Kedilerde Psikolojik SorunlarYazar - H. Fatoş GÜRKedi HastalıklarıDiyabetik Kedi

Kedilerde “Seğirme-Deri (Twitch-Skin) Sendromu”

Yayımlayan: PetMD Editoryal

“Seğirme-deri sendromu” ve “psikomotor epilepsi” olarak da bilinen kedi hiperestezi sendromu (FHS), sırtın, kuyruğun ve pelvik uzuvların yoğun şekilde ısırılması veya yalanmasıyla sonuçlanan belirsiz bir kedi hastalığıdır. Deri ile birlikte sinir ve kas sistemi de etkilenir. Semptomlar her yaşta ortaya çıkabilir ve her tür kedide gelişebilir. Safkan ırklar – özellikle Siyam, Habeşli, Birmanyalılar ve Himalayalar – sendromu geliştirmeye yatkın görünmektedir.

Belirtiler ve Tipler

FHS’nin semptomları, birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilen kaşınmalarla ortaya çıkar. Bir kedi, kaşınmalar arasındaki süreçte normal şekilde davranırken, ardından FHS ile ilişkili işaretler gösterir. Bu semptomlar arasında cilt seğirmesi, kuyruğun şiddetli bir şekilde sallanması ve sırtın, kuyruğun ve pelvik uzuvların tekrar tekrar ısırılması veya yalanması yer alır. Etkilenen kedilerde genellikle genişlemiş göz bebekleri, heyecanlı bir görünüm ve düzensiz davranışlar gözlemlenir.  

Fiziksel muayenede, kedinin kendini şiddetli yalaması nedeniyle dökülen hasarlı tüy ve tüy kökleri dışında genellikle hiçbir nörolojik problem veya anormallik ortaya çıkmayabilir. Sırttaki kasların uyarılmasının, bazı kedileri çok fazla rahatsız ettiği ve bir nöbete neden olabileceği de bildirilmiştir.

Nedenleri

Bu nadir görülen bir sendromdur ve kesin nedeni bilinmemektedir. Altta yatan bir davranış problemi, nöbetlere neden olan bir bozukluk veya başka bir nevrotik problem nedeniyle gelişebilir. Gergin veya hiperaktif kedilerin daha büyük risk altında olduğuna inanılmaktadır. Çevresel stres de sendromu tetikleyebilir. FHS ile ilişkili semptomlara katkıda bulunan çok sayıda faktör olabileceği düşünülmektedir.

Teşhis

Bozukluğun bilinen bir fiziksel nedeni olmadığından, teşhis zordur ve öncelikle kedinin karakteristik geçmişine ve benzer semptomlara neden olan diğer hastalıkların elenmesi gerekir. Kesin bir teşhis için geliştirilmiş spesifik bir test yoktur.

Kedi hiperestezi sendromunu eleyebilmek için davranış değişikliklerine veya nöbetlere neden olan ön beyindeki cilt rahatsızlıkları ve hastalıkları elemek gerekir. MRI gibi görüntüleme teknikleri, bu tür nörolojik sorunları belirleyebilir.

Tedavi 

FHS için özel bir tıbbi tedavi yoktur. Bununla birlikte, sıklıkları baskılamak için çeşitli evcil hayvan ilaçları uygulanmıştır ve davranış modifikasyonunun, en azından bazı kedilerdeki sorunları azaltmada yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Yaşam ve Yönetim

Kaşınmalara yol açıyor gibi görünen çevresel unsurlar veya evdeki olaylar ortadan kaldırılmalıdır. Aşırı yalama nedeniyle kendini yaralama şiddetliyse, kediniz için Elizabeth yakalığı veya kuyruk bandajı yapmak yararlı olabilir.

Önleme

Bozukluğun bilinen bir nedeni olmadığından, önleme, kedinin çevresindeki stresli unsurların ortadan kaldırılmasını gerektirir.

Kaynak: https://www.petmd.com/cat/conditions/skin/c_ct_feline_hyperesthesia_syndrome

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.