Yazar - H. Fatoş GÜRDiyabetik KediDuyurular

WHO Kedi ve Köpeklerin Covid-19’u Yaymadığını Bildirdi

www.independent.co.uk’de yer alan habere göre, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) kedilerin ve köpeklerin Covid-19’u taşımadığını bildirdi.

Evcil hayvan sahiplerini sevindiren bu haber şöyle:

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, köpekler veya kediler gibi evcil hayvanların şu anda koronavirüs ile enfekte olabileceğine dair hiç bir kanıt yok.

Önceki SARS virüsleri gibi Covid-19 da, öncelikle öksürük, hapşırma, tükürük veya burundan akıntı yoluyla bulaşır. Evcil hayvanlarda da akıntı olsa da, virüsün insanlardan hayvanlara geçmesi ya da hayvanlardan insanlara geçmesinin önünde önemli ve çok ciddi engeller vardır. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü aşağıdaki duyuruyu yaptı:

“Şu anda, köpek veya kedi gibi evcil hayvanların yeni koronavirüs (Covid-19) ile enfekte olabileceğine dair herhangi bir kanıt yoktur”.

Ne yazık ki, Koronavirüs teşhisi konan insanların çoğunun yaşadığı Çin’de, Zhejiang eyaletindeki bir köyün yerel yetkilileri, tüm köy sakinlerinden hayvanlarını karantinaya almalarını istemiş ve sokaktaki tüm sahipsiz köpeklerini katletmiştir. Çin’deki bir başka köyde de, virüsün yayılmasına neden olduğunu düşündüğü hayvanları öldürmek için Ocak ayının sonunda benzer bir kural konmuştu.

Oysa insanlar arasında hızla yayılan Covid-19’un, Wuhan’daki bir pazardaki ölü hayvan etinden kaynaklandığı düşünülüyor. Ancak canlı hayvanlar güvenli görünüyor.

Her ne kadar Hong Kong’daki evcil köpeklerde koronavirüs için “zayıf pozitif” sonuç elde edildiği ve karantinaya alındıkları bildirilmiş olsa da, Dünya Sağlık Örgütü, evcil hayvanlardan ziyade evcil hayvan sahiplerinin bu hastalığı taşıma ve yayma riski olduğunu belirtmektedir.

Kaynak:https://www.indy100.com/article/can-your-cat-dog-get-coronavirus-world-health-organisation-9398531?fbclid=IwAR1WnOKCFytGtVNdR505O90FLEK8hv-bGh6ex3FmsNquJFfy3vjoxlHRvsk

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.