Diyabet - Evde Serum VermeYazar - H. Fatoş GÜRKedi HastalıklarıDiyabetSAĞLIKDiyabetik Kedi

Enjektörle SubQ (Deri Altı) Sıvı Verme | Kedilerde Diyabet

Deri altı sıvı vermek söz konusu olduğunda, damlama yöntemi yerine enjektör yönteminin tercih edilmesinin nedenlerinin anlatıldığı Feline Disease Management sitesinden alınan aşağıdaki yazı canlarımız için kolaylıklar sağlayacaktır.

  • Tam olarak ne kadar sıvı verdiğimi ya da ne kadar veremediğimi biliyorum.
  • Torba sisteminden daha kolaydır çünkü torbayı asmak için kancalara veya serum askıları gerekmiyor.
    • Duvarları alçı olan ve asacak yer olmayan eski bir evde yaşamak bu kararı vermemde etkili oldu.
  • Sıvıları torbadan akan damlacıklardan daha hızlı verebiliyorum. Bu da özellikle hareketli kedi yavrularında çok işe yarıyor.
  • Serumu başlatmak/durdurmak %100 benim kontrolümde olduğu için ve serumu açıp kapatmak için hortumdaki makaralı çarkı ayarlamakta zorlanmıyorum.
  • Gerektiğinde sıvılara başka ilaçlar eklemek de çok kolay oluyor ve damlama yönteminde olduğu gibi bir hortuma başka bir şırınga takmaya çalışmakla uğraşmıyorum.

Enjektör yöntemini kullanmanın en büyük dezavantajı, sarf malzemelerinin damlama yönteminden biraz daha pahalı olmasıdır.

Damlama yöntemi ile 1 torba, 1 hortum ve torbada kullanmak üzere belli sayıda iğneye ihtiyacınız vardır. Enjektör yöntemi ile en az 1 enjektör (2 kullanıyorum), bir uzatma hortumu ve iğnelere ihtiyacınız vardır.  

Kullandığım bir başka ürün ise kelebek iğnelerdir. Benim açımdan bunlar en iyisi ancak iğne başına yaklaşık 7 sent yerine yaklaşık 60 sente mal oluyor. Bunu tercih etmemin nedeni, 3/4 inçlik iğneyi gerçekten çok sevmemdir. Terumo Ultra İnce Duvar iğnelerini ve Terumo Sureflow Kanatlı İnfüzyon Seti de kullanıyorum.  Kullandığım ürünleri listeleyip, özelliklerini açıkladığım yazı da size yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://felinedm.com/2019/06/26/subq-fluids-i-like-the-syringe-method/

Anahtar Kelimeler: kedilerde diyabet, kedi ve diyabet, diyabet ve kedi, kedilerde şeker hastalığı, kedi ve şeker hastalığı, şeker hastalığı ve diyabetkedilerde kan şekeri, kedi ve kan şekeri, kedilerde yüksek kan şekeri, kedi ve yüksek kan şekeri, kedilerde deri altı serum, kedilerde subq sıvılar, kedi ve deri altı serum

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.