MeleklerimizÜyelerimizin Canları

Şanslı’mız Melek Oldu

Annesi Burcu MELLA yazıyor:

2002 yılının soğuk bir günün de eşim karşılaşmış Şanslıyla. Eve geldi bir aç kedi gördüğünü, bağırdığını söyledi. Ben de Kıbrıs’ın salamı bolibif verdim götürmesi için. Bir güzel yemiş. Bir gün benim yoluma çıktı Şanslı, ben de aldım kucağıma o da kafasını kolumun altına sakladı ve eve geldik. Şanslı 4. kedimiz oldu. Önce alsak mı almasak mı derken, kıyamadık güzel gözlü kızımıza. Şanslı çok sakin kendi halinde takılıyordu. Canım kızım benim.

2004 yılında kısırlaştılar. Sonra Şanslının kızgınlığı devam etti. Veterinere sorduğumda bazen olabiliyor dedi. Bunun için bir iğne yapıyorlardı. Nereden bilebilirdim ki kızıma hormon yüklediklerini.

2007 senesinde kızımın memesinde ufak bir şişkinlik geldi elime. Sonra ameliyatla aldılar memesini. Gelen pataloji raporunda fazla hormon yüklemesi çıktı. Raporu doğum bölümünde bir hocaya gösterdim. Sizin kediniz kısır değil dedi. Olur mu dedim kısırlaştırma ameliyatı geçirdi.

Sonra ameliyat oldu ve 2 yumurtalığı da içerdeydi. Kısırlaştırma yapmamışlar. Açmışlar ve kapamışlar. Yüklenen hormonlarda kızımın memesinde kitleye sebep oldu.

Şanslı kızım benim. Ne kadar güçlü bir kediydi. Bunlar başına geldiği dönemde mav da hastaydı biraz ilgimiz mav daydı teşhis konamamıştı çünkü.

sansli1

2013 ylında Şanslıyı severken, yine memesinin birinde ufak birşey geldi. Yok artık dedim. Sonra kusma başladı apar topar Fakülteye gittik. Meğer bizi başka süpriz bekliyormuş. Şanslının 2 böbreğinde taş varmış. Aynı bıdık gibi…

Ameliyat dediler biz korktuk. Çok kolay kararlar değil. Şanslıda iyi oldu. 7 ay canı istediği gibi yedi, içti, deli dolu herşeyi yaptı. Ohhh iyi ki de yapmış…

sansli2Bu arada meme tümorü varsa tüm memelerin alınması lazımmış. Bunu da sonradan öğrendik.

Ama sorun asıl böbrekti 7 ay sonra kötüleşti Şanslı. Bu sefer ameliyata karar verdik. Bu arada birden böbrek değerleri düştü bu bize umut vermişti. Sonra enfeksiyon çıktı. O yüzden 1 hafta daha bekledik ameliyat için. 3 haftalık süreçti bu. Ameliyat olacağı gün çok zor birgündü. Kendimizi hazırlamıştık ama Şanslının ameliyatı güzel geçmişti. Asıl bundan sonrası zordu. Değerler fırlıyacaktı. Sonra normale dönecekti.

sansli3Ama şanslı gerçekten zor bir ameliyat geçirdi. Hem böbreğinin birinden taş alındı hem de memesinden kitle…

İlk veriler iyiydi çok yükselme yoktu ama enfeksiyon vardı. 3 hafta enfeksiyonu düşürmeye çalıştılar. 2 hafta boyunca kendi yemek yemedi sondayla beslendi. 3. haftanın sonunda evimize geldik.

sansli7Nasıl neşeli deli gibi herşeyden yemek istiyor…

Balık, süt ve otu çok severdi canım kızım. Verdik bizde. Asla diyet mamaları yemedi. 1 ay böyle güzel güzel giderken birden keyifsizlendi Şanslı. Tekrar tahliller yapıldı, Üre ve kreatin yükselmişti. Bu arada vücut kan yapmıştı bu sevindiriciydi serum vermemiz sorun olmıyacaktı.

sansli6Ama nerden bilecektik ki ürenin inat edip düşmeyeceğini. 15 gün serum aldı üre düşmedi. Kreatin düştü ama üre düşmedi. Sonra fakülteye dahiliyeye gittik. Baştan tahliller yapıldı ve üre 360 dı. Fosfor çok yükselmişti. Gözlerinden belliydi umutlu değillerdi ama Şanslı çok direnmişti onun bu  hayata bağlılığına karşılık vazgeçmek olmazdı. Anjiyocatını  takamadılar. Sonra tedavsinin olduğu vet.e geldik. Kemiklerinde de bozulmalar olmuştu. Böbrek yetmezliğinin belirtisiymiş. Tekrardan tedaviler başlandı. Bu arada anjiyocatı arka ayakta kaymak damarına takıldı. Vücut kan ürettiği için neden iyi olmasın ki… Böbrek yetmezliğinde anemi olur. Biz de olmadı bu sefer…

Ama hiç hali yoktu. Mamalar yaptık, şırıngayla besledik. son hafta balık yapmıştık deli gibi istedi ve verdik. Ohhh afiyet olsun kızıma.

Tuvalate götürdük. Çünkü kendinin hali hiç yoktu. Ama hiç yanlız kalmak istemedi. Kendini soyutlamadı. Hep arkadaşlarıyla, bizle olmak istedi.

sansli4

Ta ki 17 Mart sabahı 07:30 boncuk bağırdı. O gece onların odasında yatıyordu biz de rahatsız etmek istemedik. Eşim bağırdı Burcu gel solunumu bozuldu diye. Fırladım. Gittim tuttum ellerini, öptüm  öptüm hadi kızım yapma bize bunu dedim. Camları açtık. 2 kere kasıldı. Sonra nefes normale döner gibi oldu. O sıra oğlan bağırınca eşim içeri gitti. Ve Şanslının karnı durdu yanlış görüyorum sandım 3 kere ıggg dedi ve gitti. Eşime bağırdım geldi masaj yaptı ama Şanslı melek olmuştu. Eşimin yanında olmadı onu çok severdi. Daha bir babacıydı bıdık gibi…. o anki acıyı anlatmam imkansız… Bizi 09:00’da bıraktı gitti….

Sonra son görevimizi yaptık ve onu meleklerimizin yanına uğurladık…

Düşünüyorum Şanslıyı üzdük mü hiç diye, sorguluyorum kendimi. O bizi hiç üzmemiş ki. Hiç kızdırmamış ki… Çok güçlü ve sosyal bir kediydi. Ortama ayak uydururdu. Veterinerde biraz fazla kaldı o da enfeksiyonu yüzünden. Yemek yemediği için özel beslenmesi için. Bugünler de veterinerde kaldığı için üzgünüm… Ama bazen olmuyor …. Serumlar için getirdik götürdük…

Mutfak kapısına gidip zıp zıp zıplayarak. 2 patini mutfak kapına koyarak miyavlamanı, çiçeklere saldırmanı, ıslık caldığımızda nerede olursan ol ne kadar yorgun, hasta olursan ol bize bakmanı, o güzel yeşil gözlerini, küçük patilerini, kalorifere sımsıkı sarılıp yatmanı çok özlüyoruz… Şanslı kızım sen çok yaşamak istedin biz de inşallah elimizden geleni yapmışızdır. İyi ki bizim kedimiz oldun. Varlığınla hayatımıza renk kattın. Seni çok seviyoruz ve çok özlüyoruz… son 2 hafta iyi ki bizle uydun. Baktı arkadaşları kolinin üstünde yatıyor yeni bir yer o halsizliğinle orada da yattı…. Sen çok direndin keşke böbreklerinde direnseydi… 12 yaşında bizi bıraktı gitti.

sansli5

Eşime çok teşekkür ederim. Çocuklarımız senin gibi bir babaları olduğu için çok şanslı. Maddi, manevi onları hiç yanlız bırakmadığın ve onları sonsuz sevdiğin için. Hastalık döneminde Şanslıya bir kere offf demediğin için çok sağol.

Annem Şanslıya evini açtığın biz işteyken ona baktığın için…

Zeytinburnu veteriner kliniğine, yaşaması için ameliyattını yapan Kürşat hocaya ve tüm çalışanlarına, Murat beye çok teşekkür ederiz. Şanslıdan hiç vazgeçmediğiniz için.

Fakültede dahiliye bölümün de Banucum aşama aşama bizimle olduğun için çok sağol.

Fulyacım, Esincim, Fatoş hnm bizi bu süreçte yanlız bırakmadığınız,

desteğiniz için çok sağolun…

Şanslı, bıdık, mav aslında hala bizimleler…. Sizi çok seviyoruz ve özlüyoruz canım kızlarımız :((((

 

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.