Diyabet - Evde Serum VermeYazar - H. Fatoş GÜRKedi HastalıklarıDiyabetSAĞLIKDiyabetik Kedi

SubQ (Deri Altı) Sıvıların Isıtılması | Kedilerde Diyabet

Feline Disease Management sitesinden aldığımız, kedinin subq sıvı alırken rahatsız olmamasını sağlamanın en iyi yollarından birinin, sıvıları kedinin vücut sıcaklığına yakın bir düzeyde ısıtmak olduğunu ve bunun yöntemlerini anlatan aşağıdaki yazıyı bilgilerinize sunuyoruz.

Az sayıda kedi, sıvıların oda sıcaklığında olmasını tercih eder, bu nedenle kediniz için 
en uygun sıcaklığı tespit etmek için denemeler yapın.

Püf noktaları

 • Kedilerin ortalama vücut sıcaklığı 38,6 Santigrat derece civarındadır.
  • Isıtma sistemleri, sıvıları ısıtmak için kedinin vücut sıcaklığından daha yüksek olmayacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Oda sıcaklığındaki sıvılar, çoğu kedi için uygun değildir.
 • Ayrıca sıvılar kedinizin vücut sıcaklığından fazla ısıtılmamalıdır çünkü kedinizin canı yanabilir.

Isıtma Yöntemleri

Su ısıtma kabı

Su ısıtma kabı, torbadaki serumu ısıtmanın en kolay yoludur. Bu yöntem için, serum torbanızı ve biraz suyu alacak kadar büyük bir kâseye veya kaba ihtiyacınız vardır.

 1. Bir kâse alın ve ılık suyla doldurun.
 2. Sıvı torbanızı hortumun ucu yukarı bakacak şekilde suya koyun (içine batmasın).
 3. Torbanızı, içinde bulunduğu suyun sıcaklığına ulaşana kadar yaklaşık 10 dakika bekletin.
 4. Kullanmadan önce, torbada soğuk nokta kalmaması için torbanın içindeki serumu hafifçe çalkalayarak eşit şekilde karıştırın.
 5. Kullanmadan önce, hortumdaki soğuk sıvının torbadaki sıcak sıvılarla yer değiştirmesi için hortumunuzdan biraz sıvı akıtın.,

Su Isıtma Kabı İle İlgili İpuçları

 • İnce metal bir kap, cam, seramik, plastik veya daha kalın metal kaplardan daha hızlı ısı kaybeder.
 • Dolu bir torbanın ısınması, boş bir torbaya göre daha uzun sürer.
 • Torbadaki sıvı miktarı, su kabının ne kadar sıcak olması gerektiğine karar vermek için kullanılabilir:
  • Dolu bir torba için su kabındaki suyun, sıvıların olması gerekenden 2-3 derece daha sıcak olmasını isteyebilirsiniz. Yani, serumunuzun 100 derece olmasını istiyorsanız, su banyonuzu 102 veya 103 dereceye ayarlayın.
  • Daha boş bir torba için su banyosundaki suyun, sıvıların olmasını istediğiniz sıcaklıkta olmasını isteyebilirsiniz. Torbada 200 ml kaldıysa ve sıvılarınızın 100 derece olmasını istiyorsanız, su kanbınızı 100 dereceye ayarlamalısınız.
 • Hortumunuzu veya portlardan herhangi birini suya batırmayın:
  • Dikkatli olursanız, hortumun bağlantı noktasını veya bağlantısı olmayan kısımlarını güvenle suya daldırabilirsiniz ancak bu alanlardan herhangi biri su altında kalırsa hata yapılması ve muhtemelen hortumunuzda kontaminasyon oluşması çok kolaydır.
 • Su kabı yönteminde teknoloji kullanmak isterseniz, su sıcaklığını kontrol etmek için bir sous vide makinesi veya ölçme çubuğu kullanabilirsiniz.
  • Sous vide makinesi, sıvıların yeniden ısıtılmasını gerektirmez. Serum makine içindeyken, serum vermeye hazırlık süreniz ne kadar uzun sürerse sürsün, doğru sıcaklıkta tutulur ve ek olarak hassas sıcaklık kontrolü sağlanmış olur.

Isıtıcı ped

Bir ısıtma pediniz varsa, sıvı torbanızın etrafına sarabilir ve ısınması için gerekli koşulu sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmadım, ancak sıvıların bu şekilde dolu bir torbada ısınmasının yaklaşık 30 dakika sürebileceğini okudum. Doğal olarak, daha boş bir torba daha hızlı ısınır.

Isıtma pedi yöntemini, ilk kez sahibi Sara adlı bir kedicikte kullanmıştır. Sara’nın annesi küçük bir ısıtma pedi almış ve pedi torbanın üstünde tutmak için pedin kumaş kılıfına resimdeki gibi birkaç düğme ekledi.

 • Sıvıları vermeden önce torbayı yaklaşık 90 dakika ısıtma pedine koyun.
 • Telefonunuzla kontrol etmek veya bir zamanlayıcı kullanmak istiyorsanız, akıllı zamanlayıcı fiş de kullanabilirsiniz!
 • Isıtma süresi dolduğunda, sıvıyı eşit şekilde karıştırmak ve soğuk kısım kalmaması için torbayı hafifçe çalkalayın.
 • Kızılötesi termometre ile sıcaklığı kontrol edebilirsiniz.
 • İğneyi hazırlayın ve uygulayın!

Isıtma pedinin yan tarafındaki açıklık, ne kadar serum verdiğinizi görmenizi sağlar (açıklık ölçüm çizgilerinin yanında olmalıdır).

Torba ve ısıtma pedi, torbanın sıkışmasını önlemek için serum askısına bağımsız olarak takılır.

Su her 15 dakikada bir yaklaşık 4 derecede ısınır. Tüm hazırlık/yönetme/temizleme süreci baştan sona 10 dakika sürer!

Ticari Torba Isıtıcıları

Sıvı torbalarını ısıtmak için özel olarak tasarlanmış, ticari olarak temin edilebilen ürünler vardır. Bunlar, alışveriş yaptığınız yere bağlı olarak 100 ila 8.000 ABD Doları arasında değişebilir. Bunlardan herhangi birini satın almadım veya kullanmadım, bu yüzden belirli bir marka öneremem. Ticari bir ürün satın almaya karar verirseniz, ne alabileceğinizi görmek için önce eBay’i kontrol edebilirsiniz. Genellikle eBay’de ürün garantili yeni veya yenilenmiş ürünleri diğer sitelerden çok daha ucuza bulabilirsiniz.

IV Hortum Isıtıcıları

Ticari Hortum Isıtıcıları

NCBI tarafından kan nakli sırasında hortum ısıtıcılarının kullanımı üzerine yapılan bir araştırma, ticari hortum ısıtıcılarının sıvıyı yüksek akış hızlarında vücut sıcaklığı ölçüsünde ısıtamadıklarını gösterdi. Buna dayanarak, ticari hat ısıtıcıları, akış hızı nedeniyle subq sıvıları için iyi bir tercih olmayabilir.

DIY Hat Isıtıcıları

Akış ayarınız, hortumu düz bir yüzey üzerinde tutmanıza izin veriyorsa, hortum bobinini pirinçle doldurulmuş ve mikrodalgada 2 dakika ısıtılmış bir çorapla sarabilirsiniz. Sıvı, pirincin arasından geçerken ısınacaktır. Yine de, sıvının ısınması için pirincin arasında yeteri kadar kalabilmesi için hortum kıvrılabilir.

Kaynak: https://felinedm.com/tips-tricks-and-how-to-do-stuff/giving-subcutaneous-fluids-subq-fluids/warming-subq-fluids/

Anahtar Kelimeler: kedilerde diyabet, kedi ve diyabet, diyabet ve kedi, kedilerde şeker hastalığı, kedi ve şeker hastalığı, şeker hastalığı ve diyabetkedilerde kan şekeri, kedi ve kan şekeri, kedilerde yüksek kan şekeri, kedi ve yüksek kan şekeri, kedi ve deri altı serum, kedilerde deri altı serum, kedilerde subq sıvılar

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.