Sağlıklı kedilerin idrarında çok az miktarda protein bulunur. KBH’nda bu artabilir ve idrara protein çıkışı artar. Biz buna ‘’proteinüri’’ diyoruz. Proteinüriü KBH’Nin seyrini hızlandırır.

Proteinüri, KBH’nın yanı sıra, diyabette ve hipertansiyonda da meydana gelebilir.

İdrarda kan varsa, enfeksiyonlarda ve inflamasyonda yalancı pozitif sonuç elde edilebilir.

Belirtiler:

Proteinürinin belirtileri, idrarla albümin kaybına bağlı olarak kanda albümin düzeyinin düşmesine bağlıdır. Damar içinde sıvı tutulamaz ve kedide vücut boşluklarına, doku arasına sıvı sızar, sonuçta ödem gelişir.

Tanı:

Tanı idrar tetkikiyle konur. İdrar test çubuklarıyla proteinüri olup olmadığı saptanabilir. Genellikle sonuç + den +++ e dek değişen şekilde ifade edilir. Artı sayısının artması, proteinürinin derecesiyle ilişkilidir. İdrardaki protein kaçağı, +++ idrarda, + idrara göre daha fazladır.

Enfeksiyon veya inflamasyonda yalancı pozitif sonuç elde edilebileceği unutulmamalıdır.

Proteinüri tanısını koyarken, en az 2 haftalık bir süre içinde üç ayrı idrar örneğinde test yapılması önerilir.

Evreleme:

KBH’lı kedilerde idrardaki protein : kreatinin oranı hesaplanarak evreleme yapılır. Bu hesaplamada idrardaki protein miktarı kan kreatinin değerine bölünür.

İdrar Protein : Kreatinin Oranı Proteinüri Durumu
< 0,2 Proteinüri yok
0,2 – 0,4 arasında Sınırda proteinüri
> 0,4 Proteinüri

Tedavi:

Proteinüri tedavisinin KBH seyrini yavaşlattığı gösterilmiştir. Bu nedenle, kedinize proteinüri tanısı konulmuşsa veterineriniz ile tedavi konusunu görüşün.

Diyet:

Az ama yüksek kalitede proteinli diyet ile beslenmenin yararı olabilir, ama kanıt yoktur.

İlaçlar:

Bu amaçla iki grup ilaç kullanılır:

ACE İnhibitörleri (Benazepril, Enalapril):

Bu ilaçlar esas olarak kalp hastalıklarında, bazen de hipertansiyon tedavisinde kullanılır. Angiotensin I adı verilen hormonun Angiotensin II’ye dönüşmesini engellerler. Angiotensin II damarların kasılmasına neden olan bir hormondur. Böylelikle kalbin yükü azalır, kan basıncı kontrol altına alınır. Angiotensin II’nin azalması, böbreklerden akan akımını da düşürür; bu, böbreklerden kanın süzülme oranını azaltır, proteinürinin azalmasına katkıda bulunur.

Benazepril, proteinüri tedavisi için 0,5 – 1,0 mg/kg günde bir kez kullanılır. 2,5 -5 kg ağırlığındaki kedi için tedavi dozu günde 2.5 mg, 5-10 kg.lık kedi için 5 mg.dır. İnsan kullanımı için ruhsatlı 5 mg.lık tabletleri (Cibacin® 5 mg) vardır. Veteriner ilacı olarak da mevcuttur.

Güvenli tarafta olmak için önerilen dozun yarısı ile başlayıp arttırılabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular:

  • Bazı kedilerde tedaviye başladıktan kısa bir süre sonra kreatinin düzeyleri artar. Bu nedenle tedavinin başında daha yakın kreatinin izlemi önerilir. Birçok kedide bu kreatinin yükselmesi geçici bir durumdur.
  • Susuz kalmış kedide ACE inhibitörü kullanılması onu kenardan uçuruma itebilir. Susuz bir kedinin önce yeterli hidrasyonunun sağlanması gerekir.
  • Serum potasyum değeri zaten yüksek olan bir kedide potasyum düzeylerini arttırabilir ve risk yaratabilir.
  • Fosfor bağlayıcı ile arasında 2 saat olmalıdır. Aslında bu, diğer bütün ilaçlar için geçerlidir.

 Angiotensin II Reseptör Blokerleri (Telmisartan):

Bu grup ilaçlar, oluşmuş olan Angiotensin II’nin etkisini göstermesi için gerekli yerlere bağlanmasını engeller. Bir başka deyişle, ACE inhibitörlerinden bir sonraki basamakta etkilidir. Proteinüri tedavi dozu günde 1 mg/kg’dır. İnsan kullanımı için ruhsatlı olanların (Micardis®) bu dozlara sağlıklı bir şekilde bölünmesi çok zor olduğu için kullanımı doğru değildir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar ACE inhibitörleri ile aynıdır.

Bkz. https://kedikbhblog.wordpress.com/ana-sorunlar-proteinuri/

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.