Böbrek Hastalıkları – Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) Yazı DizisiYazar - Ömrüm ÖZMEN UZUN

ANA SORUNLAR: Hidrasyonun Sağlanması: Kediniz Susuz mu?

KBH’lı kedilerin böbrekleri hasar gördüğü için idrarı yeterince yoğun (konsantre) hale getiremez ve susuz kalma (dehidratasyon) riski taşır. KBH’nın erken evrelerinde kedi genellikle yeterli suyu içer, ama eninde sonunda çoğu KBH’lı kediye sıvı tedavisi gerekir.

Kedinin Susuz (Dehidrate) Olup Olmadığının Değerlendirilmesi:

(http://www.wikihow.com/Check-Cats-for-Dehydration sitesinden yararlanılmıştır)

Kedinizin yeterli su tüketip tüketmediğini veterineriniz gibi siz de anlayabilirsiniz. Susuz kalan bir kedi halsizleşir, idrar miktarı azalır.

Kedinizin Ağız Mukozasının Nemliliğini Değerlendirin:

Parmağınızla kedinizin üst dudağını itip dişeti çizgisini açığa çıkarın. Dişetine parmağınızla dokunun. Sıvı miktarı yeterli bir kedide dişeti nemlidir. Dişeti yapışkan ve kuru geliyorsa kediniz susuzluğun ilk belirtisini gösteriyor olabilir. Kedi vücuttaki su miktarının %6-7’sini kaybettiğinde dişeti tamamen kuru hale gelir. Dişetinin açık havada hemen kuruyacağını dikkate alarak nemlilik derecesini hemen değerlendirmelisiniz.

Dişetinin Kapiller Doluş Zamanını Değerlendirin:

KBH’lı kedi susuz olduğu zaman kan hacmi azaldığından dolayı dişetlerindeki ince kılcal damarların kanla dolması gecikir. Bunu değerlendirmek için parmağınızı kedinin dişetine bastırın ve çekin. Deri solacak ya da beyazlaşacaktır. Beyazlaşma olmuyorsa tekrar deneyin, bu sefere daha kuvvetli bastırın. Parmağınızı kaldırdıktan sonra derinin normal rengine dönmesi için geçen saniyeleri sayın (içinizden ankara, ankara diye sayabilirsiniz). Sağlıklı bir kedide renk 2 saniyeden kısa bir sürede eski haline döner. Kediniz orta veya ağır derecede kuru ise süre uzar. Unutmayın, bu erken bir belirti değildir ve veterinerinizle hemen görüşmeniz gerekir.

Derinin Elastikiyetinin Değerlendirilmesi:

Susuzluğun erken bir belirtisi de derinin elastikiyetinin kaybıdır. Bu, susuzluk derinleştikçe belirginleşir. Kedinizin sırtında veya karnında bir bölge seçin. Boynun arkasındaki deri kalın veya gevşek olup yanlış sonuçlar verebilir. Deriyi nazikçe iki parmağınızla çimdikleyin ve serbest bırakın. Çimdiklediğiniz deriye dikkatle bakın. Sağlıklı bir kedide deri hemen eski halini alır. Orta-ileri derecede susuz bir kedide derinin eski halini alması yavaşlar. Kedi çok kuruysa deri çimdiklediğiniz şekilde kalır. Bu test her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Yaşlı veya zayıflamış kedilerde elastikiyet azalır. Şişman kedilerin deri altı yağ dokusu fazla olduğu için derisinde zaten elastikiyet kaybı söz konusudur. Bu nedenle diğer parametrelerle birlikte değerlendirmenizi öneririz.

Kedinizin Gözleri:

Kedinizin gözleri, susuz olup olmadığı konusunda önemli bilgi verir. Sağlıklı görünen bir kedide hafif içeri çökük gözler orta derecede susuzluğa işaret edebilir. Ancak çok zayıf, özelikle kronik hastalığı olan yaşlı kedilerde normalde de gözler hafif içeri çökük olabilir. Kedinizin gözü kuru, çökük veya üçüncü gözkapağı görülüyorsa hemen veterinerinize götürmelisiniz.

Kedinizin Patileri:

Başka susuzluk belirtileri de olan bir kedide dokununca patilerinin soğuk olması orta-ağır susuzluğu gösterebilir. Bunu değerlendirmek için kedinizin patisini avucunuzda tutun ve ısısını hissedin. Kedinizin normal ısısı gibi geliyorsa orta derecede susuz değildir. Patileri soğuk ise en kısa sürede veterinere götürmelisiniz.

 

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.