Taurin nedir?

Taurin , tüm proteinlerin yapı taşları olan bir amino asit türüdür ve yalnızca hayvan bazlı proteinlerde bulunur. Normal görme, sindirim, kalp kası fonksiyonu, normal hamileliği, fetal gelişimi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini sürdürmek için kritik öneme sahiptir ve kedi için önemli bir amino asittir .

Esansiyel bir amino asit nedir?

Bir insan veya hayvan proteinle beslendiğinde, proteinler emilmeden önce kendi amino asit bileşenlerine ayrılır. Yirmi ortak amino asitten bazıları vücutta diğer amino asitlerden üretilebilirken diğerleri esastır yani vücudun bunları üretemeyeceği ve diyete dahil edilmesi gerektiği anlamına gelir . Farklı hayvan türlerinin, farklı temel amino asit gereksinimleri vardır.

Çoğu memeli, diğer amino asitlerden ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar taurin üretebilir. Bununla birlikte, kedilerin taurin üretme yetenekleri sınırlıdır. Bu nedenle taurin, kedide temel bir besin maddesi olarak sınıflandırılır. Kediler taurini, diyetleri hayvansal proteinler içerdiği sürece, bu diyetlerinden kolayca elde edebilirler. Ne yazık ki, vücutta büyük miktarlarda depolanamadığı için düzenli olarak dışarıdan alınması gerekmektedir.

Taurin seviyeleri eksikse ne olur?

Taurin eksikliğinin klinik belirtileri yavaş gelişir. Kedinin yaşam evresine bağlı olarak semptomların ortaya çıkması birkaç ayı bulabilir.

Taurin seviyeleri düşükse, gözlerin retina hücreleri sonunda dejenere olur ve görme bozukluğu oluşur. Bu durum, ince taurin retinopatisi veya kedi santral retina dejenerasyonu (FCRD) olarak adlandırılır. Taurin eksikliği ayrıca kalpteki kas hücrelerinin zayıflamasına yol açarak, dilate kardiyomiyopati (DCM) adı verilen bir duruma neden olur. Daha fazla bilgi için “Köpeklerde Dilate Kardiyomiyopati” ve “Kedilerde Kardiyomiyopati” ile igili yazıları araştırabilirsiniz. Taurin, safra tuzlarının bir bileşenidir ve eksikliği sindirim bozukluklarına da neden olabilir.

“Taurin eksikliğinin klinik belirtileri yavaş gelişir.

Yeterince erken yakalanırsa, dilate kardiyomiyopati diyetinde taurin takviyesi ile geri döndürülebilir. Çok uzun süre tedavi edilmeden bırakıldığında, retina dejenerasyonu geri dönüşü olmayan körlüğe yol açarken, dilate kardiyomiyopati kalp yetmezliği ve ölüme kadar ilerleyecektir.

Hamilelik sırasında, bir anne kedinin sağlığını korumak ve yavrularının sağlıklı büyümesini ve yapısal gelişimini sağlamak için yeterli taurin seviyelerine sahip olması gerekir. Düşük taurin seviyeleri, yavrunun gelişememesine, doğumda yeterli ağırlığa sahip olamamasına veya fetal anormalliklere neden olur. Yavru kedilerde taurin eksikliği, büyümenin gecikmesine de neden olabilir.

Evcil hayvanıma neden taurin vermeliyim?

Sindirim, diyetteki taurin seviyelerini etkileyebilirken, artan diyet lifi, emilimi azaltabilir. Yüksek kaliteli hayvan bazlı protein içeren kedi mamaları, normal ve sağlıklı bir kedi için yeterli seviyede taurin sağlar. Oysa köpek maması, bir kedinin normal gereksinimlerini karşılamaya yetecek kadar taurin içermez.

İlave taurin, kedi mamalarına, özellikle büyüme ve gelişme veya kalp hastalığı gibi özel ihtiyaçlar için formüle edilmiş diyetlere eklenebilir. Besin takviyesi nispeten güvenlidir ve kedide diyetindeki taurin fazlalığıyla ilişkili herhangi bir sorun bildirilmemiştir.

Taurin, ilk olarak 1980’lerin sonlarında kedinin diyetinin gerekli bir bileşeni olarak kabul edildi. O zamandan beri, kediler için formüle edilen tüm diyetler, normal kedinin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar taurin ile destekleniyor. Ek taurin, kedilerde dilate kardiyomiyopati tedavisinde de kullanılır.

Diğer evcil hayvanlar düzenli olarak taurin ile tedavi ediliyor mu?

Köpeklerde izole edilmiş taurin eksikliği olan dilate kardiyomiyopati vakaları saptanmıştır. American Cocker Spaniels, Golden Retriever’lar ve Newfoundland köpekleri de dâhil olmak üzere bazı köpek ırklarında, bu soruna genetik bir yatkınlık var gibi görünüyor. Bu köpeklerin taurin takviyesi, dilate kardiyomiyopati tedavilerinin bir parçası olarak önerilebilir.

Daha önce belirtildiği gibi, tüm kediler diyetlerinin bir parçası olarak taurine ihtiyaç duyar. Yaşam evresine uygun, kaliteli bir kedi maması yiyen sağlıklı bir kediye takviye gerekmez.

Ek taurin, sağlık sorunları olan kediler veya beslenmelerinin çoğunu yüksek kaliteli ticari kedi mamasından almayan kediler için önerilir.

Taurin takviyesi ne kadar başarılıdır?

Dilate kardiyomiyopatiyi tedavi etmek için kullanıldığında, taurin takviyesi genellikle hastalık erken evrelerinde yakalanırsa etkilidir. Taurin takviyesi, retina dejenerasyonunun ilerlemesini yavaşlatabilir veya durdurabilir ancak hasarı tersine çevirmede genellikle başarılı değildir.

Taurin ne kadar güvenlidir?

Besin takviyesi nispeten güvenlidir ve kedide aşırı taurinle ilişkili herhangi bir sorun bildirilmemiştir.

Taurini nereden bulabilirim ve reçeteye ihtiyacım var mı?

Tüketicilere, takviyelerin kalitesinin üreticiler arasında önemli ölçüde farklılık gösterebileceği belirtilmektedir. Veteriner hekiminiz, bildiği üreticileri tercih etmiş olabilir. Taurin reçetesiz olarak satılır.

Bu ilacı nasıl saklarım?

Bazı veterinerlik formülasyonları arasında Formül V® Taurin Tabletleri veya Dyna-Taurine® bulunur. Taurin, reçetesiz birçok isim altında da satılmaktadır. Veteriner hekiminiz, saklama ve yan etkiler konusunda sizi bilgilendirecektir veya kutu üzerinde açıkça belirtilmektedir (daha fazla bilgi için “Taurin” broşürlerine bakınız).

 Ryan Llera
Cheryl Yuill

Kaynak: https://vcahospitals.com/know-your-pet/taurine-in-cats

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.