AssistFeed.com sitesinden alıntıdır:

Hasta bir kediyi beslemek için bir besleme şırıngası kullandığınızda, mamayı yumuşatmak için birkaç seçeneğiniz vardır.

Sizin için en iyi olanı bulmak için her birini deneyin…

Not:  kullanılıyorsa  Hills Cat Food a/d  veya  Iams Cat Food Max Cal , karıştırabilirsiniz veya zaten pürüzsüz olduğu için ezmeniz gerekmez. Bir besleme şırıngasıyla Hills Cat Food k/d gibi özel bir diyet kullanıyorsanız, mamayı sulandırmanız gerekir. Veterineriniz size küçük, ince uçlu bir şırınga verirse, sivri uçlu olanı isteyin çünkü yiyecekler her zaman normal şırıngalarda tıkanır.

Mutfak Robotları
Bezelye ve diğer gıdaları ekliyorsanız ve gıdanızın püre haline getirilmesi gerekiyorsa, güçlü bir mutfak robotu kullanın.  Cuisinart ile başarılı bir şekilde Hills k/d püresi yaptım ve sadece birkaç sert parça ekledim. (İpucu: 2 kutuyu bir seferde püre haline getirin… daha iyi karışmaya meyillidir. Ara sıra mamayı kenarlarından kazıyın ve mikserin dibine yapışan kısmı karıştırın.)

Cuisinart Mutfak Robotları

Patates Ezici
Hasta kedime k/d mama reçete edildiğinde, kıyılmış versiyonu istedim çünkü normal k/d ile yaptığım kadar fazla su eklemek gerekmiyor. Bununla birlikte, kıyılmış k/d’de pirinç parçaları ve diğer büyük parçalarvardır. Cuisinart’ımı kullanmaya başlamadan önce, şırıngayla beslemek için metal patates ezici ile yaklaşık 5 dakika eziyordum. Güçlü bir mikseriniz yoksa patates ezicisini tavsiye ederim.

Süzgeç veya Elek
Bazı insanlar daha büyük parçacıkları ayırmak için mamayı süzgeçten geçirir. Bu parçacıkların bazılarının ne olduğundan emin değilim. Bazı parçalar kıkırdak ve damar, diğerleri ise üretim sürecinde karıştırma aletlerinden kaçan eski mama parçalarıdır. Acaba bazıları vitamin, mineral ve et mi? Besinleri kaybetmemek için güçlü karıştırıcıları tercih ediyorum.

Yiyecekleri İnceltme
Konserve yiyeceklerin çoğu, biraz inceltmeden şırıngayla verilemeyecek kadar koyudur. Neyse ki Hills’in maması, mamayı eski sert somun versiyonundan daha sıvı ve daha küçük kıyılmış mamaya geçerek geliştirildi. Yumuşak mama konulabilen bir besleme şırıngasını kullanmak daha rahattır. Kediniz daha yumuşak bir mamayı yemeyi isteyebilir. Mamaları çok fazla sulandırarak kalori değerlerini düşürebilir, ortamı rahatlatabilirsiniz. Konik uçlu bir besleme şırıngası kullanmak sizin için daha iyi olabilir.

İnceltme Seçenekleri:

Su
Su eklemek, kedinizin daha fazla sıvı almasına yardımcı olur. Ancak ne kadar çok su eklerseniz, yiyeceklerde o kadar az kalori, protein, yağ, vitamin, mineral ve elektrolit kalır. Suya ek olarak biraz tereyağı veya yağ eklemeyi deneyin. Yağ, yiyecekleri daha sıvı hale getirir. Çok fazla su eklemek, kedinizin tok hissetmesine ve yeterli kalori almadan önce yemek yemeyi bırakmak istemesine neden olabilir.

Yağ
Kabul edilebilir bir yağ olan aspir yağını kullanabilirsiniz. Yağı azar azar ekleyin. Çünkü müshil etkisi olabilir (özellikle zeytinyağı).

Tereyağı
Hayvansal yağların kediler için daha iyi oldukları bildiriliyor. Bu nedenle tuzsuz, gerçek tereyağı iyi bir seçenektir. Her beslemede biraz tuzsuz, gerçek tereyağı ekleyin. Çubuk tereyağı (bir pound’a 4 çubuk) alıyorum ve her öğüne ince bir şerit ekliyorum. Tereyağı mamayı krema gibi yapar.

NOT:  Tereyağını ısıtmayın. Çünkü toksin üretirn ve böylece yararlı olan amino asitleri yok eder. Pişmiş etin yağı buna örnektir.

Tuzsuz Tavuk Suyu
Tavuğu birkaç saat kaynatarak kendiniz yapabilirsiniz. MSG’siz (çin tuzu) konserve tavuk suyu bulmakta zorlanıyorum. Bazılarında soğan ve pek çok gizemli “doğal tatlar” da vardır. Güvenli olanı tercih edin ve kendiniz pişirin. Kolay kullanım için tavuk suyunu buz kalıplarında dondurabilirsiniz.

Lactulose  – Kediniz kabızlık sorunu yaşıyorsa ve Lactulose  (veterinerinizin reçete ettiği) veriyorsanız, sulanması  için bu sıvıyı mamasına ekleyin. Laktuloz ile birlikte birkaç damla su da ekleyebilirsiniz.

Şırınganın Doldurulması

Şırıngayı ister üstten kaşık (ölçü kaşığı, dondurma çubuğu vb.) ile doldurarak veya sıvı gıdaları şırıngaya çekerek doldurabilirsiniz. Mama sıvı ise, akmasını önlemek için şırınga ucunu parmağınızla kapatmaya özen göstererek bir huni de kullanabilirsiniz. Yemeğiniz biraz daha koyu olursa daha fazla kalori almış olur. Ayrıca, mamayı ısıtmak da daha sıvı hale getirir ve şırıngaya çekilmesi daha kolaydır.

Mamaları Isıtmak

Sıcak yiyecekler daha lezzetli ve sindirimi daha kolaydır ve rahatlatıcıdır. Şırıngaları doldurmadan önce, mamayı sıcak bir su kabına koyarak ısıtın veya dilerseniz mikrodalgayı kullanın. İster inanın ister inanmayın, bazı kediler mikrodalgada pişirilmiş mama ile bir kase sıcak suda yavaş yavaş ısıtılmış mama arasındaki farkı anlayabiliyor. Mamaları su içinde ısıtmak sadece birkaç dakika sürer.

Mamalar Suda Nasıl Isıtılır:

  • Bir kase sığ suyu YÜKSEK ayarda 30-45 saniye mikrodalgada ısıtın.
  • Mama kabını sıcak su kabına koyun.
  • Yaklaşık 1 dakika bekletin, sonra karıştırın.
  • Sıcaklığı anlamak için yiyeceğe dokunun veya koklayın.

NOT: Mamalar ısıtıldıktan sonra ısıya duyarlı ilaçları ve takviyeleri ekleyin. Örneğin, sindirim için iyi canlı bakteriler olan acidophilus ekliyorsanız, onları mikrodalgada öldürmeyin!

Şırıngalara doldurduktan sonra mamanın çok hızlı soğuduğunu fark ederseniz, sıcak tutmak için doldurulmuş şırıngaları “daha sıcak” bir yerde tutun.

Örneğin:

  • Dolu şırıngaları ılık, ıslak bir yıkama bezine sarın ve sızdırmaz plastik bir kaba koyun.
  • Dolu şırıngaları uçları dik olacak şekilde ılık su içeren yalıtımlı bir kaba yerleştirin (Yemekler çok sıcak olacağı için çok sıcak olmasın.)

İpuçları

İpucu:  Mamayı bir gece önceden hazırlayın ve bir bebek maması kavanozunda, kapalı poşette vb. buzdolabında soğutun. Ertesi sabah, yemeği sıcak su dolu bir kaba koyarak ısıtın.

İpucu:  Tüm yiyecekleri tek seferde hazırlayın ve ihtiyaç duyulana kadar buzdolabında saklayın. Mamayı hazırlayın ve gerekli olan ilaçları ekleyin.

İpucu:  Hills, açıldıktan sonra a/d yiyeceklerinin buzdolabında toplam 3 gün dayanabileceğini söyler. Kutu korumalıdır, bu nedenle yiyecekleri kutuda bırakmak güvenlidir.

İpucu:  Şırıngayı içine yiyecekleri çekerek doldurursanız, daha sıvı hale getirmek için önce mamayı ısıtın.

UYARI

Kathy Fatheree bir tıp uzmanı değildir. Bu web sitesinin içeriği, Kathy’nin yardımlı besleme deneyimlerinin yanı sıra, kedilerini beslemeye yardımcı olan diğer kedi sahiplerinin deneyimlerinin bir derlemesidir. Bilgilerin doğruluğu için her türlü çaba gösterilmiş olmakla birlikte, Kathy Fatheree veya bu web sitesiyle bağlantılı herhangi biri, bu sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda meydana gelebilecek hiçbir şeyden sorumlu tutulamaz.

Kaynak: https://assistfeed.com/preparingfood.htm

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.