Dr Jennifer Coates

Önceki yazıda kedi hiperestezisinin temelleri ve nasıl teşhis edilebileceği hakkında konuşmuştuk. Bugün tedaviye odaklanalım. Siz ve veterineriniz, kedinizin kedi hiperestezisi olduğundan emin olduktan sonra ne yapılabilir?

Önce kedinizin bulunduğu çevreyi inceleyin. Onu strese sokan herhangi bir şey saptayabilirseniz, bunu gidermeye çalışın. Örneğin anlaşamayan ev arkadaşları olabilir; yemek zamanları çekişme oluyorsa, ayrı ayrı besleyin. Dışarıdaki olaylar kediniz için fazla uyarıcıysa, perdeleri kapatın.

Can sıkıntısı da evcil hayvanlar için büyük bir stres kaynağı olduğundan, çevrelerini zenginleştirebilirsiniz.

  • Kedinizle oynayın.
  • Evden gitmeniz gerektiğinde, müzik veya “kedi videosu” açın.
  • Kedinize bir tünek hazırlayın. Böylece kediniz için bir tetikleyici olmadığı sürece, dışarıda neler olup bittiğini rahatça izleyebilir.
  • Küçük bir saksıda kedi otu (catnip) yetiştirin ve kedinizin erişebildiği oyuncakları düzenli olarak değiştirin.
  • Tırmanmak için tırmalama tahtaları ve yükseklikler hazırlayın.
  • Günde en az iki kez aynı zamanlarda besleyin. Yalnızca kuru mama ile besliyorsanız, biraz konserve vermeyi deneyin.
  • Kedinizin programını mümkün olduğunca sabit tutun.

Semptomlar başladığında kedinizle birlikteyseniz, dikkatini dağıtmaya veya onu başka şeylere yönlendirmeye çalışın. Bazen parmağınızla seğiren cilde dokunmak da işe yarayabilir veya en sevdiği oyuncağı önüne atmayı deneyebilirsiniz. Ancak kedinizi asla cezalandırmayın veya korkutmayın. Kedi hiperestezisinden muzdarip kediler, hareketlerini kontrol edemezler.

Ağır vakalarda, anti-anksiyete ilaçları da gereklidir. Fluoksetin veya klomipramin gibi Trisiklik Antidepresanlar (TCA’lar) gibi Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörleri (SSRI’lar) başlamak için uygun seçeneklerdir. Tek başına bir SSRI veya TCA yeterli değilse, karışıma bir benzodiazepin (örn. Lorazepam) eklemek yardımcı olabilir.

Tedavinin amacı; sedasyon, koordinasyon bozukluğu, iştahsızlık, kusma, ishal gibi istenmeyen yan etkilerden kaçınarak kedinin semptomlarını etkili bir şekilde kontrol eden, mümkün olduğunca az ilaçtan oluşan en düşük dozu bulmaktır. Etkili bir tedavi protokolü yapıldıktan sonra kedinin davranışı yaklaşık altı aydır kabul edilebilir durumdaysa, ilaçları azaltmayı düşünebilirsiniz. Bu çok kademeli bir süreçtir ve tamamlanması bir veya iki ay sürer. Kedinizin semptomları herhangi bir noktada geri dönerse, son etkili dozdaki ilaçları yeniden vermeniz gerekecektir. 4-6 ay sonra sakinleştiricileri tekrar kesmeyi deneyebilirsiniz ancak kedi hiperestezi sendromlu birçok kedinin ömür boyu tedavi gerektirdiğini unutmayın.

Özetlemek gerekirse, kedi hiperestezi bir eleme tanısı gerektirir ancak siz ve veterineriniz tanıdan emin olduktan sonra bu sinir bozucu durumu yönetmesine yardımcı olabilecek tedavi seçenekleri mevcuttur.

Kaynak: https://www.petmd.com/blogs/fullyvetted/2011/dec/treating_feline_hyperesthesia-12122

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.