Kedilerde Psikolojik SorunlarSAĞLIKGüvenlikKedili Yaşam

Yaz Mevsiminde Evcil Hayvanlar için 5 Güvenlik İpucu | Kedilerde Diyabet

21 Haziran teknik olarak yazın başlangıcı olmasına rağmen, en uzun gün olan Yaz Gün Dönümü, yazın geleneksel başlangıcıdır ve sıcaklıklar arttıkça, evcil hayvan sahiplerinin sıcaklık değişiklikleri, güneşe maruz kalma, tatil yemekleri ve bayram toplantıları ile ilgili sayısız tehlike ve strese karşı hazırlık yapması gerekir.

Evcil hayvanınızın güvenli ve eğlenceli bir yaz geçirmesini sağlamak, potansiyel olarak yaşamsal tehdit olan hastalıkları ve yaralanmaları önlemek için önceden tedbirli adımlar atmalısınız. İşte En İyi 5 Yaz Mevsimi Evcil Hayvan Güvenliği İpucu.

1. Evcil Hayvanınızın Ortam İklimini Kontrol Altında Tutun

Yaz mevsiminde artan sıcaklıklar, evcil hayvanlar için çeşitli sağlık riskleri oluşturur. Kediler ve köpekler vücutlarındaki ısıyı öncelikle solunum yolları (trakea ve akciğerler) yoluyla atarlar. Deride bir miktar ısı kaybolur, ancak evcil hayvanlar insanlar gibi terleme yeteneğinden yoksundur. Bu nedenle, çoğu evcil hayvan, kendilerini sıcak veya nemli iklimlere kolayca adapte edemez.

Yaz aylarındaki yüksek ısı, evcil hayvanlarda hipertermi riskini artırır (vücut sıcaklığının normal 37.7 -39.1 santigrat derece aralığının üzerinde yükselmesi). Uzun süreli veya şiddetli hipertermi; uyuşukluk, kusma, ishal, çoklu organ yetmezliği, kan pıhtılaşma sürelerinin uzaması, nöbetler, koma ve ölüme neden olabilir.

Brachycephalic (İngiliz Bulldog ve Pug gibi kısa yüzlü), geriatrik, genç, hasta ve fazla kilolu veya obez evcil hayvanlar, sıcak mevsimlerde artan bir zorluk yaşar.

Daha yüksek sıcaklıklarda, evcil hayvanınızı hem içeride hem de araçla seyahat ederken serin tutmak için daima klima ve havalandırmakullanın.

2. Evcil Hayvanınızın Tüylerini ve Derisini Yaza Hazırlayın

Uygun tüy bakımı, mevsimden bağımsız olarak bir evcil hayvanın normal vücut sıcaklığını korumanın bir diğer önemli bileşenidir. Bakımlı tüyler, cilt yüzeyinde hava dolaşımına izin verir ve ısının vücuttan dışarı aktarılmasına izin verir.

Çoğu kedi ve köpeğin vücut yüzeylerini kaplayan kalın bir tüy tabakası olmasına rağmen, güneş yanığı güneşli aylarda veya ılık iklimlerde yaşayanlar için bir risktir. Pembe tenli, açık renkli ve ince tüylü evcil hayvanlar güneş yanığına karşı özellikle hassastır.

Burun, kulaklar ve maruz kalan cilt bölgeleri, evcil hayvanlara uygun giysilerle veya salisilat ve çinko oksit (yutulduğunda zehirli olan) içermeyen güneş koruyucu ile korunabilir. Epi-Pet Güneş Koruyucu Güneş Kremi , şu anda Gıda ve İlaç Dairesi’nin köpekler için güvenlik standartlarını karşılayan mevcut tek üründür. American Kennel Club (AKC), güneşe maruz kalmadan en az 30 dakika önce güneş kremi uygulamasını önermektedir.

Elbette, bir evcil hayvanı gölgede tutmak her zaman en güvenli stratejidir.

3. Evcil Hayvanınızın Aktivitesini Günün Daha Serin Saatleri İçin Planlayın

Evcil hayvanınızı asla aşırı sıcak veya nemli bir ortamda egzersiz yaptırmayın. Şafak, alacakaranlık ve akşam saatleri en düşük sıcaklıklara sahiptir ancak sivrisinek veya diğer ısıran böcek popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde de bu saatlerden kaçınılmalıdır.

Hipertermi ve dehidrasyonu önlemek için egzersiz sırasında en az 15 dakikada bir dinlenme, gölge ve hidrasyon sağlayın. Köpeğiniz koşmayı veya yürümeyi reddederse, onu asla devam ettirmeye zorlamayın.

4. Evcil Hayvanınızın Mangala ve Bayram Yiyecek ve İçeceklerine Erişimini Engelleyin

Mangallar insanlar için bayram eğlencesi olsa da, evcil hayvanlar travma ve hastalık riski altındadır.

Izgara, yalnızca evcil hayvanların ulaşabileceğinden daha yüksek bir yerde yapılmalıdır. Yere veya diğer makul erişim alanlarına yerleştirilen Hibachi tarzı ızgaralar, evcil hayvanınızı doğrudan tehlike sınırına sokar. Termal maruziyetin türüne ve süresine bağlı olarak birinci, ikinci veya üçüncü derece yanıklar meydana gelebilir.

Mangalda pişirilen gıdalardan yayılan aromalar, bir koku veya tat için gelen meraklı köpek ve kedi burunları ve ağızları için içgüdüsel bir çekim yaratır. Hazırlık veya servis için dışarıda bırakılan yiyecekler de evcil hayvanlar için kolay hedefler oluşturur. Mamayı evcil hayvanınızın ulaşamayacağı bir yükseklikte tutun. “Mutfak tezgahından” ve bayram ikramlarından beslenmeyi önlemek için kapları kapalı tutun.

Yaz aylarında yapılan toplantılardaki yiyecek ve içeceklerin tüketimi, sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Etler, kemikler, yağlar (peynir, hayvan derisi, tatlılar, kabuklu yemişler vb.), meyve (üzüm, kuru üzüm vb.), sebzeler (soğan, frenk soğanı vb.), tuz, şeker, baharat, çikolata, alkol ve diğer maddeler evcil hayvanlar için sağlık riskleri yaratır.

Sindirim sistemi klinik belirtileri arasında kusma, ishal, iştah kaybı, uyuşukluk ve diğerleri bulunur. Barbekü yiyecekleri ile beslenen veya bizim yediğimiz yemeği yiyen evcil hayvanlar, pankreatit (pankreas iltihabı), karaciğer veya böbrek hasarı, elektrolit dengesizlikleri, anemi ve diğer rahatsızlıklardan muzdarip olabilir.

Mangalınız için evcil hayvan güvenliği kuralları oluşturun ve tüm misafirleri bilgilendirip, talimatlarınıza uyduklarından emin olun.

5. Evcil Hayvanınızı Havai Fişek İzleme Planlarınızın Dışında Bırakın

Havai fişekler, evcil hayvanlar için stres ve hayati tehlike oluşturan bir yaralanma kaynağıdır.

Evcil hayvanlar asla sahiplerine havai fişeklerin patladığı alanlara kadar eşlik etmemelidir. Evin iç, sessiz, serin ve izole bölümleri daha güvenli ve daha uygun bir alan sağlar. Gerekirse, evcil hayvanınızı hapsetmek ve yıkıcı eğilimleri veya açık kapılar veya pencerelerden kaçma girişimlerini önlemek için bir sandık kullanın. 

“Havai fişeklerden gelen yüksek sesler televizyon programları veya müzikle maskelenebilir.”

Yorgun evcil hayvanların dinlenmeye daha fazla ihtiyacı vardır ve kaygılı davranışlar sergilemeye daha az eğilimlidirler (ses çıkarma, nefes nefese kalma, hızlanma, saklanma, salya akıtma, uygunsuz şekilde idrar yapma veya dışkılama vb.). 4 Temmuz gibi havai fişek kutlamalarının yapılacağı günlerde, etkinlik saatlerinde evcil hayvanınıza egzersiz yaptırın.

Evcil hayvanınızın, havai fişek içeren tatil toplantılarında endişe giderici veya sakinleştirmeye ihtiyacı varsa, veterinerinize danışın. Alprazolam (Xanax) gibi bir anksiyolitik (anksiyete giderici ilaç) veya veteriner hekiminiz tarafından başka bir tedavi reçete edilebilir.  Bunlar tatille ilgili anksiyeteyi en aza indirmenin en iyi yoludur. Acepromazine gibi veteriner tarafından reçete edilen ilaçlar ve Diphenhydramine Hydrochloride (Benadryl Allergy) gibi antihistaminikler evcil hayvanınızı sakinleştirebilir ancak aslında kaygıyı hafifletmez ve davranış sorununu daha da kötüleştirebilir.

Rescue Remedy Pet , Spirit Essences ve diğerleri gibi doğal ürünler, muhtemelen Alprazolam’dan daha az etkili olan ancak yine de bazı faydaları olabilecek ölçüde sakinlik sağlayabilir. Akupunktur hastalarıma tedavi öncesi sakinleşmeleri için sık sık Rescue Remedy Pet veriyorum.

Yaza harika bir başlangıç ​​yapın ve mevsim veya tatilden bağımsız olarak her zaman evcil hayvan güvenliğine öncelik verin.

Dr. Patrick Mahaney

Kaynak: https://www.petmd.com/blogs/thedailyvet/patrick-mahaney/2014/june/top-5-summertime-pet-safety-tips-31800

Anahtar Kelimeler: kedilerde diyabet, kedi ve diyabet, diyabet ve kedi, kedilerde şeker hastalığı, kedi ve şeker hastalığı, şeker hastalığı ve diyabetkedilerde kan şekeri, kedi ve kan şekeri, kedilerde yüksek kan şekeri, kedi ve yüksek kan şekeri, kedi ve güvenlik

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.