Pek çoğumuz, trafik kazası ya da kopek ısırması sonucu kuyruğu kopan kedileri görmüş ya da işitmişizdir. Ancak bu kaza, evimizde de başımıza gelebilir. Kediler çok hızlıdır. Ev kedileri de, kapıdan kaçmak için fırsat kollarlar. Kapıların kapanması çok hızlı olabilir veya ayağımızla itiveririz. Ancak bu durumlar, pekçok kedinin yaralanmasına neden olur.

 

Aşağıda gördüğünüz resimdeki yaralanma, eli-kolu dolu olarak eve gelen bir hanımın, ayağıyla kapıyı kapatmaya çalışırken, kedisinin aradan kaçmak için fırlamasıyla meydana gelmiştir. Bu tür yaralanmalar, ne yazık ki çok nadir değildir..

 

Bu tür vakalarda, ya kedinin kuyruğu kopar ya da deri ve tüylerin kaybına neden olan büyük yaralanmalar olur. Tedavisi ise, aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi ancak kuyruğun kesilmesiyle mümkündür.

Elbette işin bir de maliyet kısmı vardır. Bu, hem kedi sahibi için parasal, hem de kedi için zor olan bir süreçtir. Kedinin operasyona kadar sakinleştirici alması, ağrı kesici çeşitli ilaç ve antibiyotikler kullanması gerekir. Daha sonra da kuyruğun kesilmesi için operasyona gelir sıra. Bu işlemlerin parasal toplamı, A.B.D. de 354.87 Dolar’dır.

Siz siz olun, eli kolu dolu olarak eve geldiğinizde, kediniz ne kadar uslu olursa olsun önceden tedbir alarak kapıyı açın ve kapatın. Benim kedilerim küçükken, bir tane kapının dışında, bir tane de kapının içinde 2 adet çiçek yapraklarını sulamak için kullandığımız fıs fıs şişelerden bulundururdum. Kapıdan çıkarken birini, girerken de diğerini önce içeri doğru sıkıp, onları geri püskürtür, daha sonra içeri girerdim. Eminim sizlerin de benzer yöntemleriniz vardır. Bize yazarsanız, yeni kedi sahibi olan hayvansever dostlarımıza yardımcı olmuş olursunuz.

Kazasız, keyifli günler dileriz!

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.