AssistFeed.com sitesinden alıntıdır:

Zorla Besleme”, başlangıçta gerektiğinde kediye yemek yedirmek için kullanılan bir terimdi. Kedi severler bu terimi sevmezler çünkü kulağa hoş gelmiyor. Bu yüzden zamanla, “Yardımlı Besleme” veya “Ek Gıda” terimlerini kullanmaya başladık çünkü kedilerimizi yemeye zorlamıyoruz, yemelerine yardımcı oluyoruz (kedi bazen aynı fikirde olmayabilir). Zorla Besleme, artık tüple besleme gibi gerçekten zorlayıcı durumları da kapsamaktadır.  

Yardımlı Besleme” artık parmakla besleme  veya  şırıngayla beslemeyi kastetmektedirYardımlı Besleme konusunda bu bağlantıya tıklayın

Bazı veteriner hekimlerin, şırınga ile ve parmakla beslemenin veya kaşıkla beslemenin neredeyse imkansız olduğunu ve 
yapılacak en iyi şeyin bir besleme tüpü implante etmek olduğunu söylediğini okumuştum.
Bu her zaman doğru değildir ve kedinin hastalığına bağlıdır.

 

Örneğin, bir kedinin kötü bir soğuk algınlığının tedavisi, hepatik lipidoz ile mücadeleden farklıdır ve beslenmeye ayırmanız gereken süre de bu kararda önemli rol oynar. Evimden ve sadece yarı zamanlı çalıştığım için son derece şanslıyım, bu yüzden 4-6 saatlik bir sürede şırınga ile besleme şansına sahibim. Başka kedi sahiplerinin tam zamanlı çalışıyor ya da yoğun iş programları olabilir.  Bu yüzden kedinin hayatta kalması için besleme yöntemi konusundaki kararlara saygı duyuyorum.

Cerrahi tüp yerleştirmede büyük ilerlemeler kaydedildiğini ve bunun birkaç yıl önce olduğu kadar invaziv olmadığını biliyorum. Bununla birlikte, yine de invazivdir ve prosedürde, hasta bir kedi için her zaman büyük bir risk olan anestezi kullanılır.

Ayrıca,  veteriner hekiminizin bunları reçete etmek istemesi durumunda, İştah Uyarıcılar konusunda dikkatli olun.

Zorla besleme seçenekleri:

Veteriner Kliniğinde Tüple Besleme – Bu zorla besleme yönteminde, büyük bir şırınga Hills a/d veya Iams Max Cal ile doldurulur. Şırınganın konik ucuna ince, esnek bir besleme tüpü takılır. Besleme tüpü boğaza yerleştirilir ve ardından yemek borusundan aşağı kaydırılır. Hills kedi maması a / d  ve  Iams kedi maması Max Cal  bu yöntem için tasarlanmıştır ve bu sıvı gıdalar CliniCare gibi, daha da fazla kalori maksimum sağlamaktadır. Mama biter bitmez tüp yavaşça dışarı çekilir ve kedi artık dinlenebilir. Bazen kedinin midesi dolduğunda, açlık mekanizması sıfırlanır ve kedi tekrar kendi kendine yemeye başlar.

Nazogastrik Tüp, bazen birkaç gün boyunca iyi sonuç alınan bir seçenektir. Bu tüp, burun deliklerinden yemek borusuna geçirilir. Bantlanır ve yerine dikilir. Kolay yerleştirme ve bakım avantajına sahiptir. Asıl sorun, kullanılan tüpün çapının sadece sıvı bir diyete (CliniCare) izin vermesidir. Bu sıvı diyetle uzun vadede yeterli miktarda kalori vermek, sindirim sisteminin kaldıramayacağı kadar fazla miktarda sıvı vermek anlamına gelir ve kedi genellikle kusar (Bkz. Long Beach Hayvan Hastanesi’nden  http://www.lbah.com/Feline/ftube.htm#medium).

Özofagus Tüpü  Long Beach Hayvan Hastanesi web sitesine göre “yerleştirme kolaylığı, maliyet ve etkinlik açısından, uzun süreli besleme için en iyi seçeneklerden biri özofagotomi tüpüdür. Özel ekipman veya keşif cerrahisi gerektirmez (Keşif cerrahisi, bir hastalık teşhisi bulmaya çalışırken doktorlar tarafından kullanılan bir tanı yöntemidir) ve genellikle sadece sedasyonla yerleştirilebilir”. Özofagotomi tüpü cerrahi olarak boynun yanına yerleştirilir, yemek borusundan aşağı iner ancak mideye ulaşmadan hemen önce durur. “Ciddi komplikasyonlar nadirdir ve özellikle beslenmenin ilk birkaç gününde, çok hızlı verildiğinde, genellikle gıdanın regürjitasyonundan dolayı olur“. 

(http://www.lbah.com/Feline/ftube.htm#long  PEG Tüpleri hakkındaki tartışmadan sonraki büyük paragraf.)

Buddie Sauro’nun paylaştığı e-tüp fotoğrafı:

PEG Tüpü  Long Beach Hayvan Hastanesi web sitesine göre “uzun süreli besleme için çok etkili bir çözümdür. PEG’in açılımı:  Percutaneous EndoGastric. Midenin içinden ve karın duvarından dışarıya çıkan bir tüpten oluşur. Yeterli beslenmeyi sağlayacak gıdaların uzun süreli kullanımına izin verir. İlk dezavantajı zor yerleştirilmesidir. Genellikle endoskop gibi özel bir aletle veya karın için yapılan keşif ameliyatı sırasında cerrahi olarak yerleştirilir. Genel anestezi gerektirir. Ek olarak, tüpün mideden çıktığı yerde ve karında enfeksiyon potansiyeli de bir başka  dezavantajdır” (http://www.lbah.com/Feline/ftube.htm#long).

Tüp Yerleştirme resimleri ve daha fazla bilgi için, lütfen Long Beach Animal Web Sitesini ziyaret edin: http://www.lbah.com/Feline/ftube.htm.  Farklı tüp seçeneklerini görebilirsiniz.

UYARI

Kathy Fatheree bir tıp uzmanı değildir. Bu web sitesinin içeriği, Kathy’nin yardımlı besleme deneyimlerinin yanı sıra, kedilerini beslemeye yardımcı olan diğer kedi sahiplerinin deneyimlerinin bir derlemesidir. Bilgilerin doğruluğu için her türlü çaba gösterilmiş olmakla birlikte, Kathy Fatheree veya bu web sitesiyle bağlantılı herhangi biri, bu sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda meydana gelebilecek hiçbir şeyden sorumlu tutulamaz.

Kaynak: https://assistfeed.com/catforcefeeding.htm

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.