Etkin glikoz takibi, kedi ve köpeklerde diyabetin doğru yönetiminin anahtarıdır. Diyabetik kedi ve köpeklerdeki glikoz seviyeleri, insanlarda kullanılan teknikler kullanılarak ölçülebilse de, kan glikoz seviyelerini ölçmek için kullanılan sayacın, özellikle kedi ve köpekler için yapılmış olması gerekir. Bir insan glikoz ölçeri, kedi ve köpeklerde glikoz seviyelerini ölçmek için kullanıldığında, çoğu zaman yanlış sonuçlar verebilir.

İnsanlar için üretilen “evde glikoz takip sistemleri”, evcil hayvanların diyabetinin yönetimi için de giderek daha fazla kullanılmaktadır ancak evcil hayvan sahipleri, insan ölçüm cihazı kullanan evcil hayvandan alınan glikoz verilerinin, evcil hayvana özgü bir cihazdan elde edilenler kadar hassas olmayabileceğini bilemeyebilir. Neyse ki, on yıl önce olmayan evcil hayvana özgü glikoz ölçüm cihazlarının üretilmesi ve rahat erişilebilirliği, evde kediler ve köpekler için doğru glikoz ölçümleri yapmayı, olanaklı hale getirdi.

İnsan ölçüm cihazları neden evcil hayvana özgü ölçüm cihazları kadar doğru değildir?

İnsan sayaçlarının evcil hayvanlar için doğru glikoz okumaları vermemesinin nedeni, insan ve hayvanların kanındaki glikoz dağılımı arasındaki farktan kaynaklanmaktadır.

  • İnsanlar: Glikozun % 58’i plazmada ve % 42’si kırmızı kan hücrelerinde bulunur.
  • Köpekler: Glikozun % 87.5’i plazmada ve % 12.5’i kırmızı kan hücrelerinde bulunur.
  • Kediler: Glikozun % 93’ü plazmada ve glikozun sadece % 7’si kırmızı kan hücrelerinde bulunur.

Gördüğünüz gibi, insanların ve hayvanların kanındaki glikoz dağılımı farklıdır. İnsanlar ve hayvanlar arasındaki kırmızı kan hücrelerinin sayısı arasında da kesin bir farklılık vardır. Dahası, insanlar ve evcil hayvanlar farklı bir PCV’ye (paketlenmiş hücre hacmi) sahiptir.

Türlere göre kırmızı kan hücrelerinin sayısı:

  • insanlar: % 37-50,
  • köpekler: % 37-55,
  • kediler: % 24-45, yani

Bu nedenlerden ötürü, bir insan kan şekeri ölçüm cihazından ve hayvanlar için özel olarak üretilenden alınan glikoz değerleri farklı olacaktır. İnsanlar için yapılan ölçümler, insan plazması için kalibre edilir. Bu nedenle doğru sonuçlar sağlarken, kediler ve köpekler için yapılan ölçümler evcil hayvan plazması için kalibre edilir.

Kedileriniz ve köpekleriniz için doğru glikoz değerleri elde etmek için, özellikle evcil hayvanlar için kalibre edilmiş bir glikoz ölçer kullanmanız gerekir. Kedilerde ve köpeklerde glikoz seviyelerini ölçmek için bir insan glikoz ölçer kullanmak, genellikle gerçekte olduğundan önemli ölçüde daha düşük olan yanlış sonuçlar verebilir.

Kaynak:  https://diabeticoutlet.com/use-pet-specific-glucose-meter/

H.F.G'nin Özel Notu: Bu durumu telafi etmek için, veteriner tarafından alınan kan sonucu ile evde yapılan test sonucunun farkının hesaplanıp, ölçümlerde bu farkı dikkate almak gerekir.  Bkz. https://www.diyabetikkedi.com/kulak-kani-ile-kol-kani-farki/

Anahtar Kelimeler: kedilerde diyabet, kedi ve diyabet, diyabet ve kedi, kedilerde şeker hastalığı, kedi ve şeker hastalığı, şeker hastalığı ve diyabet, kedilerde kan şekeri, kedi ve kan şekeri, kedilerde yüksek kan şekeri, kedi ve yüksek kan şekeri, kedilerde diyabet ve insulin, kedi ve insulin, kedilerde kulaktan kan alma, kedi ve kulaktan kan alma, kedi ve kan şekeri ölçümü

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.