Yazar - H. Fatoş GÜRDiyabet - InsulinDiyabetSAĞLIKDiyabetik Kedi

Uzun Etkili Insulin – Lantus | Kedilerde Diyabet

Pek çok hasta sahibi tarafından sorulan uzun etkili insulinlerden Lantus’la ilgili bilgileri bu yazıda bulacaksınız. Ayrıca Lantus’un kedilerde kullanımı ile ilgili olarak www.felinediabetes.com ‘da yapılan yazışmaları da yandaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.  Switching to Lantus .

Lantus OptiPen SC Enjeksiyon Solüsyonu  /  Sanofi-Aventis

Aşağıdaki bilgiler, Türk Medikal Net’ten alınmıştır (http://www.turkmedikal.net/vademecum/Lantus.php).
 

İnsülin glarjin 100U/mL

Ambalaj: 3 mLx5 kartuş.

Lantus OptiSet SC Enjeksiyon Kalemi

İnsülin glarjin 100U/mL

Ambalaj: 5 enjeksiyon kalemi (her kalemiçinde 3 mL’lik (300 IU) kartuş bulunur.

End.: Tip 1 diyabetli yetişkin ve 6 yaş ve üzerindeki çocuk hastalarda ve uzun etkili insülinin gerekli olduğu Tip 2 diyabetli yetişkin hastalarda endikedir.

Kontr.E.: İnsülin glarjin veya formülündeki yardımcı maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılık gösteren hastalarda kontrendikedir.

Uyarı: Lantus, güvenilirlik ve etkinliğiyle ilgili yeterli deneyim olmadığından, 6 yaşın altındaki çocuklarda, karaciğer yetmezliği olan hastalarda veya orta/şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalarda uygulanmamalıdır. Hipoglisemik epizodların özel klinik anlam taşıyabileceği hastalarda dikkatli olunmalı ve kan şekeri izlenmesinin yoğunlaştırılması tavsiye edilmelidir. Eşlik eden bir hastalık diyabetik ketoasidoz riski nedeniyle yoğun metabolik izlemeyi gerektirir. Gebe ve emziren kadınlarda kullanımına ilişkin klinik veri bulunmamaktadır. Önceden var olan veya gestasyonal diyabeti olan hastalarda tüm gebelik süresince iyi metabolik kontrolün sağlanması önemlidir.

Yan E.: Hipoglisemi; insülin dozu insülin gereksinimine göre çok yüksekse ortaya çıkabilir. Şiddetli hipoglisemik ataklar, özellikle tekrarlayan ataklar ise nörolojik hasarlara yolaçabilir. Uzayan veya şiddetli hipoglisemik epizodlar yaşamı tehdit ediciolabilir. Kan şekeri düze­yinde ani düzelme sağlayan yoğun insülin tedavisi dediyabetik reti­nopatinin geçici bir süre için kötüleşmesine neden olabilir. Enjeksiyon yerinde lipodistrofi oluşabilir ve lokal olarak insülin absorpsiyonu gecikebilir. Lantus içeren tedavi şemalarında, enjeksiyon yerinde kızarıklık, ağrı, kaşıntı, ürtiker, şişme veya enflamasyon gibi reaksi­yonlar görülebilir, bunlar çoğunlukla birkaç gün veya hafta içinde kaybolur. Ani gelişen alerjik reaksiyonlar nadir olarak görülebilir.

Etkileş.: Çok sayıda madde glukoz metabolizmasını etkiler ve Lantus’un dozunun ayarlanmasını gerektirebilir.

Doz Önerisi: Lantus, her gün aynı saatte olmak şartıyla, günün herhangi bir saatinde, günde bir kez uygulanmalıdır. İnsülin glarjin dozu ve uygulanım zamanı kişiye göre ayarlanmalıdır. Tip 2 diabetes mellitushastalarında, Lantus oral etkili antidiyabetiklerle beraber uygulanabilir. Bazal insülinle tedavi şemasını günde iki kez NPH insülinden, günde tek doz Lantus’la değiştiren hastalar, gece ve sabah erken saatlerde hipoglisemiriskini azaltmak için, tedavinin ilk haftalarında günlük bazal insülindozlarını %20-30 oranında azaltmalıdırlar. Subkütan uygulanır. İntravenöz uygulanmamalıdır. Lantus başka bir insülinle karış­tırılmamalı veya seyreltilmemelidir. Kartuş içindeki solüsyon berrak ve renksizse, görülebilirherhangi bir katı parçacık içermiyorsa ve su görünümünde ise kullanınız. Kalemin içine yerleştirmeden önce, LantusOptiPen 1-2 saat oda sıcaklığında tutulmalıdır. Enjek­siyondan önce kartuştaki hava kabarcıkları çıkartılmalıdır. Kalem kullanım talimatları dikkatle takip edilmelidir.

Anahtar Kelimeler: kedilerde diyabet, kedi ve diyabet, diyabet ve kedi, kedilerde şeker hastalığı, kedi ve şeker hastalığı, şeker hastalığı ve kedilerkedilerde kan şekeri, kedi ve kan şekeri, kedilerde yüksek kan şekeri, kedi ve yüksek kan şekerikedilerde diyabet ve insulin, kedi ve insulinkedilerde kulaktan kan alma, kedi ve kulaktan kan alma, kedi ve kan şekeri ölçümühayvanlarda diyabet

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.