AssistFeed.com sitesinden alıntıdır:

Bazen bazı  kedi hastalıkları  bir kediyi yemek yiyemeyecek kadar kötü hissettirir. Böyle zamanlarda, biraz kışkırtılarak (ya da yalvararak) özel kedi ödülleriyle kendi başlarına biraz yemelerini sağlayabilirsiniz. Bence kedinin kendine güvenmesi için kendi başına yemesi daha iyidir. Bu yüzden her gün elinizden gelenin en iyisini yapın, sihirli günün ne zaman geleceğini asla bilemezsiniz.

İşte Kedinizi Yemeye Teşvik Edecek Birkaç Ödül

“Pompayı Hazırlayın”  – şırınga ile besleme  seansınıza  başlamadan önce, kedinizin kendi kendine biraz yiyip yiyemeyeceğini görmek amacıyla ılık yiyecek vermeyi deneyebilirsiniz. Ilık yemek daha aromatik ve daha caziptir. Kedinize mamayı koklattığınızda ilgilenmiyorsa, parmağınıza alın, kedinizin ağzını hafifçe açın ve parmağınızı üst dişlerin üzerinden çekerek mamayı diline yerleştirin. Tat alıcılarına biraz yiyecek değerse, bu kedinizi kendi başına yemeye teşvik edebilir.

Kedi Havyarı  – Kedinizin normal mamasını bu nefis mamayla karıştırın veya sadece havyarla (balık yumurtası) elle besleyin.

Kurutulmuş Palamut Gevreği  – Doğal kurutulmuş palamut gevreği. 

Krem Peynir  – Bir kaşık veya tabakta teklif edin. 

Çiğ Karaciğer  – Küçük, minik parçalar halinde doğrayıp verin.

NH’den Jan şöyle yazıyor:  “Sığır ciğeri biraz ağırdır – ve doğal haliyle kediciğe en yakın olan gıdadır. Tavuk ciğeri (VEYA tavşan ciğeri) de alabilirsiniz – evdeki diğer kediler demutlu olur. Sığır karaciğeri alacaksanız, dana karaciğerini tercih edin – daha genç ve daha az kontamine bir karaciğer olduğu anlamına geldiği söyleniyor (unutmayın – karaciğer vücudun sistemik detoksifiye edicisidir ve daha koyu renktir) karaciğerin rengi ne kadar koyuysa o kadar kontaminedir)”.

Linda Fischbach şöyle yazıyor:  “Karaciğerler fosfor bakımından oldukça yüksektir (kuru madde bazında %1’in üzerinde), bu yüzden fazla vermeyin, belki günde bir kez ( http://www.nal.usda.gov/fnic/cgi-bin/nut_search.pl adresinden bilgi alabilir  ve ardından kuru madde yüzdesini belirlemek için bazı hesaplamalar yapabilirsiniz)”.

Ilık Yiyecek –  Gıdanın ısınması  daha aromatik hale getirir. Mama ne kadar kötü kokarsa, özellikle de kediniz koku almakta zorlanıyorsa o kadar iyidir.

Garry & Lewie şöyle diyor:  Evcil hayvan gıda şirketlerinden birinde bir veteriner teknisyeninin değişik bir uygulamasını gördüm Kabul edelim: kedilerimiz konserve veya kuru özel böbrek mamalarını sevmezler. Bu tatlı bayan bana kuru yiyeceklerin (kalori ve ağırlık açısından) bol yağ içerdiğini ve kedilerin bunu çok sevdiğini söylüyor. Ancak kurutma işlemi aromayı öldürüyor. Bu nedenle kuru mama kabını biraz mikrodalgaya koyun (yaklaşık 30 saniye. Çok az ısıtıyorum, sıcak olmayacak) ve kedinizin nasıl tepki verdiğine şaşıracaksınız! Yağlar eridiği için aroması çok daha güçlü olur. Lewie de ÇOK SEVDİ! 

Ton Balığı Suyu  – Kediniz kuru mama seviyorsa, mamasına biraz ton balığı suyu koyun. Kediniz sadece suyunu içebilir ama bu bir başlangıçtır. Konserve kedi mamasının kokusunu kediniz sevmiyorsa, biraz ton balığı suyu eklemeyi deneyin ve kedinizin ilgisini çekip çekmediğini izleyin.

Maması Kutusunu Kedinizin Önünde Açın – Yere oturun ve konserve kedi mamasını açın ve bunu yaparken biraz heyecan yaratın. Kediniz de heyecanlanacaktır.

Yeni Açılmış Olsun ve Soğuk Olmasın Lütfen  – Bazı kediler, yiyecekleri onlara sunmadan önce ısıtıp ısıtmadığınızı bir şekilde anlayabilir. Isınmış yemek, yeni açılmış bir konserve ile aynı şey değildir! Kedinizde durum böyleyse, mamayla başka bir yardımcı mama karıştırarak kutunun geri kalanını yardımlı besleme için kullanın. Kedinin sevdiği ve kendi başına yediği bir mamayı yardımlı besleme mamasına karıştırmamaya çalışın. Yardımlı besleme olayının kedinin sevdiği mama ile ilişkilendirmesi iyi olmaz. Bu, o mamayı da yemeyi bırakmalarına neden olabilir.

Sunum Önemlidir  – Bubba’nın en sevdiği yemeği bir tabağa koyup önüne, yere koysam yemez ancak yere yatıp tabağı yerden belli bir açıyla hafifçe kaldırdığımda yerdi. Sizin için hangisi uygunsa onu yapın!

Kaşıkla Besleme  – Bazı kediler kaşıktan biraz mama yalamayı sever.

Bebek Maması  – DİKKAT: Soğan ve Soğan Tozu Olmasın!

Kediniz için farklı bebek mamalarını deneyin. Jambon, dana eti, tavuk vb.. Besleyici değeri tam olmadığı için tamamen bebek maması ile beslemeyin. Yine parmakla beslemeniz veya bir besleme şırıngasıyla beslemeniz gerekebilir. Bebek mamasıyla ilgili en büyük sorun, bir kedi için gerekli temel besinler arasındaki taurin elementini içermemesidir. Kediniz bebek mamasına biraz alışırsa, veterinerinizin önerdiği kedi mamasından da bir miktar (kokusunda veya dokusunda bir fark yaratmayacak kadar küçük demek istiyorum) vermeye başlayın. Bu geçiş yönteminin tamamlanması BİR HAFTA sürebilir. Bunu yavaş yapın yoksa geçiş ters teper ve başa dönebilirsiniz. 

UYARI

Kathy Fatheree bir tıp uzmanı değildir. Bu web sitesinin içeriği, Kathy’nin yardımlı besleme deneyimlerinin yanı sıra, kedilerini beslemeye yardımcı olan diğer kedi sahiplerinin deneyimlerinin bir derlemesidir. Bilgilerin doğruluğu için her türlü çaba gösterilmiş olmakla birlikte, Kathy Fatheree veya bu web sitesiyle bağlantılı herhangi biri, bu sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda meydana gelebilecek hiçbir şeyden sorumlu tutulamaz.

Kaynak: https://assistfeed.com/enticing.htm

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.