Feline Disease Management sitesinden alınan aşağıdaki yazıda kısa bilgiler ve videolarla, evde enjeksiyon yapmanın püf noktaları anlatılmaktadır.

İhtiyaç halinde kedinize sizin enjeksiyon yapmanız gerekebilir. Örneğin diyabetli kedilerde sıklıkla insülin yapılır, ileri böbrek hastalığı gibi diğer durumlarda da enjeksiyonla verilmesi gereken ilaçlar olabilir. Bu yazının amacı, size ve kedinize bu süreçte yardımcı olmaktır.

Püf noktaları

Deri altı sıvıları vermek için önerilenlerin çoğu, daha küçük enjeksiyonlar yaparken de geçerlidir. Bunlardan biri de, yemekle dikkatlerini dağıtmaktır. Subq (deri altı) sıvı verme yazısını okumanızı ve bu işlem için hangi ipuçları ve püf noktalarını kullanabileceğinizi öğrenmenizi öneriyoruz.

  • Enjeksiyon yapmayı bilmiyorsanız, veterinerinizin subq sıvıları nasıl verdiğini izleyebilirsiniz.
  • İlacı şırıngaya çekme alıştırmaları yapın.
  • Doğru doz ölçme alıştırması yapın.
  • İlacı kedinize güvenli bir şekilde nasıl vereceğiniz konusunda alıştırmalar yapın.
  • Yakıcı bir ilaç veriyorsanız veya kediniz ısırıyorsa, ikinizi de korumak için enjeksiyondan önce kedinize bir yakalık takın.
  • Enjeksiyon yapmakta acemiyseniz, veterinerinizden enjeksiyon yapacağınız bölgeyi tıraş etmesini isteyebilirsiniz:
    • Tıraşlı alan, iğneyi tam olarak nereye yaptığını görmenizi kolaylaştırır. Böylece enjektörünüzdeki pistona basmadan önce iğnenin gerçekten derinin altına girdiğini görebilirsiniz.

Enjeksiyon Yapma Kolaylıkları ile İlgili Videolar

Deri altı enjeksiyon:

Aşağıdaki video, kedinin enjeksiyonlara tepki göstermemesi için eğitilme sürecini gösteriyor. Bu yöntemi, videoyu birkaç dakika izleyerek değil birkaç hafta boyunca denemelisiniz.

Bu video, ilacın enjektöre nasıl çekileceğini ve enjeksiyonun nasıl yapılacağına dair açıklamaları kapsıyor.

Kaynak: https://felinedm.com/tips-tricks-and-how-to-do-stuff/giving-injections/ 

Anahtar Kelimeler: kedilerde diyabet, kedi ve diyabet, diyabet ve kedi, kedilerde şeker hastalığı, kedi ve şeker hastalığı, şeker hastalığı ve kedi, kedilerde kan şekeri, kedi ve kan şekeri, kedilerde yüksek kan şekeri, kedi ve yüksek kan şekeri, kedilerde diyabet ve insulin, kedi ve insulin

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.