor ve kabul ediyoruz, benim bir kedimde idrar problemi vardı tedaviler oldu diyet mama verildi hep ama o mama pahalıydı çünkü öteki kedilerim  de var bütçede bayağı zorlandım alamayacağım falan dedim ama bu yemesi lazım dediler, bir ara bacağımın arasından bahçeye kaçtı ve eve gelmedi sadece mama istediğinde geldi ona normal diğer  kedilerin  mamasından verdim kısa bir müddet sonra öyle tatlı öyle iyi oldu ki ne idrar problemi ne hırçınlığı kaldı şu an çok sağlıklı. Bizler evimize  kedileri  zevk için almıyoruz, çok seviliyorlar ama beslenmeleri, hastalıkları, kısırlaştırılmaları, eşyalara verilen zararlar komşulardan çektiklerimiz hepsi zor, bırakın bir yere gitmeyi hasta olmaya bile hakkımız yok, kimse bu zorlukları çekmeyi istemez, eğer sokaklar güvenli olsaydı, alanlarımız hayvanlara göre olsaydı, kimi insanlar eziyet edip canlarını yakmasalardı, soğuk ve sıcaklarda sığınacak yer bulsalar ve de trafik sorunu olmasaydı onlar sokaklarda koşup oynasalar, biz de evimizde daha rahat yaşasaydık çok güzel olurdu sokaktakilerin sağlık sorunları tabiki daha az, hep isterdik ama onlar yaşasın diye evimizi paylaşıyoruz ve sıkıntılı hayatımız oluyor ama tek gaye onlar yaşasın hepiniz hoşçakalın.

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.