AssistFeed.com sitesinden alıntıdır:

İpucu:  Şırınga ile besleme, öğrendiğim ilk yardımlı besleme yöntemiydi. Bu yöntem özellikle ısıran kedilerde işe yarar. Bazı kediler “Parmakla Besleme” yi daha rahat kabul eder ve bu şekilde bazen seans başına daha fazla mama verebilirsiniz. Kediniz bunu şırıngayla beslemeye nazaran daha rahat kabul edebilir. Siz ve kediniz için hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için hem şırıngayla besleme hem de parmakla besleme yöntemini deneyin.

Besleme seansında 2 hedef vardır:

  1. Kedinizin midesine mümkün olduğunca fazla yiyecek girmesi ve
  2. Mümkün olan en stressiz seansı gerçekleştirmek.

Şırıngalı beslemeye yardımcı olacak seçenek azdır. Kullanmayı seçtiğiniz şırınganın türü ve boyutu kişisel bir karardır. Deneyin ve ikiniz için doğru olanı bulun.

Pistonların Farkı

Şırıngalarda temel olarak 3 tip piston vardır:

Lastik Uçlu piston  – Bu, veterinerinizin başlangıçta büyük olasılıkla size önereceği şırınga türüdür. Bu şırıngalarda, piston yapışıp kontrolsüz miktarda yiyeceği kedinizin ağzına tehlikeli bir şekilde sıkabilir. Bu nedenle sadece birkaç kez kullanabilirsiniz. Gıdadaki yağ, kauçuk ile reaksiyona girerek pistonun yapışmasına neden olur. mamadaki yağ içeriği ne kadar yüksek olursa, kauçuk o kadar hızlı bozulur. Bu tür besleme şırıngasını tek kullanımlık olarak düşünün.

Silikon Halka piston –  Elimde bir resim yok. Plastik uçlu bir pistona benzer ancak uçtan hemen önce pistonun düzgün bir şekilde kaymasına yardımcı olan bir silikon halkaya sahiptir. Bunları kuş tedarik mağazalarında bulabileceğinizi düşünüyorum. 

Plastik Uçlu piston –  Plastik uç, kauçuk uç gibi yapışma sorunu yaşatmaz. Bu tür şırıngayı tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Besleme Şırıngalarının Boyutları

Küçük Besleme Şırıngaları – Bazı insanlar, şekli ve fışkırmasının daha iyi kontrol edilebilmesi nedeniyle 2 ml’den 6 ml’ye kadar olan şırıngaları kullanmayı sever. Bu küçük şırıngalar birden fazla kez yeniden doldurmayı gerektirir. Bu nedenle bir seans için birkaç şırınga hazırlayın. Eczanelerde, çocuk ilaçları için 5 ml’lik oral ilaç şırıngaları bulunur. İsterseniz bazı klinikler size denemelik bir tane verir. Bunlar ya kauçuk piston tipi ya da şanslıysanız daha uzun süre dayanan silikon O-ring olacaktır.

Orta Boy Besleme Şırıngaları  – Veteriner muhtemelen size 12 ml’lik bir şırınga verecektir ki, bu en yaygın boyuttur.

Büyük  Besleme Şırıngaları  – 35mm bile mevcuttur ancak bu kadar büyük bir şırıngayı vermekte zorlayabilir.

Konik Uçlu Besleme Şırıngası
Konik uçlu şırıngada yiyeceklerin tıkandığını fark ederseniz, açıklığı büyütmek için ucu kesmeniz gerekebilir. Keskin bir bıçak ve kesme tahtası kullanın (makas kullanmayın – eşit bir kesim elde edemezsiniz). Yeni kesilmiş uç keskin kenarlara sahip olacaktır, bu nedenle keskin yerleri tahta bir kesme tahtasına sürterek veya çok ince bir tırnak törpüsü kullanarak düzeltin. Ucu yanağınızda veya dirseğinizin içindeki yumuşak deride çevirerek keskin kenarların olmadığından emin olun ?. Her seferinde biraz kestiğinizden emin olun ve çok fazla kesmeden önce deneyin! Ayrıca, ucun kedinizin ağzının kenarına kolayca oturacak şekilde yeterli miktarda olması gerekir.

Nereden Alınır

Amy V.’ye Pigi’nin hikayesini ve CVS Pharmacy’den satın aldığı şırıngaları paylaştığı için teşekkürler.

CVS Eczanesi  – Bu, plastik uçlu bir pistona sahip 10 ml’lik bir şırıngadır. Yiyecek yüklemeye yardımcı olmak için bir huni ile birlikte gelir. 2,99$

Walgreens Eczanesi  – Bu, plastik uçlu pistonlu 10 ml’lik bir şırıngadır. Küçük bir fırça ve huni ile birlikte gelir. $2.39

 Four Paws Kolay Elle Besleme Şırıngası
Büyük evcil hayvan dükkanları artık bunları satmıyor ama görüyorum ki birkaç Amazon satıcısında hala var. Yanlış hatırlamıyorsam içindeki piston ile 14cc’lik. Web sitesi 1/2 ons diyor. $4.99

Yavru Kedi Annelik Kiti
NOT:  Bu şırıngalar yapan şirketin web sitesinde görünmüyor, bu yüzden satışta olmayabilir.

Bu şırıngalar, her biri 1/2 ons (0 22 mm) alabilen, yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir elle besleme şırıngalarıdır. PetSmart’ta, takviyeler ve süt ikame ürünleri ile birlikte kedi ürünleri bölümünde bulunur. 2 takım satın alın. Uçlarının farklı olmasına dikkat edin. Sağdaki konik uç, yardımcı besleme için kullanılacaktır. Soldakini ilk çentikte kesebilir ve mamayı önceden yükleyebilir ve besleme sırasında konik olana aktarabilirsiniz.

Besleme Şırıngası Nasıl Doldurulur

Şırınganın tepesinden kaşıkla şırıngayı doldurun. Şeker karıştırma çubukları da işe yarar ve hatta hava boşluklarının da dışarı çıkmasına yardımcı olur. Bazı şırıngalar, huni geniş olduğunda yardımcı olacak küçük bir huni ile birlikte satılır.

Yiyeceğin kıvamına bağlı olarak şırıngayla da çekebilirsiniz. 

UYARI:  Çoğu standart mamayı şırıngayla çekebilmek için, mamanın sulandırılması gerektiğini farkettim. Bu durumda, sulanarak seyreldiği için mama daha az kalori içerir. Çoğu yardımlı besleme vakasında, kedilerimize maksimum miktarda kalori vermeye çalıştığımız için lütfen veterineriniz tarafından önerilmedikçe mamayı sulandırmayın.

UYARI

Kathy Fatheree bir tıp uzmanı değildir. Bu web sitesinin içeriği, Kathy’nin yardımlı besleme deneyimlerinin yanı sıra, kedilerini beslemeye yardımcı olan diğer kedi sahiplerinin deneyimlerinin bir derlemesidir. Bilgilerin doğruluğu için her türlü çaba gösterilmiş olmakla birlikte, Kathy Fatheree veya bu web sitesiyle bağlantılı herhangi biri, bu sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda meydana gelebilecek hiçbir şeyden sorumlu tutulamaz.

 Kaynak: https://assistfeed.com/assistedfeedingsupplies.htm

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.