Benim kızım iyileşip burnumu yalayacak
Anne O’na kurban olup uykudan fırlayacak
HADİ TIPIŞ!!!!
İyileş artık!!

Kaç gün oldu? Tıpış ımın kanlı idrarla ve ardından gelen krizle başlayan hastalığı? Tam 24 gün! Kedilerin yaşının insanların yaşının on katıyla değerlendirildiğini düşünürsek, kızıma göre 240 gün bana göre 240.000.000 gün:)

Öncelikle Tıpış’ıma neler yaptığımızı anlatmak istiyorum (tabii Fatoş hanım, Esin hanım, Fulya hanım ve Nil hanımın değerli bilgileri ve tecrübeleriyle):

Kapı! Kargo! Esin hnmdan gelen K/D mama ve vitaminler. B12, folic asid, c vit, multivit, taurin. Yazık ki bu arada Tıpış mide kanaması geçirdiği için vit.lere hemen başlayamadık. Zaten multivit ve taurine başlamak için bekleyecektik. Kanama geçirdiği ilk gün saat başı daha sonra üç dört saat arayla verdiğim bir çay kaşığı rennie suspansiyona hala devam ediyoruz. Kanamadan iki gün sonra Esin hanımın gönderdiği serum (izotonik sodyum klorür) ilk gün 20cc ikinci gün içine c vit katılmış haliyle gene 20cc yapıldıktan sonra Tıpış’ın gözü tamamen açıldı 🙂 Ancak yüksek hemşire arkadaşım Gülseren Hanım serumdan sonra Tıpış’ta çok yorgunluk belirtileri gördüğü için üçüncü kez serumu önermedi. Gene Fatoş hanımın onayını alarak bu kararı uyguladık. Kanamanın dördüncü, hastalığının onuncu gününde ise vitaminlere başladık. Sabah B12, folic asid, akşam c vitamini. K/d mamayı birkez baygın gibiyken yedikten sonra bir daha yedirememenin üzüntüsünü tahmin edersiniz. ardından gelen A/D mamayı da aynı şekilde kabul etmedi:(

Bu arada hanımefendinin sayesinde mutfağa da girilememekte ve ilay aç kalmaktaydı. Kızım okuldan gelene kadar nasıl olsa yetiştiririm düşüncesiyle Tıpış’a mama hazırlamaktan kızımın mamaları kalıyordu. Neler denemedik ki yesin diye?

_Çiğ kıymanın içine K/D..
_Sevmedi:(
_O halde pişmiş kıyma içine!
_Yemedi:(
_O zaman muhallebi.
_Yemiyor!
_O halde muhallebinin içine bir yumurta sarısı!
_Yedi!:)
_Dört günde bir çiğ yumurtalı verin her zaman olmaz!
_Tavuk ciğerini çok sever.
_O zaman onun içine sebze haşlayıp katın.

Günler süren mesajlar, msn sohbetleri, telefonlar..

_kızımız nasıl?
_muhallebi yedi:)
_Nasılız?
_mamasına K/D kattım bir çay kaşığı yedi:)
_tıpış nasıl?
_vitaminleri yutturdum:)
_Biraz A/D katın mamalarına!

Zaman zaman yorgunluk halsizlik belirtileri gösterse de ayağa kalkmayı başarmıştı.

En çok sevdiği tavuk ciğerinin içine haşlanmış patates, pirinç, bazan bulgur, havuç, maydanoz katarak yedirmeye başlamıştım. Geceleri mutlaka laktozsuz sütle yaptığım muhallebiyi yiyordu. Neyse ki: ilk bir hafta nazlanan iştahı açılmıştı. Ama ne gel gitler yaşadık. Ne korkular ne tedirginlikler… Tedavisinin birinci haftası bitmişti nerdeyse. Tıpış ara ara beni mutfağa götürüp mama bile istiyordu. Hatta öyle iyiydi ki; artık evde iki saaatliğine de olsa bırakıp dışarı çıkabiliyordum. Ya da süreyi iki saatte bir tıpış’a gelip görünerek (çok hassas olan kızım hele de bu dönemde eni uzun süre göremezse bunalıma girebilirdi) daha da uzatmaya başlamıştım.

17.gün kızkardeşim kayseri’ye gitmemizi teklif etti. Zaten tıpış’a gerekli glukosamini almak için fırsat kolluyordum. Tıpış nasılsa iyi, çocuklara da değişiklik olsun diye ilay’ı da alıp gittik. Sabah 11’de evden çıkıp, 19.00’da eve geldiğimizde, Tıpış Esin hanımın da söylediği gibi kapının arkasında bizi bekliyordu. Kucaklayıp öperek, taze mama vererek (iyileşmiş de kapılarda bizi beklermiş:)) hasret giderdik.

Ama ertesi gün Tıpış’ta birden bire kanlı idrar başladı:( Sabaha karşı sürekli takipte olduğum için farkeder etmez idrar yolları antiseptiği (pyeleoseptyl) verdim. Daha önce kullandığım siflo’xa başlamadan önce Fatoş hanıma danışmak için geçmeyen dakikaları beklemeye başladım. Daha sonra Fatoş hanım Nil hanımın da düşüncelerini alarak antibiyotikten kaçınmamız gerektiğini bildirdi. Gene sancılı saatlerimiz başlamıştı. Allahım ne de iyi olmuştu, nazar mı ettik kızımıza diye hayıflanarak beklemeye koyulduk. Bu arada yaptığım idrar tahlillerinde (Esin hanımın gönderdiği idrar çubuklarıyla yapabiliyordum) spesific graviti ve protein çok yüksek çıkıyordu. Başka türlü tahlil (kan tahlili) imkanımız bildiğiniz gibi yoktu. Tıpış’a ara ara gelen titremeler ve lökosit olmamasına rağmen kan (kapı arkasında üşütmüş de olabilirdi ama çok zayıf bir ihtimaldi) yaşı da gözönünde bulundurulunca üre ihtimalini yüksek tutuyordu. İdrar tahlillerinde süper ürenin de görünmeyebileceği bilgisini nil hanımdan aldıktan sonra böbreklerini yormayacak şekilde Tıpış’a sebzeyi daha da çoğaltarak vermeye ve böylece nispeten proteini azaltmaya başladık.

Bu arada Kayseri’den alıp aynı gün başladığım glukosamini de ihtiyati olarak kestik. Bu arada Tıpış hanım ilk defa kerevizle tanıştı ve kırk yıldır yermiş gibi hiç itiraz etmedi.:) İştahı yerinde olmasa iyice panik yapacaktık belki ama yemesi bizi rahtlatıyordu. Bu arada son günlerde bir tatlı kaşığı kadar mamalarına karıştırdığım A/D yi de Fulya hanımın uyarısıyla kestim. Üçüncü günün sabahı kanlı idrar kesilmişti ancak titremeler, irkilmeler zaman zaman çoğalıp azalıyordu. Ürenin atılmasına yardımcı olduğunu bildiğimiz halde, evde bulundurduğum duphalacı ishal yapar endişesiyle vermekten kaçınıyorduk. Ama kanlı idrarının kesildiği aynı gece titremeyle birlikte yere düşmesi, ne olursa olsun duphalacı vermemizi sağladı. O gece ve sabaha karşı verdiğm birer çay kaşığı duphalacla Tıpış hem ishal oldu hem de normal idrarına çııkmaya başladı:)

Tabii ishal ilaca bağlıydı ve tam olarak ishal sayılamadığı için tedirginlik duymadık. Bu arada kanlı idrar kesildikten sonra oniki saate yakın hiç idrar yapmaması ve su içmemesi bizi biraz korkuttu ve hemen enjektörle su vermek suretiyle idrar yapmasını sağlamaya çalıştık. Aynı gün gece tertemiz idrara çıktı. Aynı gece sabaha karşı beni uyandırıp mama istedi:)

VE.. Bugün benim kzım iyileşip yatağıma zıpladı:) Annesi ne olduğunu anlamaya çalışırken ayak ucunda fıldır fıldır bakan pıpitosunu gördü.:)

Anlaşılan o ki; Tıpış sitenin prensesliğini kimseye kaptırmaya niyetli değil:) Bu yüzden annesiyle ve Onu çok seven teyzeleriyle birlikte inanılmaz gayret gösteriyor:) Bizimle ilgilenen bize hiç yabancılık hissettirmeyen siz sevgili dostlarımıza tekrar teşekkür edyoruz. Daha güzel ve sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle Sevgiyle kalın!

Hayvansever kalın!!

Paylaşmak önemsemektir!

Share

0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.