Değerli Dostlarım,

Canlarımız hastalandığında veya yaşlandığında, yemeyi bırakabilirler. Tedavi sürse bile, yeterince kalori alamadığı için bu durum süreci olumsuz etkiler. Konuyla ilgili kapsamlı bilgilerin yer aldığı “Tanya’nın Kronik Böbrek Hastalığı Konusunda Kapsamlı Rehber” isimli sitedeki yazının çevirisinin, canlarımızın hayatını kolaylaştırmasını diliyorum.

Genel Bakış

Birçok KBY hastası kedinin iştahı azalır ve yemelerini sağlamak zor olabilir ancak kedinizin yemeye devam etmesini veya az da olsa yemesini sağlamak mümkündür.

Kedilerin yemesi şarttır çünkü gıda eksikliği, hepatik lipidoz adı verilen ve ölümcül olabilen bir karaciğer hastalığına neden olabilir.

Yapılacak ilk şey, iştahsızlığın altında yatan iştah kaybı, bulantı ve kusma gibi olası bir nedeni bulup tedavi etmektir.

Yardıma ihtiyacınız olduğunda, bu sayfada kedinizin kilo almasına veya kilosunu korumasına yardımcı olacak yiyecekler, kedinizi yemeye teşvik etme, gerekirse beslenmeye nasıl yardımcı olunacağı ve iştah uyarıcıların artıları ve eksileri hakkında ipuçlarını bulabilirsiniz.

Kedinizin Yemesi Neden Bu Kadar Önemlidir?

Polzin D, Veterinary Medicine dergisindeki Kronik Böbrek Hastalığını Konservatif Olarak Tedavi Etmek Için 11 Kılavuz” Aralık 2007, “kronik böbrek hastalığı olan köpek ve kedilerin çoğunda, ölüm veya ötenazi, doğrudan veya dolaylı olarak açlıktan kaynaklanmaktadır” demektedir. Bu gerçekten şok edici. Kedinizin açlıktan ölmesine gerçekten izin verecekmisiniz? Sanmıyorum!

Yemek yemeyen kedilerle ilgili olarak başka bir endişe daha vardır. Bu, yemek yemeyen kedilerde karaciğerin anormal şekilde çalışmaya başladığı hepatik lipidoz (yağlı karaciğer hastalığı) adı verilen bir durumu geliştirebilir. Hepatik lipidoz, bir veya iki gün yemek yemedikten sonra bile ortaya çıkabilir ve yaşamı tehdit edebilir.

Amerikan Hayvan Hastanesi Derneği, kediniz bir veya iki gün boyunca yemek yemediyse, veterinerinizle iletişime geçmenizi önermektedir. Mar Vista Vet, hepatik lipidoz hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir. Buna göre, iki hafta boyunca normal gıda alımının sadece yarısı veya dörtte üçünü yiyen bir kedinin de risk altında olduğu belirtilmektedir.

Scherk M. nin Kalori almak: yetersiz veya anorektik kedinin beslenmesi (2012) 73. SCIVAC Uluslararası Kongresine Sunum 2012 p431-432, adlı makale kedinizi yemeye nasıl ikna edeceğinize dair mükemmel bir yazıdır.

Bu yüzden yeni mantranız: KEDIM YEMEK YIYECEK! olmalı

İştah Kaybı Nedenleri

Kediniz yemek istemiyorsa, lütfen nedenini bulmaya çalışın (mide bulantısı, dehidrasyon ve/veya anemi gibi). İştahsızlığın olası nedenleri hakkında daha fazla bilgi için Semptomlar ve Tedaviler Dizini‘ni kontrol edebilirsiniz (İştah Kaybı başlığına bakabilirsiniz). Bu olası nedenlerden hangisi mevcutsa, onu tedavi etmek önemlidir çünkü sorunu bu yolla çözebilirsiniz.

İştahsızlığın olası nedenleri araştırılırken, kedinizin mutlaka yemesi gerekir. Ayrıca, mevcut sorunlar tedavi edildikten sonra bile (kediler yaşamak için yediklerinden), kedinizin yeme alışkanlığını kaybettiğinden bunu tekrar kazanmaya teşvik edilmesi gerekebilir. İyi haber ise, kediniz tekrar yemeye başladıktan sonra daha iyi hissedecek ve kısa süre sonra eski alışkanlığına geri dönecektir.

Bir kedi gerçekten son evredeyse, sindirim süreci durur ve yiyeceğe ihtiyacı olmaz. Kedi bu safhaya geldiğinde, yalnızca yemek yemeyi reddetmekle kalmaz, aynı zamanda birçok başka semptom da görülür – daha fazla bilgi için Son Saatler yazısına bir göz atabilrisiniz. Ancak lütfen kediniz sadece yemek yemiyor diye öleceğini düşünmeyin! Yemek yememek, KBH kedilerinde en yaygın semptomlardan biridir ve iştah gelip gidebilir. Bu nedenle bu semptomu gördüğünüzde en kötüsünü düşünmeyin. KBH kedilerinin büyük çoğunluğu için, yemek esas olup, tedavinin bir parçasıdır ve pek çok kişi, kedilerinin bir miktar mama yedikten sonra ne kadar iyi göründüğünü ve hissettiğini görünce şaşırır.

Kedinizin fizyolojik ihtiyaçlarının bir açıklaması ve azaltılmış protein tartışması konusunda lütfen Beslenme Gereksinimleri sayfasına; kediniz veterinerinizin önerdiği terapötik böbrek diyetini yemeyi reddederse ne yapacağınızı öğrenmek için Hangi Gıdalarla Beslemeli isimli sayfaya bakın.

Kedilerin Kalori İhtiyaçları

Kesin konuşmak zor olsa da, bir kedinin vücut ağırlığının kilosu başına günde yaklaşık 30-35 kaloriye veya kedi özellikle aktifse muhtemelen daha fazla kaloriye ihtiyacı vardır. Örnek olarak, 1 lbs (453.59 g) ‘lik bir kedinin günde 270-315 kaloriye ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle de gördüğünüz gibi eğer kediniz çok zayıfsa günde bir çay kaşığı mama vermek, kilosunu artırmak şöyle dursun kedinizin kilosunu korumak için bile yeterli olmayacaktır.

Kalori önemlidir. Yemek yemeye gönüllü olmayan bir kediye mama vermeye çalışıyorsanız, mümkünse kalori ve besin açısından yoğun bir mama kullanmak mantıklıdır. Aşağıda kedinizi yemeye teşvik eden ve ek besin sağlayan yiyecekler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Lütfen KBH kedilerinin kalori ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Denenecek İlk Şey: B Vitamini

Kediniz muhtemelen B vitamini kompleksi formundaki B vitamini takviyelerinden ve ayrı bir B12 vitamini takviyesinden çok yararlanacaktır. Pek çok insan, bunların kedilerine iştah ve iyilik konusunda yardımcı olduğunu bilir. Bu vitaminler, rahatça bulunur ve çok güvenlidir ancak elbette veterinerinizin bilgisi olmadan kullanmamalısınız (benimki de dahil olmak üzere birçok veteriner bunları rutin olarak yazar).

Uygun markalar hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bilgilere ve ayrı B Vitamini sayfasına bakınız.

Ek Gıdalarla Besleme

Bu bölüm, pek çok kediye lezzetli gelen (böylece kendi başlarına yemeye başlayabilirler) ama aynı zamanda kriz zamanlarında yemeye devam etmelerine yardımcı olabilecek veya gerekirse kilo almalarını sağlayabilecek yiyecekleri kapsamaktadır.

  • Yumurta
  • Hill’s a/d Premium Diyet
  • Liquivite/Royal Canin Renal Liquid/EmerAid Yoğun Bakım HDN Böbrek
  • Süt ürünleri
  • Bebek maması
  • Et veya balık ezmesi
  • Beşeri gıdalar
  • Fancy Feast
  • Nutri-Cal

Yumurta, Özellikle Yumurta Beyazı

Yumurtanın Yararları

Kedinize ek besin vermek istiyorsanız, muhtemelen en iyi seçim, KBH açısından yüksek kaliteli protein içeren yumurtalardır (bu konu hakkında daha fazla bilgi için Beslenme Gereksinimlerine bakınız). Washington Eyalet Üniversitesi Veteriner Hekimliği Koleji şunları önermektedir: “Yüksek biyolojik değeri olan proteinler, minimum atık üretimi ile kolayca vücut proteinlerine dönüştürülebilir. Hayvansal proteinlerin biyolojik değeri bitkisel proteinlerden daha yüksektir. Yumurtalar en yüksek biyolojik değere sahiptir.” Bu yazıda konu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bir KBH kedisi için yumurta akı, genellikle daha iyidir çünkü bu, ek protein sağlar ancak yüksek düzeyde fosfor içermez. ABD Tarım Bakanlığı FoodData Central‘a göre, bir büyük yumurta akı yaklaşık 33 g ağırlığındadır ve 19 kalori, 3.64 g protein, yağ içermez ve sadece 5 mg fosfor içerir. Bu, tavuk göğsünden çok daha az fosfordur ve yumurtadaki protein daha sindirilebilirdir.

Beşeri bir çalışma olan, Organik Ve Inorganik Diyet Fosforu Ve Kronik Böbrek Hastalığında Yönetimi (2010) Noori N, Sims JJ, Kopple JD, Shah A, Colman S, Shinaberger CS, Bross R, Mehrotra R, Kovesdy CP, Kalantar-Zadeh K İran Böbrek Hastalığı Dergisi 4(2) pp89-100’nda, “taze (işlenmemiş) yumurta akı (fosfor-protein oranı 2 mg/g’dan az), yüksek oranda protein içeren ideal gıdaya iyi bir örnek olduğunu bildirmektedir. Düşük miktarda yağ, kolesterol ve fosfor içeren esansiyel amino asit içerir” denilmektedir.

Başka bir beşeri çalışma olan, Hemodiyaliz Hastalarında Fosfor Kontrolü Için Yumurta Akı Diyeti: Pilot Çalışma(2011) Taylor LM, Kalantar-Zadeh K, Markewich T, Colman S, Benner D, Sim JJ & Kovesdy CP Journal of Renal Care 37(1 ) s.16-24 ve Renal and Urology News‘de (2008), “her gün yemek yemek yerine altı pişmiş yumurta akı yiyen hastalarda yumurta beyazının fosforu düşürmeye bile yardımcı olduğu”bildirilmektedir.

Yumurta Beyazı ile İlgili Uyarılar

Yumurta akı, minimum atık üretimi ile besleyici olmasına rağmen, çok fazla kalori içermez, bu nedenle kedinizin günlük yiyecek alımının çok yüksek bir yüzdesini oluşturması istenmeyebilir. Veterineriniz kabul ederse, kediniz önerilen ölçüde mamasını yediği sürece, her gün bir ila iki yumurta akı uygun olabilir.

Yumurtalar demir emilimini engelleyebilir. Diyetteki demir emiliminin tahmini: diyetteki demirin emilimini ve biyoyararlanımını hesaplamak için bir algoritma (2000) Hallber L&Hulthén L American Journal of Clinical Nutrition 71(5) pp1147-60, “yumurta yemenin demir emilimini yaklaşık %27 oranında azalttığını belirtiyor”. Bu durum, beyazdan çok yumurta sarısı için geçerlidir ancak kediniz anemikse dikkatli olmalısınız.

Yumurta Beyazı Formülasyonu

Yumurta akı ya eski usulde (yani taze yumurtadan) ya da sıvı formda (yine taze) veya toz halinde mevcuttur. Bazı markalar, kaçınmanız gereken soğan içerir. Kurutulmuş (toz) yumurta akı alırsanız, pastörize olduklarından emin olun (ki genellikle öyledir).

Kartonlar epeyce yumurta akı içerdiğinden, onları yeterince hızlı tüketemeyebilirsiniz, ancak kalan yumurta beyazlarından bazılarını pişirip sonra dondurmanız iyi olur. Sıvı yumurta aklarını pişirmeden dondurmak da mümkündür ancak markanın talimatlarını kontrol edin. Bazı insanlar yumurta aklarını buz kalıplarında dondurur, böylece ihtiyaç duyduklarında çıkarmak kolay olur.

Yumurta Beyazının Hazırlanışı

Yumurta aklarını sertleşene kadar pişirmek önemlidir çünkü pişmemiş yumurta akı avidin adı verilen ve biotin (B-kompleks vitaminlerinden biri) ile birleşerek onu kullanılamaz hale getirir oysa KBH kedilerinin B vitaminlerine ihtiyacı vardır. Yumurta aklarını pişirmek avidini yok eder.

Bu nedenle satın aldığınız ürünün önceden pişirilip pişirilmediğini kontrol etmeniz gerekir. Sıvı olanlar genellikle pişirilmez ancak toz olanlar pişmiş olabilir. Aldığınız ürünün pişmiş olup olmadığını iki kez kontrol edin. Pastörize edilmiş olması pişmiş olduğu anlamına gelmez ve pastörizasyon tek başına avidini etkisiz hale getirmek için yeterli değildir. Bunları kendiniz pişirmeniz gerekiyorsa, iyice piştiğinden emin olun.

Taze veya sıvı yumurta akı kullanıyorsanız, karıştırarak kedinize servis edebilir veya pişmiş yumurta akını kedinizin mamasına ekleyebilirsiniz. Bazı kediler bu şekilde servis edildiğinde yer ama çoğu yemez. Bu nedenle, kediyi rahatsız etmeden mamasına eklemek için blenderda karıştırmanız gerekebilir.

Toz pişmiş yumurta akı kullanıyorsanız, genellikle kedinizin mamasına serpip karıştırabilirsiniz. Kaba bir öneri olarak, iki çay kaşığı toz yumurta akı kabaca bir yumurta akı ile eşdeğerdir ancak paketin üzerinde yazılanları kontrol edin.

Yumurta Beyazı Kaynakları

Birçok ülkede, süpermarketlerden hem taze hem de kurutulmuş yumurta beyazı satın alabilirsiniz.

Yumurta Beyazı Kaynakları: ABD

All White adlı bir marka, çiğ yumurta beyazından başka bir şey içermez.

Amazon, Now Sports kurutulmuş ürün satıyor.

Amazon un sattığı başka bir kurutulmuş ürün.

Yumurta Beyazı Kaynakları: İngiltere

Two Chicks Free Range Liquid Egg Whites, Sainsbury’s, Waitrose ve Tesco dahil olmak üzere Birleşik Krallık süpermarketlerinin çoğunda mevcuttur. Bir kartonda buzdolabında saklanması gereken on beş adet serbest dolaşan yumurta akı bulunmaktadır.

Hobbycraft, Dr Oetker’in toz yumurta akını satıyor.

Yumurta Beyazı Kaynakları: Avustralya

Simply Egg Whites tek seçenektir.

Liquivite/Royal Canin Renal Liquid/EmerAid Intensive Care HDN Kidney

Kedinizi bir şırınga veya besleme tüpü ile besliyorsanız veya kedinize daha fazla kalori aldırmak istiyorsanız, kediler için çeşitli sıvı takviyeleri mevcuttur. Kediniz normal kedi maması yemiyorsa (örneğin kediniz sadece bebek maması yiyorsa), bazıları beslenme açısından yeterli olduğu için yararlı olabilirler.

Liquivite, nispeten düşük fosfor içeriğine (kuru madde analizine (DMA) göre %0.75, ancak nispeten yüksek bir yağ içeriğine sahip olmasına rağmen) tavuk, karaciğer, sığır eti ve yumurtadan yapılan konserve sıvı bir gıdadır. Pet Meds den temin edilebilir.

Royal Canin’in Renal Liquid, 2017’de Avrupa’da satışa sunuldu. Bu, düşük laktozlu süt bazına sahiptir ve tüp veya şırıngayla beslenmeye uygun şekilde tasarlanmıştır ancak bazı kediler bunu severek içmektedir. Pet Drugs Online, 3 x 200 ml şişe 22.80 £ karşılığında satılıyor. Ayrıca VioVet‘ten de temin edilebilir.

EmerAid Intensive Care HDN Kidney 100g veya 400g’lık poşetlerde bulunan ve açıldıktan sonra 30 gün raf ömrü olan “sindirilebilirliği yüksek bir besin” ürünüdür. Sadece aralıklı veya ek besleme için uygun olduğunu belirtilmektedir.

Hill’s a/d Reçeteli Diyet

Hill’s a/d Urgent Care, nekahat dönemindeki kediler için özel olarak formüle edilmiş bir mamadır: yüksek düzeyde karaciğer içerir, püre formunda ve aşırı kokuludur. Açıkçası, koku beni hasta ediyor ama bütün kedilerim buna bayılıyor. Thomas jambondan vazgeçtiğinde aklımızdan geçti ama Hills onun krizi atlatmasını sağladı. Gerçek bir cankurtarandı. Çok yumuşak olduğu için şırınga ile beslemede kullanımı çok kolaydır.

Bu yiyecek, teoride sadece veterinerlerden temin edilebilen tedavi edici bir besindir. Çok fazla karaciğer içerdiğinden (A vitamini açısından çok yüksek) ve fosfor açısından yüksek olduğundan (DM bazında %1,15), ancak kısa süreli krizler ve/veya nekahet dönemleri için uygundur. Hill’s a/d, kutu başına yaklaşık 180 veya ons başına 33 kalori içerir.

Bir kutu Hill’s a/d açıldıktan sonra en fazla 36 saat saklanabilir.

Süt ürünleri

Kedilerin yaklaşık %80’inin ishale ve kusmaya neden olabilen laktoz intoleransı olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle genellikle kedilere süt verilmemesi önerilir. Kedinizin laktoz intoleransı yoksa, protein ve fosfor içermesine rağmen süt ile beslemek yinde de güvenlidir. Bu nedenle ara sıra tedavi amaçlı verilebilir. Tam yağlı süt aslında yağsız sütten daha az fosfor içerir: yaklaşık %0,84 (yağsız süt %1’den fazla içerir) ve tam yağlı sütteki ek yağ, zayıf olma eğiliminde olan KBH lı kediler için faydalı olabilir.

Kedinizin laktoz intoleransı varsa, ekstra taurin eklenmiş Cat-Sip gibi kediler için laktoz içermeyen özel sütler de mevcuttur.

Birçok kedi krem ​​peyniri sever. Kedilerimden biri on üç yıldan fazla bir süredir her gün biraz krem ​​peynir yedi (bize gelmeden önce tacize uğradığı ve erkeklerden korktuğundan, kocam ona yaklaşmak için rüşvet olarak vermeyebaşladı) ve ayrıca tüy yumakları için de yardımcı olmuş gibi görünüyordu. Kediniz krem ​​peyniri seviyorsa, veterinerinizden ara sıra kedinize biraz peynir verip veremeyeceğinizi sorun.

Bebek Mamaları

KBH lı kedinizi acilen yemeye teşvik etmeye çalışıyorsanız, bebek mamaları yardımcı olabilir. Sebze ve meyve içerenler yerine et bazlı olanları satın alın.

Lütfen içinde soğan, sarımsak veya soğan tozu içermeyen bir yiyecek satın aldığınızdan emin olun. Prensipte ABD’de satılan bebek mamaları, kavanozdaki her bir bileşeni listelemek zorundadır. Bu nedenle eğer içerikte görünmüyorsa, gıda onu içermemektedir.

Hepatik lipidoz – anorektik kedinin sürecinin yönetimi ve beslenmesi (2016) Scherk M Music City Veterinerlik Konferansı’nda, “Az miktarda bebek maması yiyen bir kedi, günde iki – üç kavanoz yemeden kalori ihtiyacını karşılayamaz. Et içeren bebek maması dengeli değildir ancak birkaç hafta için uygun olabilir” denmektedir.

Bebek mamaları ile uzun süre beslemeyin çünkü bunlar dengesiz fosfor:kalsiyum oranına sahiptir (Pet Education’da bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz). Ayrıca diğer insan gıdalarında olduğu gibi kedilerin alması gereken bir amino asit olan taurinden yoksundurlar. Bir kedinin diyetindeki taurin eksikliği ciddi kalp ve göz problemlerine neden olabilir.

Bebek mamasını birkaç günden daha uzun süre beslerseniz, ona 500 mg taurin eklemelisiniz. Bu tam bir destek değildir ancak riskleri biraz azaltacaktır. Bununla birlikte, her gün biraz taurin içermeyen bebek maması ile beslemek uygundur (örn. hap verirken), ancak daha dengeli (genellikle ticari) bir kedi mamasına ek olduğu sürece. Veterinerinize danışmalısınız.

Wholesome Baby Food, kendi bebek mamalarınızı yapmak için tarifler verir.

Amerika Birleşik Devletleri

Makarna gibi sebze veya dolgu maddesi içermeyen çok yumuşak ve sadece et bazlı yiyecekler istiyorsanız, Gerbers 2nd Foods Meats, Beech-Nut Stage 1 veya Heinz Stage 2 Beef Et Suyu ile Sığır veya Et Suyu ile Tavuk’lu bakabilirsiniz. Bu yiyecekler, bu yazı yazıldığı sırada güvenli ancak formülasyonlar değişebilir, bu nedenle etiketlerin kontrol edilmesi gerekir.

İşte her aralıkta mevcut olan yiyecekler:

Kedilerim, Gerbers 2nd Foods Meats’in en iyilerini, özellikle de jambon aromalısını beğendi. Bu yiyecekler, Indie’nin büyük diş ameliyatından sonra iştahını büyük ölçüde kaybettiğinde beslenmesini devam ettirdi. Oldukça akıcı olduklarından diliyle yalayabildi.

Bebek mamaları protein açısından nispeten yüksek olmasına rağmen, fosfor açısından düşüktür (aynı miktarda kalori içeren terapötik böbrek gıdasının bir kısmı ile yaklaşık aynı miktarda fosfor içerirler). Jambonlu türü şu anda fosfor ve protein açısından en düşük olanıdır ve insanlar jambonlu bebek mamasının sodyum açısından yüksek olacağından endişe etseler de, aslında neredeyse tüm terapötik böbrek diyetlerinden daha az sodyum içerir. Haziran 2020 itibarıyla ABD’deki bazı bebek mamalarındaki fosfor, protein, sodyum ve yağ düzeyleri hakkında bazı bilgiler (belirli bir lezzete sahip tüm gıdalar içerik açısından benzerdir):

Gerber’in bebek mamaları çoğu süpermarkette bulunur ancak son zamanlarda jambonlusunu bulmak daha zor görünüyor (Walmart’taolabilir). Walmart veya Wegmans’ta bazen daha ucuzdurlar (kavanoz başına 1 dolardan az). Heinz ve Beech-Nut da çoğunlukla bulunmaktadır.

Amazon da, on iki kavanozu yaklaşık 33 ABD Doları artı nakliye ücreti ile satılıyor.

Vitacost, Gerber ve Beechnut gıdalarını kavanoz başına yaklaşık 1,17 ABD Doları’na satıyor.

İngiltere

Tanya ile Birleşik Krallık’ta bebek mamalarını kullanmayı denediğimde, uygun bir şey bulmakta büyük zorluk çektim çünkü Birleşik Krallık’taki bebek mamalarının çoğu, kedilerin genellikle tercih ettiği ve ihtiyaç duyduğu et yerine büyük miktarda karbonhidrat içeriyor gibi görünüyor. Neyse ki Heinz, Four Month Mum’s Own in Beef Purée aromasıyla uygun görünen bir mamayı üretti.

Ulula, su, saf et ve pirinç unu olan organik Holle markası da dahil olmak üzere Birleşik Krallık’ta online bebek mamaları satmaktadır. Sığır eti ve tavuklu çeşitleri de mevcuttur.

Amazon UK, çok pahalı olmasına rağmen (nakliye dahil yaklaşık 85 £) Gerbers 2nd Foods tavuk aromalısını on iki paket halinde sunan bir satış firması vardır.

Vitacost, Gerber ve Beechnut gıdalarını kavanoz başına yaklaşık 1,17 ABD Doları’na satıyor ve İngiltere’ye  de gönderiyor.

Et veya Balık Ezmesi (Konserve Et)

Birleşik Krallık’taysanız ve uygun bebek maması bulmakta zorluk çekiyorsanız, bunun yerine et veya balık ezmesi kullanmayı düşünebilirsiniz. Bunları Tanya için kullandım ve yemeye razı olduğu birkaç mamadan biriydi.

Marks & Spencer Konserve Somon’un kedilerimin çoğu tarafından çok tercih edildiğini farkettim fakat sığır eti aromalısı da mevcut ancak soğan veya sarımsak için içerik listesinin kontrol edilmesi gerekir (Somon versiyonunda ikisi de yoktur). Bu ürünler çok pütürsüzdür bu nedenle, kedinizin parmağınızdan yalaması da kolaydır. Bunları şırınga ile vermeye çalışmadım ama sulandırılırsa uygun olacaklarını düşünüyorum.

Birleşik Krallık dışındaysanız, diğer birçok ülkedeki süpermarketler de konserve et satmaktadır.

Beşeri gıdalar

Bunlar kesinlikle bir KBH kedisi için uygun bir mama değildir ancak kediniz bir krizden çıkacaksa veya aşırı derecede huysuzsa, kedinizi tekrar yemeye teşvik etmek için lezzetli insan yiyecekleri sunmanız gerekebilir.

Tavuk veya hafif pişmiş balık olabilir. Birleşik Krallık’taysanız, chippy’ye de gidebilirsiniz – kedilerim hemen hemen her zaman chippy’den (hamurdan arındırılmış olarak) balık yer.

Thomas, anemisi en kötü durumdayken sadece iki hafta jambon yerdi. Jambondaki sodyum ve nitrat seviyeleri çok sağlıksız olsa da, jambon yemek hiçbir şey yememekten daha iyiydi (bu sayfadaki diğer seçeneklerin daha iyi bir seçim olacağını düşünüyorum). Ticari olarak satılan birçok tavukta da çok fazla tuz vardır.

Bu tür mamalarla uzun süreli beslemeyin çünkü kedilerin ihtiyaç duyduğu besinlerden, özellikle taurinden, kedilerin kendi üretemeyeceği amino asitten yoksundurlar ve eksikliğinde kalp ve göz sorunlarına neden olabilir ancak yemeye başlatmak için yardımcı olabilirler. Lütfen kedinize soğan veya sarımsak içeren hiçbir şey vermeyin ve ton balığı ile beslerken de dikkat edin (bkz. Hangi Gıdalarla Beslemeli)

Nutri-Cal

Bir tüp içinde gelen ve birçok veteriner tarafından satılan Nutri-Cal adlı yüksek kalorili bu takviye önerilebilir. An cak proteinden ziyade karbonhidrat bakımından nispeten yüksek olduğu ve bazı katkı maddeleri içerdiği için ilk tercihim değildir. Bununla birlikte, bazı kedileri yemeye teşvik etmeye yardımcı olur. Bu nedenle kriz sırasında yardımcı olabilir ancak bu sayfadaki diğer seçeneklerden bazıları muhtemelen daha iyidir.

Nutri-Cal nispeten yüksek miktarda A Vitamini içeriyor gibi görünüyor, bu yüzden bunu kullanmadan önce veterinerinize danışın, çünkü çok fazla A vitamini KBH lı kediler için iyi değildir.

Fancy Feast (Gourmet Gold)

Fancy Feastgenellikle “kötü” bir mama olarak kabul edilir. Bunun neden olduğunu hiçbir zaman tam olarak çözemedim ancak Fancy Feast’in yan ürünlerle dolu “abur cubur” gibi kabul edildiği izlenimini edindim. Zaten pek çok insanın düşündüğü de bu. Ancak çoğu kedi, Fancy Feast’i o kadar sever ki, bazı çevrelerde (benim ailemdeki gibi) “kitty crack” olarak bilinir.

Birçok Fancy Feast, karmaşık mamalar değildir. Aslında çoğu, yaygın olarak kullanılan sudan ziyade ilk bileşen olarak et suyunu kullanır. Sadece bu da değil, birçok tat ilave glüten içermediğinden, Fancy Feast, birçok sözde premium markanın aksine, 2007 deki evcil hayvan mamalarının geri toplanmalarından etkilenmedi. Ve KBH açısından bakıldığında, bazı konserve mamalar, terapötik olmayan bir diyet için fosfor açısından aşırı yüksek değildir.

Aslında, 2010 ortasına kadar, en düşük fosfor seviyelerine sahip Fancy Feast aromaları, en düşük fosforlu KBH veterinerlik gıdalarına benzer şekilde % 0,5’in altında fosfor seviyelerine sahipti. Ne yazık ki Purina formülasyonlarını değiştirmeye karar verdi ve ne yazık ki hiçbir Fancy Feast aromasının fosfor seviyesi %1’in altında değil. Bu, ideal olandan daha yüksektir ancak kediniz başka bir şey yemiyorsa düşünmeye değer. Pate tarzı yiyecekler (Klasik olarak adlandırılan) daha yüksek fosfor seviyelerine sahip olma eğilimindedir (% 1-2). Marine edilmiş ve ızgara tatlar yüksek sodyum seviyelerine sahip olma eğilimindedir. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan kediler için iyi bir seçim değildir. İştah açıcı mamalardengeli tam gıdalar değildir, bu nedenle sadece onlarla beslenmemelidir. Fancy Feast çeşitlerinin bazılarındaki fosfor ve sodyum seviyeleri hakkında daha fazla bilgi için gıda veri tablolarını inceleyebilirsiniz.

Fancy Feast’in mükemmel olduğunu iddia etmiyorum. Bazı aromalar, sodyum nitrat (veya nitrit) adı verilen bir koruyucu içerir. Ticari Bir Evcil Hayvan Maması Ile Beslenen Kedi Ve Köpeklerde Nitrit Zehirlenmesi (1997) Worth AJ, Ainsworth SJ, Brocklehurst PJ & Collett MG New Zealand Veterinary Journal 45(5) pp193-195, isimli makalede bu koruyucunun bazı kediler üzerindeki etkileri hakkında bir rapor içerir (not: orada Bu çalışmada kullanılan mamanın Fancy Feast olduğuna dair bir kanıt yoktur).

Ama temel olarak, çoğu kedi Fancy Feast’i seviyor gibi görünür ve kendini çok iyi hissetmeyenler bile Fancy Feast’i yiyebilir. Tanya’nın Feline KBH Destek Grubundaki bazı kediler, yıllarca Fancy Feast’ten başka bir şey yemediler ve gerektiğinde fosfor bağlayıcıların eklenmesiyle (yani kan testleri çok yüksek fosfor seviyeleri gösteriyorsa) bu konuda başarılı oldular.

Pate tarzı mamalar (Klasik etiketli), KBH kedileri için normal bir diyet olarak kullanılamayacak kadar fosfor bakımından çok yüksek olsa da, dişleri zayıf olan kedilerin yemesi genellikle diğer türlere (ızgara, marine edilmiş vb.) göre daha kolaydır ve ayrıca pürüzsüz olana kadar suyla karıştırılarak, şırınga ile besleme veya ilaçların karıştırılması için bir baz olarak kullanılabilir.

Bu nedenle ABD’de yaşıyorsanız, ihtiyaç durumunda dolapta en azından birkaç kutu bulundurmanızı tavsiye ederim. Bir zamanlar hastalandığında Indie’nin yiyebileceği tek şey de buydu.

Kutulara bakılırsa Fancy Feast’in en yakın İngiltere versiyonu Purina Gourmet Gold gibi görünüyor. Ne yazık ki, Fancy Feast’in aynı “kitty crack” çekiciliğine sahip görünmüyor ayrıca çok daha yüksek fosfor seviyelerine sahip görünüyor. Almanya’daki Testberichte (Test Raporları), bazı aromaların çok fazla fosfor içerdiğini ancak bu konuda çok spesifik olmadığını söylüyor. Kriz zamanlarında bunu denemek faydalı olabilir.

Kedinizi Yemek Yemeye Teşvik Etmek İçin İpuçları

Yazının devamı için bağlantıya tıklayınız...

KEDİNİZİ VETERİNER TAVSİYESİ OLMADAN TEDAVİ ETMEK SON DERECE TEHLİKELİ OLABİLİR.

Bu web sitesinde verilen bilgilerin doğruluğu için çok uğraştım ancak ben bir veteriner DEĞİLİM, sadece üç kediyle KBH geçirmiş sıradan bir insanım. Bu web sitesi sadece eğitim amaçlıdır ve herhangi bir kediyi teşhis etmek veya tedavi etmek için hazırlanmamıştır. Burada açıklanan tedavilerden herhangi birini denemeden önce, kalifiye bir veterinere danışmalı ve kediniz ve onun özel gereksinimleri için doğru tedavi hakkında profesyonel tavsiye almalısınız ve burada açıklanan tedavileri yalnızca veterinerinizin tam bilgisi ve onayı ile kullanmalısınız. Aksi halde hiçbir sorumluluk kabul edemeyiz.

Kediniz ağrılı veya sıkıntılı görünüyorsa internette vakit kaybetmeyin, hemen veterinerinizle iletişime geçin.

HELEN

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.