KBH’lı bir kedi idrarını yoğunlaştıramadığı gibi, barsak duvarından gaitadaki (dışkı) suyu emerek vücutta su tutmaya çalışır. Bu nedenle kabızlık, birçok KBH’lı kedide ortak sorundur. Kabızlık nedenlerinin arasında potasyum düşüklüğü veya kalsiyum yüksekliği sayılabilir. Bu faktörlerin giderilmesi, kabızlığın düzelmesine de katlıda bulunur.

Kabızlık Belirtileri:

 • İştahsızlık
 • Kum kabının hemen yanına yapma
 • Kum kabını kullanmadan önce, kullanırken veya hemen sonrasında kusma
 • Kuru kaka
 • Sakar yürüme
 • Kum kabında yatma

Bazen de kedi kabız olduğu için kum kabının dışına işer.

Veterineriniz kedinizin karnını muayene ederken sertleşmiş gaita parçacıklarını hissedebilir. Ama bazen grafi çekilmesi gerekir.

Kabızlığın Önlenmesi ve Evde Tedavi:

 1. Sıvı alımının arttırılması: Yaş mama oranının arttırılması, yaş mamaya su eklenmesi ve kedinin su içmeye teşvik edilmesi kabızlığın önlenmesi açısından önemlidir.
 2. Diyete lif eklenmesi: Kedinin beslenmesindeki lif miktarının arttırılması kabızlığı önlemeye yöneliktir, tedavi etmez. Bazı kedilerde işe yarar, bazılarında ise kabızlığı arttırabilir. Bu amaçla, erimeyen lif (selüloz, buğday kepeği), eriyen lif (pektin, yulaf kepeği), yada karışık lif (psliyum, taze bebek bezelye, pancar küspesi) verilebilir. Diyabetik kedilerde kan şekerini düşürebileceğinden dolayı dikkatli olunmalıdır.
 3. Kediniz tembel ise hareketlendirin, biraz koşturun.
 4. Mamasına şekersiz balkabağı katmanız işe yarayacaktır. Bu amaçla balkabağını küçük küpler halinde kesip haşlayın, çatalla iyice ezin. Buz küpleri şeklide dondurabilir ve gerektiğinde kullanabilirsiniz. Günde bir yemek kaşığına kadar yeterlidir. Bazı kediler balkabağının tadını sever ve tek başına yiyebilir. Yemezse mamasına karıştırın.
 5. Zeytinyağını mamasına karıştırabilirsiniz.
 6. Bebekler için hazırlanan sadece gliserin içeren süpozituvarları deneyebilirsiniz, ama öncesinde mutlaka veterinerinize danışın.

Tedavi:

Kediniz hafif derecede kabız ise veterineriniz gaita yumuşatıcı ilaçlar (laktüloz -Duphalac®, Metamucil®, MiraLAX®, vb.) önerebilir. Daha ciddi bir durum söz konuş ise lavman yapabilir, taşlaşmış gaitayı çıkarabilir. Çok ciddi olgularda cerrahi gerekebilir.

Bkz. https://kedikbhblog.wordpress.com/ana-sorunlar-kabizlik/

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.