Herşeyi tekrar yapmak zorunda kalsaydım, derhal bazal insülin bazlı, sıkı bir protokol uygulamaya başlayarak, Tilly’nin, sağlıklı bir kedinin kan şekeri aralığında mümkün olduğunca fazla zaman geçirmesine ve böylece remisyon şansını en üst düzeye çıkarmaya çalışırdım.

Tilly’nin teşhisini izleyen ilk aylarda, kedi diyabeti hakkında çok az şey biliyordum ve birçok hata yaptım. Bu yüzden lütfen Temmuz 2004’e kadar her şeyi çok dikkatli bir şekilde inceleyin. Temmuz 2004’ten sonra bile hatalar yaptım. Tüm kan şekeri değerlerini, ilk günlerden itibaren bile olsa listelememin nedeni, tabloyu tam olarak ortaya koyabilmektir.

Caninsulin® / Vetsulin® ve Ultratard® kullanarak kan şekeri değerlerini ne sıklıkla ölçtüm?

O dönemde, veterinerimin tavsiyelerini dinlemeyi ve bilimsel literatürde bulabildiklerimi takip etmeyi seçtim: Tilly’nin en düşük kan şekeri değerini haftada bir kez yakaladım. Caninsulin / Vetsulin ile en düşük seviye, <100 mg / dl ve Ultratard ile <80 mg / dl değildi.

Daha sık ölçüm yaptığım durumlar: insülin tipini değiştirdiğimde, Tilly’nin diyetini değiştirdiğimde, hasta olduğu zaman, anormal hareket ettiğinde veya remisyona doğru giderken. Dozu, kan şekeri ölçümlerine göre ve dolayısıyla ortalama olarak haftada bir kez değiştirdim.

Lantus® ile nihayet daha sıkı bir düzenleme yapabildim.

Her gün, Tilly’nin ilerlemesinin tamamen öznel bir ölçüsü olan “vücut durumunu” kaydettim: iştahı, susuzluk / idrar üretimi, aktivite seviyesi ve tüylerinin nasıl göründüğü. Kan şekeri değerlerine ek olarak, vücut skoru bana her zaman, insülinin Tilly’de nasıl etki yaptığı konusunda iyi bir fikir verdi.

Aşağıda Tilly’nin durum çizelgelerini bulacaksınız.

Lütfen unutmayın, her kedi farklıdır. Bu nedenle, başka bir kedinin benzer bir durumda Tilly’ye benzer bir reaksiyon göstereceğini düşünmeyin:

Kirsten Roomp

Kaynak: http://www.tillydiabetes.net/en_bgs.htm

Anahtar Kelimeler: kedilerde diyabet, kedi ve diyabet, diyabet ve kedi, kedilerde şeker hastalığı, kedi ve şeker hastalığı, şeker hastalığı ve kedi, kedilerde kan şekeri, kedi ve kan şekeri, kedilerde yüksek kan şekeri, kedi ve yüksek kan şekeri, kedilerde diyabet ve insulin, kedi ve insulin

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.