Yazar - H. Fatoş GÜRDiyabetSAĞLIKDiyabetik Kedilerimiz - Şeker Kedi Chopin

Şeker Kedi Chopin: Anneden Kısa Bir Ayrılık Ve…

Annesi Aycıl YÜCER yazıyor:

13 Mart 2010

Merhaba Fatos Hn., Torununuzdan haberlerim var:)) Chopin iyi, yani ya da iyi mi açıkçası bilmiyorum ama biz oğlumla alıştık artık bu zor hayata. Ben yokken kulaklarını kaşıyor diye yine kortizonla lokal uygulanan bir ilaç kullanmışlar. 10 gün boyunca insulin vurmadan şeker seviyesini dengelediğimiz Chopin, geldiğimde yine ishal başlangıcıydı. İlk bir iki gün fazla su içmediğini ve normal yemek yediğini gözlemlediğimden, kan tahlili yapmadım.

Aslında ishal Chopin için seker yüksekliğine delil  ama galiba bu hastalığın geri gelebileceğini pek kabullenemedim. Neyse sonuçta, Chopin‘in şekeri önceki gün 450’ye çıktı… İstanbul’da İlhan ağabey ile konuşmuştum ve bana “bunun Tip 2 şeker olduğunu, bu hastalarda hypo riskinin çok yüksek olduğunu, hiçbir şekilde insulin tedavisi önermediğini onun yerine antibiyotik tedavisi yapılması gerektiğini” söyledi. Galiba biraz da bu yüzden, döndüğümde elim insulin vurmaya gitmedi.

Daha önce glucometre ile hatalı sonuçlar elde ettiğimiz için, emin olmak adına veterinere götürdük: sonuç doğru. Hemen insulin tedavisine başlıyoruz dedi. İyi, güzel de 10 gün nasıl her şey normal gidiyor da, sonra birden yükseliyor bu şeker? “Gecen hafta şeker hastasıydım, bu hafta geçti ama haftaya geri gelir belki” denebilir mi?

Neyse ki, 6 Mart’ta fruktozamin örneği alınmış, sonucunu ise dün aldık. Sonuç 3,2. Demek oluyor ki, Chopin seker hastası değil. Ben önce buradaki veterinerimizi aradım ve İlhan abinin söylediklerini anlattım. “Ben de antibiyotik tedavisinden yanayım” dedi “ama ishalini ne yaparsın bu süreçte bilemem”… Ben tabi sinirlenip, İlhan abiyi aradım: “Kesinlikle serum bağlasınlar, B vitamini versinler, bağışıklık sistemini güçlendirici ek ilaç takviyesi yapılsın ve antibiyotik başlayın” dedi… Şimdi, arada dağlar kadar fark var!!! “Veterinerini de değiştir” dedi…

Bugün başka bir veterinere götürdüm Chopin‘i, daha yaşlıca bir bey. Prebiyotik dışında, İlhan abinin söylediği hiçbir ek desteğe gerek görmeden o da antibiyotik tedavisinde karar kıldı. Ancak söylediği bir iki şey manidar:

1)   Vücuttaki olası bir bakteriden şüpheleniyorlar ama nerede yerleştiği belli değil.

2)   Gelecek çok ağır bir hastalığın, FIP gibi ön sinyali olmasından korkuyorlar.

Ayrıca veteriner, “özellikle karın kaslarının gelişmediğini, bu yüzden bütün organların ele geldiğini” söyledi, “yaşlı bir kedinin fizyonomisine benziyormuş daha çok Chopin’in durumu”. Ama bizde kesin doğum tarihi var 2007, üzerinde çip olduğu için.

Bugünkü veteriner de, “açıkçası Chopin’in zor bir durum olduğunu ve tam olarak ne olduğunu anlamadığını, yalnızca bir kısım hipotezleri olduğunu” söyledi. Diğer veterinerlerin de bu çıkmazda olduğunu ve işler kötü gitmeye başlayınca, herkesin birbirine topu attığını düşünüyor. Yani biz şu anda koca bir soru işaretiyiz ve herkes bizden kaçıyor. İshal konusunda bir “gastro” salgınından korkuyorlar, insana ya da insandan bulaşıp bulaşmadığı belli değil, ancak yaklaşık 20 gün kadar ben de Chopin‘le birlikte ishal oldum ve Türkiye’de ancak Ercefuryle kullandım da geçti.

Artık ben ne düşüneceğimi bilmiyorum, iyi mi kötü mü; sevineyim mi üzüleyim mi hep göreceli. Umarım daha kötü bir hastalık gelmez. Chopin‘in kâğıtlarını üzerime almak için gerekli girişimleri yaptım. Chopin‘in şu anki masrafları dahi çok yüksek ve beni korkutuyor,umarım daha zor bir hastalık çıkmaz. Bu kadar çabadan sonra onu ne maddi ne manevi bir sebepten dolayı kaybetmeye dayanamam.

En çok sinirlendiğim de, buradakilerin aylardır düşünemediğini, İlhan abinin -kediyi bile görmeden- tek seferde ilk 10 dakikada söylemiş olması. Gerçi bu ilk defa başımıza gelmiyor. Bizim İlhan beyle tanışmamız köpeğim dolayısıyla olmuştu, onu da 1 seneden fazla veterinerden veterinere dolaştırdık, Florya’da Amerikalı bir veterinere bile götürdük de ne olduğunu anlamadılar. Her yanında kokulu yaralar çıkıyordu ve “staf mikrobu var” deyip, antibiyotik ve kortizon veriyorlardı. Hayatı boyunca bu tedaviye devam etmesi gerekirmiş. İlhan abi daha uzaktan baktı, “bu hayvanda sıçan kuyruk var, tiroid hastası” dedi. Westy, tiroid hapı aldığından beri sapasağlam, yara mara çıkmıyor. Şaka gibi değil mi! Simdi buradakiler, yine İlhan abinin söylediği diğer takviyeleri yapmıyorlar ve korkarım Chopin, her türlü ilaca aşırı tepki gösteriyor. Ensesine geçen pire ilacı damlattım, bugün orası yara olmuş ve tüyleri döküldü. Eğer böyle giderse, gerçekten alıp Türkiye’ye geleceğim… 

Not: Chopin 4,2 kg olmuş çok mutluyuz. Size bir de internet için yazdığım taslağı ve Chopin’in yeni fotoğraflarını gönderiyorum. Bir bakarsınız, olmazsa değiştiririz ve ben bu arada pozları iyi değilse yeni fotolar çekmeye çalışacağım. Size ilk gönderdiğim hasta zamanlarından olan fotoğrafları da kullanabiliriz… Tekrar sevgiler…

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.