Yazar - H. Fatoş GÜRDiyabetSAĞLIKDiyabetik Kedi

İdrarda Glukoz Tespiti | Kedilerde Diyabet

Değerli Dostlarım,

Sitemize başvuran diyabetik kedi ailelerinin bir çoğu evde kan şekeri ölçümü için kan alma konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtiyor. Bunun en önemli nedeni kedinin çok strese girmesi, kan alınmasına izin vermemesi. Bu durum hem kedi, hem de aile için büyük bir sorundur.

Bu nedenle kan ölçümü kadar tercih edilmese de, nispeten daha kolay bir yöntem olan idrarda şeker bakılmasıdır. Bazı ailelere bu da zor gelebilir ama veteriner tarafından bir doz ayarlaması yapıldıysa ve yine de şeker düzeyini merak edenler için kulak delmeden yapılabilecek en uygun uygulamadır.

İdrarda glukoz değerinin saptanabilmesi için kedi idrarını yaparken altına steril idrar kabı tutulup, aşağıda bahsedeceğim idrar stripinin 60sn bu kabın içinde tutulduktan sonra kutunun üzerindeki renk skalasından glukoz düzeyinin aşağı yukarı saptanabilmesi mümkündür.

Bu stripler kullanıldığında, sadece glukoz değil, lökosit, ürobilirubin, protein, keton, pH seviyesi, idrarda kan, kristal olup olmadığı gibi bilgilere de ulaşılabilir.

Ben yıllar önce çok fazla parametreye bakılabildiği için Combur Test çubuklarını kullanırdım.

Daha sonra R-11P isimli test çubuklarını kullandım.

Internette pek çok test çubuğu çeşidi bulabilirsiniz.

Bazıları glukozu mg/dL (miligram/deciliter) mazıları da mmol/L (millimole/liter) olarak ölçüyor. Bizde genellikle mg/dL değerleri kullanılır ama bu da sorun değildir. http://www.endmemo.com/medical/unitconvert/Glucose.php linkindeki kalkülatörde değerleri birbirine çevirebilirsiniz. Aşağıda bu çevirme ile ilgili resimleri inceleyebilirsiniz:

Resimdeki boş mmol/L kutusuna stripte görülen değer yazılıp Calculate kutusu tıklandığında, üstteki mg/dL kutusunda aşina olduğumuz değeri görebiliriz:

Umarım bu alternatif bilgiler küçük dostunuzu strese sokmadan glukoz değerini saptama konusunda bir kolaylık sağlar.

Anahtar Kelimeler: Kedilerde kronik böbrek yetmezliği, kedilerde böbrek yetmezliği, kedi ve böbrek yetmezliği, kedilerde fosforun önemi, kedi ve fosforkedilerde diyabet, kedi ve diyabet, diyabet ve kedi, kedilerde şeker hastalığı, kedi ve şeker hastalığı, şeker hastalığı ve diyabetkedilerde kan şekeri, kedi ve kan şekeri, kedilerde yüksek kan şekeri, kedi ve yüksek kan şekeri

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.