KBH’lı kedilerde tam kan sayımı yapıldığında, en sık bozulan hücresel elemanların alyuvarlar (eritrosit)  ve beyaz küreler (lökositler) olduğu görülür.

Alyuvarlar (Eritrositler)

Veterineriniz, alyuvarlar ve alyuvarlarla ilgili parametreleri inceleyerek kedinizde kansızlık (anemi) olup olmadığını anlar. Tam kan sayımında alyuvar sayısı (RBC), hemoglobin (Hb), hematokrit (HCT), ‘’packed cell volume’’ (PCV), retikülositler (Ret), MCHC, MCV kırmızı kan hücreleri (alyuvar, eritrosit) ile ilgili ölçümlerdir.

KBH’lı kedilerde kansızlık (anemi) çok önemli bir sorundur ve ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Beyaz Küreler (Lökositler)

Beyaz küreler vücudun savunma hücreleridir. Enfeksiyon veya inflamasyon varlığında sayıları artar. Kortizon tedavisi de beyaz küre sayısını arttırır. Buna karşılık, hipertiroidi tedavisinde kullanılan metimazol, beyaz küre sayısını düşürebilir.

Esas olarak 4 ana tür beyaz küre vardır. Sorunun ne olduğunu anlayabilmek için bu alt grupların oranını bilmek gerekir. Tam kan sayımında bu hücreler ya ‘’Yüzde’’ olarak verilir ya da milimetreküpte sayı olarak ifade edilir. Bazen her ikisi de bulunur.

Nötrofiller (Neut.):

Nötrofiller, beyaz kürelerin en büyük bölümünü oluşturur, kemik iliğinde gelişir. Bakterilere karşı savaşta önemli rol oynar. Olgun nötrofillere bazen ‘’parçalı’’ denir. Bakteriyel bir enfeksiyonda kana daha genç nötrofiller çıkar, bunlara ‘’band’’ formu (‘’çomak’’) denir. Bakteriyel enfeksiyon ne kadar ciddiyse band formları o kadar artar.

Viral enfeksiyonların seyri sırasında, nötrofil sayısı düşer.  B12 vitamini ve folik asit ekslikliğinde de nötrofil sayısı azalabilir.

Eozinofiller (Eo.):

Eozinofiller de nötrofiller gibi kemik iliğinde yapılır. İnflamatuvar barsak hastalığında ve esas olarak da allerjilerde, bazen lenfomada sayıları artar. Parazitler, eozinofil sayısını arttıran en sık nedendir. Steroid (kortizon) tedavisi alan kedilerde eozinofil sayısı azalır.

Lenfositler (Lymph.):

Adından da anlaşılacağı üzere, bu hücreler lenf bezinde ve dalakta yapılır. B ve T lenfositleri olarak 2 ana alt grubu vardır. Steroid tedavisi altında, kronik bakteriyel enfeksiyonlarda sayıları azalır. Otoimmun hastalıklarda, kronik enfeksiyöz durumlarda, bir lösemi türünde sayıları artar.

Monositler (Mono.):

Kemik iliği veya dalakta yapılır. Kandan dokulara geçip mikroplarla savaşabilir. Ölü dokuların uzaklaştırılmasını sağlar. Sayıları genelde pek değişmez. Özeli bir lösemi türünde artabilir.

Sonuç olarak, tam kan sayımı tetkik sonucunu ele aldığınızda, öncelikle araştırmanız gereken 2 durum vardır:

  • Kansızlık (anemi): Alyuvarlar ve ilgili parametreler
  • Enfeksiyon / inflamasyon: Beyaz küreler (özellikler nötrofiller)

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.