Ne ile Beslemeli:

Kedinizin hangi sağlık koşullarına sahip olduğuna bağlı olarak, beslenmeye yardımcı olacak doğru mamayı seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey vardır. Başlangıç​ta​ neyin önerileceğini görmek için önce veterinerinize danışın. Örneğin, kediniz bir KBH kedisiyse, veterineriniz sizden Purina NF, Hills k/d normal veya kıyılmış düşük proteinli mamaları denemenizi isteyecektir. Kedinizin nasıl hissettiğini anlamaya çalışın. Birlikte başarmak için çeşitli kombinasyonlar bulabilirsiniz. 1/3 k/d kıyılmış ve 2/3 a/d karışımının en mükemmel temel tarif olduğunu gördüm.

Yüksek Protein/Yüksek Yağ

Kedinizin kilo alması gerekiyorsa, yüksek protein ve yüksek yağ önemlidir. Bir KBH kedisi için protein kısıtlamasının ne kadar gerekli olduğu konusunda bazı tartışmalar var. KBH stabilse ve kedinizin kilo alması gerekiyorsa, daha yüksek miktarlarda protein eklemek için veterinerinize danışın ve böbreklerin nasıl çalıştığını görmek üzere düzenli olarak kan testleri yaptırın. Hasta bir kedi, daha yüksek protein seviyeleri olmadan nadiren kilo alabilir.

  • Iams Maksimum Kalori  (yalnızca veterinerlerde satılır)
  • Hills a/d  (yalnızca veterinerlerde satılır) Birçok kedi bu mamayı sever. Kediniz kilo aldığında veya kendi kendine yemeye başladığında, fosfor içeriği düşük bir mamaya geçebilirsiniz.

Hill’s Science Diet k/d  – birçok kedide Kronik Böbrek Yetmezliği (KBH) vardır ve veterinerler proteini düşük bir mamayla beslemeyi tavsiye eder. İki tür Hill’s k/d konservesi vardır: orijinal ve kıyılmış. Orijinal çok kurudur ve önemli miktarda su, et suyu veya yağ eklenmesini gerektirir. Ezilmiş pirinç ve başka malzemeler içerir, bu nedenle şırıngayla beslemeden önce bir blender ile karıştırmanız veya bir patates ezici ile ezmeniz gerekir. Kıyılmış k/d’ye sadece biraz sıvı eklemek yeterlidir. Kediler kıyılmış k/d’yi tercih ediyorlar. Hatta karıştırmadan veya ezmeden de kendi kendilerine yiyebilirler.

Bebek Maması –  jambon, hindi, dana eti, tavuk, Beechnut Chicken&Rice 2. Evre ve diğer evrelerde de protein ve kalori alımını artırmak için normal mamayla karıştırılabilir veya kedinizi yemeye teşvik etmek için bir tedavi olarak beslenebilir. Ancak bebek maması kediler için yeterli bir mama değildir ve tek besin kaynağı olarak kullanılamaz. Örneğin, esansiyel bir amino asit olan Taurin, bebek mamasında yoktur.

DİKKAT:

Etiketleri dikkatli okuyun ve herhangi bir tür soğan (taze, pişmiş, toz vb.) içermediğinden emin olun. Heinz Vücut Anemisi adı verilen bu ciddi durum, bebek mamalarında düzenli olarak bulunan az miktardaki soğan tozu nedeniyle ortaya çıkabilir. Sarımsağın da Heinz Vücut Anemisine neden olduğu düşünülüyor ancak ne kadar sarımsağın buna neden olabileceği hala tartışılan bir konudur.

Klinik Bakımı – Veterinerinizbunu size önerebilir.

Fancy Feast  – Kendi başına biraz da olsa mama yiyebilen kediler arasında oldukça popüler bir yiyecektir.

Lif içeren konserve balkabağı veya bezelye. Lif hem ishal hem de kabızlık için kullanılır. Her vaka farklıdır. Carolyn şöyle söylüyor: “Sam’in doktoru bana konserve balkabağının açıldıktan sonra buzdolabında kapalı bir kaba konulsa bile birkaç gün sonra bozulacağını söyledi. Bu yüzden Sam için gereken miktarı ölçüp buz kalıplarına koyuyorum (dondurun ve sonra ona balkabağını vermeden hemen önce buzunu çözün). Sam’e bunu ishal için veriyorum ve çok işe yarıyor! ”

Tavuk, Dana eti vb., Sade Yoğurt da seçenekler arasındadır.

Ne Kadar Beslenecek:

Her kedinin, bir defada ne kadar mamayı yiyebileceği kediye göre değişir. Bubba’yı beslemeye ilk başladığımda, ona bir oturuşta 28cc verebildiğimde çok heyecanlandım. Daha sonra başkalarının bir oturuşta 40cc’den fazla besleyebildiğini okudum. Bu yüzden verdiğim miktarı yavaş yavaş arttırdım. Sanırım Bubba’nın midesi uzun süre kendi başına çok az bir miktar yediği için “küçülmüştü” ve midesinin normale dönmesi biraz zaman aldı. Ayrıca, mamayı her seferinde ağzına çok az miktarda sıkıyordum ve sanırım tüm mamaları yemeden önce sabrı tükeniyordu. Ben daha iyi besledikçe ve o daha hoşgörülü oldukça, günde 4 defa 42cc mamaya çıkabildik.

Unutmayın, tartınız en iyi rehberiniz olacaktır.

Ne Zaman Beslemeli:

Kediler, tıpkı insanlar gibi, bir program bağlamında yaşadıklarında kendilerini daha iyi hissederler. Her canlı bir ritim ve iç saat ile yaşar. Kedinizi düzenli bir programla beslemek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. İlk başta bir rutine girmek zor olabilir. Yine de deneyin. Kedilerim erken kalkar ve öğleden sonra 1-5 arası şekerleme zamanlarıdır. Kedinizin normal programını düşünün ve mümkünse bunun üzerinde çalışın. Çalışırsanız ve öğle yemeği için eve gelemezseniz, yine de günde sadece 3 öğün beslemeniz mümkün olabilir. Örneğin sabah kalktığınızda, eve gelir gelmez ve yatmadan yaklaşık bir saat önce besleyebilrsiniz. Öğle yemeği için eve gidebilirseniz, 4. besleme harika olur. Yiyecekleri önceden hazırlamak da işinizi kolaylaştırır.

  • Kedinizin hazırlıksız yakalanmaması için her gün yaklaşık olarak aynı saatte besleyin.
  • Besleme başına 35cc (minimum) veya daha fazlasını verebiliyorsanız, beslemeler arasında 3 ila 5 saat bekleyin. Her 4 saatte bir, ideal bir beslenme programıdır. Daha az miktarda besliyorsanız daha sık (eğer beslemeye yeni başlıyorsanız, besleme başına 35cc ve üzeri vermeniz gerekebilir.)
  • Birçok insan da günde 3 ila 4 kez yemek yer.
  • Beslenmek için derin uykunuzdan uyanmayın. Uyanmak vücut için çok yıpratıcıdır.
  • Sizin ve kedinizin yatma saatinden en az bir saat önce beslemeye çalışın. Bu, yiyeceklerin sindirilmesini sağlar. Uyurken sindirim çok yavaşlar. Bunu öğrenmeden önce, kedim sindiremediği için genellikle gece boyunca veya şafaktan hemen önce son beslemeyi kusardı.
  • Bazen bir kediyi kendi başına yemeye teşvik etmek için gereken tek şey midesine biraz yemek girmesidir. 12-24 cc mama verirseniz, muhtemelen midesinde biraz daha yer olacaktır. Beslemeyi bitirdikten sonra, kedinize en sevdiği mamayı verin ve ne olduğunu görün. İlgilenmiyorsa, bir veya iki saat sonra tekrar deneyin.

İpuçları

İpucu1 : Şırınganızda cc veya ml ölçüleri vardır. Bunlar aslında aynı şeydir! Mililitre (ml) sıvıların ölçüsüdür ve santimetreküp (cc) katıların ölçüsüdür. 
İpucu2 : Yardımlı beslemeye ilk başladığınızda kediniz sizden saklanabilir. Her seansı mümkün olduğunca keyifli hale getirmeye çalışın ve kediniz yakında yardım etmeye çalıştığınızı anlayacak ve saklanmayacaktır.
İpucu3:  Sindirimi sağlamak için ilaçları gece geç saatlerde vermek yerine gündüzleri vermeye çalışın. Bu özellikle haplarda geçerlidir. Sabahları yerde, sindirilmemiş bir hap bulmuşsunuzdur mutlaka. Hapı gün içinde verirseniz ve biraz yiyecekle desteklerseniz, muhtemelen kusma olmayacaktır.

UYARI

Kathy Fatheree bir tıp uzmanı değildir. Bu web sitesinin içeriği, Kathy’nin yardımlı besleme deneyimlerinin yanı sıra, kedilerini beslemeye yardımcı olan diğer kedi sahiplerinin deneyimlerinin bir derlemesidir. Bilgilerin doğruluğu için her türlü çaba gösterilmiş olmakla birlikte, Kathy Fatheree veya bu web sitesiyle bağlantılı herhangi biri, bu sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda meydana gelebilecek hiçbir şeyden sorumlu tutulamaz.

Kaynak: https://assistfeed.com/what-to-feed-how-much-and-when.htm

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.