Böbrek Hastalıkları – Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) Yazı DizisiYazar - Ömrüm ÖZMEN UZUN

ANA SORUNLAR: Hidrasyonun Sağlanması: Ağızdan Sıvı Tedavisi

Kediler için elbette en doğal yol, sıvıyı ağızdan almasıdır. Yaklaşık %80’i su olduğundan dolayı yaş mamalar iyi bir sıvı kaynağıdır. Kedinizin mamasına az da olsa su ekleyebilirseniz ne güzel! Evde farklı yerlere su kaplarının konulması, kaplardaki suyun en az günde bir kez değiştirilmesi ve kapların temizlenmesi, su kabına et suyundan yaptığınız buz küplerinin atılması (bu suyu bozulabileceğinden dolayı daha sık değiştirmelisiniz), su pınarları, kedinizi su içmeye teşvik edecek farklı yöntemlerdir. Bu konuda BURAYA bakabilirsiniz.

Kediniz, KBH’nın orta evresinde ve sıvı desteği gerekiyor, ancak veterineriniz, deri-altı sıvı vermenize izin vermiyorsa kedinizin ağzına şırıngayla su verebilirsiniz. Kediler her seferinde çok az miktarda su yutarlar, bu nedenle dikkatli olmalısınız. Şırıngayı kedinizin ağzının yan tarafına yerleştirin ve azar azar, kedinizin yutmasına fırsat tanıyarak verin.

Bulantı-kusma nedeniyle kediniz susuz kalmışsa, veterineriniz size kedi için gerekli olan elektrolitleri (vücut tuzları) içeren bir saşe verecektir. Veterinerinizin önerisi doğrultusunda kullanın. ASLA ENJEKSİYONLUK SIVILARI ŞIRINGA İLE AĞZINA VERMEYİN.

Susuzluk tedavisinde iki aşama söz konusudur:

  1. Replasman (Yerine Koyma) Aşaması: Hedef, susuzluğu gidermektir. Ağır olgularda damar içi yolla sıvı verilmesi gerekir. ‘’Crash’’ olan KBH’lı bir kedide tedavide ilk birkaç gün damar içi (intravenöz, iv) sıvı verilir.
  1. İdame Aşaması: Hedef, kedinin sıvı durumunun korunmasıdır. Bu amaçla sıklıkla deri altına sıvı verilir. Bu tedaviyi evde siz yapabilirsiniz.

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.