Değerli Dostlarım,

Feline Disease Management sitesinden aldığım bu yazıda, canlarımıza beslenmelerinde nasıl ve ne miktarlarda yardımcı olabileceğimize dair çok değerli bilgiler bulunmaktadır. Hepimizin çok yararlanacağını düşünüyorum.

Assist Feed web sitesinde, bir kedinin beslenmesine nasıl, ne zaman ve neden yardımcı olunacağına dair harika bağlantılar ve bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca ihtiyaç duyulan sarf malzemeleri ve birçoğunun nereden satın alınabileceği (ve bazılarının ücretsiz olduğu yerler!) hakkında güzel kaynakları verirler.

Tanya’nın CKD sitesinde de kedinize yemek yedirme konusunda birçok yararlı bilgi ve yardımlı beslemeyle ilgili ipuçları bulunmaktadır.

Willows Veteriner Merkezi, besleme tüpleriyle ilgili bazı yaygın soruların yanıtlarını veriyor.

Bir besleme tüpü ile çalışıyorsanız, bu sayfaya bakabilirsiniz.

Püf Noktaları

 • Bilinci yerinde olmayan veya yutkunamayan bir kedinin ağzına asla ve asla hiçbir koşulda zorla yiyecek, sıvı veya ilaçvermeyin.
 • Yardımlı beslenen kediler (özellikle ağızdan şırıngayla beslenen kediler), bu süreçte kullanılan mamaya karşı bir isteksizlik geliştirebilir. En sevdikleri yiyecekleri beslemeye yardımcı olmak için kullanmaktan kaçınmak en iyisidir, böylece daha sonra bu yiyecekleri reddetmezler. Bunun bir istisnası, kedinizin Jasper gibi olması (aşağıdaki ilk videoda) ve yardımlı beslemeden hoşlanmasıdır.
 • Başlamadan önce tüm malzemelerinizi kullanıma hazır hale getirin.
 • Bu dağınık bir işlemdir, ihtiyacınız olacağını düşündüğünüzden daha fazla havluyu hazır bulundurun.
 • Uysal kedilerde, şırınga ile besleme sürecinde onları temiz tutmaya yardımcı olmak için bir bebek önlüğü kullanılabilir. Beslenmeye karşı çıkan kedilerin temiz kalmaları ve kendilerini yaralamaktan korunmaları için bir havluya tamamen sarılmaları gerekebilir.
 • Şırıngaları oda sıcaklığındaki yiyeceklerle önceden doldurmak, onları soğuk, soğutulmuş yiyeceklerle doldurmaktan çok daha kolaydır.
 • Bazı eczaneler, isterseniz size çeşitli boyutlarda ücretsiz ağızdan ilaç şırıngaları verir – satın almanıza gerek yok!
 • Kediniz herhangi bir bulantı önleyici veya ağrı kesici ilaç alıyorsa, bunları beslenmeden yaklaşık 20 dakika önce vermeniz gerekebilir. Böylece kediniz bunlara ihtiyaç duymadan çalışmaya başlamak için zamanınız olur.

Ne Kadar Beslemeli

Kedinizi beslemeye yardımcı olmanın belki de en önemli kısmı, ne kadar mama yemesi gerektiğini bilmektir.

Vet Calculators, kedinizin ne kadar yiyeceğe ihtiyacı olduğunu bulmak için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz basit bir uygulamaya sahiptir. Hesaplayıcıyı kullanmak için:

 1. Kedinizin mevcut ağırlığını pound veya kilogram olarak girin
 2. İsterseniz BCS’lerini değiştirin. BCS onların vücut kondisyon puanıdır. Bu isteğe bağlıdır, bu yüzden endişelenmenize gerek yoktur.
 3. Üzerinde kedi resmi bulunan düğmeye tıklayın (bu hesap makinesinde varsayılan tür köpeklerdir)
 4. “Select Cat’s Criteria” açılır listesinden bir değer seçin.
  1. Kısırlaştırılmış Yetişkin, kedinizin ideal kilosunda olduğunu varsayar ve beslenme için gereken mama miktarını verir.
  1. Weight Gain, kedinizin zayıf olduğunu varsayar ve kilo almasına yardımcı olmak için bir kalori miktarı hesaplar.
  1. Kilo Kaybı, kedinizin fazla kilolu olduğunu varsayar ve kilo vereceği kalori miktarını hesaplar.
 5. Bu noktada hesap makinesi size günlük beslemeniz gereken toplam kalori miktarını verir. Bunun kaç kutu mama anlamına geldiğini öğrenmek için kutu başına kalori sayısını girin.
  1. Yemeğinizi su yerine bebek maması ile seyreltiyorsanız vereceğiniz kutu sayısını yukarı veya aşağı ayarlamanız gerekebilir.

Kaç kutu mama vermeniz gerektiğini öğrendikten sonraki adım, bu miktara ulaşmak için kaç mililitre mama gerektiğini bulmaktır. Ne kadar besleyeceğinizi bulmanın iki yolu vardır:

 1. Bir günlük yiyeceği karıştırın, şırıngalarınızı doldurun ve kaç mililitre olduğunu görün.
 2. Tüm hesaplamayı sizin yerinize yapması için kalori hesaplayıcı kullanın. Bu hesap makinesi oldukça güvenlidir çünkü sizin için birkaç gıdayı da hesaplayacak ve yazdırabileceğiniz veya kaydedebileceğiniz bir liste verecektir.

Favori Videolarım

Aşağıdaki video muhtemelen şimdiye kadarki en sevdiğim yardımlı besleme videosu. Jasper ve annesi bunun çok kolay olduğunu gösteriyor.

Bu video bir köpeği şırıngayla beslemek içindir ve şırıngayı sevebileceği yiyeceklerle doldurmak için gerçekten güzel bir yöntemi vardır. Kediler köpekler gibi uyumlu, bu nedenle videodaki besleme yöntemi sizin için uygun olmayabilir.

Aşağıdaki video bir veteriner tarafından hazırlanmıştır:

Bu videoda kedi sahiplerinin kedilerini nasıl beslediklerini gösteren bazı videoları bulacaksınız:

Sonraki videonun açıklamasında farklı ürünler ve bilgilerle ilgili birçok harika bağlantı var. Bu videoyu gerçekten beğendim çünkü bunu yapan kişi, bunun kendisi ve kedisini şırınga ile besleme sürecinde çok yeni olduğunu söylüyor. Her ikisi de süreçte yeni olduğu için, yeni başladığınızda sizin ve kedinizin nasıl olabileceğinizin oldukça iyi bir göstergesidir.

Önceden Doldurulmuş Şırıngalar

Bu bölümdeki bilgiler çoğunlukla gıdaları besleme tüpleriyle kullanıma hazırlamak içindir ancak ağızdan besleme için de kullanılabilir.

İhtiyacınız olacak malzemeler:

 • Büyük bir kap.
 • İnce metal süzgeç.
 • Magic Bullet veya eşdeğer tipte bir blender (çok büyük miktarlar hazırlıyorsanız normal bir blender kullanabilirsiniz).
 • Alabileceğiniz kadar çok besleme şırıngası:
  • Çeşitli boyutlarda alın bu sayede beslemelerinizde daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız.
  • Veterineriniz, çevrimiçi tedarikçileriniz ve hatta yerel eczaneler arasındaki fiyatları karşılaştırın.
  • Birçok yerel eczane size çeşitli boyutlarda oral şırıngaları ücretsiz olarak verecektir, bu yüzden mutlaka isteyin!
 • Mini kauçuk spatula
  • Etli bebek maması – SARIMSAK, SOĞAN YOK
  • Mama, doğru kıvamı elde etmek ve yiyeceği inceltmek için kullanılacaktır.
   • Bunun yerine sade su kullanabilirsiniz ancak bebek maması da kalori ekler ve zaten bizim istediğimiz şey de kaloridir.
 • Bir kutu klasik Kola (Coca Cola) soda (normal, diyet değil)
  • Bu, şırıngalardaki veya besleme tüpündeki herhangi bir tıkanıklığı çözmek için kullanılabilir.
 • Önceden doldurulmuş şırıngaları koymak için saklama kapları
  • Biri buzdolabı, diğeri dondurucu için
 • Şırıngaları ısıtmak için dar bir kupa veya bardak
 • Kullanmayı planladığınız mama ve eklenmesi gereken takviyeler
  • Ayrıca ilaç veriyorsanız, bunları bu hazırlık aşamasında değil yemek sırasında ekleyemelisiniz.

Mamanın Yapılışı:

Kullanmakta olduğunuz gıda kutularını blenderinize boşaltın ve ardından mamayı istediğiniz kıvama getirmek için yeterli miktarda bebek maması ekleyin.

“Yeterince sıvılaştığı için su yerine bebek mamasını kullandım ama suyun aksine mama kalori de içeriyor”

Yiyecek grubuna herhangi bir takviye veya ilaç ekliyorsanız, bunları şimdi ekleyebilir ve iyice karıştırabilirsiniz. Duraklatıp mini spatulayı kullanarak karıştırıcının kenarlarında kalanları da ekleyin.

Yiyecekler karıştırıldıktan sonra tel süzgeci kasenin üzerine koyun ve blenderin içindekileri süzgeçe dökün. Karıştırıcıyı, süzgecin içini temizlemek ve yiyecekleri gerektiği gibi süzgeçten geçirmek için tekrar spatulayı kullanın.

Yiyecekler süzüldükten sonra tüm şırıngalarınızı onunla doldurabilirsiniz.

Doldurulmuş şırıngaların bir kısmını buzdolabına koyun, ancak 3 günden fazla sürmesin. Şırıngaların geri kalanını dondurucuya koyun.

Buzdolabında bulunan şırıngaları tükettikten sonra dondurucuda bulunan şırıngaları kullanmaya başlayabilirsiniz. Geceden, ertesi günün beslemesi için şırıngaları dondurucudan buzdolabına indirebilirsiniz. Çoğu şırınganın tamamen çözülmesi için gece boyunca buzdolabında tutmak yeterlidir. Beslemeden hemen önce şırıngaları dar bir bardağa sıcak su koyarak, yaklaşık 5 dakika ısıtabilirsiniz.

Kaynak: https://felinedm.com/tips-tricks-and-how-to-do-stuff/assist-feeding-syringe-feeding/

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.