Sürekli Glikoz Takip AparatıYazar - H. Fatoş GÜRDiyabetDiyabetik Kedi

Diyabetik Köpeklerde Freestyle Libre Sürekli Glikoz Takip Sistemi Kullanımı | Kedilerde Diyabet

Diyabetik evcil hayvanların diyabetinin yönetilmesinde oluşturulan glikoz eğrileri ve fruktozamin tahlillerinin limitleri bellidir. Aşağıdaki makaleleri inceleyebilirsiniz:

FRUCTOSAMİN SEVİYELERİ, TEDAVİ ALTINDAKİ DİYABETİK KÖPEKLERDE DİYABETİK KOMPANZASYONA 
İLİŞKİN KLİNİK SINIFLANDIRMAYI KABUL ETMEMEKTEDİR.
Claus, A.M. Gimenes, J.R. Castro, D.S. Schwartz. 2014 ACVIM (Özet)

ve

Diyabetik Köpeklerde Seri Kan Şekeri Konsantrasyonu Eğrilerinin Günlük Değişkenliğinin Değerlendirilmesi
Linda M. Fleeman, BVSc ve Jacquie S. Rand, BVSc, DVSc, DACVIM
JAVMA, Cilt 222, No. 3, 1 Şubat 2003

“Sonuç olarak: Eşleştirilmiş 20 eğrinin alt kümesinde, % 40 vakada doz ayarlaması için farklı bir öneri yapılmıştır. Sonuçlar ve Klinik İlinti – Diyabetik köpeklerde kan şekeri konsantrasyonu eğrileri dizisi parametrelerinde günlük olarak büyük farklılıklar vardır. ”

Daha önceleri yoktu ama şimdi, güzel bir alternatifimiz oldu. Freestyle Libre sürekli glikoz takip sistemi (CGMS). Köpeklerde kullanımıyla ilgili ön raporlar yayınlanmaya başladı:

J Vet Intern Med. 2016 Temmuz-Ağustos; 30 (4): 983-988.

Diyabetik Köpeklerde Sürekli Glikoz İzleme Sisteminin Doğruluğu
Corradini, 1 B. Pilosio, 1 F. Dondi, 1 G. Linari, 1 S. Testa, 1 F. Brugnoli, 2 P. Gianella,
3 M.Petra, 1 ve F. Fracassico

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jvim.14355/pdf

“Sonuç ve klinik açısından önemi: FGMS’nin kullanımı kolaydır ve diyabetik köpeklerde IG glikoz ölçümü için uygundur.”

Biz de birkaç köpekte kullandık ve deneyimlerimize göre; makul fiyatlı, uygulaması kolay, veri alması kolay ve genel olarak, öglisemik (kanda normal glikoz konsantrasyonuna sahip olma) ile hiperglisemik (aşırı yüksek kan şekerine sahip olma) aralıkta güvenilirdir. Sadece bir hastamız birkaç gün başlangıçtaki güvenilir verilerden sonra CGMS verileri ile glukometre okumaları arasında açık bir tutarsızlık gösterdi.

Uygulanması:

Bazı klinisyenlerin yaptığı gibi sensörün üzerini örtmüyor veya bandajlamıyoruz. Biraz doku tutkalı dokundurmak yeterli.

Örnekleme kateteri de son derece ince:

2 haftadan sonra sensörün çıkarıldığı yer:

NFC özellikli akıllı bir telefon veya sensörle birlikte satın alınabilen okuyucuyu kullanarak, veriler sensörden kablosuz olarak  okunabilir. Sensör 8 saatlik veriyi depolar. Bazı veri kayıplarını önlemek için sensörün en az 8 saatte bir okuyucu / telefonla okunması gerekir. Evcil hayvan sahiplerinin bunu kendilerinin yapmasıyla ilgili bir sorun yaşamadık.

Ve elde edilen sonuç:

* Bentley Road Vets’den Jonathan’a, verileri ilettiği için Doncaster’a ve çekimler ve modelleme için sırasıyla Chesterfield Companion Care’den Wendy ve Molly’ye teşekkürler.

Vet Practice Support

Kaynak: https://www.vetpracticesupport.com/our-experience-with-the-freestyle-libre-continuous-glucose-monitoring-system-in-diabetic-dogs/

Anahtar Kelimeler: kedilerde diyabet, kedi ve diyabet, diyabet ve kedi, kedilerde şeker hastalığı, kedi ve şeker hastalığı, şeker hastalığı ve diyabetkedilerde kan şekeri, kedi ve kan şekeri, kedilerde yüksek kan şekeri, kedi ve yüksek kan şekerikedilerde diyabet ve insulin, kedi ve insulinkedilerde kulaktan kan alma, kedi ve kulaktan kan alma, kedi ve kan şekeri ölçümü

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.