AssistFeed.com sitesinden alıntıdır:

Kedinin Temizlenmesi

Kediniz hastaysa, beslendikten sonra temizlenmek istemeyebilir. Bazı kediler yüzlerindeki, çenesindeki, göğsündeki ve patilerindeki mama kalıntılarını görmezden gelirler. Kedinizi hemen temizlemeniz ve mamanın kurumasına izin vermemeniz çok önemlidir. Kedinizin üzerinde yiyecek kalırsa, kontakt dermatit meydana gelir. Yani cildin tahriş olması ve ardından aniden tüy dökülmesinin başlamasıdır. İnanın bana, kediniz için sağlıksız bir durum olduğunu söylemek çok üzücü.

Adımlar:

  1. Kuru bir bezle silebildiğiniz kadar silin. 
  • Kalan kirli alanları ılık, nemli bir bezle temizleyin (isteğe bağlı).
  • Cildi derinlemesine temizlenmesi için ıslatılmış bir diş fırçası kullanın.
  •  Bıyıkları deriye kadar temizlemek özellikle zordur.
  • Mamanın suyunu bıyıklardan ve tüylerden temizlemek için mendil kullanın.
  • Kurutmak için tüylü bir bez kullanın.

Mamalar patilerde, bacaklarda ve göğüsteyse, kalıntıyı çıkarmak için bir pire tarağı kullanın. Gerekirse, suyla seyreltilmiş kedi şampuanı ile tüyleri yıkayın. Kediniz buna izin verirse lavaboda durulayın veya şampuan çıkana kadar ılık, ıslak bir bezle defalarca yıkayın.

Şırıngaları Temizlenmesi
Bakteriyel üreme ihtimalini azaltmak için şırıngaları ve tüm malzemeyi sıcak, sabunlu suda yıkayın. Küçük bir şişe fırçası ile temizlemek de bir fikirdir.

UYARI

Kathy Fatheree bir tıp uzmanı değildir. Bu web sitesinin içeriği, Kathy’nin yardımlı besleme deneyimlerinin yanı sıra, kedilerini beslemeye yardımcı olan diğer kedi sahiplerinin deneyimlerinin bir derlemesidir. Bilgilerin doğruluğu için her türlü çaba gösterilmiş olmakla birlikte, Kathy Fatheree veya bu web sitesiyle bağlantılı herhangi biri, bu sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda meydana gelebilecek hiçbir şeyden sorumlu tutulamaz.

Kaynak: https://assistfeed.com/cleaning-up-after-feeding.htm

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.