Kedinizi Yemek Yemeye Teşvik Etmek İçin İpuçları

KBH kedileri genellikle iştahsız olduklarından, bu bölümde kedinizi yemeye nasıl teşvik edeceğinize dair ipuçları bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları saniyeler sürer, bu yüzden kesinlikle denemeye değer. Kedinizi kendi isteğiyle yemeye ikna edebilirseniz, genellikle ikiniz için de çok daha az stresli olur.

Ayrıca, ek beslenmeyle ilgili önceki bölüme bakın çünkü oradaki bazı öneriler de yardımcı olabilir.

 • Yemek kabını yükseltmek
 • Besleme yeri
 • Gıda sunumu ve saklanması
 • Mamanın ısıtılması
 • Uykuluyken beslemek
 • Gıdanın dokusu
 • Kendiniz yiyormuş gibi yapın
 • Az ve sık beslemek
 • “Kitty smorgasbord” /Açık Büfe
 • Et suyu/püre gıda
 • Cazip ekstralar
 • Kedi nanesi
 • Ton balığı suyu
 • Akupunktur

Yemek Kabını Yükseltmek

Önce bunu yapn. Çok kolaydır ve bazı kediler için gerçekten işe yarar. Sadece kalın bir kitap veya saksı kullanın ya da dilerseniz uygun boyda yükseltilmiş yemek kapları satın alabilirsiniz. Sağlıklı olan kedilerimin mama kaplarını büyüttüm ancak yükseltilmiş mama kaplarına geçtikten sonra daha fazla yemeye başladıklarını fark ettim.

Bunun neden yardımcı olabileceği, geçici olarak kaselerin nasıl oluşturulacağı ve uygun yükseklikteki kaseleri nereden satın alabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için bkz. Bulantı, Kusma, İştah Kaybı ve Aşırı Mide Asidi.

Besleme Yeri

Yemek verdiğiniz yer bir fark yaratabilir. Kediniz zayıfsa, mama kabını en sevdiği dinlenme yerinden çok uzağa koymayın. Yenilik de yardımcı olabilir: Kedilerimi mutfakta beslerdim ama bir tanesi hastalandığında ve yemek için çok fazla teşvike ihtiyaç duyduğunda, her yere yemek kapları koyardım. Ev biraz pisi lokantasına benzerdi ama umurumda değildi.

Ayrıca bir kedinin bir odada bir tabak dolusu mamayı yemeyi reddedebileceğini, ancak başka bir odada aynı tabak dolusu mamayı yediğini farkettim.

Daha genç, aktif kedileriniz varsa, KBH lı kedinizi ayrı beslemeniz gerekebilir. Ayrı beslendiğinde, hasta kediniz istediği hızda ve daha fazla yiyebilir.

Birçok kişi, başucunda bir tabak dolusu kuru mama olduğunda, kedilerinin bunları gece yediğini görmüştür.

Yaşlı Kedileri Yemeye Teşvik Etme (2012) Little S, ‘de, yaşlı kedileri yemeye teşvik konusunda güzel ipuçlarının verildiği bir videoyu izleyebilirsiniz. Bu videoda, yaşlı bir kediyi diğer kedilerden uzak yerde beslemenin yardımcı olabileceğini de göreceksiniz.

Kedinin Beslenme Davranışı (2010) Horwitz D, Soulard Y & Junien-Castagna A Encyclopaedia of Feline Nutrition pp439-477 (sayfa 8’de), üreticilerin gıda tadım denemelerinde birçok kedinin kendi mama kabının olduğu yeri tercih ettiğini ve kendi kabından yemeyi tercih ettiğini belirtiyor. Ayrıca mama kabını kedinizin tek yönden yaklaşabileceği şekilde yerleştirirmeyi de deneyebilirsiniz. Sola veya sağa hareket ettirdiğinizde nasıl davrandığını gözlemleyin.

Gıda Sunumu ve Saklama

Yiyecekleri nasıl sakladığınız ve sunduğunuz, bazı kediler için fark yaratabilir. Şımarık (şu anda genç ve sağlıklı) kedilerim yiyeceklerini olabildiğince taze sever. Bu yüzden daha büyük paketler aldığımda, paketin sonuna doğru isteksiz oldukları için küçük boyutlu paketler alıyorum.

Konserve yiyecek kullanıyorsanız, kalan yiyecekleri teneke kutularda değil, buzdolabında cam kaplarda saklayın. Warwick Üniversitesi, bunun neden gerekli olduğu konusunda ayrıntılı bilgiler veriyor. Cornell University College of Veterinary Medicine’de de gıda saklama konusunda önemli bilgiler vardır.

Yemek servisinde düz tabaklar kullanıyorum. Kedilerde Bıyık Stresinin Değerlendirilmesi (2020) Slovak JE & Foster TE Journal of Feline Medicine epub‘a göre, kedilerin hassas bıyıklarının yemek yerken mama kabına dokunmasından hoşlanmadıkları ancak sağlıklı kedilerin bunu pek umursamayabileceği belirtilmektedir. Çalışmada ayrıca bazı kedilerin bıyık dostu mama kaplarını tercih ettiği gözlemlenmiş. Bu nedenle, özellikle benim gibi İran kedileriniz varsa, gerçekten yardımcı olup olmadığını görmek için düz tabakları denemeye değer olduğunu düşünüyorum.

Kedi tabaklarını sabun ve deterjanla yıkamaktan kaçınmak, bunun yerine çok sıcak su kullanmak da yardımcı olabilir.

Gıdaların Isıtılması

Benimki de dahil olmak üzere birçok kedi buzdolabından yeni çıkan yiyecekleri sevmez (onlar için çok soğuk olabilir). Beslemeden yarım saat önce mamayı buzdolabından çıkarın. Alternatif olarak, kedinizin mamasını ısıtmayı deneyebilirsiniz. Böbrek hastalığı olan insanlarda koku (ve bazen tat) duyusu bozulur.  Kronik Böbrek Hastalığı Olan Çocuklarda Koku Ve Tat Işlevi (2010) Armstrong JE, Laing DG, Wilkes FJ & Kainer G Journal of Pediatric Nephrology 25(8) pp1497-504 isimli çalışmada, bu durumun çocuklarda KBH’de erken dönemde ortaya çıkabileceğini ve hastalık ilerledikçe kötüleşme eğiliminde olduğunu ve bu durumun KBH kedilerinde de olduğunun düşünüldüğü belirtilmektedir. Mamanın ısıtılması daha çok kokmasını sağlar, bu da kediyi yemeye teşvik edebilir.

Tabaktaki yiyecekleri yaklaşık 4-5 saniye yüksek ısıda mikrodalgaya koyarız ama fırınında bu ısı değişebilir. Mikrodalgayı kullanırsanız, mamayı çıkardıktan sonra iyice karıştırın ve çok sıcak olmadığından emin olun (mikrodalgada pişirilen yiyecekler eşit şekilde ısınmayabilir ve dikkatli olmazsanız kedinizi yakabilecek “sıcak noktalar” olabilir).

Yiyecekleri sıcak su ekleyerek ısıtmayı da deneyebilirsiniz ancak yine çok sıcak olmadığından emin olun. Bazı kediler, sulanan yiyeceklerin yumuşak dokusunu tercih eder.

International Cat Care’de, kedilerin, yeni öldürülen av ile aynı sıcaklıkta olan yaklaşık 35 ° C’lik sıcaklıktaki yiyecekleri tercih etme eğiliminde olduğu belirtiliyor.

Uykuluyken Besleme

Tanya’nın KBH Destek Grubunun birkaç üyesi, derin uykudan uyanır uyanmaz mama tabağının kedinin burnuna yakın bir mesafede sallandığında, kedilerin yeme ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirttiler. Bu uygulamada, kedi otomatik ve içgüdüsel olarak yiyormuş.

Mamanın Formu

Bazı insanlar, yemeklerini yemeyen kedilerin pâté tipi yiyecekleri parçacıklı yiyeceklere tercih ettiğini bulmuşlar. İçinde parçaların olduğu mamayı verdiğinizde, kedinizin sadece sosu yaladığını görürsünüz. Bu nedenle püre formundaki mamalar alabilirsiniz (Hill’s pâté tarzı yiyeceklerin çoğu düşük fosfor içerir) veya herhangi bir yiyeceği daha pürüzsüz hale getirmek için sıvılaştırıcı veya blender (veya blenderiniz yoksa çatal) kullanabilirsiniz.

ABD’deki popüler karıştırıcı tercihi, yaklaşık 40-50 ABD Doları tutarındaki Magic Bullet’tir. Bed, Bath ve Beyond’dan temin edilebilir. Amazon, başka bir blender olan Maxi-Matic Elite Cuisine’i 15,99 ABD Doları karşılığında satıyor. İngiltere’de Amazon, Kenwood CH180 mini karıştırıcısını 19,99 £ karşılığında satıyor.

Ne ile besleyeceğinize bağlı olarak, daha büyük miktarları karıştırabilir ve küçük parçalar halinde dondurabilirsiniz.

Bazı kişiler küçük porsiyon konserve mamaları küçük toplar halinde saklayarak ve daha sonra onları ezerek ve kedilerini elle besleyerek başarılı olmuşlardır (aşağıya bakınız).

Kendiniz Yiyormuş gibi Yapın

Kedilerimizin mamasını yiyormuş gibi yaptığımızda, bu hareket onları kendiliklerinden yemeye teşvik edebilir. Ayrıca bunu yaparken, ağzınızı şapırdatarak teşvik edici sesler çıkarmayı unutmayın! Ben henüz onların yemeklerini yiyebilecek kadar ileri gitmedim ama belki bir süre sonra olabilir…

Bazı insanlar, evdeki diğer kediye gizlice mama vermeye çalışıyormuş gibi yaparak, hasta kediyi mama yemeye teşvik edebildiklerini fark etmişlerdir.

Et suyu/Püre Formunda Mamalar

Bazı kişiler ev yapımı tavuk suyunun (tavuğu sadece suda kaynatın, herhangi bir sebze eklemeye gerek yoktur, özellikle soğan olmamalı) KBH kedileri için çok faydalı olduğunu görmüşlerdir. Kalorisi yüksek değildir ancak yiyecekleri daha iştah açıcı hale getirmeye ve sıvı alımını artırmaya yardımcı olabilir. Mamaya eklenebilir (özellikle terapötik diyetlere) ya da kediye içmesi için sade olarak da verilebilir. Bazı kişiler tavuk suyunu küçük buz kaplarına koyarak, küpler halinde dondurur.

Et suyu yapmak için tavuk alırken içinde sodyum ve soğan olabilen, hazır et suyu içermemesine dikkat edin. Ticari olarak satılan tavukların çoğunda çok fazla tuz bulunur. The Center for Science in the Public Interest de, bu konuda detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Bir tavuğun içinde ne miktarda sodyum olduğunu, ambalajın üzerindeki besin bilgilerinde sodyum olup olmadığına bakarak kontrol edebilirsiniz: 100 mg’ın üzerindeki sodyum, sodyum eklendiği anlamına gelir.

Bazı kişiler, daha basit bir uygulama yapmışlar ve kedilerinin konserve mamasına çorba kıvamına getirmek için bol su eklemişler. Pürüzsüz hale getirmek için blender kullanabilirsiniz. Özellikle ağız ülseri olan kediler bu formdaki mamaları tercih edebilirler.

Kendiniz, hazırlamak istemezseniz, ticari olarak üretilen et suları da mevcuttur. ABD’de birçok kedinin beğendiği ve bazılarının fosfor açısından oldukça düşük olduğu Fancy Feast’in de et suları vardır:

Purina Çorbaları, Birleşik Krallık’taki eşdeğer ürünler gibi görünüyor ancak henüz bunlardaki fosfor oranlarını bilmiyorum.

Sheba Signature Broth‘lar fosfor açısından daha da düşüktür olmasına ragmen, ne yazık ki 2021’de üretimi durdurulmuştur. Bir yerlerden temin ederseniz diye, bilgileri paylaşıyorum.

Friskies Lil’ Çorbaları bir diğer seçenektir:

İngiltere’de Applaws, Tavuklu Tavuk Çorbası da dahil olmak üzere bir dizi Cat Toppers üretmektedir. Diğerlerinin yanı sıra Pets at Home‘dan da temin edilebilirler. Fosfor içeriğini henüz bilmiyorum.

Et suları ile beslemeden önce lütfen fosfor içeriğini kontrol edin çünkü oranlar değişmiş olabilir.

Az ve Sık Besleme

KBH kedisi artık yemek istemiyor veya kilosunu koruyamıyorsa, yardımınıza ihtiyaç vardır. Kedinize düzenli aralıklarla az miktarda ve taze mama vermeye çalışın. Gerekiyorsa, mamayı kedinizin önüne götürün (kediler mutfakta yer diye bir kuralımız vardı ama bir hasta söz konusu olduğunda, bu bu kural bozulabilir). Bir seferde sadece bir kaşık verin. Kediniz yerse, biraz daha teklif edin.

Sık sık yiyecek vermek için zamanınız varsa, kedinizin her seferinde biraz yemesine rağmen, gün boyunca yedikleriyle makul miktarı almış olacaktır. Bu, kedinizdeki gastrik hiperasidite oluşumunu azaltacaktır.

Bütün gün işteyseniz, kedinizin taze konserve maması yiyebilmesi için zaman ayarlı otomatik bir mama kabı kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunlar geceleri yemesi için de faydalıdır. Besleme konusundaki bağlantılara ulaşmak için Hangi Gıdalarla Beslenmeli  yazısına bir göz atın.

Kedi Açık Büfesi

Kediniz stabil olana kadar, bir süreliğine bir “açıkbüfe” bulundurmaktan vazgeçmeniz gerekebilir. Bu, kedinizin mevcut durumuna uygun olarak dönüşümlü kullanabileceğiniz, kedinizin tercih edebileceği çeşitli türde mamalarınız olduğu anlamına gelir. Harpsie (KBH olmayan ama ciddi bir böbrek enfeksiyonu geçirmiş) hastalanıp yemeğini bıraktığında, elimizde on sekiz farklı mama vardı. Hepsini koymak için bir raf yapmak zorunda kaldık!

Elbette tüm mamaları tek seferde sunmadık! Ona bir mama teklif ederdik, yemezse başka bir mamayı deniyorduk. Bir gün yiyeceklerden birini yiyip, ertesi gün reddettiğini de gördük. Bazen kabul edeceği bir mamayı bulmadan önce ona beş ya da altı ayrı mama teklif ederdik. Bir hafta kadar sonra ise, daha önce reddettiği bir mama tekrar kabul görürdü.

Ayrıca mutfakta bir yemeği reddederken salonda aynı tabaktaki mamayı yemek istediğini gördük. Ya da mamayı tabağa tekrar koyduğumuzda yiyebiliyordu. Tabak da önemliydi: plastik tabaklardan hoşlanmıyor görünüyor ama porseleni tercih ediyordu (o bir İngiliz beyefendisiydi…). Düz tabaklar da önemliydi (yukarıya bakın).

Ayrıca yiyecekleri karıştırabilirsiniz (örn. kedinizin yemesini gerçekten istediğiniz mamanın üzerine biraz bebek maması veya lezzetli bir mama koyabilirsiniz).

Cazip Ekstralar ve Ödüller

Bunlar, kediniz için mamasını daha cazip hale getirmek için kedinizin mamasına serpebileceğiniz maddelerdir. Özellikle Somon Liv-a-Littles ile iyi sonuçlar elde ettim.

Balıklı Ekstralar

Balık, kediler için biraz sorun olabilir (Hangi Mamalarla Beslemeli bölümüne bakın) ancak kedinizi yemeye teşvik etmek için her gün mamasına biraz serpmek muhtemelen sorun yaratmayacaktır.

Aşağıda bahsedildiği gibi, bazen mamasına biraz ton balığı suyu eklemek, mamayı kediler için daha çekici hale getirebilir.

Alternatif olarak, mamanın üzerine serpip karıştırdığınız ton balığı tozunu da deneyebilirsiniz – bu birçok kediye cazip gelir.

Kurutulmuş palamut gevreği Asya pazarlarında genellikle ucuzdur. Palamut gevrekleri, palamut gevreğinin bileşimini vermektedir. Katkısız ve tuzsuz bir marka almaya çalışın. Kendi kedilerim için Cat-Man-Doo kullanıyorum.

İngiltere’de Zooplus, Cosma marka dondurularak kurutulmuş ödüller satmaktadır. Ton balığı, tavuk, ördek ve sığır eti çeşitleri mevcuttur ve ayrıca kedinizin hangisini tercih ettiğini görmek için karışık bir paket satın alabilirsiniz.

Zooplus ayrıca kurutulmuş balık için diğer markaların da satışını yapmaktadır. Thrive, Tanya’nın KBH Destek Grubunun bazı üyeleri tarafından da beğenilmektedir ve kuru madde analizinde %1 fosfor içerdiği görülüyor.

Etli Ekstralar

Bunlar saf et içerikli olmalarına ve bu nedenle protein ve fosfor bakımından nispeten yüksek olmalarına rağmen, onları yiyeceklerin üzerine serptiğinizde o kadar az kullanırsınız ki sorun olmaz.

Beaphar Böbrek Destek Tedavileri İngiltere ve Avrupa’daki bir seçenektir.

Liv-a-Littles, birçok kedinin yemeklerinin üzerine serpildiğinde sevdiği görülen %100 tavuk veya somonun dondurularak kurutulmuş parçalarıdır; Petco ve Wholefoods’tan temin edilebilirler.

Pure Bites’ta çeşitli tatlar mevcuttur. Bu ürün yaklaşık %0.8 fosfor ve ton balığı yaklaşık %1 içeriyor.

İngiltere’de Zooplus, Cosma marka dondurularak kurutulmuş ürünler satmaktadır. Tavuk, ördek, sığır eti ve ton balığı çeşitleri mevcuttur ve ayrıca kedinizin hangisini tercih ettiğini görmek için karışık bir çeşni paketi satın alabilirsiniz.

İngiltere’de Thrive, kedinizin mamasına serpebileceğiniz, dondurularak kurutulmuş tavuk üretiyor.

Whiskas Temptations, benimki de dahil olmak üzere birçok kedi arasında oldukça popüler.

Hartz Delectables Bisques de birçok kedi tarafından sevilmektedir. Amazon‘dan temin edilebilir.

Tanya’nın Destek Grubundaki bazı kişiler, hem mamayı daha lezzetli hale getirmek hem de kedilerinin kalori alımını artırmak için kedilerinin mamasına biraz kaz veya ördek yağı eklemektedir. Birleşik Krallık’ta birçok kişi de patatesleri bu yağlarda kızartır. Süpermarketlerde, genellikle şişelenmiş yağların yanında bulabilirsiniz. ABD’de bu yağlar süpermarketin gurme bölümünde bulunabilir. Wholefoods, Amazon’dan da temin edilebilen Epic kafessiz ördek yağı markasını satıyor.

Kedi Nanesi (Catnip)

Bazen bir KBH kedisine kedi nanesi vermenin uygun olup olmadığı sorulmaktadır. Sorun değildir ve aslında bazı kedilerde iştah açıcı olarak etki edebilir. Ancak, tüm kediler kedi nanesine tepki göstermez – bu genetik bir özelliktir.

Cats International’de, kedi nanesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Ton Balığı Suyu

Ton balığının kendisi kediler için uygun olmasa da (bkz. Hangi Gıdalarla Beslemeli), ton balığının paketlendiği suyu kullanmak ve mamayı daha lezzetli hale getirmek için kedinizin diyetine eklemek bir fikir olabilir. Suyla paketlenmiş ton balığı aslında soğan içerebilir ve başka markalar da yüksek düzeyde sodyum içerebilir. Bu nedenle kullandığınız markanın içeriğinden emin olmanız gerekir.

Starkist Selects Tuz Eklenmemiş Ton balığı (konserve) sadece ton balığı ve su içerir.

Amazon, Crown Prince ton balığını tuzsuz suda satar.

Trader Joe, suyla paketlenmiş kendi markası Düşük Sodyumlu Tuna’yı üretir.

Akupunktur

Kedim Harpsie akupunktura başladığında (artriti için), iştahında gözle görülür bir iyileşme oldu. Bunun akupunkturun doğrudan bir sonucu mu yoksa artrit nedeniyle daha az ağrı çekmesinin onu genel olarak daha iyi mi hissettirdiğini bilmiyorum ama akupunkturu sadece iştahı uyarmak için yapılan birkaç KBH kedisi biliyorum ve onlarda işe yarıyor gibi görünüyor.

Holistic Treatments ’de, akupunktur hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Besleme Yardımı

Muhtemelen kedinizin yemek yemeyi reddettiği zamanlar olacaktır. Doğal olarak, mide asiditesi, ağız ülseri ve mide bulantısı gibi tüm olası iştahsızlık nedenlerini ve yemeğin daha iştah açıcı görünmesini sağlamak için yukarıdaki önerileri uygulayabilirsiniz (Index of Symptoms and Treatments linkline bkz). Ancak her şey başarısız olursa, deneyebileceğiniz birkaç şey daha var.

 • Yemek yerken eşlik etme
 • Elle besleme
 • Şırınga ile besleme
 • Besleme tüpleri

Yemek yerken eşlik etme

Bunu hem Tanya hem de Thomas için uyguladık. Yanlarına oturur, yemelerini teşvik eder, her lokmayı överdik. Bazı kedilerde işe yarıyor. Eğer Harpsie yanımızda kanepede yatıyorsa, bir tabak mamayı yine kanepenin üzerine koyardık, böylece yemek için uzağa gitmesine gerek kalmazdı.

Ayrıca, mamasını yiyormuş gibi yaparsak, kedilerin de denediğini gördük. Bu konuda daha fazla bilgi için linke tıklayın.

Yaratıcı olun. Birkaç yıl önce, kedisine yemek yedirmek için boş yere uğraşan bir hanımı hatırlıyorum. Başarısız olmuş ve kendini perişan hissederek yere uzanmış. Kedisi de hemen karnına tırmanmış ve üstüne yatmış. Sahibi mama kabını yaklaştırınca, mamasını orada yemiş. O günden itibaren, bunu yaptığında kendi isteğiyle mama yediğini anlayınca, buna devam etmiş. 

Elle Besleme

Bu yöntem, kedinizi parmağınızdan veya bir kaşıktana yalamaya teşvik ettiğiniz bir sonraki aşamadır. Saatler sürebilir ve kediniz muhtemelen mamasını düşürür ancak bunun hem Tanya’yı hem de Thomas’ı yemeye ikna etmede gerçekten yardımcı olduğunu gördük.

Bu yöntem, FIP‘li yavru kedimiz Lily’ye de yardımcı oldu. Beyaz eti (morina balığı) yaklaşık beş dakika yüksek ısıda mikrodalgaya koyduk (mikrodalga fırınınız değişebilir) ve sonra sertleşmiş balıkları elle yedirdik.

Bazı kişiler küçük porsiyon konserve mamayı küçük parçalar halinde veya ezerek kedilerini elle besleyerek başarılı olurlar.

Şırınga (Yardımlı) Besleme

Son olarak, pek çok kişinin zorla besleme dediği ama benim destekli besleme olarak adlandırmayı tercih ettiğim yöntemi deneyebilirsiniz. Kedinizin mamasını bir şırıngaya yerleştirip, yavaşça kedinin ağzına şırınga edersiniz. Özellikle Hill’s a/d, su ile lapa haline getirilebilir ve kolayca şırıngayla içirilebilir. Alternatif olarak, Fancy Feast (Birleşik Krallık’ta Gourmet Gold) gibi pate türü bir mama veya başka bir konserve yiyecek kullanabilir ve bir karıştırıcı veya blender kullanarak püre haline getirebilirsiniz. Bununla birlikte, kedinizin gelecekte yemesini istediğiniz bir mamayı beslemeye yardımcı olarak kullanmayın çünkü bazı kediler hastayken yedikleri mamaya karşı isteksizlik geliştirebilir.

Şırıngadan beslemek çok zorsa daha sıvı hale getirmek için su ekleyin, ardından şırıngaya çekin. Genellikle çok fazla suya gerek olmaz, biraz ekleyin ve bakın. Gerekirse biraz daha ekleyebilirsiniz. Ilık su kullanmak, mamayı kediniz için daha çekici hale getirebilir. Gerekirse, yemeği daha pürüzsüz hale getirmek için bir süzgeç kullanın, Amazon ‘a bakabilirsiniz.

Beslenmeye yardımcı olursanız, kedinizin kalori ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kedinize makul miktarlarda mama vermeyi de hedefleyebilirsiniz ancak muhtemelen siz ve kediniz sürece alışana kadar daha küçük miktarlarla başlamak isteyeceksiniz (özellikle son zamanlarda fazla yemek yemediyse). Ne kadar verileceği, kedinizin ne kadar kilo verdiğine ve mamanın içerdiği kaloriye bağlıdır. Kedinizin kilosu aynı kalıyorsa (kediniz çok zayıfsa) veya kilo alıyorsa, yeterince besleyip beslemediğinizi anlayabilirsiniz.

Ancak, bir kedinin bir öğünde bir günlük mamayı yemesine, sizin de bir seansta hepsini yedirmenize gerek yoktur. Mümkünse, yiyecekleri günde birkaç küçük seansa yayın. 10 ml’lik şırınga kullanır ve bir seferde yalnızca bir şırınga dolusu verirdim ancak bunu 2-3 saatte bir yapmak makul miktarda mamayı yemesini sağlar. Günün çoğunda işteyseniz, bir seferde daha fazlasını vermeniz gerekebilir ancak işleri kolaylaştırmak için bir seferde birkaç şırınga hazırlayabilir ve kullanmadan önce buzdolabında saklayabilirsiniz. Çalışıyorsanız, günde üç kez besleyebilmelisiniz (işten önce, işten sonra ve yatmadan önce). Evet, bu biraz zordur ancak bazı yönlerden kedinizi tabak dolusu yiyecekle takip etmekten daha az zaman alır.

Düzgün beslenmeye yardımcı olmak da önemlidir: kedinizi dik tutun, mamanın düzgün bir şekilde akması için rahat olduğundan emin olun, yavaş hareket etmeye ve sakin kalmaya çalışın. Yiyeceklerin yanlış yere gitme riskini azaltmak için şırıngayı doğrudan ön tarafa değil, ağzın yan tarafına yerleştirin ve kedinize her lokmayı yutması için zaman verin. Ayrıca bir seferde az miktarda mamayı şırınga etmeli ve yutması için zaman vermelisiniz. Bütün bunlar aspirasyon pnömonisi riskini önlemek içindir. Pet Place’te, Cornell Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi‘nde olduğu gibi bu konuda oldukça fazla bilgi vardır.

İlk seansınız pek iyi geçmezse endişelenmeyin. Hem sizin hem de kedinizin bu yeni rutine alışması için zamana ihtiyacınız vardır. Muhtemelen ikiniz de biraz dağılacaksınız. Bu yüzden eski kıyafetler giyin, eşyalarınızı bir örtü ile örtün ve kedinizi silmek için elinizin altında nemli bir bez bulundurun. Bazı insanlar kedilerini bir havluya sarmayı daha kolay bulur. Mamayı ısıtırsanız kediniz için daha rahat olabilir ama çok sıcak olmamasına dikkat edin. Kedinizin ağzını yakmayın.

Beslemeye yardım ettiğinizde gerçekten kötü hissedebilirsiniz. Bazı veterinerlerin bir kedi yemek yemeyi bırakırsa bırakma zamanının geldiğini iddia etmelerine itibar etmeyin. Söyleyebileceğim tek şey, bunun insanlar için de geçerli olmadığına memnunum çünkü öyle olsaydı yıllar önce ölmüş olurdum! Yeni milenyumda, hiçbir şey yiyemediğim bir grip süreci geçirdim.

Veterinerimizin tavsiyesi üzerine ara sıra Tanya’yı beslemeye yardım etmek zorunda kaldık. Tanya’nın KBH Destek Grubundaki bazı kişiler bunu sürekli olarak yapsa da, bu durum yalnızca bir veya iki gün için gerekliy oldu. Bunu sürekli olarak yapıyorsanız, terapötik bir böbrek diyeti ile besleyebilirsiniz. Ancak kedinizin gelecekte yemesini isteyeceğiniz bir mamayı beslemeye yardımcı olmayın, çünkü bazı kediler hastayken yedikleri mamaya karşı isteksizlik geliştirebilir.

Tanya çok bağımsız bir kediydi, ancak yardımcı besleme ile beklediğimizden çok daha iyi sonuç aldık. Yardımcı besleme aslında ikiniz için de stresi azaltabilir. Çünkü kedinin yediğinden emin oluyorsunuz.

Kedinizi endişeyle izlemekten ve o gün yiyecek alımının yeterli olup olmadığını anlamaya çalışmaktansa yeterince yediğini biliyorsunuz. Yirmi farklı mamayı burnunun önünde sallamanız kedinizi rahatsız etmiyor. Ayrıca, her gün yirmi farklı reddedilen gıdayı atmak zorunda kalmayarak, paradan da tasarruf ediyorsunuz.

Kathy assist feeds Toady, bir KBH kedisini beslemeye nasıl yardımcı olunacağına dair yararlı bir video yayınlamış.

Coco’yu şırıngayla beslerken Marga’nın Coco’yu beslemesini gösteren iyi bir videodur (video Hollanda dilinde ama Marga’nın ne yaptığını görebilirsiniz).

Jasper’ın Şırınga ile Beslenmesi, Roni’nin hazırladığı bir video. İlk başladığında, zar zor üç kez besleyebiliyordu. Ancak üç ay sonra, yeterli miktarda mamayı rahatça yedirebildiğini göreceksiniz.

Holisticat, beslemeye nasıl yardımcı olunacağına dair ayrıntılı bilgiler veriyor.

Şırınga Seçimi

Seçmeniz gereken şırınga boyutu, ellerinizin ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır (elleriniz ne kadar küçük ve zayıfsa, daha büyük bir şırıngayı itmek o kadar zor olur). Benim ellerim zayıf ve Tanya ile benim için en iyi olacak 10 ml’lik bir şırınga kullandım. Bazıları 3ml veya 5ml gibi daha küçük olanları tercih eder.

Şırınga Kaynakları

ABD’deki bazı eczaneler, isterseniz ücretsiz şırınga verir.

ABD’deki Lambert Vet Supply, daha uzun süre dayanan ve bazı kişilerin standart şırıngalardan daha kolay kullandığı “O-ring”li Baxter şırıngaları satıyor.

Pet Supplies 4 Less ayrıca Baxter şırıngaları da satmaktadır.

Innovet, destek grubumun birçok üyesinin beğendiği yumuşak uçlu şırıngalar yapıyor. Onlar da Amazon‘dan temin edilebilir.

California Vet Supply, bir seferde ne kadar yiyecek verdiğinizi kontrol etmenize yardımcı olmak için kadranlı Dial-a-Dose şırıngalar satıyor.

The Squirrel Store, O-ring şırıngaları satıyor.

Amazon, biri su vermek için, diğeri yardımcı besleme için olan iki Easy Feeder şırınga paketi satıyor.

İngiltere’de Pets at Home, Mikki el besleme şırıngaları satıyor.

Health Care Logistics, destek grubumun üyeleri arasında da popüler olan şırıngalar satıyor.

Besleme Tüpleri

Her şey başarısız olursa, veterineriniz bir besleme tüpü önerebilir. Bu, kedinize yerleştirilen bir cihazdır ve onun vasıtasıyla mama ve ilaç verebilirsiniz.

Besleme Tüpleri Ne Zaman Kullanılır?

Bu tüpler bir yıla kadar dayanabilir ancak normalde kedi normal ağırlığına ulaşana ve normal yemeye başlayana kadar kullanılır. Çoğu kişi, kedi en az iki hafta boyunca ağırlığını korumak için yardım almadan yeterince yemek yemeye başladığı zaman tüpü bırakıyor gibi görünüyor. Kedinizin kilosunu yakından izlemelisiniz (uygun ölçekler için kaynakları burada bulabilirsiniz).

Bazı veterinerler, kedi bu aşamaya geldiğinde, onları hayatta tutmanın acımasızlık olduğuna inanarak, KBH kedilerinde besleme tüplerine karşı çıkıyor. Ancak Kedilerde KBH için Tedavi önerileri (2019) International Renal Interest Society isimli çalışmada, bu uygulamanın evre 4 teki kediler için dikkate alınması gerektiğini belirtmektedir: “Protein/kalori malnütrisyonunu önlemeye yönelik çabaları yoğunlaştırın. Beslenme tüpü müdahalesini (örn., perkütan gastrostomi tüpü) düşünün.”

Kedilerde Kronik Böbrek Hastalığının Teşhisi Ve Yönetimine Ilişkin ISFM Fikir Birliği Kılavuzları (2016) Sparkes AH, Caney S, Chalhoub S, Elliott J, Finch N, Gajanayake I, Langston C, Lefebvre H, White J & Quimby J Journal of Feline Medicine & Cerrahi 18 pp219-239’de, KBH lı kedilere hangi aşamada besleme tüpü takılması gerektiği belirtilmiyor, yalnızca “kediler için en uygun tedavi düşünülürken, enteral besleme tüpünün yerleştirilmesi de (örn. oesophagostomy or gastrostomy ) dikkate alınmalıdır ve anekdot raporları, bunların KBH’lı bazı kedilerde yiyecek ve sıvı alımını sürdürmede değerli olabileceğini düşündürmektedir.” deniliyor.

Böbrek Hastası: Akşam Yemeğinde Ne Var? (2010) Francey T Dünya Küçük Hayvan Veterinerleri Birliği’ne Sunum Dünya Kongresi’de, “Çoğu hayvan sahibinin yapay yaşam desteği olarak gördükleri besleme tüplerini kabul etme konusundaki ilk isteksizliği, yaptırmak zorunda kaldıklarında genellikle ortadan kalkar. Özofagostomi tüpleri veya PEG tüpleri diğer endikasyonlarda yaygın olarak kullanılır. Ayrıca ileri KBH lı küçük hayvanların yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirebilir. Optimum hidrasyonun korunmasına yardımcı olmak için yeterli miktarda su verilmesi, ilaçların uygulanmasının kolay ve güvenilir olması ve kalitatif olarak ideal gıdanın yeterli miktarda verilebilmesi, besleme tüplerinin temel faydalarıdır. Bu tür beslenme desteğinin kullanılması, yaşam kalitelerinden ödün vermeden KBH’li küçük hayvanların tıbbi tedavi yönetiminin sınırlarını zorlamanın tek yoludur.” denilmektedir.

Tüpleri deneyen Tanya’nın KBH Destek Grubu üyelerinin büyük çoğunluğunun, daha hafif düzeydeki KBH’lı kedilerde bile iyi sonuçlar aldığını söyleyebilirim. Pankreatitli kediler için de besleme tüpleri yardımcı olabilir.

Besleme Tüpü Çeşitleri

Üç ana besleme tüpü türü vardır

VCA Hastaneleri farklı tüp türleri ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.

Özofagus Tüpü (E-tüp)

Normalde sadece sedasyonla yerleştirilebilen yemek borusu tüpü boğazdan yerleştirilir ve yemek borusuna kadar iner. Böyle bir tüpten gönderilen mamalar, blenderdan geçirilmelidir. Veterineriniz size ne kadar ve ne sıklıkta besleyeceğinizi söyleyecektir ancak başlangıçta her öğünde küçük miktarlarda beslemeniz ve verdiğiniz miktarı kademeli olarak artırmanız gerekir.

Bu tüpler gerekirse aylarca takılı kalabilir.

Missouri Üniversitesi Veteriner Sağlık Merkezi, özofagus tüpleri hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir.

Özofagostomi Besleme Tüpleri (2014) Hodshon B & Tobias KM Clinician’s Brief Şubat 14 pp66-72 isimli yazıda da bu tüpler tartışılıyor.

Kitty Kollar, özofagus besleme tüpleriyle kullanılmak üzere özel tasmalar satmaktadır.

Gastrostomi Tüpü (PEG Tüpü)

Gastrostomi tüpü (bazen PEG tüpü olarak da adlandırılır) doğrudan kedinin yan tarafından mideye yerleştirilir. Normalde genel anestezi altında yerleştirilmesi gerekir. Bu tüpün, kedinin yutma mekanizmasına özofagus tüpünden daha az rahatsız ettiği biliniyor ancak her iki tip de kedileri fazla etkilemiyor gibi görünmektedir. Bu tüp de aylarca takılı kalabilir.

Tüp takıldıktan sonra tüpün doğru pozisyonda olduğundan emin olmak için röntgen çekilmelidir.

Gastrostomi Tüpünün Perkütan Yerleştirilmesi (2009) Armstrong PJ DVM360, isimli çalışmada, PEG tüpleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir.

PEG Tüpü ile Besleme Talimatları Stafford D Veteriner Destek Personeli Ağı, kedinizi PEG tüpü kullanarak nasıl besleyeceğinizi açıklamaktadır.

Nazo-Mide Tüpü

Bazen veterinerler anestezi olmadan yerleştirilebilen bir nazogastrik tüp kullanırlar. Bu tüp burundan mideye iner. Ne yazık ki, bu tüpler dardır. Bu nedenle sadece sıvı gıdalar için kullanılabilirler. Ayrıca sadece birkaç günlük kısa süreli besleme için uygundurlar.

Kedinize böyle bir tüp yerleştirilirse, çıkarıldıktan sonra birkaç gün boğazı biraz ağrıyabilir. Bu nedenle bu süre boyunca yumuşak, kolay yutulan yiyeceklerle beslemeye devam etmeniz gerekecektir.

Besleme Tüpleri İpuçları

 • Yardımcı beslenmede olduğu gibi, her gün birkaç seansa yayılan yeteri miktarda gıda ile beslemeniz gerekir.
 • Tüp için gıdayı hazırlarken, tüpü tıkamaması için biraz suyla karıştırmanız gerekir. Bunun için de bir süzgeç kullanmanız gerekir. Amazon’da bulabilirsiniz. Bazıları da yiyecekleri blenderdan geçirdikten sonra da süzgeçten geçirir.
 • Mamaları tüpe yerleştirmek için bir şırınga kullanılır. Satın alınacak en iyi şırıngalar ve kaynaklar hakkında daha fazla bilgi için linke tıklayın.
 • Tüpe bir defada çok fazla gıda enjekte etmemeye çalışın. Azar azar başlayın ve kademeli olarak artırın.
 • Besledikten sonra tüpü temizlemek için yaklaşık bir çay kaşığı su ile yıkamalısınız. Ayrıca tıkalı olmadığından emin olmak için tüpü birkaç günde bir kontrol etmeniz ve veterineriniz tarafından sağlanan ekipmanla daha kapsamlı bir temizlik yapmanız gerekir.
 • Besleme tüpünün avantajı, derialtı sıvı vermek zorunda kalmadan içme suyunu ağızdan verebilmenizdir. Kedilerde KBH Için Tedavi Önerileri (2019) International Renal Interest Society’de, besleme tüpü uygulamasının evre 4 kediler için göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtiyor: “Gıdaların yanı sıra sıvıları vermek için de besleme tüpleri kullanılabilir.” Ayrıca tüp yoluyla oral ilaçlar da verebilirsiniz. Kedilerde Kronik Böbrek Yetmezliğinin Konservatif Tıbbi Yönetimi (2010) San Diego Proceedings’de DiBartola SP CVC’de, “Klinisyen, iştahsız KBH kedilerine gastrostomi tüpü yerleştirmeyi düşünmelidir çünkü bu yaklaşım kalorilerin, sıvıların ve ilaçların en doğru şekilde verilmesine izin verir ve tüpler çoğu kedi tarafından iyi tolere edilir.”

Besleme Tüpü ile ilgili Bağlantılar

Tufts Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, besleme tüpleri hakkında yararlı SSS’lere yer verir.

Long Beach Hayvan Hastanesi, besleme tüpleri hakkında ayrıntılı bilgi verir.

Enteral Beslenme: Tüple Besleme (2014) Wara A & Datz C Clinician’s Brief 14 Kasım pp25-27’de, tüplerle besleme tartışılıyor.

Köpeklerde Ve Kedilerde Enteral Beslenme: Endikasyonlar, Ilkeler Ve Teknikler (2010) Kansas City Proceedings’deki Mitchell KD CVC’de, besleme tüpleri hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.

All Feline Hospital, besleme tüplerinin nasıl kullanılacağını ve bakımını açıklamaktadır.

Besleme Tüpünün Yerleştirilmesi (1999) Seim HB Waltham Feline Medicine Sempozyumuna Sunum’da, farklı besleme tüpü türlerinin artıları ve eksileri tartışılıyor.

Exclusively Cats Veterinary Hospital, besleme tüpü kullanımı ve bakımı hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.

Bir besleme tüpünüz varsa, Feline Assisted Feeding Group’a katılmanızda yarar olabilir.

İştah Uyarıcılar

Yazının devamı için bağlantıya tıklayınız…

KEDİNİZİ VETERİNER TAVSİYESİ OLMADAN TEDAVİ ETMEK SON DERECE TEHLİKELİ OLABİLİR.

Bu web sitesinde verilen bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için çok uğraştım ancak ben bir veteriner DEĞİLİM, sadece üç kediyle KBH geçirmiş sıradan bir insanım. Bu web sitesi sadece eğitim amaçlıdır ve herhangi bir kediyi teşhis etmek veya tedavi etmek için hazırlanmamıştır. Burada açıklanan tedavilerden herhangi birini denemeden önce, kalifiye bir veterinere danışmalı ve kediniz ve onun özel gereksinimleri için doğru tedavi hakkında profesyonel tavsiye almalısınız ve burada açıklanan tedavileri yalnızca veterinerinizin tam bilgisi ve onayı ile kullanmalısınız. Aksi halde hiçbir sorumluluk kabul edemeyiz.

Kediniz ağrılı veya sıkıntılı görünüyorsa internette vakit kaybetmeyin, hemen veterinerinizle iletişime geçin.

HELEN

Kaynak: http://felinecrf.org/persuading_cat_to_eat.htm

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.