Sürekli Glikoz Takip AparatıYazar - H. Fatoş GÜRDiyabetDiyabetik Kedi

Köpek ve Kedilerde Sürekli Şeker Ölçüm Cihazı Kullanımı | Kedilerde Diyabet

Diyabetik hastaların izlenmesi zordur. Diyabetin kontrol altına alınması, kan şekerinin düzgün izlenmesi anlamına gelir. İnsanlarda bu, kan örnekleri için sık sık parmak delinmesi anlamına gelir. Veteriner hastalarında ise, klinikte veya evde glikoz eğrilerinin oluşturulmasını gerektirir. Glikoz eğrisi için bir veri trendi veya eğriyi oluşturabilmek için 12 saatlik bir süre içinde, her 2 saatte bir kan ölçümü yapılması gerekir. Bu veriler, insülinin ne kadar iyi çalıştığını ve evcil hayvanın doğru dozu alıp almadığını gösterir. Bu örnekler, klinikte damardan kan alımı ile veya evde kulak, dudak veya patisinden bir delik açılarak elde edilir. Bu sonuçlar son derece değerli olsa da, hatasız değildir. Glikoz eğrileri ile ilgili bazı problemler şöyle sıralanabilir:

  • Tüm evcil hayvanlar, kan şekerinin bir gün boyunca her 2 saatte bir kontrol edilmesine izin vermez.
  • Klinikte 12 saat kan testi için kalmanız, kan şekerini yükseltebilecek stres yaratabilir.
  • İnsanlar her zaman eğrinin tam zamanlaması için evde olamazlar veya evcil hayvanlarından kan örnekleri alamayabilirler.
  • Bir örnek toplama işlemi, şekeri daha da yükselten bir stres tepkisine neden olabilir.
  • İki saatlik örnekler arasında veri eksikliği olabilir.

Bu geleneksel yöntemler, teknoloji ilerledikçe geçmişte kalacaktır. İnsanlarda en yeni glikoz takip yöntemi, sürekli ölçüm glukometreleri ile yapılmaktadır. Sürekli ölçüm glukometresi, cilde yapıştırılmış bir cihazdır (insanlarda kolun arkasına monte edilir) ve derinin hemen altındaki alandan (interstisyel boşluk) örnek alarak, sürekli glikoz takibini ve kan şekerinin 5-10 dakikalık bir gecikmeyle sürekli ve doğru olarak okunmasını sağlar. Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Veteriner hekimlikte en çok kullanılan sürekli ölçüm glukometresi, Abbot tarafından üretilen Freestyle Libre‘dir. 10 veya 14 günlük sürümü vardır (genellikle 14 günlük olan tercih edilir).

Freestyle Libre 14 günlük ölçüm glukometresi, reçeteli bir cihazdır. Almak için veteriner hekiminizin reçete etmesi gerekir ya da veteriner hekiminiz size temin edebilir. Daha sonra köpeğinize veya kedinize uygulamak için yine veteriner hekiminizin yardımına ihtiyacınız olacaktır. Lütfen bu cihazın veterinerinizin yerini almadığını, bunun yerine veterinerinizin evcil hayvanınızın diyabetini yorumlaması ve yönetmesine yardımcı olması için bilgi sağladığını unutmayın.

Cihaz insanlar için yapılmıştır ancak son zamanlarda yapılan bir çalışmada köpekler için de uygulanabileceği gösterilmiştir. Hayvanlarla ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Freestyle Libre, evcil hayvanınıza yerleştirildikten 1 saat sonra değerleri okumaya hazır olur ve 14 gün boyunca okumaya devam eder. Cihazın 8 saatlik bir hafızası vardır. Bu yüzden, her 2 saatte bir kan almak için evcil hayvanınızı bir iğne ile delmek yerine, kablosuz okuyucuyu sadece en az 8 saatte bir sensör üzerinde kaydırmak yeterlidir. İPhone’lar için geliştirilmiş ve okuyucunun yerini alabilecek bir uygulama ve daha fazla veriyi değerlendirmenize yardımcı olabilecek bir masaüstü uygulaması da mevcuttur.

Sürekli ölçüm glukometreleri, diyabet hastalarının kontrol altına alınabilmesi için klinik ortamında da bazı veterinerler tarafından kullanılmaktadır.

Evcil hayvanların diyabeti düzene girdikten sonra sürekli izlemeye ihtiyaç duyulmaz. Çünkü doğru diyet ile insanlardan çok daha tutarlı sonuçlar alınabilmektedir. Veterineriniz bu cihazı ne sıklıkta kullanmanız gerektiğini söyleyecektir.

Kaynak: https://www.wholelifevet.com/post/flash-glucometer-use-in-dogs-cats

Anahtar Kelimeler: kedilerde diyabet, kedi ve diyabet, diyabet ve kedi, kedilerde şeker hastalığı, kedi ve şeker hastalığı, şeker hastalığı ve diyabetkedilerde kan şekeri, kedi ve kan şekeri, kedilerde yüksek kan şekeri, kedi ve yüksek kan şekerikedilerde diyabet ve insulin, kedi ve insulinkedilerde kulaktan kan alma, kedi ve kulaktan kan alma, kedi ve kan şekeri ölçümü

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.