Değerli Dostlarım,

Böbrek yetmezliğinde fosforun olumsuz etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Fosfor kontrolünde “fosfor bağlayıcılar” çok önemlidir. Tanya’s Comprehensive Guide To Feline Chronic Kidney Disease isimli sitedeki fosfor bağlayıcılarla ilgili kapsamlı yazının çevirisini aşağıda bulacaksınız.

Giriş

Kedinizin kan fosfor düzeyi 6 mg/dl (ABD) veya 1,9 mmol/L (uluslararası) üzerindeyse çok yüksek olarak kabul edilir ve kontrol altına almanız gerekir. Bazı durumlarda daha da erken harekete geçmeniz gerekir (Bkz. Fosfor Kontrolünün Önemi yazımız).

Fosfor seviyelerini kontrol altında tutmak, KBH’nin ilerlemesini yavaşlatmaya, ciddi riskleri azaltmaya ve kedinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

Fosfor oranı düşük bir gıda ile beslemek ilk ve en doğru adımdır. İdeal olarak, kuru mama bazında fosfor seviyesi % 0,5’in altında olan bir gıda tercih edilir. Terapötik böbrek mamaları, bu kriteri karşılayan gıdalardır.

Kediniz terapötik böbrek mamasını yemiyorsa, mümkün olduğunca düşük fosforlu bir mamayla beslemek ve mamaya fosfor bağlayıcı eklemek, kedinizin fosfor düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Bu yazıda fosfor bağlayıcılar hakkında bilmeniz gerekenler ayrıntılarıyla açıklanmaktadır.

Yüksek Fosfor Düzeyleri Neden Önemlidir?

Fosfor, birçok gıdada bulunan sağlık için gerekli bir mineraldir. Vücut, böbrekler yoluyla fazla fosforu uzaklaştırarak fosfor seviyelerini düzenler. Bununla birlikte, KBH’lı kedinin böbrekleri fazla fosforu etkin bir şekilde atamaz, bu nedenle KBH kedilerinin büyük çoğunluğunun kanlarında çok yüksek fosfor seviyeleri gelişir ve bu hiperfosfatemi olarak bilinir.

Protein tartışmasının aksine, neden olduğu problemler nedeniyle hiperfosfatemiyi tedavi etmenin önemi ortadadır. Nitekim, Batı Veterinerlik Konferansı 2017‘de yer alan bir çalışmada, Dr. Chew’e göre fosfor kısıtlamasının “en güçlü ve tek tedavi” olabileceğini bildirmektedir.

Yüksek fosfor seviyeleri şunları yapabilir:

 • Kedinin kendisini kötü hissetmesine neden olur
 • KBH ilerlemesine neden olur
 • Sekonder hiperparatiroidizm olarak adlandırılan, KBH’nin bir komplikasyonuna neden olur
 • Kedinin anemi tedavisine tepkisini azaltabilir

Bu konular hakkında daha fazla bilgi için Fosfor Kontrolünün Önemi yazısını okuyunuz.

Fosfor Düzeylerini Kontrol Etme Yolları:

Diyetle Fosfor Düzeylerinin Kontrolü

Fosfor kontrolünün ilk adımı, fosfor oranı düşük terapötik böbrek mamaları ile beslemektir. “Doğal olarak oluşmuş kronik böbrek yetmezliği olan kedilerin hayatta kalması: diyet yönetiminin etkisi” (2000) Elliott J, Rawlings JM, Markwell PJ, Barber PJ Küçük Hayvan Uygulaması Dergisi 41(6) pp235-242: azaltılmış fosforlu, terapötik böbrek diyeti ile beslemenin, Aşama 2 ve 3 KBH’deki kedilerin üçte ikisinde etkili fosfor kontrolü sağladığını tespit edilmiştir. Ek olarak, terapötik böbrek diyeti ile beslenen kediler, çalışmadaki fosfor bağlayıcı içermeyen normal mamalar yiyen kedilerden iki kat daha uzun yaşamıştır.

Fosfor Kontrolünün Önemi yazımızda, terapötik diyet ile fosfor düzeylerini nasıl kontrol edebileceğiniz ve hazırlanacak olan Hangi Besinlerle Beslemeli yazısında (*yayına hazırlanıyor*) tedavi edici böbrek diyetlerinin neden en iyi tercih olduğu konusunda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Fosfor Bağlayıcılarla Fosfor Düzeylerinin Kontrolü

Kediniz terapötik böbrek maması yemiyorsa veya bir ay boyunca böyle bir diyetle beslenmesine rağmen fosfor seviyesi hala çok yüksekse (bkz. Fosfor Kontrolünün Önemi) fosfor bağlayıcı denilen ürünler kullanılır.

Kediniz düşük fosforlu bir diyetle besleniyor olsa bile, bir noktada bunun kedinizin fosfor seviyelerini kontrol etmede yetersiz kalması mümkündür. “Fosforun kedi kronik böbrek hastalığındaki rolü (2010) San Diego Proceedings’de Chew D & Kidder A CVC’de: “Kronik böbrek hastalığı daha da ilerlediği için tek başına diyet etkin fosfor kontrolünde başarılı değildir. Bu durumlarda serum fosfor konsantrasyonu normalin üzerine çıkar, normal aralıkta veya normal aralığın üst yarısında kalır.”

***Fosfor bağlayıcılar, kedinin mamasındaki fosforun bir kısmı ile bağırsakta bağlanarak çalışır ve daha sonra dışkıyla atılır. Bu işlem, mamadaki fosforun kan dolaşımına geçmesini engeller ve bu nedenle zamanla kedinin vücudundaki fosfor düzeylerini azaltır.

Etkili olması için fosfor bağlayıcılar yemekten kısa süre önce veya tercihen yemekle birlikte verilmelidir. Bağlayıcılara başladıktan 7-10 gün sonra kedinizin kan fosfor seviyelerinde bir fark görmeye başlarsınız. Aşağıda bağlayıcıların nasıl verileceği ile ilgili yönergeleri bulacaksınız.

Bağlayıcılar, terapötik bir böbrek diyeti ile beslemek kadar etkili değildir çünkü bağlayıcılar mamadaki tüm fosforu bağlayamaz, bu nedenle kediniz mamadaki fosforun bir kısmını emmeye devam edecektir. Önerilenlerden daha yüksek fosfor içeriğine sahip, terapötik olmayan bir böbrek maması ile beslemeniz gerekiyorsa (çünkü en önemli şey kedinizin yemesidir), yine de en düşük fosforlu mamayla beslemeyi hedeflemelisiniz. Kedi Maması Verileri bölümünde, ABD’deki 1500’den fazla kedi mamasının fosfor seviyelerini kontrol etmenizi sağlayacak gıda veri tablolarına bağlantılar bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin hiçbirini önermiyorum, yazıdakiler, sadece fosfor içeriğine göre bir listedir.

“Kronik böbrek hastalığı olan kedi sahiplerinin diyet ve ilaç uygulamaları araştırması” (2014) Markovich JE, Freeman LM, Labato MA ve Heize CR Journal of Feline Medicine and Surgery 22’de: ankete katılan 1080 kedinin sadece %22’sinin fosfor aldığı tespit edildi. Araştırma sırasında tüm kedilerin bağlayıcılara ihtiyacı olmayabilir ancak bu durum, KBH’deki fosfor seviyelerinin kontrol edilmemesinin sonuçları düşünüldüğünde çok düşük bir yüzdedir. Bu yüzden veterineriniz size fosfor bağlayıcı vermiyorsa, bunlara ihtiyacınız olmadığını düşünmeyin, kedinizin fosfor düzeylerini sorun ve seviyeleri çok yüksekse önlem alın.

Fosforlu Bağlayıcılara Ne Zaman Başlanmalı

Kediniz terapötik bir böbrek maması yiyorsa, en azından KBH’nin erken evrelerinde bağlayıcı kullanmanıza gerek yoktur çünkü terapötik diyet, kedinizin fosfor seviyelerini kontrol etmek için yeterli olabilir. Ancak, özellikle KBH kötüleştikçe durum her zaman böyle olmayacaktır. “Fosforun kedi kronik böbrek hastalığındaki rolü” (2010) San Diego Proceedings’de Chew D & Kidder AC CVC: “Böbrek mamasını tükettikten bir ay sonra serum fosfatı artmaya devam ederse veya böbrek diyetine geçilirse ve kedi bu mamayı yemezse, mamasına bağırsakta fosfat bağlayıcıları eklenmelidir.”

Bağlayıcı kullanmaya ne zaman başlamanız gerekebileceğini öğrenmek ve bunu veterinerinizle görüşmek için lütfen Fosfor Kontrolünün Önemi‘ne bakın. Unutmayın, normal aralıktaki bir fosfor seviyesi, KBH ‘lı kedi için yeterli değildir.

Kediniz hiç yemek yemiyorsa, fosfor bağlayıcılar vermenin pek bir anlamı yoktur çünkü kediniz, bağlanması gereken yiyeceklerden fosfor almıyordur. Bununla birlikte, eğer beslemeye yardım ediyorsanız (zorla besleme gibi), gerekirse beslediğiniz mamaya bağlayıcı maddeler ekleyebilirsiniz (ancak terapötik bir böbrek diyeti ile beslemeye yardımcı oluyorsanız bu gerekli olmayabilir).

Fosfor Bağlayıcı Çeşitleri

Birincil bağlayıcı bileşene göre aşağıdaki gibi kategorilere ayırdığım çok sayıda fosfor bağlayıcı mevcuttur:

 • Alüminyum hidroksit dahil alüminyum bazlı bağlayıcılar
  • Phos-Bind, AlH ve AlternaGel’i Conseal
 • Lantan bazlı bağlayıcılar
  • Fosrenol ve Nefrokrill
 • Kalsiyum bazlı bağlayıcılar
  • Ipakitin/Epakitin, Renal/Aventi KP, Renaltan, Pronefra, Easypill Böbrek Desteği, Renakitin ve Renate
 • Sevelamer bazlı bağlayıcılar
  • Renagel ve Renvela
 • Sukroferrik oksihidroksit bazlı bağlayıcılar
  • Lenziaren ve Velphoro
 • B3 Vitamini: niasinamid

Kedilerde yaygın olarak sadece üç tip bağlayıcı kullanılır: alüminyum hidroksit, kalsiyum karbonat ve lantan karbonat, ancak niasinamid kullanımına da artan bir ilgi vardır. Tanya’nın KBH Destek Grubundaki çoğu kişi alüminyum bazlı ürünler kullanır.

Bu ürünlerin çoğu, reçetesiz satılan antasitler olarak mevcuttur ancak markalı ürünler de olup, her türün artıları ve eksileri vardır.

Alüminyum Bazlı Bağlayıcılar

Alüminyum bazlı bağlayıcıların üç ana türü vardır, ancak alüminyum hidroksit genellikle bu ilaç ailesi içinde en iyi seçim olarak kabul edilir.

 • Alüminyum magnezyum hidroksit
 • Sükroz alüminyum hidroksit (sükralfat)
 • Alüminyum hidroksit

Alüminyum Magnezyum Hidroksit

Bu bağlayıcı türü, adından da anlaşılacağı gibi magnezyum da içerir. Bu ürünler genellikle antasitler olarak satılır (ancak KBH kedilerindeki fosfor için en iyi seçim değildir). Marka isimleri arasında Maalox, Mylanta, Milk of Magnesia veya Aludrox sayılabilir.

Magnezyum içeren bağlayıcılar, KBH kediler için uygun değildir çünkü kanda yüksek magnezyum seviyelerine neden olabilir ve bu da bazı kedilerde taş gibi idrar yolu sorunlarına neden olabilir.

PetCoach’ta, “Böbrek yetmezliği olan hayvanlarda magnezyum içeren ürünler kullanmayın” denmektedir.

Sükroz Alüminyum Hidroksit

Sükroz alüminyum hidroksit, Sukralfat veya Karafat olarak da bilinir. Sindirim sistemini kaplar, bu nedenle bazen ağız ülseri veya gastrointestinal kanaması olan KBH kedilerine destek için kullanılır.

Eski bir çalışma olan, “Sukralfat nedeniyle serum fosfor, kalsiyum ve alkalin fosfataz değişiklikleri” (1986) Vucelić B, Hadzić N, Gragas J, Puretić Z International Journal of Clinical Pharmacology, Therapy and Toxicology 24(2) pp93-6: insanlarda bağlayıcı olarak sukralfatın etkili olduğu belirtilmektedir.

Bu nedenle veteriner bazen fosfor bağlayıcı olarak sukralfat önerebilir ancak bu kediler için iyi bir seçim olmayabiliir. “Normal kedilerde ve kronik böbrek hastalığı olan kedilerde fosfat bağlayıcı olarak sukralfatın değerlendirilmesi” (2016) Quimby JM & Lappin M Journal of the American Animal Hospital Association 52(1) pp8-12: sağlıklı kedilerde ve normal aralıkta fosforlu kedilerde KBH’de sukralfatın bir fosfor bağlayıcı olarak etkinliği değerlendirilmiştir. Sağlıklı kedilerde fosfor düzeylerinde herhangi bir değişiklik olmamış ancak %14,7’si verildikten sonra kusmuştur. Sukralfat verilen KBH kedilerinin fosfor seviyelerinde azalma görülmemiş ancak yüzde altmışı (beş kediden üçü) kusma, anoreksi ve yüksek BUN ve kreatinin seviyeleri sergilemiş ve çalışma durdurulmuştur. Veterineriniz sukralfat reçete ederse, onlara bu çalışmayı gösterebilirsiniz.

Fosfor bağlayıcı olarak alüminyum hidroksit kullanırken aynı zamanda ağız ülseri veya gastrointestinal kanama için sukralfat kullanıyorsanız, yukarıdaki araştırmadaki sonuçlara dayalı olarak verilmemiş olsa da, alüminyum hidroksit dozunuzu azaltabilirsiniz.

Alüminyum Hidroksit

Alüminyum hidroksit, Al(OH)3, alüminyum bazlı bağlayıcıların en iyisidir. Avantajları; etkili, kokusuz ve tatsız olmasıdır (doğru türü satın alırsanız), piyasada bulunabilir (ancak kokusuz ve tatsız türü istiyorsanız ABD’de yerel bir bileşik eczanesi veya posta siparişi yöntemini kullanmanız gerekecektir) ve nispeten ucuzdur.

Alüminyum hidroksit Almanya’da artık mevcut olmadığından Alman nierenkranke Katze Destek Grubu üyeleri bu nedenle alüminyum oksit kullanmaktadır.

 • Formülasyonlar
 • Dozaj
 • Ölçüm
 • Nasıl ve ne zaman verilir
 • Yan etkiler
 • Etkileşimler
 • Alüminyum toksisitesi
 • Diğer endişeler

Alüminyum Hidroksit Formülasyonları

Birçok veteriner, kedilerin tadından nefret ettiğini düşündükleri için alüminyum bazlı bağlayıcıları reçete etmekte isteksizdir. Bunun nedeni, birçok veterinerin yalnızca, çoğu kedinin nefret ettiği, nane aromalı bir alüminyum hidroksit bağlayıcı olan AlternaGel‘i tercih etmesi olabilir. AlternaGel ayrıca potasyum sitrat içerir. Oysa sitrat vücutta alüminyum emilimini artırabilir.

Phos-Bind Dahil Kokusuz ve Tatsız Toz Formu

Son zamanlarda insanların tozların daha sıkıntılı olduğu yorumlarına rağmen, çoğu kedinin yiyeceklerinde fark etmediği tatsız ve kokusuz toz çeşitleri de dahil olmak üzere alternatifler vardır.

Thriving Pets’de böyle bir ürün satılmaktadır. Ürünleri yaklaşık %85 ​​saftır (doğal bir maden ürünü olduğu için hiçbir alüminyum hidroksit ürünü %100 saf olmaz).

Phos-Bind, Rx Vitamins tarafından üretilen daha yeni bir yumuşak alüminyum hidroksit bağlayıcı markasıdır. Phos-Bind yaklaşık %77 saftır.

Ayrıca yerel eczanenizden toz alüminyum hidroksit de temin edebilirsiniz.

eBay vb.de ararsanız çok dikkatli olun çünkü farmasötik sınıf alüminyum hidroksite ihtiyacınız vardır ve açık artırma sitelerinde bulunan birçok ürün yeterince saf değildir ve KBH kedileri için uygun değildir.

Birleşik Krallık, ABD, Kanada ve Avustralya’ya gönderim yapabilen, postayla sipariş verilen tedarikçilere bağlantılar dahil olmak üzere çeşitli markalar ve bunların nereden satın alınabileceği hakkındaki bilgiler aşağıda tedarikçiler bölümünde bulunmaktadır. Bazı veteriner ve eczacıların sandığının aksine, bu ürünleri satın almak için reçeteye ihtiyaç yoktur.

ConSeal-AlH Çiğneme Tabletleri

ConSeal-AlH, ABD’deki bazı veterinerlerin stoklamaya başladığı Bock Pharma tarafından yapılan 200 mg alüminyum hidroksit çiğneme ürünleridir. 28 ad ayrı ayrı sarılmış çiğneme tableti formundadırlar. Tabletler yarı yumuşaktır, bu nedenle kırılabilir veya parçalara ayrılabilir. Bu formda yiyeceklerle karıştırılabilirler ancak Tanya’nın KBH Destek Grubunun bir üyesi, ödül mamasını özleyen kedisi çiğneme tabletlerini çok sevdiği için kedisine yemeklerinden önce vermeye başlamıştı. Ayrıca, diğer kedilerinize sıradan ikramlar verirken KBH kedinize bir ConSeal veermeniz, çok kedili evler için de faydalı olabilir.

Alüminyum Hidroksit Dozaj Önerileri

Ne yazık ki, tek bir mükemmel doz programı yoktur. Doz, kedinizin fosfor düzeyine, KBH evresine, kedinizin yediği mamanın türüne ve bağlayıcılara ne kadar iyi tepki verdiğine bağlıdır. Bu nedenle, üç kategoriye ayrılan, bir dizi doz protokolü önerilir:

 • ISFM ve Dr Chew basit bir doz aralığı verir.
 • Dr Nagode’un önerilen dozu, kedinizin mevcut fosfor düzeyine göre değişir.
 • IRIS önerileri, hem kedinizin mevcut fosfor düzeyine hem de kedinizin kreatinin düzeyine bakar. Bunun nedeni, IRIS’in KBH’nin ne kadar gelişmiş olduğuna bağlı olarak (kreatinin düzeyiyle ilgili), kedinizin fosfor düzeylerini düşürmenin o kadar zor olabileceğini kabul eder.

Genellikle tavsiye edilen, daha düşük seviyelerde başlamaktır, sadece kedinizin kan fosfor seviyeleri azalmazsa ve veterineriniz tarafından yönlendirilirse dozu artırın. Fosfor hedefleriniz hakkında daha fazla bilgi için Fosfor Kontrolünün Önemi yazısını inceleyin.

ISFM Uzlaşı Yönergeleri

“Kedilerde kronik böbrek hastalığının teşhisi ve yönetimine ilişkin ISFM fikir birliği kılavuzları” (2016) Sparkes AH, Caney S, Chalhoub S, Elliott J, Finch N, Gajanayake I, Langston C, Lefebvre H, White J & Quimby J Journal of Feline Medicine & Cerrahi 18 pp219-239’de: başlangıç ​​dozunun günde 90 mg/kg olduğu belirtilir.

Ohio Eyalet Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Dr Dennis Chew

Dr Chew, “köpeklerde ve kedilerde Kronik böbrek hastalığı (KBH) – evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) sayfa 10’da yararlı bir doz tablosu verilmektedir. Virginia Veteriner Hekimler Birliği 2015 Virginia Veteriner Konferansındaki Sunumda, “Başlangıçta 20-30 mg/kg q8h veya 30-45 mg/kg q12h’lik bir dozla yemekle birlikte verildiği” belirtilir. Yani günde toplam 60-90 mg/kg.

Dr Larry Nagode, eski Ohio Eyalet Üniversitesi Veteriner Hekimliği Koleji’nden

Aşağıdaki dozajlar, eski Ohio Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Koleji’nden, ne yazık ki vefat eden Dr Larry Nagode tarafından oluşturulmuştur.

USA

Mevcut Fosfor Düzeyi: mg/dlBağlayıcı Dozu
4.0 ve 6.00 ArasındaGünde 25 mg lb başına
Between 6.0 ve 8.0 ArasındaGünde 50 mg lb başına
Arasında 8.00 ve 10.00 ArasındaGünde 100 mg lb başına*
Üzerinde 10.00Veterinerinize danışın*

International

Mevcut Fosfor Düzeyi: µmol/LBağlayıcı Dozu
1.3 ve 1.9 ArasındaGünde 50 mg Kilo başına
1.9 ve 2.6 ArasındaGünde 100 mg Kilo başına
2.6 ve 3.25 Arasında Günde 200 mg Kilo başına*
3.25 ÜzerindeVeterinerinize danışın *

* Veterinerinizle detaylı görüşmeler yapmadan günde lb kedi başına 50 mg’dan (günde bir kg kedi başına 100 mg) fazlasını vermeyin. Muhtemelen güvenlidir ancak nadir görülen alüminyum toksisitesi olasılığı da dahil olmak üzere olası risklere karşı potansiyel faydaları dengelemeniz gerekir – aşağıya bakın. Kedinizin büyük miktarda bağlayıcıya ihtiyacı varsa, lantanum karbonat (Renalzin veya Fosrenol) gibi başka bir bağlayıcı ile birlikte daha az miktarda alüminyum hidroksit kullanmak daha güvenli olabilir.

The International Renal Interest Society (IRIS)

“Kedilerde KBH için tedavi önerileri” (2019) International Renal Interest Society, diyetteki fosfor kısıtlamasına rağmen fosfor seviyeleri tablolarda gösterildiği gibiyse bağlayıcıların kullanılmasını önerir:

USA

KBH AşamasıKreatinin Düzeyi (mg/dl)Mevcut Fosfor Düzeyi mg/dlBağlayıcı Dozajı
IRIS Aşama 21.6 – 2.8 Arasında4.6 Üzerindeher gün kilo başına 14-28 mg
IRIS Aşama 32.9 – 5.0 Arasında5.0 Üzerindeher gün kilo başına 14-28 mg
IRIS Aşama 45.0 Üzerinde6.0 Üzerindeher gün kilo başına 14-28 mg

International

KBH AşamasıKreatinin Düzeyi (mmol/L)Mevcut Fosfor Düzeyi (mmol/l)Bağlayıcı Dozajı
IRIS Aşama 2140 – 249 Arasında1.5 Üzerindeher gün kilo başına 30-60 mg
IRIS Aşama 3250 – 439 Arasında1.6 Üzerindeher gün kilo başına 30-60 mg
IRIS Aşama 4440 Üzerinde1.9 Üzerindeher gün kilo başına 30-60 mg

Gördüğünüz gibi, IRIS tarafından önerilen bağlayıcı miktarları aslında her aşama için aynıdır. Farklı olan şudur:

 1. Yüksek fosfor seviyelerini kontrol etmeye çalışmanızı önerdiklerinde, örneğin, IRIS Aşama 2’de fosfor seviyesini uluslararası 4,6 mg/dl veya 1,5 mmol/L’nin üzerinde olarak tedavi etmelisiniz oysa Aşama 3’teki bir kedi için 4,6 mg/dl’nin (1.6 mmol/L uluslararası) üzerinde bir seviye 5 mg/dl’den (1.9 mmol/L uluslararası) daha yüksek olmadığı sürece kabul edilebilir bir seviyedir.
 2. KBH’nin her aşaması için hedef fosfor seviyesi: Temel olarak, bağlayıcılara başladığınız seviyenin altında olmasını istersiniz bu nedenle örneğin, Aşama 2’deki bir kedi için fosfor seviyesinin 4,6 mg/dl veya uluslararası 1,5 mmol/L altında olmasını istersiniz. Fosfor hedefleriniz hakkında daha fazla bilgi için Fosfor Kontrolünün Önemi yazısına bakın.

Alüminyum Hidroksit Doz Hesaplama ve Ayarları

Sanırım aklınız karıştı! Tavsiye edilen tüm bu dozlarla pek çok kişinin kafasının karıştığını biliyorum, bu yüzden özet ve dozu nasıl seçeceğiniz veya ayarlayacağınızla ilgili bazı ipuçları vermek istiyorum.

Önerilen DozKedinin Ağırlığı
KaynakToplam Günlük Doz kg başına*5 lb 2.27 kg7.5 lbs 3.4 kg10 lb 4.5 kg12.5 lbs 5.7kg
IRIS30-60 mg68-136 mg102-204 mg135-270 mg170 – 340 mg
Dr Chew60-90 mg136-204 mg204-306 mg270-405 mg340 – 513 mg
ISFM**90 mg204 mg306 mg405 mg513 mg
Dr Nagode50-200 mg113-450 mg170-680 mg225-900mg285 – 1140 mg
Toplam Aralık30-200 mg68-450 mg102-680 mg135-900mg170 – 1140 mg

*Bir kg 2,2 libredir

**Bunlar başlangıç dozlarıdır ve kedinizin kan fosfor düzeylerini düşürmeye yeterli değilse artırılabilir.

Unutmayın, verilen miktarlar toplam günlük dozdur. Toplam miktar, ideal olarak daha büyük öğünlerde günlük dozun daha büyük bir kısmını kapsayacak şekilde, kedinizin günlük öğünleri arasında bölünmelidir (aşağıdaki Mama ile Karıştırma bölümünü inceleyiniz).

Bunları kedinizin mamasına nasıl karıştıracağınız da dahil, bağlayıcıların nasıl verileceğini öğrenmek için aşağıdaki bilgileri inceleyin.

Alüminyum Hidroksit: Doz Ayarlama

Ne kadar verileceğine ilişkin aralıklar oldukça geniştir, bu nedenle kediniz için uygun bir başlangıç dozu için veterinerinizle görüşün. Birçok kişi Dr Nagode’un yukarıdaki tavsiyelerini uygular ancak bunlar diğer uzmanların tavsiyelerinden daha yüksek olabilir çünkü son zamanlarda alüminyum toksisite riskini azaltmak için dozlama konusunda daha dikkatli olunması öneriliyor.

Yukarıdaki uzmanların tavsiyelerini baz alarak, benim uygulayacağım dozları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Ancak bunlar sadece benim görüşüm ve veterineriniz farklı bir dozaj rejimi öneriyorsa, elbette veterinerinizin tavsiyelerine uymalısınız:

Kedinin Fosfor Düzeyi mg/dlKedinin Fosfor Düzeyi mmol/LMuhtemel Günlük Başlangıç Dozu
6 dan düşük1.9 dan düşük30 mg kg başına 14 mg Arasında
6 ve 7 Arasında1.9 ve 2.25 Arasında60 mg Arasında 27 mg Arasında
7 den Büyük2.25 ten Büyük90 mg Arasında 40 mg Arasında

Alüminyum Hidroksit: Doz Ayarlama

Fosfor bağlayıcıya başladıktan 7-10 gün sonra kedinizin kan fosfor seviyeleri düşmeye başlar. Veterineriniz, bir bağlayıcıya başladıktan 10-14 gün sonra kedinizin kan fosfor seviyelerini kontrol etmelidir. Kedinizin kan fosfor seviyesi düşmüyorsa, kullandığınız dozu artırmayı veterinerinizle görüşmelisiniz. Fosfor seviyesi düşüyor gibi görünüyorsa, kullandığınız dozla devam edebilirsiniz.

Sıklıkla, kedinin kan fosforu tatmin edici bir düzeye düştüğünde, bağlayıcı kullanmayı bırakmanız veya dozu tekrar ayarlamanızın gerekip gerekmediği sorusu gündeme gelir. Normalde bağlayıcı ile devam etmeniz gerekir. Çoğu kez, kedinizin kan fosfor seviyelerini hedef seviyenize düşüren dozla devam etmeniz önerilir ancak tabii ki, veterinerinizle gerekirse dozun yukarı veya aşağı doğru tekrar ayarlanması hakkında konuşabilirsiniz (örn. kedinizin KBH’si kötüleşmeye başlarsa ve fosfor seviyeleri tekrar yükselmeye başlarsa).

Daha fazla bilgi için Fosfor Düzeylerinin İzlenmesi bölümünü okuyun.

Alüminyum Hidroksit Ölçümü

Alüminyum hidroksitin çok hassas bir şekilde ölçülmesi gerekmez ancak kabaca:

Aluminium Hidroksit FormlarıMiktarYaklaşık İçerik
Thriving Pets (toz) ve bazı bileşik hazırlayan eczanelerYarım çay kaşığı, paketlenmiş ürün600 mg
Phos-Bind* 200g (toz):Ölçeğin 1. kademesi (ölçel ürünle birlikte gelir ve yaklaşık yarım çay kaşığı karşılığıdır)500-600 mg
Phos-Bind* 35g (toz)Ölçeğin 1. kademesi (ölçel ürünle birlikte gelir ve yaklaşık çeyrek çay kaşığı karşılığıdır)250-320 mg
Hyperdrug UK (toz)Ölçeğin 1. kademesi (ölçek ürünle birlikte gelir ve yaklaşık 0.5ml karşılığıdır. Bu çok az görünebilir)650 mg
Pets Drug Mart Canada (toz)Ölçeğin 1. kademesi (ölçel ürünle birlikte gelir ve yaklaşık bir çay kaşığı karşılığıdır)1200 mg
Liquid e.g. AlternaGel1 çay kaşığı600 mg

* Lütfen Phos-Bind kepçe boyutunun, 35g boyutuyla birlikte gelen ölçeğin 200g boyutuyla gelen ölçeğin yaklaşık yarısına karşılık geldiğine göre değişiklik gösterdiğini unutmayın.

Web sitesinde, aşağıdaki tablo hakkında o kadar çok istek aldım ki tekrar ekliyorum. Lütfen bunu not alın:

 • Bu hesaplamalar Phos-Bind için değil, Thriving Pets tarafından satılan toz form için geçerlidir
 • İlgili miktarlar o kadar küçüktür ki, biraz yukarı veya aşağı yuvarlama yapmak zorunda kaldım.
Thriving Pets AlOHKedinin Kilosu
KaynakKg başına Toplam Günlük Doz5 lb 2.27 kg7.5 lbs 3.4 kg10 lb 4.5 kg12.5 lbs 5.7kg
  Doz mgDoz  Çay kaşığıDoz  mgDoz  Çay kaşığıDoz  mgDoz  Çay kaşığıDosage mgDoz  Çay kaşığı
IRIS30-60 mg68-1351/16-1/9102-2041/12-1/6135-2701/8-1/4170-3401/8-1/4
Dr Chew60-90 mg135-2041/9-1/6204-3061/6-1/4270-4051/4-1/3340-5131/4-2/5
ISFM*902041/63061/44051/35132/5
Dr Nagode**50-200 mg113-4501/9-3/8170-6801/8-1/2225-9001/6-3/4285-11401/4-1.0
Toplam Aralık30-200 mg68-4501/16-3/8102-6801/12-1/2135-9001/8-3/4170-11403/4-1.0

* Başlangıç ​​dozu

** Dr Nagode’un önerileri, kedinin başlangıçtaki kan fosfor düzeyine göre değişir.

Evet, bu rakamlar küçük ve önemsiz görünüyor. Küçük miktarları tahmini olarak ölçmeye çalışmak yerine, bir takım ölçü kaşığı (sanırım bu 1/16 olabilir), 1/8, 1/4, 1/2, 2/3 almanızı öneririm (Amazon’da 1 çay kaşığı setinin fiyatı 15 USD’den daha düşüktür. Aynı set, Amazon İngiltere’de £ 12’nin altında). Bunları satın alırsanız, uygun olan kaşığı kullanarak her gün ihtiyacınız olan miktarı kolayca alabilirsiniz.

Kaşık setini alamıyorsanız ve kendiniz ölçmek istiyorsanız, şöyle yapabilirsiniz:

 • Standart boyutlu bir çay kaşığı alın (standart boyutlu çay kaşığı yaklaşık 5 ml sıvı alır).
 • Çay kaşığınızı alüminyum hidroksit tozu ile doldurun.
 • Daha sonra bir tabağa boşaltın ve gerektiği kadar bölün. Örneğin günde bir çeyrek çay kaşığı (¼ çay kaşığı) veriyorsanız, bir tabağa döktüğünüz 1 çay kaşığı alüminyum hidroksitinizi dörde bölün. Bu işlemden sonra tabağınızda dört günlük alüminyum hidroksit olacak.
 • Yukarıdaki sayılara bakarsanız, kaç parçaya bölmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Yani sekizde üç için sekize bölün ve sekiz kısımdan üçünü kullanın. Altıda biri için altıya bölün ve günde bir porsiyon kullanın.
 • Unutmayın, günlük dozunuzu tek seferde vermeyeceksiniz. Toplam dozu o gün kedinizin tüm öğünleri arasında bölüştüreceksiniz.

Alüminyum Hidroksit Nasıl ve Ne Zaman Verilir

Alüminyum hidroksitin içindeki fosforla bağlanabilmesi için yiyeceklerle birlikte verilmesi gerekir. Bağlayıcıların nasıl verileceği aşağıda anlatılmaktadır.

Alüminyum Hidroksit Yan Etkileri

Bazen alüminyum hidroksit bazlı bağlayıcılar kabızlığa neden olabilir, bu nedenle ilk başladığınızda buna dikkat edin ve gerekirse uygun bir tedaviyle destekleyin.

Alüminyum toksisitesi hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bilgileri gözden geçirin.

Alüminyum Hidroksit Etkileşimleri:

Potasyum sitrat

Prescribers’ Digital Reference‘da belirtildiği gibi, sitrat içeren ürünler alüminyum absorpsiyonunu artırabilir ve bu da alüminyum toksisitesi riskini artırabilir (bu bulgular kedilerde tespit edilmemiştir). KBH kedilerinde en sık kullanılanlar, sitrat ve potasyum sitrat içeren ürünler (muhtemel metabolik asidoz tedavisi için) ve birçok terapötik böbrek mamalarıdır.

Potasyum sitrat kullanıyorsanız, bunu alüminyum bazlı bağlayıcılardan en az iki saat sonra verin.

Alüminyum hidroksit ve terapötik böbrek diyetlerini dengelemek daha zordur çünkü alüminyum hidroksit bağlayıcıların mutlaka yiyeceklerle birlikte verilmesi gerekir. Terapötik bir böbrek maması kullanıyorsanız, en azından erken ve orta evre KBH’da muhtemelen fosfor bağlayıcı kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Ancak her ikisini de kullanmanız gerekiyorsa, potasyum içerip içermediğini görmek için kullandığınız terapötik böbrek mamasını inceleyin, sitrat (diğer potasyum formları sorun değildir) ve potasyum sitrat içermeyen başka bir terapötik böbrek mamasına geçmeyi düşünün. Ayrıca tamamen veya kısmen alüminyum hidroksiti potasyum sitrat içermeyen gıdalarla karıştırarak ve potasyum sitrat içeren gıdalara başka bir bağlayıcı ekleyerek, başka bir fosfor bağlayıcıya geçiş yapmayı da düşünebilirsiniz. Veterinerinizle ileriye dönük yeni bir bağlayıcı protokolü konusunda görüşün.

Diğer Etkileşimler

“Köpeklerde ve kedilerde kronik böbrek hastalığı (KBH) — evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Chew DA Virginia Veteriner Hekimler Birliği 2015 Virginia Veteriner Konferansı Sunumunda: “İlaçların emilimini sınırlamak için bağırsakta fosfat bağlayıcılar, değişen etkileri nedeniyle, tavsiye edilir. Herhangi bir bağırsakta fosfat bağlayıcı verildikten 1 saat önce veya 3 saat sonra diğer ilaçları vermek gerekir.”

Aşağıdaki özel etkileşimleri de not ediniz:

Plumb’s Veterinary Drug Handbook‘a göre bir antibiyotik olan enrofloksasin (Baytril) ile birlikte alüminyum hidroksit iki saat arayla verilmelidir. Alüminyum hidroksiti genel olarak antibiyotiklerden, özellikle Baytril ile aynı aileden olanlardan uzak tutmak daha uygun olacaktır (buna marbofloksasin /Zeniquin dahildir).

Plumb’s ayrıca alüminyum hidroksitin kortikosteroidlerle aynı zamanda kullanılmamasını da öneriyor.

Alüminyum hidroksit ideal olarak oral demir takviyelerinden farklı zamanlarda verilmelidir çünkü alüminyum hidroksit demirin emilimini azaltabilir.

Plumb’s Veteriner İlaç El Kitabı ayrıca aşırı mide asidini tedavi etmek için kullanılan famotidin (Pepcid AC) ve alüminyum hidroksitin iki saat arayla verilmesini tavsiye eder çünkü famotidin tedavinin emilimini engelleyebilir ve bu da onu daha az etkili hale getirebilir. Bununla birlikte, RX Med, “alüminyum hidroksit/magnezyum hidroksitin yaygın olarak kullanılan dozlarda birlikte kullanılmasının Pepcid AC’nin farmakodinamiğini veya biyoyararlanımını etkilemediğini” belirtiyor. Ben olsam tedbirli olmaya çalışırdım ve mümkünse famotidini fosfor bağlayıcılardan ve ACE inhibitörlerinden ayırmaya çalışırdım ancak bu sizin için zorsa,(örn. iş saatleri nedeniyle), mümkün olan en iyi ayarlamayı yapmaya çalışın.

Alüminyum hidroksit bağlayıcılar, ACE inhibitörlerinin biyoyararlanımını azaltabileceğinden, ACE inhibitörleriyle iki saat arayla verilmelidir. Drugs’da bu konuda daha fazla bilgi vardır.

Pennstate Hershey, C vitamininin fosfor bağlayıcılar gibi alüminyum içeren ürünlerle olumsuz etkileşebileceğinden bahseder. Kediler zaten C vitamini takviyesine ihtiyaç duymazlar çünkü vücutları ihtiyaç duydukları tüm C vitaminini üretebilir.

Slippery elm bark’ın alüminyum hidroksit ile etkileşime girip girmediğini bilmiyorum, bildiğim kadarıyla bu hiç araştırılmadı ancak teorik olarak mümkün. Bununla birlikte, günde bir veya iki kez yemeğe slippery elm bark ekliyorsam, fosforun en azından bir kısmının bağlanacağını umarak yine de bu gıdaya bağlayıcı karıştırırdım.

Alüminyum Toksisitesi

Alüminyum hidroksit ilaçlarında alüminyumdan dolayı alüminyum toksisitesi riski olduğunu okumuş olabilirsiniz. Bu, özellikle diyalizdeki insan hastalar için geçerlidir, çünkü diyaliz sürecinde alüminyum kullanılır. “Alüminyum hidroksit bağlayıcılar çağdaş nefroloji pratiğinde rol oynamaya devam ediyor mu?” (2011) Mudge DW, Johnson DW, Hawlet CM, Campbell SB, Isbel NM, van Eps CL & Petrie JJB Nephrology 12’de: “mevcut tarihsel kanıtlar, nörolojik toksisitenin öncelikle diyaliz sıvısındaki alüminyuma aşırı maruziyetten kaynaklanmış olabileceğini öne sürer. Alüminyum içeren oral fosfat bağlayıcılar yerine (sınırlı kanıt olsa da), alüminyum bağlayıcıların sürekli kullanımında bile, diyaliz sıvısından alüminyumun uzaklaştırılması sırasında alüminyum kemik hastalığının da azalmakta olabileceğini düşündürmektedir. Bu durumda mevcut kanıtlara göre alüminyum toksisitesi önemsiz gibi görünebilir.”

Oral alüminyum fosfat bağlayıcılar, alüminyumun toksik düzeylerde birikmesine neden olur mu?” (2011) Pepper R, Campbell N, Yaqoob MM, Roberts NB ve Fan SLS BMC Nefroloji 12’de: diyaliz sürecinde değişiklikler yapıldığında (hastaların Alüminyum ile kontamine diyaliz sıvısına maruz kaldığı diyalizdeki hastalarda bile alüminyum toksisitesi geliştirmediği görüldü), ancak bu çalışmadaki hastalar nispeten düşük dozlarda alüminyum hidroksit kullanıyordu.

Kediler normalde diyalize girmediğinden, alüminyum toksisitesinin kediler (veya köpekler) için bir endişe kaynağı olduğu düşünülmüyor (özellikle insanlarda bile bir sorun haline gelmesi yıllar alır ve kediler ve köpekler insanlar kadar uzun yaşamıyor). Ancak son zamanlarda, alüminyum hidroksit bazlı bağlayıcılar kullanan kedilerde olası alüminyum toksisitesi riski hakkında artan bazı endişeler olmuştur. Bunun nedeni kısmen, böbrek yetmezliği olan 2 köpekte alüminyum bazlı fosfat bağlayıcıların uygulanmasını takiben alüminyum toksisitesi görülmesidir. “Böbrek yetmezliği olan 2 köpekte alüminyum bazlı fosfat bağlayıcıların uygulanmasını takiben alüminyum toksisitesi görülmesi” (2008) Segev G, Bandt C, Francey T & Cowgill LD Journal of Veteriner Dahiliye 22(6) pp1432-5. Bu çalışmanın bir özeti yok ancak “Kedi KBH’sinde hiperfosfatemi için tedavi seçenekleri: orada neler oluyor?” (2009) Kidder AC & Chew D Journal of Feline Medicine & Surgery 11(11) sayfa813-24’te, söz konusu iki köpeğin sadece 62 ve 65 gün boyunca bağlayıcı kullanıldıktan sonra “muhtemel alüminyum toksisitesi” geliştirdiği bildirildi. Görülen semptomlar “ciddi nöromüsküler anormallikler” idi. Köpekler, özellikle yüksek doz olmayan, günde 125 mg/kg (veya lb vücut ağırlığı başına 56 mg) ve günde 200 mg/kg (veya lb vücut ağırlığı başına 91 mg) dozlarını alıyordu. Bununla birlikte, bu köpeklerin ikisi de diyalize girmişti ancak diyaliz sıvısı alüminyumla kontamine olmamıştı.

Kısmen bu çalışma nedeniyle, veterinerler kedilerde alüminyum hidroksit bağlayıcıları kullanırken, özellikle de büyük dozlarda kullanırken, dikkatli ve bilinçli olmaları gerektiğini giderek daha fazla düşünüyorlar. “Köpeklerde ve kedilerde kronik böbrek hastalığı (KBH) — evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Chew D Virginia Veterinary Medical Association 2015 Virginia Veteriner Konferansı Sunumu, “KBH’Lİ İNSANLAR İÇİN ALÜMİNYUM TUZLARININ BİLİNEN GÜVENLİ DOZU YOKTUR. İnsanlarda tarif edildiği gibi alüminyum bazlı fosfat bağlayıcılar insanlarda izlenmiş, küçük hayvan hastalarda sistematik olarak değerlendirilmemiştir ve nadiren klinik olarak gözlenmektedir. KBH’li kediler tedavi ile yıllarca yaşayabildiğinden, alüminyum birikimine ilişkin endişeler uzun vadeli güvenlik açısından daha fazla çalışmayı gerektirmektedir. “

Dikkat edilmesi gereken fiziksel semptomlar arasında kas zayıflığı veya tökezleme ve garip bir yürüyüş gibi nörolojik problemler olabilir (ancak bunlar aslında kontrolsüz fosfor seviyelerinin de işaretleri olabilir, yukarıdaki açıklamalara bakınız). Alüminyum toksisitesinin olası bir erken belirtisi, MCV’deki bir değişikliktir. Bu, kırmızı kan hücresi boyutunun bir ölçüsüdür. Kedinizin MCV’si düşükse (mikrositoz olarak bilinir), bu kırmızı kan hücrelerinin normalden daha küçük olduğu anlamına gelir. Bu durum sadece demir eksikliğini gösterse de, alüminyum toksisitesinin bir işareti de olabilir. Bu işaret normalde siz fiziksel semptomları görmeden önce ortaya çıkar. Bu nedenle kedinizin MCV seviyelerini izlemeniz önerilir.

Potasyum sitrat kullanıyorsanız (muhtemelen metabolik asidoz tedavisi için), bunu fosfor bağlayıcılardan en az iki saat arayla verin. Bunun nedeni, Prescribers’ Digital Reference‘ın açıkladığı gibi, sitrat içeren ürünlerin teoride alüminyum emilimini artırabilmesi ve bunun da alüminyum toksisitesi riskini artırabilmesidir. Birçok terapötik böbrek maması potasyum sitrat içerir. Alüminyum hidroksit ve potasyum sitrat hakkında daha fazla bilgi için yukarıdaki açıklamalara bakın.

Fazla endişelenmemeye çalışın. Bugüne kadar kedilerde yalnızca bir alüminyum hidroksit toksisitesi vakasını gördüm (bu kediye yüksek dozlarda alüminyum hidroksit verilmişti, normalde yukarıdaki Dr Nagode’un protokolüne göre verilecek olanın iki katından fazla) ve çoğu vaka 200 mg/kg’ın üzerinde alan köpeklerde meydana gelmiştir. “Kedi kronik böbrek hastalığındaki güncellemeler” (2008) Langston CL’de, “Alüminyumun aşırı emilimi, anemi ve nörolojik semptomlar dahil olmak üzere toksisiteye yol açabilir, ancak bu, veterinerlik pratiğinde nadir görünmektedir.” Buna karşılık, yüksek fosfor kontrolünün tehlikesi mümkün ve çok yaygındır ve fosforu kontrol etmek kedinizin sağlığı için çok önemlidir.

Kedinizin yüksek miktarda alüminyum hidroksit gerektiren fosfor seviyeleri varsa veya kedinizin fosfor seviyelerini yalnızca alüminyum hidroksit ile kontrol edemiyorsanız, başka bir fosfor bağlayıcı kullanmayı düşünün. Bu durumdaki çoğu insan lantan karbonat (Renalzin veya Fosrenol) kullanır. Dozajla ilgili öneriler aşağıda verilmektedir.

Kedinizin alüminyum toksisitesi olabileceğini düşünüyorsanız, mümkünse bir veteriner hastanesine veya bir nöroloğa sevk edilmesini öneririm. Şelasyon tedavisi (Chelation= kimyasal bileşiği metalle birleştirme; kimyasal bileşiğin metal kompleksi oluşturmak üzere metalle birleşmesi; kelasyon) artı diyaliz, alüminyum toksisitesi olan köpeklerden alüminyumun uzaklaştırılmasına yardımcı oldu ve gerçekten de tedaviyi takiben, yukarıdaki çalışmada köpeklerin yaşadığı nörolojik problemler başarıyla tersine çevrildi.

Alüminyum Çalışmaları

Ohio Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, sağlıklı ve KBH’lı kedilerde alüminyum seviyeleri üzerinde bir çalışma yürütüyor. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi Feline Research sayfasında bulabilirsiniz.

Ohio Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ayrıca alüminyum mama kutularının böbrek hastalığı olan kediler üzerindeki etkisini araştırıyor. Bu da Feline Research sayfasında tartışılmaktadır.

Alüminyum Hidroksit: Diğer Kaygılar

ABD’de alüminyum hidroksit jeli veya tozu satın alırsanız, arsenik konusunda (tuhaf bir şekilde yalnızca Kaliforniya’da yaşayanlar için) bir uyarı görebilirsiniz. Bu, o devletin yasal gerekliliklerine uymak için yapılır. Gerçek şu ki, alüminyum hidroksit, madencilikle elde edilen doğal olarak oluşan bir üründür ve bu nedenle, milyonda 8 den fazla olmayan, doğal olarak oluşan küçük miktarda arsenik içerir. Bu, toprakta veya toprakta yetişen sebzelerde bulabileceğinizden fazlası değildir. Ancak, güvenli tarafta olmak istiyorsanız, tozu solumaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Bazı durumlarda alüminyum hidroksit alırken üzerinde son kullanma tarihini görürsünüz. Bu da genellikle eczane yasalarına uymak içindir ancak pratikte, alüminyum hidroksit topraktan çıkarılan bir mineral olduğundan, gerçekten son kullanımı olamaz. Bu nedenle jel veya toz halinde alüminyum hidroksit kullanıyorsam, son kullanma tarihleri ​​hakkında ben de endişelenmem. Bununla birlikte, bir tür süspansiyon kullanıyorsam, karışımdaki diğer bileşenler nedeniyle süresinin dolabileceğini düşünürüm.

Lanthanum Carbonate

Lantan karbonat, daha yeni bir fosfor bağlayıcı türüdür ve alüminyum hidroksit gibi tatsızdır. “Fosfat bağlayıcının farmakolojisi, lantanum karbonat” (2011) Damment SJP Renal Failure 33(2) pp217–224: lantanum karbonat bazlı bağlayıcıların alüminyum hidroksit bazlı bağlayıcılar kadar etkili göründüğü belirtilir .

“Hiperfosfatemili Japon hemodiyaliz hastalarında fosfat bağlayıcı olarak lantan karbonat ve kalsiyum karbonat arasında yapılan çok merkezli prospektif randomize, çift kör karşılaştırmalı çalışma” (2008) Shigematsu T Clinical Nefrology 70(5) pp404-10: lantanum karbonat ve kalsiyum karbonatın, fosfor seviyelerini düşürdüğü ancak lantan karbonatın, yüksek kalsiyum seviyelerinin insidansını düşürmede daha iyi olduğu anlatılıyor.

 • Formülasyonlar
 • Dozaj
 • Nasıl verilir
 • Yan etkiler
 • Etkileşimler

Lantan Karbonat Bazlı Formülasyonlar

Fosrenol bir insan ilacıdır.

Nefrokrill, kediler için daha yaygın olarak bulunabilen bir İtalyan ürünüdür.

Renalzin kediler için tasarlanmış olmasına rağmen üretilmiyor, bu yüzden bulunması neredeyse imkansız.

Lantan bazlı bir fosfor bağlayıcı olan Renalan, kediler üzerinde testlerden geçti ve 2008’de yasal onay istediği bildirildi ancak şimdilerde ortada görünmüyor. Bu nedenle tek seçeneğiniz Fosrenol veya Nefrokrill olacaktır.

 • Fosrenol
 • Nefrokril

Fosrenol

Fosrenol, 2005’ten beri ABD’de bulunan ve kedilerde de kullanılmaya başlanan lantan karbonatın insan versiyonudur. Reçete gereklidir.

Fosrenol, çiğnenmesi formunda son derece pahalı tablettir ancak çoğu kişi kedilerde kullanmak için tabletleri ezer. 2015 yılında toz formu üretildi. İnsanlarda bunun elma püresi veya benzeri ile karıştırılması gerekir ancak ben tableti sade olarak kedinizin mamasına kolayca karıştırabileceğinizi düşünüyorum.

Tedarikçilerin listesi aşağıda sıralanmaktadır.

Eurek Alert’in ABD’de Fosrenolün onay süreciyle ilgili bir basın açıklaması vardır.

Nefrokril

İtalya’da üretilen Nefrokrill, Avrupa’nın diğer bölgelerinde de bulunabilecek bir üründür. Küçük kapsüller (inci tanesi denilen) halinde gelir ve her birinde aşağıdaki kombinasyon vardır:

 • lantan karbonat (280mg)
 • esansiyel yağ asitleri (EPA 140 mg, DHA100 mg ve E vitamini 20 mg, ilave 50 mg kril yağı ile)
 • potasyum sitrat (90 mg)

60 inci tanesi 43,40 € veya 30 inci için 29,40 € civarındadır.

Kedinizin potasyum seviyesi yüksekse Nefrokrill uygun değildir. Lütfen krill yağı hakkındaki yazıyı da okuyun.

Lantan Karbonat Doz Önerileri

Fosrenol dozlaması, alüminyum hidroksit ile aynıdır. Örneğin, günde 300 mg alüminyum hidroksit veriyorsanız ancak Fosrenol’e geçmek istiyorsanız, yine de günde 300 mg vermeniz gerekir.

Bununla birlikte, aşağıdaki gibi bir dizi önerilen farklı doz protokolü de vardır:

ISFM Uzlaşı Yönergeleri

“Kedilerde kronik böbrek hastalığının teşhisi ve yönetimine ilişkin ISFM fikir birliği kılavuzları” (2016) Sparkes AH, Caney S, Chalhoub S, Elliott J, Finch N, Gajanayake I, Langston C, Lefebvre H, White J & Quimby J Journal of Feline Medicine & Cerrahi 18 pp219-239: başlangıç ​​dozunun günde 30-90mg/kg olduğunu belirtir.

Ohio Eyalet Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Dr Dennis Chew

Dr Chew, “köpeklerde ve kedilerde Kronik böbrek hastalığı (KBH) sayfa 10’da yararlı bir doz tablosu — evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Virginia Veteriner Hekimler Birliği 2015 Virginia Veteriner Konferansına Sunum. Ticari kedi mamaları, ortalama bir insanın günlük tükettiğinden daha fazla fosfat içerdiğinden, “35 mg/kg/gün ila 50 mg/kg/gün dozlarına sıklıkla ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. 95 mg/kg/gün mamasında lantanum karbonat uygulanan az sayıda CKD kedisinde, az miktarda serum fosfat kontrolü elde etmek için yakın tarihli bir çalışma yapılmıştır (Pressler ACVIM 2013).”

The International Renal Interest Society

Kedilerde KBH için tedavi önerileri” (2019) International Renal Interest Society, aşağıdaki tablolarda gösterildiği gibi fosfor kontrolüne aşamalı bir yaklaşım önermektedir. Diyette fosfor kısıtlamasına rağmen fosfor seviyeleri tablolarda gösterildiği gibi ise, bağlayıcıların kullanılmasını önerir.

USA

KBH ın AşamasıKreatinin Düzeyi (mg/dl)Mevcut Fosfor Düzeyi mg/dlBağlayıcı Dozu
IRIS Aşama 21.6 ve 2.8 Arasında4.6 ÜzerindeKg başına günlük 14-28 mg  
IRIS Aşama 32.9 ve 5.0 Arasında5.0 ÜzerindeKg başına günlük 14-28 mg  
IRIS Aşama 4Üzerinde 5.0 ÜzerindeAbove 6.0 ÜzerindeKg başına günlük 14-28 mg  

International

KBH ın AşamasıKreatinin Level (mmol/L)Mevcut Fosfor Düzeyi mmol/LBağlayıcı Dozu
IRIS Aşama 2140 ve 249 Arasında1.5 ÜzerindeKg başına günlük 30-60 mg  
IRIS Aşama 3250 ve 439 Arasında1.6 ÜzerindeKg başına günlük 30-60 mg  
IRIS Aşama 4440 Üzerinde1.9 ÜzerindeKg başına günlük 30-60 mg  

Gördüğünüz gibi, önerilen bağlayıcı miktarları aslında her aşama için aynıdır. Farklı olan şudur:

 • İlk olarak, yüksek fosfor seviyeleri için tedaviye başladığınızda. Örneğin, IRIS Aşama 2’deki bir kedi için fosfor seviyesini 4,6 mg/dl veya 1,5 mmol/L uluslararasınin üzerinde olarak tedavi etmeye başlarsınız, oysa Aşama 3’teki bir kedi için 4,6 mg/dl’nin (1.6 mmol/L uluslararası) üzerinde bir fosfor seviyesini tedavi etmeye başlarsınız. 5 mg/dl’den (1,9 mmol/L uluslararası) yüksek olmadığı sürece kabul edilebilir.
 • İkinci olarak, KBH’nin her aşaması için hedef fosfor seviyesi: Temel olarak, bağlayıcılara başladığınız seviyenin altında olmasını istiyorsunuz, bu nedenle örneğin, Aşama 2’deki bir kedi için fosfor seviyesinin 4,6 mg/dl’nin altında veya uluslararası olarak 1,5 mmol/L olmasını istiyorsunuz. Fosfor hedefleriniz hakkında daha fazla bilgi için Fosfor Kontrolünün Önemi Yazısına bakın.

Lantanın nasıl verileceği aşağıda açıklanmaktadır.

Nefrokrill Dozajı

Üretici, terapötik bir böbrek maması ile besliyorsanız günde bir inci tanesi , başka bir ticari mama veya ev yapımı bir yiyecekle besliyorsanız günde iki inci tanesi önermektedir.

Lantan Karbonat Dozaj Hesaplamaları ve Ayarlamaları

Sanırım aklınız karıştı! Pek çok kişinin bu önerilen dozlarla kafasının karıştığını biliyorum, özetleyelim:

ÖnerilenKedinin Ağırlığı
KaynakToplam Günlük Doz Kg başına*5 lb 2.27 kg7.5 lbs 3.4 kg10 lb 4.5 kg12.5 lbs 5.7kg
IRIS30-60 mg68-136 mg102-204 mg135-270 mg170-340 mg
Dr Chew35-50 mg80-114 mg119-170mg158-225 mg200-285 mg
ISFM**30-90 mg68-204 mg102-306 mg135-405mg170-513 mg
Renalzin400 mg per cat per day400 mg400 mg400 mg400 mg
Toplam Aralık30-90 mg68-204 mg102-306 mg135-405mg170-513 mg

*Bir kg 2,2 libredir

**Bunlar başlangıç ​​dozlarıdır ve kedinizin kan fosfor düzeylerini düşürmeye yeterli değilse artırılabilir.

Unutmayın, verilen miktarlar toplam günlük dozdur. Toplam miktar, ideal olarak daha büyük öğünlerde günlük dozun daha büyük bir kısmını kapsayacak şekilde, mümkün olduğunca kedinizin günlük öğünleri arasında bölünmelidir (aşağıdaki Mama ile Karıştırma bölümüne bakınız).

Bunları kedinizin mamasına nasıl karıştıracağınız da dahil olmak üzere, bağlayıcıların nasıl verileceğini öğrenmek için aşağıdaki açıklamaları okuyunuz.

Genellikle tavsiye edilen, daha düşük seviyelerde başlamaktır, ancak kedinizin kan fosfor seviyeleri azalmazsa ve veterineriniz tarafından önerilirse dozu artırın. Fosfor hedefleriniz hakkında daha fazla bilgi için Fosfor Kontrolünün Önemi yazısına bakın.

Lanthanum Carbonate: Doz Ayarlaması

Doz aralıkları oldukça geniştir, bu nedenle kediniz için uygun bir başlangıç ​​dozu hakkında veterinerinizle konuşun.

Yukarıdaki uzmanların tavsiyelerine uyarak, kendi dozumu ayarlıyorum. Ancak bu sadece benim görüşüm ve veterineriniz farklı bir doz protokolü öneriyorsa, elbette veterinerinizin tavsiyelerine uymalısınız:

Kedinin Fosfor Düzeyi mg/dlKedinin Fosfor Düzeyi mmol/LMuhtemel Günlük Doz
6 nın Altında1.9 un AltındaKg başına 30 mg Kg başına 14 mg
6 ve 7 Arasında1.9 ve 2.25 ArasındaKg başına 60 mg Kg başına 27 mg
7nin Üzerinde2.25 in ÜzerindeKg başına 90 mg Kg başına 40 mg

Lantan Karbonat: Doz Ayarlama

Fosfor bağlayıcıya başladıktan 7-10 gün sonra kedinizin kan fosfor seviyeleri düşmeye başlar. Veterineriniz, bağlayıcıya başladıktan 10-14 gün sonra kedinizin kan fosfor seviyelerini kontrol etmelidir. Kedinizin kan fosfor seviyesi düşmüyorsa, kullandığınız dozu artırmayı veterinerinizle görüşmelisiniz. Fosfor seviyesi düşüyor gibi görünüyorsa, kullandığım dozla devam ederdim.

Sıklıkla, kedinizin kan fosforu tatmin edici bir düzeye düştüğünde bağlayıcı kullanmayı bırakmayı veya dozun ayarlanmasının gerekip gerekmediği soruları akla gelir. Normalde bağlayıcı ile devam etmeniz gerekir. Çoğu durumda, kedinizin kan fosfor seviyelerini hedef seviyenize düşüren doza devam etmeniz gerekecektir ancak tabii ki, veterinerinizle gerekirse dozun yukarı veya aşağı doğru tekrar ayarlanması konusunda konuşabilirsiniz (örn. kedinizin KBH’si kötüleşmeye başlarsa ve fosfor seviyeleri tekrar yükselmeye başlarsa).

Daha fazla bilgi için Fosfor Düzeylerinin İzlenmesi bölümünü okuyun.

Lantanyum Karbonat Nasıl ve Ne Zaman Verilir?

Fosfor bağlayıcılar, mamanın içindeki fosfora bağlanabilmeleri için yiyeceklerle birlikte verilmelidir. Bağlayıcıların nasıl verileceği konusunda aşağıdaki bilgileri gözden geçirin.

Lantan Karbonat Bazlı Bağlayıcıların Yan Etkileri

Lantanum karbonat alan insanlar için en yaygın yan etkiler mide bulantısı, kusma ve ishaldir ve ayrıca Renalzin alırken mide bulantısı ve kusma yaşayan KBH kedilerini de duydum. Üretici, bir veterinerin bunların olası yan etkiler olduğunu belirttiğini söyledi.

2011’de ABD Gıda ve İlaç Dairesi, “lantan ile ilişkili olarak rapor edilen, bazıları cerrahi veya hastaneye yatış gerektiren ciddi gastrointestinal obstrüksiyon, ileus ve fekal impaksiyon vakaları rapor edildiğini belirtiyor. Gastrointestinal obstrüksiyon konusunda da risk faktörleri tespit edilmiş. Pazarlama sonrası raporlardan alınan bilgiler arasında gastrointestinal anatomide değişiklik (örn., gastrointestinal cerrahi öyküsü, kolon kanseri), hipomotilite bozuklukları (örn., kabızlık, ileus, diyabet) ve eşlik eden ilaçlar (örn., kalsiyum kanal blokerleri) yer alır. Bazı vakalarda geçmiş gastrointestinal hastalık öyküsü yokmuş. KBH kedilerinde yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan amlodipin bir kalsiyum kanal blokörüdür, bu nedenle her ikisini de kullanmadan önce veterinerinize danışın.

“Fosfor bağlayıcıların orta dereceli KBH’deki etkileri” (2012) Block GA, Wheeler DC, Persky MS, Kestenbaum B, Ketteler M, Spiegel DM, Allison MA, Asplin J, Smits G, Hoofnagle AN, Kooienga L, Thadhani R, Mannstadt M, Wolf M & Chertow GM Amerikan Nefroloji Derneği Dergisi 23(8) pp1407-15, lantan karbonat içeren bağlayıcıların fosfor düzeylerini düşürdüğü ancak aynı zamanda kan damarlarında kalp sorunlarına yol açabilecek kalsiyum birikmesine neden olduğu saptanmıştır.

Lantanyum Karbonat Bazlı Bağlayıcı Etkileşimleri

“Köpeklerde ve kedilerde kronik böbrek hastalığı (KBH) — evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Chew DA Virginia Veteriner Hekimler Birliği 2015 Virginia Veteriner Konferansı Sunumu: “İlaçların emilimini sınırlamak için bağırsak fosfat bağlayıcılarının değişen etkileri nedeniyle, tavsiye edilmektedir. Herhangi bir bağırsak fosfat bağlayıcı verildikten 1 saat önce veya 3 saat sonra diğer ilaçları vermek gerekir.”

Plumbs Veteriner İlaçları El Kitabında: “Lantanum karbonat ile ilaç etkileşimleri bildirilmemiştir ancak alüminyuma benzer bir bağlayıcı madde olduğu için, lantan ve aşağıdakilerin arasını iki saat olarak dozlamak ayırmak akıllıca görünmektedir” denilmektedir.

 • Baytril, bir antibiyotiktir. Renalzin, alüminyum hidroksit bazlı bağlayıcılar gibi sindirim sisteminde emilmez ve bu nedenle diğer tedavilerle daha az olası etkileşime sahip olmalıdır. Yine de Bayer, diğer ilaçlarla (özellikle benazeprille) arasında 1-3 saat olmasını önermektedir. Olası etkileşimler hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bilgilere göz atın. Lantan karbonatı genel olarak antibiyotiklerle, özellikle Baytril ile aynı aileden olanlarla (buna Zeniquin dahildir) arasını açmak muhtemelen daha doğru olacaktır.
 • Famotidin (Pepcid AC) veya ranitidin (Zantac 75), aşırı mide asidini tedavi etmek için kullanılır, çünkü tedavinin emilimini engelleyebilir ve bu da onu daha az etkili hale getirebilir.
 • Demir, lantan karbonat demirin emilimini azaltabilir.
 • Kortikosteroidler

Slippery Elm Bark’ın lantan karbonata etki edip etmeyeceğini bilmiyorum, bildiğim kadarıyla bu araştırılmamıştır ancak teorik olarak mümkündür. Bununla birlikte, günde bir veya iki kez yiyeceklere Slippery Elm Bark ekliyorsam, fosforun en azından bir kısmının bağlanacağını umarak yine de mamayla bağlayıcıları karıştırırdım.

Kalsiyum Bazlı Bağlayıcılar

Bazen veterineriniz fosfor bağlayıcı olarak kalsiyum bazlı bir antasit kullanmanızı tavsiye eder. Tums veya PhosLo gibi reçetesiz ürünler yaygın olarak bulunur ve ucuzdur ancak birçok veteriner özellikle kediler için üretilmiş ticari ürünleri satar. Bunların hepsi katkı maddeleri içerir ve çok daha pahalıya mal olur. Tedarikçiler için aşağıdaki listeye göz atın.

 • Kalsiyum Asetat
 • Kalsiyum karbonat
  • Ipakitin/Epakitin (kitosan ile)
  • Renal P veya Aventi KP (kitosan ileı)
  • Renakitin (kitosan ile)
  • Renaltan (kitosan ve diğer bileşenlerle birlikte)
  • Easypill Böbrek Desteği Kedi (diğer malzemelerle birlikte)
  • Pronefra (magnezyum karbonat, kitosan ve diğer bileşenlerle birlikte)
  • Renate (magnezyum karbonat ve diğer bileşenlerle birlikte)
 • Yan etkiler

Kalsiyum Asetat

Kalsiyum asetatlar (örneğin PhosLo), kalsiyum karbonattan (örneğin Tums) 2-3 kat daha fazla fosfor bağlar. Öte yandan, kanda yüksek kalsiyum seviyelerine (hiperkalsemi) neden olma olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca alüminyum hidroksit veya lantan karbonat bağlayıcılar kadar fosfor bağlamazlar.

Kalsiyum Asetat Dozaj Önerileri:

ISFM Uzlaşı Yönergeleri

“Kedilerde kronik böbrek hastalığının teşhisi ve yönetimine ilişkin ISFM fikir birliği kılavuzları” (2016) Sparkes AH, Caney S, Chalhoub S, Elliott J, Finch N, Gajanayake I, Langston C, Lefebvre H, White J & Quimby J Journal of Feline Medicine & Cerrahi 18 pp219-239, başlangıç ​​dozunun günde 60-90mg/kg olduğunu belirtir.

***Bir kg 2,2 libredir, bu nedenle 10 libre (4,5 kg) bir kedi için günde 270-405 mg bağlayıcı verilir, kedinin öğünlerine dağıtılır.

Ohio Eyalet Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Dr Dennis Chew

“Köpeklerde ve kedilerde kronik böbrek hastalığı (KBH) — evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Chew DA Virginia Veteriner Hekimler Birliği 2015 Virginia Veteriner Konferansı Sunumu, “başlangıç dozu olarak 30-mg/kg q8h veya 45-mg/kg q12 saatte yemekle birlikte verilir.”

***Bir kg 2,2 libredir, bu nedenle 10 lb (4,5 kg) bir kedi için günde üç kez 135-200 mg bağlayıcı veya günde iki kez 202 mg bağlayıcı vererek günlük toplam 405 mg bağlayıcı verebilirsiniz.

The International Renal Interest Society (IRIS)

Kedilerde KBH için tedavi önerileri” (2019) International Renal Interest Society, diyetteki fosfor kısıtlamasına rağmen fosfor seviyeleri tablolarda gösterildiği gibiyse bağlayıcıların kullanılmasını önerir:

USA

KBH AşamasıKreatinin Düzeyi mg/dlMevcut Fosfor Düzeyi mg/dlBağlayıcı Dozu
IRIS Aşama 21.6 ve 2.8 Arasında4.6 ÜzerindeKg başına 14-28 mg
IRIS Aşama 32.9 ve 5.0 Arasında5.0 ÜzerindeKg başına 14-28 mg  
IRIS Aşama 45.0 Üzerinde6.0 ÜzerindeKg başına 14-28 mg  

International

KBH AşamasıKreatinin Düzeyi mmol/LMevcut Fosfor Düzeyil mmol/LBağlayıcı Dozu
IRIS Aşama 2 140 ve 249 Arasında 1.5 ÜzerindeKg başına 30-60 mg 
IRIS Aşama 3 250 ve 439 Arasında  1.6 ÜzerindeKg başına 30-60 mg 
IRIS Aşama 4 440 Üzerinde 1.9 ÜzerindeKg başına 30-60 mg 

Gördüğünüz gibi, önerilen bağlayıcı miktarları aslında her aşama için aynıdır. Farklı olan şudur:

 • İlk olarak, yüksek fosfor seviyeleri için tedaviye başladığınızda. Örneğin, IRIS Aşama 2’deki bir kedi için fosfor seviyesini 4,6 mg/dl veya 1,5 mmol/L’nin üzerinde uluslararası olarak tedavi etmeye başlarsınız. Oysa Aşama 3’teki bir kedi için 4,6 mg/dl’nin (1.6 mmol/L uluslararası) üzerinde bir fosfor seviyesini tedavi etmeye başlarsınız. Bu durum, 5 mg/dl’den (1,9 mmol/L uluslararası) yüksek olmadığı sürece kabul edilebilir.
 • İkinci olarak, KBH’nin her aşaması için hedef fosfor seviyesi. Temel olarak, bağlayıcılara başladığınız seviyenin altında olmasını istersiniz. Bu nedenle örneğin, Aşama 2’deki bir kedi için fosfor seviyesinin 4.6 mg/dl’nin altında veya 1.5 mmol/L uluslararası olmasını istersiniz. Fosfor hedefleriniz hakkında daha fazla bilgi için Fosfor Kontrolünün Önemi yazısına göz atın.

Kalsiyum karbonat

Kalsiyum karbonat bazlı bağlayıcıları reçetesiz satın alabilirsiniz (Tums bu türden yaygın olarak bulunan bir üründür). Kalsiyum karbonat bazlı bağlayıcılar ile hiperkalsemi riski, kalsiyum asetat bazlı olanlara göre daha düşüktür ancak mevcuttur. Kalsiyum karbonat bazlı ürünler, kalsiyum asetat bazlı bağlayıcıların bağladığı fosforun sadece üçte biri ile yarısı arasında bağlanır ve alüminyum hidroksit veya lantan karbonattan çok daha azını bağlar.

Bazı üreticiler artık kediler için katkı maddeli kalsiyum karbonat bazlı ürünler üretmektedir:

 • Ipakitin/Epakitin (kitosan ile)
 • Renal P (kitosan ile)
 • Aventi KidneyProtect veya RenalPro (kitosanlı)
 • Renakitin (kitosan ile)
 • Renaltan (kitosan ve diğer bileşenlerle birlikte)
 • Easypill Böbrek Desteği Kedi (diğer malzemelerle birlikte)
 • Pronefra (magnezyum karbonat, kitosan ve diğer bileşenlerle birlikte)
 • Renate (magnezyum karbonat ve diğer bileşenlerle birlikte)

Kalsiyum Karbonat Doz Önerileri

Bunlar, reçetesiz satılan kalsiyum karbonat ürünleri için önerilen dozlardır. Aşağıda tartışılan markalı ürünlerden birini kullanıyorsanız, veterinerinizle görüştükten sonra üreticinin tavsiyelerine uyun.

ISFM Uzlaşı Yönergeleri

“Kedilerde kronik böbrek hastalığının teşhisi ve yönetimine ilişkin ISFM fikir birliği kılavuzları” (2016) Sparkes AH, Caney S, Chalhoub S, Elliott J, Finch N, Gajanayake I, Langston C, Lefebvre H, White J & Quimby J Journal of Feline Medicine & Cerrahi 18 pp219-239, başlangıç ​​dozunun günde 90 mg/kg olduğunu belirtir.

***Bir kg 2,2 libredir, bu nedenle 10 libre (4.5 kg) bir kedi için günde 405 mg bağlayıcı verirsiniz, kedinin öğünlerine dağıtırsınız.

Ohio Eyalet Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Dr Dennis Chew

“Köpeklerde ve kedilerde kronik böbrek hastalığı (KBH) – evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Chew DA Virginia Veterinary Medical Association 2015 Virginia Veteriner Konferansı Sunumu, ” başlangıç ​​dozunda 30 mg/kg q8h veya 45 mg/kg q12h yemekle birlikte verilir.”

***Bir kg 2,2 libredir, bu nedenle 10 lb (4,5 kg) bir kedi için günde üç kez 135-200 mg bağlayıcı veya günde iki kez 202 mg bağlayıcı vererek günlük toplam 405 mg bağlayıcı verirsiniz.

The International Renal Interest Society (IRIS)

“Kedilerde KBH için tedavi önerileri” (2019) International Renal Interest Society, diyetteki fosfor kısıtlamasına rağmen fosfor seviyeleri tablolarda gösterildiği gibiyse bağlayıcıların kullanılmasını önerir:

USA

KBH AşamasıKreatinin Düzeyi mg/dlMevcut Fosfor Düzeyi mg/dlBağlayıcı Dozu
IRIS Aşama 21.6 ve 2.8 Arasında4.6 ÜzerindeKg başına 14-28 mg
IRIS Aşama 32.9 ve 5.0 Arasında5.0 ÜzerindeKg başına 14-28 mg 
IRIS Aşama 45.0 Üzerinde6.0 ÜzerindeKg başına 14-28 mg 

International

KBH AşamasıKreatinin Düzeyi mmol/LMevcut Fosfor Düzeyil mmol/LBağlayıcı Dozu
IRIS Aşama 2 140 ve 249 Arasında 1.5 ÜzerindeKg başına 30-60 mg 
IRIS Aşama 3 250 ve 439 Arasında  1.6 ÜzerindeKg başına 30-60 mg 
IRIS Aşama 4 440 Üzerinde 1.9 ÜzerindeKg başına 30-60 mg 

Gördüğünüz gibi, önerilen bağlayıcı miktarları aslında her aşama için aynıdır. Farklı olan şudur:

 • İlk olarak, yüksek fosfor seviyeleri için tedaviye başladığınızda. Örneğin, IRIS Aşama 2’deki bir kedi için fosfor seviyesini 4,6 mg/dl veya 1,5 mmol/L’nin üzerinde uluslararası olarak tedavi etmeye başlarsınız, oysa Aşama 3’teki bir kedi için 4,6 mg/dl’nin (1.6 mmol/L uluslararası) üzerinde bir fosfor seviyesini tedavi etmeye başlarsınız. Bu durum 5 mg/dl’den (1,9 mmol/L uluslararası) yüksek olmadığı sürece kabul edilebilir.
 • İkinci olarak, KBH’nin her aşaması için hedef fosfor seviyesi. Temel olarak, bağlayıcılara başladığınız seviyenin altında olmasını istersiniz, bu nedenle örneğin, Aşama 2’deki bir kedi için fosfor seviyesinin 4.6 mg/dl’nin altında veya 1.5 mmol/L uluslararası olmasını istersiniz. Fosfor hedefleriniz hakkında daha fazla bilgi için Fosfor Kontrolünün Önemi yazısına bakın.

Bağlayıcıların nasıl verileceği konusunda aşağıdaki bilgileri inceleyin.

Ipakitin/Epakitin (Kalsiyum Karbonat ve Kitosan)

Ipakitine, Aralık 2002’den beri Birleşik Krallık’ta ve Avrupa’nın geri kalanında daha da uzun süredir mevcuttur. Ipakitin, 2005 yılında Epakitin’in biraz farklı ad altında ABD’ye tanıtıldı.

 • Nedir
 • Araştırma
 • Kullanım
 • Nasıl verilir
 • Yan etkiler ve etkileşimler
 • Tedarikçiler

Ipakitin/Epakitin: Nedir?

Ipakitin aşağıdakilerin bir kombinasyonudur:

 • Kalsiyum karbonat, yaygın olarak bir fosfor bağlayıcı olarak kullanılır.
 • Üremik toksinlerin azaltılmasına yardımcı olması amaçlanan, yaygın olarak oral adsorban olarak kullanılan kitosan.

Renal P, Pronefra ve Renakitin de bu bileşenleri içerir.

İngiltere’de Ipakitin’de veya ABD’de Epakitin’de tam olarak ne kadar kalsiyum karbonat olduğunu bulamadım:

Drugs, Epakitin’in Kanada versiyonunun 1 gramının 100 mg kalsiyum karbonat ve 80 mg kitosan içerdiğini belirtir. “Köpeklerde ve kedilerde kronik böbrek hastalığı (KBH) – evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Chew DA Virginia Veterinary Medical Association’a Sunum 2015 Virginia Veteriner Konferansı, bunun %8 kitosan ve %10 kalsiyum karbonat içerdiğini ve bununla bağlantılı olduğunu belirtmektedir. .

 • ABD ve Avrupa versiyonlarının aynı olduğunu varsayıyorum.
 • Önerilen doz, yemeklerle birlikte günde iki kez verilen 5 kg’lık (11 lb) kedi başına 1 g Epakitin’dir.
 • Bu, 11 lb (5 kg)’lık bir kedi için günde 200 mg kalsiyum karbonata eşittir.
 • Bu, kalsiyum karbonat dozajları için tipik veterinerlik yönergeleri dahilindedir, yukarıdaki bilgilere bakın.

Stokçuların listesi aşağıdadır.

Ipakitin Araştırması

“Böbrek fonksiyonu azalmış kedilerde bir bağırsak fosfor bağlayıcısının serum fosforu ve paratiroid hormonu konsantrasyonu üzerindeki etkileri” (2008) Brown SA, Rickertson M & Sheldon S International Journal of Applied Research in Veterinary Medicine 6(3) pp155-160,  tesadüfen seçilmiş on iki kedi üzerinde yapılan plasebo kontrollü çalışmada Georgia Üniversitesi Veterinerlik Koleji’nde (kısmen üreticiler tarafından finanse edilen), Epakitin’in ticari ve terapötik olmayan bir diyetle beslenen ve IRIS Aşama 1’de olan kedilerde fosfor seviyelerini azalttığını gösterdi ve 2. Çalışma, Ipakitinin BUN veya kreatinin düzeylerini düşürdüğünü tespit edemedi ancak bu çalışmadaki kedilerde, aşağıdaki 2004 çalışmasındaki kedilerin yaptığı gibi, doğal olarak oluşan böbrek hastalığı yoktu.

“Kedilerde diyet kitosan ve kalsiyum takviyesinin kalsiyum ve fosfor metabolizması üzerindeki etkileri” (2004) Wagner E, Schwendenwein I, Zentek J Berliner und Münchener tierärztliche Wochenschrift 117 pp310-315, Ipakitinin KBH kedilerinde fosfor ve BUN (üre) seviyelerini azalttığını tespit etti.

Ipakitin Kullanımı

ABD’de Epakitin, hem “nutrasötik” hem de “besin takviyesi” olarak pazarlanmaktadır. Pazarlama literatüründe, fosfor bağlayıcı rolüne vurgu yapılıyor gibi görünüyor ancak birçok veterinerin, kedileri yüksek fosfor seviyelerine sahip olmayan müşterilere de sattıkları görülüyor. Bu nedenle muhtemelen kitosan ile ilgili etkileri için bunu yapıyorlar.

Belki de sadece bir fosfor bağlayıcı olarak kabul edilmediğinden, tüm öğünlere bölmek yerine günde iki kez verilmesi tavsiye edilir. İdeal olarak günlük toplam dozu tüm öğünlere bölmeniz gerekse de, günde iki kez verildiğinde bir dereceye kadar işe yaradığı görülüyor. Birleşik Krallık’taki kendi veterinerim, bazı kedilerde Ipakitine kullandığında ve başka hiçbir tedavi uygulamadığında kreatinin ve ürede düşüşler gördü. Çok yüksek fosfor seviyelerine sahip olmayan ve aşağıdaki uyarıların hiçbirinin uygulanmadığı Ollie için kendim kullandım. Fosfor seviyelerini düşürdüğü gördüm.

Ipakitine’nin sadece altı ay boyunca verilmesi gerekiyor ancak daha uzun süredir kullanan ve belirgin bir problem olmayan kedileri duydum. Üretici, veteriner gözetiminde altı ay ve daha uzun süre verilmesinin uygun olacağını belirtti.

Ipakitin Nasıl Verilir

Ipakitine toz halinde gelir ve tatsızdır. Veterineriniz kabul ederse daha uzun süre kullanılabilir ancak altı aya kadar kedi mamasına karıştırılır.

Dozaj ağırlıkla ilişkilidir ve ne kadar verileceğini belirlerken fosfor seviyeleri dikkate alınmaz.

Ipakitin Yan Etkileri ve Etkileşimleri

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu, Ipakitine’nin yüksek (70-90) laktoz yüzdesi içerdiğini belirtir, bu nedenle kedinizin laktoz intoleransı varsa onu kullanmayın.

Ipakitin gibi kalsiyum içeren ürünler, artan kalsiyum seviyelerine (hiperkalsemi) neden olabilir. Risk, kalsiyum karbonat bazlı bağlayıcılarda (Ipakitine gibi) diğer kalsiyum bazlı bağlayıcılara göre daha düşüktür ve üretici, kullandıkları kalsiyum karbonat formunda bunun daha az olası olduğunu iddia etmektedir ancak kediniz Ipakitin alıyorsa, muhtemelen kalsiyum seviyelerini izlemek doğru olacaktır.

Ipakitine, zaten yüksek kalsiyum seviyelerine sahip kediler için normalde uygun değildir. Kalsitriol alan kedilerde de kullanılmamalıdır.

Renal P by Candioli (Kalsiyum Karbonat ve Kitosan)

Renal P, Candioli Pharma tarafından İtalya’da üretilir ve genellikle İtalya’daki insanlara ve bazen de Avrupa’nın diğer bölgelerindeki insanlara satılır.

Bu ürün geçmişte aşağıdakileri içerirdi:

 • Kalsiyum karbonat, yaygın olarak bir fosfor bağlayıcı olarak kullanılır.
 • Üremik toksinlerin azaltılmasına yardımcı olması amaçlanan, yaygın olarak oral adsorban olarak kullanılan kitosan.
 • potasyum sitrat
 • fruktooligosakkaritler (FOS), muhtemelen prebiyotik özellikleri nedeniyle kullanılır ancak normalde KBH kedileri için önerilmez.

Ancak, şimdi aşağıdaki içeriyor:

 • Kalsiyum karbonat, yaygın olarak bir fosfor bağlayıcı olarak kullanılır.
 • Üremik toksinlerin azaltılmasına yardımcı olması amaçlanan, yaygın olarak oral adsorban olarak kullanılan kitosan.
 • Metabolik asidoz tedavisinde kullanılan soda bikarbonatı.

Ben olsam, her KBH kedisinin metabolik asidoz tedavisine ihtiyacı olmadığından, Renal P’yi atlardım.

Aventi Böbrek Koruyucu veya RenalPro

Aventi Kidney Protect daha önce Renal P ile aynı üründü. Aventix Animal Health tarafından pazarlandığı Kanada’da, yaygın olarak insanlara satılmaktadır.

Vet Rx Direct‘te bu konuda bazı bilgiler var ve şimdi biraz farklı görünüyor çünkü hala kalsiyum karbonat ve kitosan içeriyor, ancak aynı zamanda potasyum sitrata sahip. Drugs’da da bazı bilgiler var.

RenalPro, ProConcepts Animal Health adlı Kanadalı bir şirket tarafından yapılan benzer bir üründür. Ayrıca kalsiyum karbonat, kitosan ve potasyum sitrat içerir.

Şahsen, kedimin potasyum takviyesine ihtiyacı olsaydı ayrı olarak verirdim çünkü kedimin potasyum takviyesine ihtiyacı olmasa neden potasyum içeren bir ürün vereyim?

Kalsiyum karbonat ve kitosan ayrıca Ipakitine, Renakitin, Renaltan ve Pronefra‘da bulunur.

Renakitin (Kalsiyum Karbonat ve Kitosan)

Renakitin, Pet Health Solutions tarafından yapılmıştır ve şunları içerir:

 • Kalsiyum karbonat, yaygın olarak bir fosfor bağlayıcı olarak kullanılır.
 • Üremik toksinlerin azaltılmasına yardımcı olması amaçlanan, yaygın olarak oral adsorban olarak kullanılan kitosan.

Drugs’da da bazı bilgiler bulunmaktadır.

Kalsiyum karbonat ve kitosan ayrıca Ipakitine, Renal P/Aventi KP, Renaltan ve Pronefra‘da bulunur.

Renaltan (Kalsiyum Karbonat ve Kitosan, B Vitaminleri, Esansiyel Yağ Asitleri ve Mineraller)

Renaltan, Almanya’da Recoactiv (RecoVet) tarafından üretilen sıvı kalsiyum karbonat bazlı fosfor bağlayıcıdır. Ayrıca bazı B vitaminleri, esansiyel yağ asitleri ve mineraller içerir. 10ml, 500mg kalsiyum karbonat içerir ancak üreticinin web sitesi, diğer bileşenlerin hiçbirinin kesin miktarlarını belirtmez.

Üretici, bu ürünün iştahı artırdığını ve B vitaminleri nedeniyle gıda alımını artırdığını iddia ediyor. Ayrıca, bu ürünü kullanarak, IRIS Aşama 1 ve 2’de terapötik böbrek gıdası kullanmayabileceğinizi çünkü fosfor düzeylerini kontrol ettiğinizi ancak protein düzeylerine dokunmadığınızı iddia ediyor. IRIS Aşama 1 ve 2’de protein düzeylerini azaltmanın iyi bir fikir olmadığı doğru olsa da (bkz. Besin Gereksinimleri), terapötik böbrek mamalarının başka özellikleri de vardır (tedavi edici ilaçların böbrek diyetlerinde ne zaman ve neden kullanılacağı hakkında bilgi için Hangi Besinlerle Beslenmeli‘ye bakın).

Renaltan’ı beğenen birkaç Alman kullanıcıdan duydum. Üreticinin kendi web sitesinden (yukarıdaki ilk bağlantı), Tiernaturprodukte’den veya Amazon Almanya’dan edinilebilir.

Easypill Böbrek Desteği Kedi (Kalsiyum Karbonat, Yucca ve Esansiyel Yağ Asitleri)

Easypill Kidney Support Cat, Vetinnov tarafından Fransa’da üretilen ve birçok Avrupa ülkesinde bulunan kalsiyum karbonat bazlı fosfor bağlayıcıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu ürünün yüksek lezzet içermesi amaçlanmıştır.

Kalsiyum karbonat bazlı bağlayıcılar markalı özel ürün gibi görünmekle birlikte, ek bileşenler/katkılar içerir:

 • Kalsiyum karbonat 600 mg
 • Yucca mojave (schidigera) 4 mg, üremik toksinlere bağlanmak için oral adsorban olarak.
 • Esansiyel yağ asitleri 12 mg

Easypill Kidney Support Cat, kuru madde analizi bazında %1,19 fosfor içerir. Bunun nedeni olarak, ürünü kediler için lezzetli hale getirmek üzere kullanılan tavuk hidrolizatının fosfor içerdiği söyleniyor.

Önerilen doz, üç ay boyunca günde bir 2 mg pelettir.

Henüz bu ürünü kullanan hiç kimseden bilgi almadım.

Pronefra (Kalsiyum ve Magnezyum Karbonat, Kitosan, Astralagus ve Balık Proteini Hidrolizatı)

Virbac tarafından üretilen Pronefra, 2014 yılında piyasaya sürüldü. “Tamamlayıcı gıda” olarak pazarlanıyor ve dört ana bileşen içeriyor:

 • Fosfor bağlayıcılar olarak kalsiyum karbonat (%3.57) ve magnezyum karbonat (%0.95)
 • Kitosan (%0.95), yaygın olarak üremik toksinlerle bağlanmak için oral adsorban olarak kullanılır.
 • Böbrek fibrozu için astragalus (%9.5).
 • Hipertansiyona yardımcı olduğunu iddia ettikleri balık proteini hidrolizatı (% 1.9).

Magnezyum içeren bağlayıcılar KBH kediler için uygun değildir çünkü kanda yüksek magnezyum seviyelerine neden olabilir ve bu da bazen bazı kedilerde taş gibi idrar yolu sorunlarına neden olabilir. PetCoach, “Böbrek yetmezliği olan hayvanlarda magnezyum içeren ürünler kullanmayın” diyor.

Kalsiyum karbonat ve kitosan ayrıca Ipakitine, Renakitin, Renaltan ve Renal P/Aventi KP‘de bulunur.

Astragalus‘un bir antioksidan olduğu düşünülür ancak Holisticat, astragalus’un kedilerde yalnızca kısa süreli kullanılması gerektiğini belirtir, bkz. Bütünsel Tedaviler.

Balık proteini hidrolizatı Astro’nun Protein Tozu’nda da bulunur ancak Pronefra’nın bir fark yaratacak kadar bunu içerdiğinden emin değilim ve hipertansiyona tam olarak nasıl yardımcı olması gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok.

Önerilen Pronefra dozu, günde iki kez 4 kg (9 lbs) kedi başına 1 ml’dir, yemekle karıştırılarak veya yemekten hemen önce veya sonra doğrudan kedinin ağzına şırıngayla verilir. Bunun ne kadar kalsiyum karbonat içerdiğini henüz bilmiyorum.

“Diğer reno-koruyucu maddelerle (Pronefra) ilişkili diyet fosfat bağlayıcıları kalsiyum ve magnezyum karbonat içeren bir ürünün yetişkin kedilerde kan parametreleri ve mineral dengesi üzerindeki etkisi” (2014) Bernachon N, Fournel S, Gatto H, Monginoux P & McGahie D International Journal of Applied Research in Veterinary Medicine 12(1) pp8017: 2-5 yaşındaki on sağlıklı kediye on iki hafta boyunca Pronefra verilmesinin kreatinin ve fosfor düzeylerinin düşmesine yol açtığı bulundu. Kalsiyum ve magnezyum seviyeleri normal aralıkta kaldı.

“Kronik böbrek hastalığından mustarip kediler için tasarlanmış beş takviyenin karşılaştırmalı lezzeti” (2014) Bernachon N, Fournel S, Gatto H, Monginoux P ve McGahie D Irish Veterinary Journal 67(1) p10, KBH kedilerine yönelik beş ürünün lezzetini karşılaştırdı: Ipakitine , Azodyl, Renalzin, Rubenal ve Pronefra. Pronefra üreticisi Virbac’ın çalışanları tarafından yürütülen araştırma, Pronefra’nın en lezzetlisi olduğunu buldu.

Henüz bunu kullanan çok fazla kişiden bilgi alamadım (Şubat 2018) ancak bir kişi kedisinin kustuğunu ve birkaç kişi kedilerinin tadını beğenmediğini söyledi. Şahsen, Pronefra ile uğraşacağımı sanmıyorum.

Renate (Kalsiyum ve Magnezyum Karbonat, Kurkumin, Kızılcık, Vitaminler)

Renate, 2017 yılında İngiltere’de piyasaya sürülen bir başka kalsiyum karbonat bazlı üründür (rakiplerinden farklılaştırmak için birçok başka içerikle birlikte). Hamile kadınlar için tasarlanmış bir multivitamin.

Renate, “kedilerde böbrek fonksiyonuna yardımcı olmak” için tasarlanmıştır. Aşağıdakileri içerir:

 • Kalsiyum karbonat
 • Magnezyum karbonat
 • Kurkumin
 • Kızılcık
 • Çam kabuğu özleri
 • B vitaminleri
 • E vitamini

2 mg’lık bir poşet içinde gelir ve dozaj, o günün öğünlerine bölünerek verilen günde bir poşettir. Ne kadar kalsiyum karbonat içerdiğini bulmaya çalışıyorum.

Magnezyum içeren bağlayıcılar KBH kediler için ideal değildir çünkü kanda yüksek magnezyum seviyelerine neden olabilir ve bu da bazen bazı kedilerde taş gibi idrar yolu sorunlarına neden olabilir. PetCoach, “Böbrek yetmezliği olan hayvanlarda magnezyum içeren ürünler kullanmayın” diyor.

KBH kedileri için kızılcık tavsiye etmem, kurkumin de vermek istemem.

Kalsiyum Bazlı Bağlayıcıların Yan Etkileri

“Kedilerde hiperkalsemi” (2001) Chew D Dünya Küçük Hayvan Veteriner Derneği’ne Sunum Dünya Kongresi 2001, kalsiyum bazlı bağlayıcıların kullanımının hiperkalsemiye neden olabileceğinden bahseder. Bu nedenle, kalsiyum bazlı bir bağlayıcı kullanıyorsanız, kan kalsiyum düzeylerinin sık sık izlenmesi önemlidir.

“Köpeklerde ve kedilerde kronik böbrek hastalığı (KBH) — evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Chew DA Virginia Veterinary Medical Association 2015 Virginia Veterinary Conference sunumunda şu ifadeler yer almaktadır: “Kalsiyum karbonat, fosforu asidik bir ortamda en iyi şekilde bağlar (pH yaklaşık 5) ve bağlanma kapasitesi nötr pH aralığında azalır. Birçok KBH hastası, kalsiyum karbonatların fosfor bağlama yeteneğini potansiyel olarak azaltan gastrik asit salgısı inhibitörleri alır.”

Kalsiyum bazlı bağlayıcılar ve famotidin’i Ollie ile sorunsuz kullandım ancak famotidin (Pepcid AC) veya omeprazol (Prilosec) gibi ürünler kullanıyorsanız, durumu veterinerinizle tartışın.

“Fosforun kedi kronik böbrek hastalığındaki rolü” (2010) San Diego Proceedings’de Chew D & Kidder AC CVC, kalsitriol alan kedilere kalsiyum bazlı fosfor bağlayıcılar verilmemesi gerektiğini söylüyor.

“Fosfor bağlayıcıların orta dereceli KBH’deki etkileri” (2012) Block GA, Wheeler DC, Persky MS, Kestenbaum B, Ketteler M, Spiegel DM, Allison MA, Asplin J, Smits G, Hoofnagle AN, Kooienga L, Thadhani R, Mannstadt M, Wolf M & Chertow GM Journal of the American Society of Nefrology 23(8) sayfa 1407-15, kalsiyum asetat içeren bağlayıcıların fosfor düzeylerini düşürdüğünü ancak aynı zamanda kan damarlarında kalp sorunlarına yol açabilecek kalsiyum birikmesine neden olduğunu bildirir.

Sevelamer bazlı Bağlayıcılar: Renagel ve Renvela

Sevelamer bazlı bağlayıcıların iki türü vardır, sevelamer hidroklorür ve sevelamer karbonat. Sevelamer bazlı bağlayıcılar çok pahalıdır ancak kedilerde kullanımlarına dair çok az kanıt olmasına rağmen, herhangi bir nedenle diğer bağlayıcı türlerini kullanamıyorsanız düşünmeye değer olabilir. “Köpeklerde ve kedilerde kronik böbrek hastalığı (KBH) – evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Chew D Virginia Veterinary Medical Association 2015 Virginia Veterinary Conference’a Sunum “Birçok beşeri klinik çalışması sevelamer hidroklorürün serum fosforunu düşürme yeteneğini göstermiştir ve kalsiyum içeren fosfat bağlayıcılarla karşılaştırıldığında diyaliz hastalarında paratiroid hormon düzeyleri ve kontrol Ca x P ürünüdür. Bununla birlikte, klinik KBH’lı köpekler ve kediler üzerindeki etkileri bildirilmemiştir.”

“Sevelamer hidroklorür ve sevelamer karbonatın karşılaştırılması: metabolik asidoz riski ve klinik çıkarımlar” (2009) Pai AB & Shepler BM Farmakoterapi 29(5) pp554-61, sevelamer hidroklorürün metabolik asidoz riskini artırabileceğini buldu, ancak sevelamer karbonatın böyle yaptığına dair bir veri yoktur.

Renagel: Sevelamer Hidroklorür

Renagel (sevelamer hidroklorür), insanlarda kullanım için onaylanmış nispeten yeni bir fosfor bağlayıcıdır ve kedilerde çok fazla kullanım geçmişi yoktur. CenterWatch, Renagel’in ABD’de kullanım onayı hakkında bilgi verir.

“Kedilerde böbrek hastalığı” (2013) Gunn-Moore DA Crieff 2 Günlük Küçük Hayvan CPD Toplantısı pp125-144, “Bazı klinisyenler ayrıca sevelamer hidroklorür kullanmışlardır ancak anekdot olarak bu, lantandan daha az etkili görünmektedir.”

Renvela: Sevelamer Karbonat

Renvela (sevelamer karbonat), Renagel’in karbonat tamponu içeren yeni nesil versiyonudur. Bikarbonat seviyelerine yardımcı olması amaçlanmıştır.

Jenerik formu da mevcuttur.

“Fosfor bağlayıcıların orta dereceli KBH’deki etkileri” (2012) Block GA, Wheeler DC, Persky MS, Kestenbaum B, Ketteler M, Spiegel DM, Allison MA, Asplin J, Smits G, Hoofnagle AN, Kooienga L, Thadhani R, Mannstadt M, Wolf M & Chertow GM Journal of the American Society of Nefrology 23(8) sayfa 1407-15, sevelamer karbonat içeren bağlayıcıların fosfor düzeylerini azalttığını ancak aynı zamanda kan damarlarında kalp sorunlarına yol açabilecek kalsiyum birikmesine neden olduğu belirtiliyor.

Sevelamer Bazlı Bağlayıcılar Dozaj Yönergeleri

ISFM Uzlaşı Yönergeleri

“Kedilerde kronik böbrek hastalığının teşhisi ve yönetimine ilişkin ISFM fikir birliği kılavuzları” (2016) Sparkes AH, Caney S, Chalhoub S, Elliott J, Finch N, Gajanayake I, Langston C, Lefebvre H, White J & Quimby J Journal of Feline Medicine & Cerrahi 18 pp219-239, başlangıç ​​dozunun günde 90-160mg/kg olduğunu belirtir.

***Bir kg 2,2 libredir, bu nedenle 10 libre (4.5 kg) bir kedi için günde 405-720 mg bağlayıcı verirsiniz, kedinin yemeklerine dağıtırsınız.

Ohio Eyalet Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Dr Dennis Chew

“Köpeklerde ve kedilerde kronik böbrek hastalığı (KBH) – evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Chew DA Virginia Veterinary Medical Association 2015 Virginia Veteriner Konferansı’na Sunum “33-54 mg/kg PO q 8 saat; 50-80 mg/kg PO q12 sa.”

***Bir kg 2,2 libredir, bu nedenle 10 lb (4,5 kg) bir kedi için günde üç kez 150-240 mg bağlayıcı veya günde iki kez 225-360 mg bağlayıcı vereceksiniz, bu da günlük toplam 450-720 mg bağlayıcı demektir.

Sevelamer Bazlı Bağlayıcıların Yan Etkileri ve Etkileşimleri

Sevelamer kabızlığa neden olabilir. Daha endişe verici bir diğer sorun da kanın pıhtılaşması sorunudur, bu nedenle kullandığınızda kedinize K vitamini vermeniz de gerekebilir.

Demir Bazlı Bağlayıcılar: Lenziaren ve Velphoro:

Lenziaren

Lenziaren (SBR759 olarak da bilinir), kediler için demir oksitten elde edilen yeni bir fosfor bağlayıcıdır. 2013’ten beri Japonya ve Tayvan’da mevcuttur ve muhtemelen üretici Novartis, zamanı gelince diğer pazarlarda da piyasaya sürecektir.

“Yeni oral fosfat bağlayıcı Lenziaren’in standart bir diyetle beslenen sağlıklı kedilerde etkinliği, kabul edilebilirliği ve tolere edilebilirliği” (2014) King JN, Erasmus HL, Delport PC, Bester ICJ & Seewald W BMC Veterinary Research 10(258): Lenziaren’in iyi göründüğünü ve gıdaya eklendiğinde tolere edilebildiğini belirtiyor. Demir bazlı bir bağlayıcıdan bekleyebileceğiniz gibi demir seviyeleri de artmış ancak gıda alımı da artmıştır. Bu çalışma, sağlıklı kedilerde yapıldı ve bu sağlıklı kedilere daha yüksek dozlarda Lenziaren verildiğinde, fosfor seviyelerinin gerçekten arttığını buldu. Bu durum, üretici tarafından araştırılıyor.

Benim gibi, Lenziaren’in neden sağlıklı kedilere verildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni muhtemelen, “Lenziaren’in (demir, aqua karbonat hidroksil okso nişasta sukroz kompleksi) kediler için yem katkı maddesi olarak güvenliği ve etkinliği hakkındaki Bilimsel görüşe göre” (2013) Hayvan Yeminde Kullanılan Katkı Maddeleri ve Ürünler veya Maddeler Paneli Avrupa Gıda Güvenliği Authority Journal 11(5) p3204-5: Lenziaren’in, “kronik böbrek hastalığını önlemek için gastrointestinal sistemdeki fosfat emilimini azaltmak üzere yetişkin kediler için mamalarda kullanılması amaçlanmıştır.” Yakın gelecekte KBH geliştirebilecek yaşlı kediler için fosfor kısıtlaması muhtemelen uygun olsa da, şu sonuca varılıyor: “Lenziaren günde önerilen en yüksek doz olan 1 g/kedi (20 000 mg/kg yeme eşdeğer) ile kedilerde etkili olma potansiyeline sahiptir. Panel, sağlıklı kedilerde süreli kullanımı konusunda bir izleme planına ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır.” Burada bulunan bilimsel görüşün gözden geçirilmiş bir versiyonunda, panel “Lenziaren’in günde önerilen minimum 0.25 g/kedi dozunda bağırsak fosforunu bağlamada etkili olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.”

“Yeni oral fosfat bağlayıcı Lenziaren’in renal diyetle beslenen sağlıklı kedilerde etkinliği ve kabul edilebilirliği” (2015) King JN, Delport PC, Luus HG, Erasmus HL, Barnes PM & Speranza C Journal of Veterinary Pharmacology and Therapeutics 38(3) pp278–289: KBH kedileri için etkili dozun öğünlere eklenen günde 0.5-2.0 g olduğunu ve yukarıdaki çalışmada fosfor seviyeleri daha yüksek dozlarda yükselen sağlıklı kedilerin aksine, fosfor seviyelerinin bu dozda düştüğünü belirtmektedir.

Lenziaren’in bulunduğu ülkelerde, KBH kedilerinde kullanıldığını ve etkili bulunduğunu birkaç kişiden duydum. Sanırım ​​kullanacak olsaydım, kedimin fosforun yanı sıra demir seviyelerini de izlerdim.

Velphoro

Daha önce PA21 olarak bilinen Velphoro (sukroferrik oksihidroksit), 2014 yılında ABD’de diyalizdeki insanlar için piyasaya sürülen yeni bir bağlayıcıdır. Aynı zamanda demir bazlıdır ve çiğnenebilir bir formdadır. Görünüşe göre insan diyaliz hastalarında fosforu sevelamerden daha etkili bir şekilde bağlamaktadır. En sık görülen yan etki ishaldir.

Henüz kedilerde kullanan birini bilmiyorum. Bunun olması durumunda daha fazla bilgi verebilirim.

Demir Bazlı Bağlayıcılar Dozaj Yönergeleri

ISFM Uzlaşı Yönergeleri

“Kedilerde kronik böbrek hastalığının teşhisi ve yönetimine ilişkin ISFM fikir birliği kılavuzları” (2016) Sparkes AH, Caney S, Chalhoub S, Elliott J, Finch N, Gajanayake I, Langston C, Lefebvre H, White J & Quimby J Journal of Feline Medicine & Cerrahi 18 pp219-239: başlangıç ​​dozunun günde 0.25-0.5g/kg olduğunu belirtir.

*** Bir kg 2,2 libredir, yani 10 libre (4,5 kg) bir kedi için günde 1,125-2,25 gr bağlayıcı verilir.

Lenziaren Yönergeleri

“Kediler için yem katkı maddesi olarak Lenziaren’in (demir, aqua karbonat hidroksil okso nişasta sukroz kompleksi) güvenliği ve etkinliği hakkındaki Bilimsel görüşe göre” (2013) Hayvan Yeminde Kullanılan Katkı Maddeleri ve Ürünler veya Maddeler Paneli Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi Dergisi 11(5) ) p3204-5:

Önerilen minimum Lenziaren dozu günde 0.25 g/kedinin kilosudur.

Önerilen en yüksek doz günde 1 g/kilo dur.

Niasinamid (B3 Vitamini)

2017’nin sonlarında fosfor bağlayıcı olarak niasinamid (B3 vitamini) kullanmaktan neden bahsetmediğimi soran mesajlar almaya başladım. Aslında B vitamini sayfasında bu niasinamid kullanımına atıfta bulundum ancak orada bunun fark edilmemiş gibi göründüğü için bilgileri burada geniş biçimde sunuyorum.

 • Niasinamid nedir?
 • Mekanizması
 • Formülasyonlar
 • Araştırma
 • Dozaj
 • Yan etkiler

Niasinamid nedir?

Niasin B3 vitaminidir. Vücutta, niasinamid veya nikotinamid olarak bilinen aktif forma dönüştürülebilir.

B3 Vitamini, vücutta lipitlerin, amino asitlerin ve glikozun işlenmesi için önemlidir. Eksikliği iştahı ve kırmızı kan hücresi üretimini etkileyebilir. B3 Vitamini kediler için gerekli bir vitamindir, yani onu kendileri üretemezler, bu yüzden onu dışarıdan almaları gerekir.

Hayvan beslenmesi ve sağlığında DSM, B3 vitamini hakkında oldukça teknik bir genel bakışa sahiptir.

Niasinamid Mekanizması

Bağlayıcı olarak kullanılan niasinamid, diğer bağlayıcılardan biraz farklı bir mekanizmaya sahiptir. “Diyaliz hastalarında hiperfosfatemiyi tedavi etmek için nikotinamid kullanımı” (2013) Lenglet A, Liabeuf S, Guffroy P, Fournier A, Brazier M & Massy ZA Drugs in R&D 13(3) pp165-173: “In vitro ve in vivo veriler, nikotinamidin renal proksimal tübülde ve bağırsakta sodyuma bağımlı fosfat ile birlikte taşınmasını engelleyerek hiperfosfatemiyi azaltır. Buna göre, KBH’de serum fosfatını modüle etmek için klasik fosfat bağlayıcılara alternatif veya ek olarak nikotinamid kullanarak sodyum bağımlı fosfat yardımcı taşıyıcı 2b’yi hedeflemek bir tedavi seçeneği olabilir.” Mamalarda fosfor ile bağlanmadığı için her öğünde verilmesine gerek yoktur.

Niasinamid Formülasyonları

B3 Vitamini, niasin (nikotinik asit) ya da niasinamid (nikotinamid) olarak tek başına ya da bir vitamin B kompleks ürününün parçası olarak yaygın olarak bulunur.

Özellikle daha yüksek dozlar verirken niasinamid kullanmak daha iyidir. Bunun nedeni, niasin verilmesinin, karıncalanma, kaşıntı ve kızarıklığa (bir kedide görülmesi olası değildir) ve baş ağrısına neden olabilen bir niasin flusha yol açabilmesidir. Bazen nefes darlığı görülebilir. Bu semptomlar genellikle sadece bir saat kadar sürer ancak rahatsız edici olabilir. Niasin flush daha yüksek dozlarda veya vitamin aç karnına alındığında daha yaygındır. Niasinamidi daha yüksek dozlarda kullanırken de olabilir ancak çok daha az olasıdır.

Vücut ilaca alıştıkça Niasin flush genellikle durur.

Niasinamid Araştırması

İnsanlarda, genellikle diyaliz alan hastalarda (çok az kediye verilmiştir) KBH hastalarında fosfor seviyelerini kontrol etmek için niasinamid kullanımına ilişkin bazı araştırmalar yapılmıştır.

Kedilerde B3 vitamini kullanımına ilişkin herhangi bir araştırmadan haberdar değilim. Aşağıdaki çalışmalar insanlarla ilgilidir.

“Kronik böbrek yetmezliği ile ilişkili dislipidemi ve hiperfosfatemi için potansiyel bir tedavi olarak Niasin: klinik denemelere duyulan ihtiyaç” (2010) Ahmed MH Böbrek Yetmezliği pp642-646: “Niasinin dışkı ile fosfat atılımını artırdığı ancak idrarla fosfat atılımını artırmadığı gösterilmiştir. Temel etki mekanizması, duodenum ve jejunumda sodyum-fosfat kotransporter proteinin (Na-Pi-2b) ekspresyonunun aktivitesinin inhibisyonunda yatar (bu, gastrointestinal fosfat absorpsiyonunun yaklaşık %50’sini oluşturur).

Bir insan çalışmasında, “Hemodiyaliz hastalarında fosforun azaltılması için niasinamidin randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir denemesi” (2008) Cheng SC, Young DO, Huang Y, Delmez JA & Coyne DW Clinical Journal of the American Society for Nefroloji 3(4 ) pp1131-1138: hastalar çalışma sırasında standart fosfor bağlayıcıları almaya devam etse de, B3 vitamininin fosfor düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu bulunmuştur. Bu nedenle niasinamidin ne kadar etkili olduğu açık değildir.

İnsan hastalarda diyaliz üzerinde yapılan bir başka çalışma, “Niasinin diyaliz hastalarında serum fosfor seviyeleri üzerindeki etkisi” (2012) Edalat-Nejad M, Zameni F & Talaiei A Indian Journal of Nephrology 22(3) pp174–178: diğer bağlayıcılara ek olarak aynı zamanda niasin kullanımına da bakılmıştır. “Çalışmamızdaki başlıca sıkıntılı kısıtlama, besin çeşitliliğinin neden olduğu fosfor değerlerindeki düzensiz değişikliklerdi. Neredeyse çalışma süresi boyunca hastalara danışmanlık yapacak bir diyetisyenimiz olmasına rağmen, özellikle gıda çeşitliliği etkisinin etkisi reddedilemez.  Çalışmamız, niasinin fosfat kontrolü için diğer fosfat bağlayıcılarla kombinasyon halinde güvenli, düşük maliyetli bir tedavi olarak ortaya çıkabileceğini düşündürmektedir. HDL değerlerindeki ılımlı artış bu tedavinin bir başka yararlı etkisi olabilir. Niasin tedavisinin optimal dozajını ve klinik önemini belirlemek için daha uzun süreli ve kontrollü denemelere ihtiyaç var.”

Her iki çalışmada da trombosit sayısında büyük olmasa da, bir düşüş olmuştur.

Daha sonraki çalışmalarda, ek bağlayıcılar kullanmadan niasin takviyeleri verildi. Başlangıçta verilen dozlar yüksekti. “Kronik böbrek hastalığı ve hiperfosfatemiye bağlı hiperlipdemisi olan hastaların yönetiminde nikotinik asidin güvenliği ve etkinliği” (2008) Restrepo Valencia CA & Cruz JA Nefrologia 28(1) pp61-66: insan hastalara günlük 500 mg yavaş salınımlı nikotinik asit verildi, üç ay içinde kademeli olarak günde 1000 mg’a yükseltildi ve hastalar tarafından tolere edilmiş görünüyordu.

“Hemodiyaliz hastalarında hiperfosfateminin yönetiminde nikotinamidin güvenliği ve etkinliği” (2011) Vasantha J, Soundararajan P, Vanitharani N, Kannan G, Thennarasu P, Neenu G & Umamaheswara Reddy C Indian Journal of Nephrology 21(4) pp245–249: diyaliz alan insan hastalara, fosfor düzeyleri 5 mg/dl’nin üzerindeyse günde iki kez 250 mg nikotinamid ve her iki durumda da sekiz hafta boyunca fosfor düzeyleri 8 mg/dl’nin üzerindeyse günde üç kez 250 mg nikotinamid verildi. Çalışmada, “Nikotinamid tedavisinin 4. ve 8. haftasının sonunda ortalama serum fosforunda istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş bulundu” ve ayrıca “Ortalama kreatinin ve BUN seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı olmayan hafif bir düşüş oldu” deniyor. “

“Düşük doz niasinin kronik böbrek hastalığı olan hastalarda dislipdemi ve serum fosforu üzerindeki etkileri” (2013) Kang HJ, Kim DK, Lee SM, Kim KH, Han SH, Kim KH, Kim SE, Son YK & An WS Kidney Research and Clinical Uygulama 32(1) pp21-26: altı ay boyunca günde 500 mg niasin alan insan hastaları incelendi. “Niasin grubunda, fosfor seviyesi (P<0.05) önemli ölçüde azaldı ve glomerüler filtrasyon hızı (GFR) 24 haftada temel değerlerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde arttı (P<0.05)”.

“Son dönem böbrek hastalığı olan hastalarda düşük doz nikotinik asidin hiperfosfatemi üzerindeki etkisi” (2016) Zahed NS, Zamanifar N & Nikbakht H Indian Journal of Nephrology 26(4) pp239-243: daha düşük dozlar kullandı ve yine de etkili bulundu. İnsan hastalara 12 hafta boyunca 25 mg/gün niasin verildi; hastalar yanıt vermezse (fosfor 5.5 mg/dl’nin altına düşmedi), doz dört hafta sonra 50 mg/gün’e ve sekiz hafta sonra 100 mg/gün’e çıkarıldı. Çalışmada, “Niasin 100 mg/gün, diyalize giren SDBY hastalarında fosfor serum düzeylerini düşürdüğü ve HDL serum düzeylerini artırdığı” bulundu.

Fibroblast büyüme faktörü 23 (FGF-23) vücuttaki fosfor seviyelerinin düzenlenmesi için önemlidir. FGF-23 seviyeleri aslında diğer KBH belirtileri ortaya çıkmadan önce yükselebilir. İnsanlarda, bu tür artışlar, herhangi bir değişiklikten önce tespit edilmiştir.

“PTH ve fosfor seviyeleri. Kronik böbrek hastalığında niasinin FGF23 konsantrasyonu üzerindeki etkisi” (2014) Rao M, Steffes M, Bostom A & Ix JH American Journal of Nephrology 39(6) pp484-490: insan hastalarda “kombinasyon halinde değil tek başına uzun salımlı niasinin, ” laropiprant ile, FGF23 ve PTH konsantrasyonlarını düşürdüğünü buldu. Doğrulanırsa, niasin, KBH’li hastalarda fosfor, FGF23 ve PTH konsantrasyonlarını azaltmak için yeni bir strateji sağlayabilir.”

“Diyaliz hastalarında hiperfosfatemiyi tedavi etmek için nikotinamid kullanımı” (2013) Lenglet A, Liabeuf S, Guffroy P, Fournier A, Brazier M & Massy ZA Drugs in R&D 13(3) pp165-173: “Birkaç yeni klinik çalışmada potansiyel değeri araştırıldı. Nikotinamidin diyaliz hastalarında fosfat kontrolünde (lipid seviyeleri üzerindeki etkilerinin yanı sıra) kullanımı. Bununla birlikte, bu bileşiğin ESRD hastalarında hiperfosfatemi tedavisi olarak önerilebilmesinden önce farmakodinamik, farmakokinetik ve güvenilirlik hakkında daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.”

2013’ün başlarında, destek grubumun birkaç üyesi, veterinerleriyle görüştükten sonra niasini kedilerinde kullanmaya başladı. Bildiğim kadarıyla hiçbiri bu şekilde kullanmaya devam etmedi ama ne yazık ki hiçbiri deneyimleri hakkında geri bildirimde bulunmadı. Bu yüzden kesin sonucu bilmiyorum ve kullanmayı bıraktılarsa nedenini bilmiyorum. Başka bir üye daha sonraki bir tarihte niasinamid kullanmaya başladı ve bir yıldan fazla bir süre kullandı, bir bağlayıcı olarak çok etkili buldu ve hiçbir belirgin yan etkisi olmadığını bildirdi.

Niasinamid Dozajı

Kedilerde sağlığı korumak adına genel alım için, “Kedinizin beslenme ihtiyaçları” (2006) Ulusal Araştırma Konseyi: günde 250 kalori alan 9 libre (4 kg) sağlıklı bir kedinin günde toplam 2.5 mg B3 vitamini almasını önermektedir.

“Böbrek hastalığında beslenme yönetimi” (2008) Sturgess K Dünya Küçük Hayvan Veteriner Derneği’ne Sunum Dünya Kongresi: bir KBH kedisinin günde 3.6-7.2mg alması gerektiğini önermektedir. Bu, toplam alımdır ve yiyeceklerde B vitamini vardır.

Kediler için maksimum güvenli doz hiç değerlendirilmemiştir.

İnsanlarda fosfor seviyelerini kontrol etmek için niasin kullanımına ilişkin yukarıdaki çalışmalarda, çok çeşitli dozlar kullanıldı, bu nedenle bırakın bir kediyi bir insan için optimum dozu bilmek dahi zor olabilir.

2013 yılında fosfor seviyelerini kontrol etmek için niasinamid kullanan Tanya’nın KBH Destek Grubu üyeleri, 50 mg niasinamid ile başlamıştır.

Bazıları daha sonra dozu kademeli olarak günde 80-100 mg’a çıkardı. İştahsızlık veya ishal gibi olası yan etkilerden kaçınmak için düşükten başlamak ve kademeli olarak artırmak en iyisidir.

Günde bir veya iki kez 250mg veren kişileri de duydum. Bu doz, Veteriner Bilgi Ağı’nda bir veteriner olan Dr Mandelker’in önerisine dayanmaktadır ve doz programını kullandığını ve niasinamidin güvenli bir bağlayıcı olduğuna inandığını bana bildirdi ancak alüminyum hidroksit kadar etkili olmadığından bahsetti.

Veterinerinizle uygun bir doz saptamadan, kedinize B3 vitamini vermeyin. B3 vitamini niasin flusha neden olabileceğinden, düşük dozda başlamak ve dozu yavaşça artırmak önemlidir.

Niasinamid genellikle acı bir tada sahiptir, bu nedenle muhtemelen bir jelatin kapsül içinde vermek en doğrusudur.

Amazon’da, yaklaşık 5 ABD Doları karşılığında 100 Jarrow niacinamide 250mg kapsül satılmaktadır.

iHerb aynı ürünü benzer bir fiyata satar.

Amazon, paketli niasinamid tozu satar.

Niasinamid Yan Etkileri

Niasinamidin yan etkilere neden olma olasılığının, niasine göre daha az olduğu düşünülür ancak yine de ortaya çıkabilir. Niasin flush (kan damarlarının dilatasyonundan kaynaklanan bir kızarıklık. Yüzdeki, göğüs ve boyundaki bir yanmaya ek olarak, karıncalanma, yanma hissi veya ağrı yaşanabilir) hakkında bilgi için yukarıdaki bilgilere göz atın.

Diğer olası yan etkiler arasında mide rahatsızlığı, iştah azalması ve baş dönmesi bulunur.

İnsanlarda, artan karaciğer enzimleri, yüksek kan şekeri seviyeleri, mide ülserleri, düzensiz kalp atışı ve hatta körlük dahil olmak üzere günde 3 g’ın üzerindeki niasin dozlarında daha ciddi yan etkiler görülmüştür.

Diyabette uzun süreli kullanımda, olası bir endişe kaynağıdır çünkü kan şekeri seviyeleri yükselebilir ve bu durumda insülinin ayarlanması gerekebilir.

Ohio Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Koleji’nin eski üyesi olan Dr Larry Nagode, niasin ve niasinamidin kalsiyum seviyelerini artırabileceğini belirtti.

“Hemodiyaliz hastalarında hiperfosfateminin yönetiminde nikotinamidin güvenliği ve etkinliği” (2011) Vasantha J, Soundararajan P, Vanitharani N, Kannan G, Thennarasu P, Neenu G & Umamaheswara Reddy C Indian Journal of Nephrology 21(4) pp245–249: “Nikotinamidin advers ilaç reaksiyonları ile ilgili olarak, yedi hastada sulu dışkı bildirildi ve herhangi bir doz ayarlaması veya diğer ilaçlarla tedavi gerektirmeden tedavinin devam etmesiyle düzeldi. Genellikle niasinamid ile ilişkili trombositopeni ve nikotinik asit tedavisi hiçbir hasta tarafından bildirilmedi. Alkalen fosfataz düzeyleri dışında tüm karaciğer fonksiyon testleri normaldi. Kan şekeri düzeyleri de nikotinamid tedavisinden etkilenmedi.”

Niasinin insanlarda felç riskini artırma olasılığı hakkında da bazı tartışmalar olmuştur. “Kardiyovasküler hastalığı olan hastalarda uzun süreli salınımlı niasin tedavisi ve iskemik inme riski” (2013) Teo KK, Goldstein LB, Chaitman BR, Grant S, Weintraub WS, Anderson DC, Sila CA, Cruz-Flores S, Padley RJ, Kostuk WJ, Boden WE ve AIM-HIGH Investigators Stroke 44 adına, pp2688-2693: bilinen kalp hastalığı olan insanlarda diğer kalp ilaçlarına ek olarak niasin kullanımına bakıldı. Bu denemedeki ilk sonuçlar, uzatılmış salımlı niasin alan hastalarda inme riskinin arttığını gösterdi ancak nihai rapor “Niasinin simvastatine eklenmesiyle ilişkili iskemik inmelerde sayısal bir fazlalık olmasına rağmen, olay sayısı azdı ve bilinen risk faktörlerini hesaba katan çok değişkenli analiz, niasin ve iskemik inme riski arasında anlamlı bir ilişkiyi desteklemedi.”

Web MD’de, olası yan etkiler hakkında bazı bilgiler vardır.

Drugs’da niasin yan etkileri hakkında bazı bilgiler vardır.

Drugs’da ayrıca niasinamid yan etkileri hakkında bazı bilgiler vardır.

Hangi Bağlayıcıyı Seçmelisiniz

Hangi bağlayıcının kullanılacağına karar vermek zor olabilir. Geleneksel olarak insanlar alüminyum hidroksit kullanırlar ancak bunu ABD’de bulmak artık daha zor ve bazı insanlar alüminyum toksisitesi olasılığından rahatsız. Tanya’nın KBH Destek Grubunun birçok üyesi bu nedenlerle lantan karbonata geçti ancak Renalzin’in üretiminin kesilmesinin ardından bunu ucuza bulmak kolay değildir.

Her bir bağlayıcı türünün artıları ve eksilerinin bir özeti ve ardından kendi deneyimlerim ve düşüncelerim aşağıda yer almaktadır. Sonuç olarak, kedinizin fosfor bağlayıcıya ihtiyacı varsa, en önemli şeyin alması olduğunu söyleyebilirim.

Alüminyum Hidroksit Bağlayıcılar: Artıları ve Eksileri

Artıları

Çok etkilidirler, piyasada bulunurlar (en azından teorik olarak), ucuzdurlar ve hiçbir tad veya kokusu yoktur, bu nedenle çoğu kedi onları mama içinde yer.

Eksileri

Kabızlığa neden olabilirler, ABD’de takip edilmeleri gerekebilir ve nispeten küçük de olsa alüminyum toksisitesi riski vardır.

Lantan Karbonat Bağlayıcılar: Artıları ve Eksileri

Artıları

Çok etkilidirler (alüminyum hidroksit kadar etkilidirler) ve çok az tadı veya kokusu vardır, bu nedenle çoğu kedi onları mamaları içinde yer.

Eksileri

Renalzin üretimi durdurulmuştur ve alternatif ürünler çok pahalıdır. Lantan bazlı ürünler kabızlığa neden olabilir ve kabız, diyabetik veya kalsiyum kanal blokeri (yüksek tansiyon için amlodipin gibi) kullanan hastalara verilirse ciddi sorunlar görülebilir.

Kalsiyum Bazlı Bağlayıcılar: Artıları ve Eksileri

Artıları

Ucuzdurlar, reçetesiz satılırlar ve lezzetli olmak ve olası ek faydalar sağlamak için formüle edilmiş çeşitli ticari formları vardır (ancak bunlar da o kadar ucuz değildir).

Eksileri

Fosforu alüminyum hidroksit veya lantan kadar etkili bir şekilde bağlamazlar ve yüksek kalsiyum seviyelerine neden olabilirler. Bazıları ayrıca famotidin (Pepcid AC) gibi mide asidi blokerleri ile etkileşime girebilir.

Sevelamer Bazlı Bağlayıcılar: Artıları ve Eksileri

Artıları

Herhangi bir nedenle diğer bağlayıcı türlerini kullanamayan kediler için yardımcı olabilir.

Eksileri

Kedilerde çok az kullanım geçmişi vardır ancak bu bağlayıcıların lantandan daha az etkili olduğu görülmektedir. Kan pıhtılaşması ile ilgili sorunlara neden olabilirler ve yüksek kalsiyum seviyelerine neden olabilirler. Diğer birçok bağlayıcı gibi, kabızlığa neden olabilirler.

Demir Bazlı Bağlayıcılar: Artıları ve Eksileri

Artıları

Sınırlı çalışmalara ve aldığım geri bildirimlere dayanarak, etkili olduğunun görüldüğünü söyleyebilirim. Bir çalışmada, bu tür bir bağlayıcının iştahı artırdığı bulunmuştur ancak bu çalışma sağlıklı kediler kullanılmıştı.

Eksileri

Henüz batı ülkelerinde mevcut değil. Demir seviyelerinin yanı sıra fosfor seviyelerini izlemek gerekli olabilir. Bu tür bağlayıcı alan sağlıklı kedilerde fosfor seviyeleri artmıştır.

Niasinamid Bazlı Bağlayıcılar: Artıları ve Eksileri

Artıları

Reçetesiz olarak satılırlar, ucuzdurlar ve yaygın olarak bulunurlar.

Eksileri

Kedilerde kullanımla ilgili çok az rapor vardır ve kediler için herhangi bir araştırma mevcut değildir.

TECRÜBELERIM

Kedilerim için alüminyum hidroksit ve Ipakitine (kalsiyum karbonat bazlı) kullandım. Lantan, sevelamer, demir bazlı bağlayıcılar veya niasinamid (B3 vitamini) kullanmadım.

Hem alüminyum hidroksit hem de Ipakitine kedilerim için gayet iyi çalıştı. Ipakitine gelince, Ollie yüksek fosfor seviyelerine sahip değildi oysa alüminyum hidroksit alan Thomas’ın vardı. Birleşik Krallık’taki kendi veterinerim, bazı kedilerde Ipakitine kullanırken ve başka hiçbir tedavi uygulamadığında kreatinin ve BUN’da (üre) düşüşler gördü.

Prensipte lantan karbonatı denemekten kesinlikle mutlu olurum, ancak Renalzin’in piyasadan çekilmesinin ardından şimdi çok pahalı olduğundan, bulmak için uğraşacağımı sanmıyorum.

Şahsen, alüminyum hidroksit kullanırım, en azından etkili olduğu, Birleşik Krallık’ta elde edilmesi nispeten kolay olduğu ve çok pahalı olmadığı için.

Bununla birlikte, kan fosfor seviyeleri orta derecede yüksek (6 ila 7 mg/dl (ABD) veya 1,9 ila 2,25 mmol/L (uluslararası) ancak normal kan kalsiyum seviyeleri olan) erken evre KBH’li bir kedim olsaydı Ipakitine gibi ticari kalsiyum karbonat preparatları kullanmayı düşünürdüm. Çünkü veterinerim bu ürün hakkında deneyim sahibi olup, tedarik edilmesi kolaydır, çok pahalı değildir ve ek faydaları olabilir. Veterinerimden ayrıca kedimin kan kalsiyum seviyelerini izlemesini isterdim.

Fosfor seviyesi daha yüksek (7 mg/dl (ABD) veya 2,25 mmol/L (uluslararası) üzerinde) veya orta derecede fosfor seviyesi ancak yüksek kalsiyum seviyesi olan bir kedi için kesinlikle bir alüminyum hidroksit bağlayıcı kullanmayı tercih ederim. Düşük fosforlu kediler için, kedinin fosforunun toplam kalsiyum ile çarpımı ABD değerlerinde 70’ten veya uluslararası değerlerde 5’ten yüksekse, kedi doku kireçlenmesi riski altındadır (bkz. sekonder hiperparatiroidizm). Böyle bir durumda yine fosfor seviyelerini olabildiğince çabuk kontrol altına almak için bir alüminyum hidroksit bağlayıcı kullanmayı tercih edin.

Unutmayın, seçtiğiniz bağlayıcı yardımcı olmuyorsa veya kedinize uymuyorsa, kullandığınız bağlayıcının yerine veya ona ek olarak her zaman başka bir bağlayıcı deneyebilirsiniz.

En önemli şey, eğer kedinizin bir bağlayıcıya ihtiyacı varsa, bağlayıcıyı kullanmaktır.

Bağlayıcıların Birleştirilmesi

Tek başına bir bağlayıcı kullanarak fosforu kontrol altına almakta sorun yaşıyorsanız, birincisine ek olarak başka bir bağlayıcı kullanabilirsiniz. Bu genellikle insanların kedilerine daha yüksek dozlarda alüminyum hidroksit bazlı bağlayıcılar vermek istemedikleri bir durumdur. Bu nedenle lantan karbonat eklemeyi seçin.

Bu gibi durumlarda, yukarıda belirtilen daha düşük dozlarda alüminyum hidroksit verir ve ardından lantan karbonat eklersiniz. Lantanyum karbonatın uygun bir başlangıç ​​dozu, günde kedinin kg’ı başına 50-100 mg olabilir, bu da günlük kedi kilogramı başına 25-50 mg’dan biraz daha azına eşittir. Gerekirse günde kedinin kg’ı başına 200 mg’a kadar çıkabilirsiniz (günde kedi başına 100 mg’ın hemen altında), ancak kediniz için en uygun dozu belirlemek için kesinlikle veterinerinizle birlikte çalışın.

Bu durumda bağlayıcıları verirken karıştırmanızda fayda vardır. Örneğin kedinizi günde üç kez beslerseniz, gün için toplam ne kadar alüminyum hidroksit ve gün için toplam ne kadar lantan karbonat vermeniz gerektiğini hesaplayabilir ve ardından her öğünde her birinin üçte biri verirsiniz.

Bağlayıcılar Nasıl ve Ne Zaman Verilir

Önerilen dozlar için yukarıya bakın.

 • Bağlayıcılar ne zaman yiyecekle karıştırılır
 • Bağlayıcılar gıda ile nasıl karıştırılır
 • Bağlayıcıların işlemesi ne kadar sürer
 • Fosfor seviyelerinin izlenmesi
 • Çok kedili evlerde durum nasıl yönetilir

Bağlayıcıları Yiyeceklerle Ne Zaman Karıştırmalı

Fosfor bağlayıcılar (niasinamid dışında) içindeki fosforla bağlanabilmeleri için yiyeceklerle birlikte verilmelidir. “Köpeklerde ve kedilerde kronik böbrek hastalığı (KBH) – evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Chew DA Virginia Veterinary Medical Association 2015 Virginia Veterinary Conference sunumunda şunları söylüyor: “Bağırsak fosfat bağlayıcıları en iyi sonucu maksimize etmek için diyet fosfor bağlamaları yemeklerle birlikte veya beslemeden sonraki 2 saat içinde verildiğinde çalışır.”

Şahsen, beslenmenin iki saat içinde onu zorladığını düşünüyorum. Bir insan çalışmasında, “Diyaliz hastalarında hiperfosfateminin kontrolünde öğünlerle ilgili olarak alüminyum hidroksit zamanlaması uygulamasının etkinliği” (2005) Katopodis KP, Andrikos E, Pappas M & Siamopoulos KC The International Journal of Yapay Organs 28(8) ss803-7, şunu buldu: alüminyum hidroksit bağlayıcılarını yemekten 30 dakika önce vermek fosfor seviyelerini sadece %7 oranında düşürürken, bunları yemekle karıştırarak veya yemekten 30 dakika sonraya kadar vermek fosfor seviyelerini %28.5 oranında azaltmıştır.

Bağlayıcıları test etmek için sizin için en iyi sonucu veren yolu bulmak ve kedinizin kan fosfor düzeylerini yaklaşık iki hafta sonra kontrol etmek gerekir. Şanslıysanız, güzel bir şekilde düşecektir.

İnsanlarda, önerilen fosfor bağlayıcı dozajının tüketilen yemeğin boyutunu dikkate almadığı konusunda kafa karışıklığı oluştu. Dr Chew gibi uzmanlar “Köpeklerde ve kedilerde Kronik böbrek hastalığında (KBH) evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Virginia Veteriner Hekimler Birliği 2015 Virginia Veteriner Konferansına Sunumda: “Herhangi bir fosfat bağlayıcının dozu, öğün boyutuna (fosfor alımı) ve her bir KBH hastası için geçerli serum fosfor düzeyine göre; doz etki edecek şekilde titre edilir.” Bu idealdir, bu nedenle örneğin kedinizin her zaman akşamları sabahtan daha fazla yemek yediğini biliyorsanız, dozu buna göre ayarlayabilirsiniz.

Bağlayıcılar Gıda ile Nasıl Karıştırılır

Alüminyum hidroksit ve diğer birçok bağlayıcı, dikkat ederseniz genellikle kokusuz ve tatsızdır, ancak bazen yiyeceğe biraz kumlu bir doku ekleyebilir veya biraz daha koyu hale getirebilirler.

Çoğu insan, bağlayıcıları kedinin mamasına eklemeyi kolay bulur ancak bağlayıcınızın üreticisi farklı bir öneride bulunursa, buna uyun.

Konserve Gıda ile Bağlayıcı Vermek

Tabletler ezilebilir ve yiyeceğe eklenebilir.

Kapsüller açılarak içindekiler gıda ile karıştırılabilir (yukarıdaki gibi ölçüldükten sonra).

Sıvı bağlayıcılar mamaya karıştırılabilir veya yemekten hemen önce kedinizin ağzına şırıngayla verilebilir.

Bir satıcı, konserve gıda ve bağlayıcıya bir çay kaşığı su eklemenizi ve bağlayıcının iyice karışmasını sağlamak için servis yapmadan önce on dakika beklemenizi önermektedir.  

Kuru Gıda ile Bağlayıcı Vermek

Yiyecekleri ezilmiş veya toz bağlayıcı ile birlikte bir dondurucu poşete koymayı deneyin ve gece boyunca karışmalarını sağlayın.

Sıvı bir bağlayıcı kullanıyorsanız, onu yemekten hemen önce kedinizin ağzına şırınga edebilirsiniz.

Bağlayıcıların Etki Süresi Ne Kadardır?

7-10 gün sonra kedinizin kan fosfor seviyelerinde bir iyileşme görmelisiniz. Kedinizin davranışlarında bundan daha erken bir fark görebilirsiniz. Kedinizin fosfor düzeyini, kabul edilebilir düzeye gelene kadar iki haftada bir kontrol edin, ardından tedavi planınızda herhangi bir ayarlamanın gerekli olup olmadığını görmek için 2-3 ayda bir kontrol edin.

Fosfor hedefiniz ve kedinizin fosfor düzeylerini nasıl izleyeceğiniz hakkında bilgi için lütfen Fosfor Kontrolünün Önemi yazısına bakın.

Fosfor Düzeylerinin İzlenmesi

Teorik olarak, bağlayıcıları alan bir kedi, tedavi etmeye çalıştığınız şeyin tersini geliştirebilir yani düşük fosfor seviyeleri (hipofosfatemi) görülebilir. “Köpeklerde ve kedilerde kronik böbrek hastalığı (KBH) – evreleme ve yönetim stratejileri” (2015) Chew DA Virginia Veterinary Medical Association 2015 Virginia Veteriner Konferansı’na Sunum: Dr D Chew, “başlangıçta yüksek konsantrasyonları olanlarda serum fosforu gelişmesi zor.” Bununla birlikte, “Kedilerde Renal hastalık” (2013) Crieff 2 Günlük Küçük Hayvan CPD Toplantısı pp125-144: Prof D Gunn-Moore, “Hipofosfatemi zayıflık ve anemi ile sonuçlanabileceğinden, hangi fosfat bağlayıcı seçilirse seçilsin fosfat seviyelerini izlemek önemlidir. “

Fosfor hedefiniz ve kedinizin fosfor düzeylerini nasıl izleyeceğiniz hakkında bilgi için lütfen Fosfor Kontrolünün Önemi yazısına bakın.

Çok kedili Evlerde Durum Nasıl Yönetilir

KBH olmayan kedilerinizin fosfor bağlayıcı içeren yiyecekleri yemesine izin vermeyin. Bu özellikle, büyümeye devam ettikleri için sağlıklı bir kediye göre her gün iki kat daha fazla fosfora ihtiyaç duyan yavru kediler için önemlidir.

Bununla birlikte, sağlıklı yetişkin kedileriniz ara sıra az miktarda bağlayıcı içeren mama yiyorsa (örneğin haftada bir veya iki kez), yedikleri mamanın çoğunun bağlayıcı içermediğinden emin olduğunuz sürece bu bir sorun oluşturmaz.

Her gün işe gitmeniz gerekiyorsa ve kedilerinizi ayırmak istemiyorsanız, olası bir çözüm, tüm kedilerinizin yemesi için terapötik böbrek kuru mamalarını dışarıda bırakmak ancak geri kalan zamanlarında sağlıklı kedilerinize normal mama vermek olabilir. Veterinerinize de danışın.

ABD’deyseniz, aşağıda tartışıldığı gibi ConSeal AlH kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Fosfor Bağlayıcılar Nereden Alınır

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Birleşik Krallık
 • Avrupa
 • Kanada
 • Avustralya ve Yeni Zelanda

Lütfen hangi bağlayıcıyı kullanacağınızı ve nedenini okuyun.

Alüminyum hidroksit satın alırsanız, üzerinde bir son kullanma tarihi görebilirsiniz. Bu genellikle eczane yasalarına uymak içindir ancak pratikte, alüminyum hidroksit topraktan çıkarılan bir mineral olduğundan, son kullanımı olmaz, bu yüzden son kullanma tarihleri ​​hakkında çok fazla endişelenmem.

Alüminyum hidroksit kaynağınız konusunda dikkatli olun. Bazı insanlar, genellikle ebay’den farmasötik sınıf olmayan ürünler satın almaya çalışır. Bunlar yeterince saf değildir ve KBH kedileri için uygun değildir.

ABD’deki Kaynaklar:

Alüminyum Hidroksit ABD

Rugby, çeşitli web sitelerinde karşılaşabileceğiniz bir alüminyum hidroksit jel ürünü yapmıştır ancak ne yazık ki bu ürün çoğu kedinin (Indie’m dışında) sevmediği nane aromalıdır.

Yumuşak Alüminyum Hidroksit

Jel veya toz halindeki yumuşak alüminyum hidroksit, kokusuz ve tatsız olduğu için popüler bir seçimdir, bu nedenle verilmesi çok daha kolaydır. Spectrum, Gallipot ve PCCA olmak üzere üç ana jenerik marka mevcuttur.

Yumuşak alüminyum hidroksit, bir dizi çevrimiçi eczaneden kaplar içinde alınabilir ancak bugünlerde hala satan tek kişi Thriving Pets’dir. Çoğu yerel bileşik eczaneden, birkaç gün sürebilen sipariş sonucu alınabilir ve beklemekte fayda var. Size bir reçetenin gerekli olduğu söylenebilir, ancak bu doğru değildir. Jel ve toz formülasyonları reçetesiz satılan ürünlerdir.

Thriving Pets

200 g (yaklaşık 8 oz) alüminyum hidroksit kuru jeli 47,95 ABD Doları artı nakliye fiyatına satılır. Ayrıca 50 g (2 oz’un biraz altında) alüminyum hidroksit de 19.95 ABD Dolarına satılır. Ayrıca 39,95 ABD Doları karşılığında bir oral süspansiyon da mevcuttur.

Thriving Pets

Alüminyum hidroksit kapsülleri de satılır.

Phos-Bind

Phos-Bind, Rx Vitamins tarafından üretilen bir yumuşak alüminyum hidroksit bağlayıcı markasıdır. Aşağıdaki gibi mevcuttur:

Yarım çay kaşığı eşdeğeri bir ölçek ile 200g boyutunda (7 ons’un biraz üzerinde) ve ölçek 500mg alüminyum hidroksit içerir.

Anladığım kadarıyla daha küçük bir ölçek ile 35g boyutunda (1 ons’un biraz üzerinde) 250mg alüminyum hidroksit içeriyor, ancak bunu henüz doğrulayamadım.

Amazon

200g’ı ücretsiz gönderimle 26,57 ABD Doları’na satıyor.

VetRxDirect

200 g’ı 32,92 ABD Doları’na veya 35 g’ı 15 ABD Doları’na satılır, 49 ABD dolarının üzerindeki siparişlerde ücretsiz gönderim, bunun altındaki siparişler için nakliye ücreti 4,99 ABD dolarıdır.

PureFormulas

Ücretsiz kargo ile 200g Phos-Bind’i 38 ABD Doları’na satılır.

ConSeal AlH

ConSeal-AlH, Bock Pharma tarafından yapılan alüminyum hidroksit 200 mg çiğneme ürünleridir. 28 ayrı ayrı sarılmış çiğneme kutusunda gelir. Önerilen doz, yemeklerle birlikte verilen 10 libre kedi başına 1-2 çiğneme tabletidir. Daha az vermeniz gerekiyorsa, tabletler yarı yumuşak olduğundan kırılabilir veya parçalara ayrılabilir. Bu formda yiyeceklerle karıştırılabilirler ancak Tanya’nın KBH Destek Grubunun bir üyesi, mama yemeyi özleyen kedisi için çiğnemeleri çok yararlı buldu ve onları kedisinin yemeklerinden önce verdi. Ayrıca, diğer kedilerinize sıradan ikramlar verirken KBH kedinize bir ConSeal ikramı yapabilmeniz, çok kedili evler için de faydalı olabilirler.

Görünüşe göre ConSeal AlH’nin veterinerinizden sipariş edilmesi gerekiyor ve bir paketin maliyeti yaklaşık 20-25 dolar.

Drugs’da ConSeal AlH hakkında bazı bilgiler var.

AlternaGel veya Amfojel

Bağlayıcılarınızı veterinerinizden satın alırsanız, genellikle size AlternaGel adlı alüminyum hidroksit bazlı bir bağlayıcı teklif edilir ancak bu ürün, çoğu kedinin nefret ettiği nane aromalıdır. AlternaGel ayrıca potasyum sitrat içerir.

Bazen stokta bulunan başka bir ürün olan Amphojel, hem aromasız hem de nane aromalı versiyonda gelir, bu yüzden satın almadan önce aromasız olanı kontrol edin; çoğu veteriner sadece nane aromalı versiyonu stokluyor gibi görünüyor.

Fosrenol ABD

Fosrenol pahalı olabilir. Bazı insanlar indirim kartını kullanmayı yararlı buldular.

Çevrenizdeki en ucuz eczaneyi arayın. Bunu yapmak, bazı kişilerin yerel Wal-Mart’larından 300,92 ABD Doları karşılığında 90 tablet satın almalarını sağladı.

Costco

Otuz adet 1000mg Fosrenol tableti 364,77 ABD Dolarına veya 50 ABD Doları’na 589,01 ABD Dolarına satılmaktadır.  

Thriving Pets

99,95 ABD Doları karşılığında on Fosrenol veya 999,95 ABD Doları karşılığında yüz 500 mg veya 1000 mg tablet satılır. Reçete gereklidir.  

Epakitin ABD

Entirely Pets

Epakitin 23,99 ABD Doları (60 g), 57,99 ABD Doları (180 g) veya 79,99 ABD Doları (300 g) karşılığında saılır.

Medi-Vet

Epakitin’i 62,59 ABD Doları (180g) karşılığında satıyor.

Birleşik Krallık’taki Kaynaklar:

Alüminyum Hidroksit İngiltere

HyperDrug

50 g alüminyum hidroksit tozu satıyor ve 50 sterlin üzeri ücretsiz kargo ile 19.50 sterline satıyor, aksi takdirde nakliye ücreti 2.99 sterlin. Görünüşe göre 0,5 ml (çok küçük görünüyor) ölçen bir ölçek ile birlikte geliyor ve bir seviye ölçek 650 mg alüminyum hidroksit tutuyor. Henüz bunu kullanan kimseyi tanımıyorum.

Alu-Caps

Eskiden her biri 475 mg alüminyum hidroksit içeren 120 kapsül olarak mevcut olan kokusuz ve tatsız bir fosfor bağlayıcı. Maalesef üretimi durduruldu ancak yerel eczane stoklarında olabilir.

Bova UK/

1 ml’lik tavuk aromalı süspansiyon başına 50 ml’lik 100 mg’lık şişeleri 48 Sterlin, sadece veterineriniz tarafından sipariş edilebilir.

ABD’deki Satıcılar

İngiltere’ye maliyeti 15 sterlinin üzerinde olan malları ithal ederseniz, nakliye masrafları da dahil olmak üzere siparişin toplam maliyetindeki KDV’den siz sorumlusunuz. Bu, siparişinizi geciktirebilir, çünkü özellikle Royal Mail, siz herhangi bir vergi ve harç ödeyene kadar malları teslim etmez. Bu nedenle, acil  ihtiyacınız varsa, 50g boyutunu sipariş etmek daha akıllıca olabilir çünkü bunun maliyeti 15 sterlinin altındadır. Alternatif olarak, alüminyum hidroksitin ABD’den gelmesini beklerken Ipakitine gibi başka bir ürün kullanmak konusunda veterinerinizle konuşabilirsiniz.

Thriving Pets

ABD’den İngiltere’ye gönderiliyor. Nakliye 1-2 hafta sürer.

200 g (yaklaşık 8 oz) alüminyum hidroksit kuru jelin maliyeti 47,95 ABD Doları artı nakliyedir.

50 g (2 oz’un biraz altında) 19,95 ABD Doları artı nakliye maliyetidir.

Ayrıca 10 ABD Doları tutarında bir gümrük evrak ücreti ödemeniz gerekecektir.

Storkz

ABD’de Phos-Bind (35g) 28,30 £ artı nakliye ücreti karşılığında satılır. Gelmesi yaklaşık 2-3 hafta sürer.

Amazon

ABD’deki Phos-Bind satıcısı bir aracıdır.

Ipakitine İngiltere

Bu ürünler genellikle yerel veterinerlerden ve Amazon’dan temin edilebilir.

VetPharmacy

Ipakitine’i 60g için 13.29 £’a satıyor.

VioVet

Ipakitine’i 60g için 15,49 £’a veya 180g’yi 37,99 £’a satıyor.

Kanada Kaynakları

Alüminyum Hidroksit Kanada

Pets Drug Mart

CAN175 için 454g (1 lb) veya CAN$26 için 35g için alüminyum hidroksit tozu satıyor. Reçete gerekmiyor. Bir kaşık ölçüsüyle aynı olan bir ölçekle geliyor ve bir ölçek 1200mg içeriyor.

Xenex Laboratories

100g alüminyum hidroksit satıyor, mevcut fiyatı kontrol etmek için onlarla iletişime geçebilirsiniz. Ne yazık ki bu ürün üretilmiyor, bu yüzden siz bunu okurken artık mevcut olmayabilir.

Amazon

ABD’de 200 gr’ı 26,57 ABD Doları’na satıyor. Kanada’ya nakliye dahil toplam maliyet yaklaşık 106 CAN$’dır.

Avrupa Kaynakları

Alüminyum Hidroksit Avrupa

Pek çok ilaç hazırlayabilen eczane size yardımcı olabilir.

Ipakitine Avrupa

Çoğu Avrupa ülkesinde veterinerlerden, çevrimiçi evcil hayvan tedarik mağazalarından veya Amazon’dan temin edilebilir.

Avustralya ve Yeni Zelanda Kaynakları

iNova Pharmaceuticals tarafından yapılan Alu-Tabs, muhtemelen en iyi seçeneğinizdir. Toz yerine 600 mg tabletler halinde gelir ancak onları ezerek kullanabilirsiniz. Eczanelerde bulunabilir. Veteriner reçetesi isteyebilirler. Kedi için kullanacağınızı söylemezseniz, kendi hazımsızlığınız için satın alırsanız, reçetesizdirler.

Home Pharmacy

32.69 AUS$’a 100 Alu-Tab satıyor (bu eczaneyi kullanan kimseyi tanımıyorum).

Pet Chemist

56,95 Avustralya Doları karşılığında 100 Alu-Tab satıyor

KEDİNİZİ VETERİNER TAVSİYESİ OLMADAN TEDAVİ ETMEK SON DERECE TEHLİKELİ OLABİLİR.

Bu web sitesinde verilen bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için çok uğraştım ancak ben bir veteriner DEĞİLİM, sadece üç kediyle KBH geçirmiş sıradan bir insanım. Bu web sitesi yalnızca eğitim amaçlıdır ve herhangi bir kediyi teşhis etmek veya tedavi etmek için tasarlanmamıştır. Burada açıklanan tedavilerden herhangi birini denemeden önce, kalifiye bir veterinere danışmalı ve kediniz ve onun özel gereksinimlerine uygun doğru protokolün uygulanması için profesyonel tavsiye almalısınız ve burada açıklanan tedavileri yalnızca veterinerinizin tam bilgisi ve onayı ile kullanmalısınız. Hiçbir sorumluluk kabul edilemez.

Kediniz ağrılı veya sıkıntılı görünüyorsa internette vakit kaybetmeyin,

hemen veterinerinizle iletişime geçin.

Kaynak: http://felinecrf.org/phosphorus_binders.htm

Anahtar Kelimeler: Kedilerde kronik böbrek yetmezliği, kedilerde böbrek yetmezliği, kedi ve böbrek yetmezliği, kedilerde fosforun önemi, kedi ve fosforkedi ve fosfor kontrolü, kedi ve fosfor bağlayıcı, kedilerde diyabet, kedi ve diyabet, diyabet ve kedi, kedilerde şeker hastalığı, kedi ve şeker hastalığı, şeker hastalığı ve diyabetkedilerde kan şekeri, kedi ve kan şekeri, kedilerde yüksek kan şekeri, kedi ve yüksek kan şekeri

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.