Kedilerde Psikolojik SorunlarYazar - H. Fatoş GÜRKedi Hastalıkları

Kedi Demansı: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alex German       

Kediler daha uzun yaşadığından, veteriner hekimler ve evcil hayvan sahipleri, kedilerin yaşa bağlı komplikasyonlar ve rahatsızlıklarla daha sık karşılaşmalarına yardımcı olmalıdır.

Bilişsel işlev bozukluğu sendromu (CDS), bir kedinin beyninin yaşlanmasıyla doğrudan ilgili olan bir durumdur. Genellikle “kedi demansı” olarak anılan bu durum, sonunda farkındalıkta değişikliklere, öğrenme ve hafızada eksikliklere ve uyaranlara karşı duyarlılığın azalmasına neden olur.

Kedi demansının ilk semptomları hafif olsa da, zamanla yavaş yavaş kötüleşir ve bu “bilişsel gerileme” olarak adlandırılır.

Kedi demansı hakkında bilmeniz gerekenler:

Kedi Demansı Belirtileri ve Türleri

Bilişsel işlev bozukluğu sendromunun başlangıcı yavaş bir süreç olduğundan, fark edeceğiniz en yaygın semptomlar davranışsaldır.

Kediler için bu davranışsal bunama belirtileri, en çok kediler 10 yaşında veya daha yaşlı olduğunda fark edilir hale gelir.

Kedilerde demansın en yaygın davranışsal belirtileri, DISHA kısaltması ile temsil edilir. DISHA’nın belirtileri:

 • Yönünü şaşırma
 • Çevresindekilerle olan etkileşimlerdeki değişiklikler
 • Uyku-uyanma döngüsü değişiklikleri
 • Evi kirletme
 • Aktivite seviyesindeki değişiklikler

Bu semptom kategorileri içinde şunları da fark edebilirsiniz:

 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Kaygı / huzursuzluk
 • Aşırı sinirlilik
 • Oynama arzusunun azalması
 • Aşırı yalanma
 • Önceden öğrenilmiş eğitim veya ev kurallarına aldırış etmiyormuş gibi görünme
 • Yeni şeyler öğrenmede yavaşlama
 • Alışkın olduğu rotaları takip edememe
 • Kendini temizlememe
 • Dışkı ve idrar kaçırma
 • İştahsızlık
 • Uyku döngüsündeki değişiklikler (örn. gece uyanma, gündüz uyuma)
 • Artan bağırmalar

Kedilerde Bilişsel Bozukluğun Nedenleri

Bir araştırmaya göre, 11-14 yaş arası kedilerin üçte birine yakın bir kısmı CDS ile ilgili en az bir davranışsal belirti gösterir. 15 yaşın üzerindeki kedilerde bu, yaklaşık % 50’ye çıkar.

Bilişsel işlev bozukluğu sendromunun kesin nedeni şu anda bilinmemekle birlikte, genetik faktörler bir kedide bu durumu ilerlemeye yatkın hale getirebilir.

Bilinen, kedinin bilişsel işlev bozukluğu sendromunun, bir kedinin beyninin dejeneratif süreci olup, sonuçta kedinizin bilişsel işlevlerinden bir veya daha fazlasının kaybına veya bozulmasına yol açabilir.

Kedi Demansı Teşhisi

Semptomların başlangıcı, doğası ve olağandışı davranışları veya komplikasyonları hızlandırmış olabilecek olası olaylar dâhil olmak üzere, kedinizin sağlığının geçmişini kapsamlı olarak veterinerinize anlatmanız gerekecektir.

Teşhise yardımcı olmak için, veterinerinize verilmek üzere, şahit olduğunuz anormal aktiviteleri kaydedin.

Veterineriniz daha sonra kedinin genel sağlık durumunu ve bilişsel işlevlerini değerlendirmek için eksiksiz bir fiziksel muayene gerçekleştirecektir.

Rutin kan testleri, ultrasonlar ve röntgenler, bilişsel işlev bozukluğu sendromuyla ilişkili davranış değişikliklerine yol açabilecek diğer hastalık ihtimallerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Kedilerde Bilişsel Bozukluk Sendromunun Tedavisi

Bilişsel işlev bozukluğu sendromlu kedilere, yaşam boyu tedavi ve destek gerekir. Ancak tedaviye olan özeniniz, büyük fark yaratabilir.

Örneğin, kedinizi “iyileştirmeyecek” olsa da, sağlıklı ve uyarıcı bir ortam sağlamak, bilişsel gerilemenin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olacaktır. Bunlar; günlük egzersiz, oyun ve eğitim rutinini içerir.

İlaç tedavisi ve davranışsal tedaviye ek olarak, veteriner hekiminiz kedinizin bilişsel işlevini (hafıza, öğrenme yeteneği vb.) iyileştirmek için özel, dengeli bir diyet önerebilir.

Bu diyet tipik olarak omega-3’ün yanı sıra E ve C vitamini, selenyum , flavonoidler, beta-karoten gibi karotenoidler ve karnitin gibi antioksidanlar ile desteklenir ve bunların tümünün, kedinin bilişsel işlevlerini iyileştirmek için çok yararlı olduğu düşünülmektedir.

Bu yararlı bileşenleri içeren, bütünsel takviyeler de vardır.

Kedi Demansının Yönetilmesi

Veteriner hekiminiz, tedaviye verdiği yanıtı ve semptomların ilerlemesini izlemek için kedinizi periyodik olarak değerlendirecektir. Ancak kedinizde herhangi ani bir davranış değişikliği fark ederseniz, derhal veterinerinize haber verin.

Stabil hastalar için yeni sorunlar ortaya çıkmadıkça, yılda iki kez kontrol yeterlidir.

Öne Çıkan Görsel: iStock.com/krblokhin

Kaynak: https://www.petmd.com/cat/conditions/neurological/c_ct_cognitive_dysfunction_syndrome

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.