Feline Disease Management sitesinde yayımlanan ve hepimizin yararlanacağı bu aydınlatıcı 
yazı, SubQ serum vermek zorunda kaldığımızda,  kedimizin canını canını yakmayacak iğneyi 
seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini ayrıntılarıyla anlatmaktadır. 

Kedinize subq sıvıları vermenin en karmaşık kısımlarından biri , kullanılacak doğru iğneyi nasıl seçeceğinizdir.

Kedilerine subq sıvıları veren çoğu kişi tarafından tercih edilen iğne Terumo TW 19g x 1″ veya 20g x 1″’dir.

İğne Etiketinin Anlamı

İğnelere aşina değilseniz, yukarıda yazdığım cümle kafa karıştırıcı olabilir. Bu normaldir! Bu yüzden, önce bu harflerin ve sayıların ne anlama geldiğini açıklamak istiyorum. Her biri ayrıca aşağıda ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Terumo TW 19g x 1″ veya 20g x 1″

Terumoİğnenin markası/üreticisidir.
TWİğne duvarının kalınlığını gösterir. İğnelerde RW, TW ve UTW yazar ancak duvar kalınlığı kısmen iğne ölçüsü ile belirlenir. Ölçü, duvar kalınlığı, iğnenin kanülünün/şaftının dış boyutunu belirtir.
19g ve 20gg = gösterge
İğne göstergesi, lümenin boyutunu, iğnedeki deliği ifade eder. Gösterge, duvar kalınlığıyla birleştiğinde, iğnenin kanülünün/şaftının büyük boyutunu belirler.
Gösterge, sıvı akışının hız oranını belirtir. Daha küçük gösterge = daha büyük lümen = daha hızlı sıvı iletim hızıdır.
1″İnç cinsinden ölçülen iğnenin toplam uzunluğudur.

İğnenin Yapısı

Temel yapı

Detaylı yapı

İğne Markaları

Minnesota’daki DDL laboratuvarı tarafından 2009’da yapılan bağımsız bir çalışma , farklı iğnelerin keskinliğini karşılaştırmıştır. Buna göre Terumo açık ara öndedir.

2014 yılında BD markası iğne uçlarını daha keskin hale getirdi. Bildiğim kadarıyla, bu değişiklikten sonra iğnelerin keskinliğini karşılaştırmak için yenibir çalışma olmadı.

Keskin iğneler önemlidir çünkü iğne ne kadar keskin olursa kedinin kalın derisine o kadar kolay girer.

Veterinerlerde genellikle Monoject iğneler vardır. Bu nedenle, kullandığınız marka bu olabilir. Monoject, kısaca 3 eğimli bir nokta kullanır. Ayrıca “hayvanlarda kullanılmak üzere özel bir ağız açımın”dan da bahsedilir ancak bunun ne anlama geldiğine dair bir açıklama bulamadım.

Eğim Tipi

İğnenin keskinleştirilmiş köşeli ucu eğimdir. İğnenin markasını seçmek dışında eğim tipini seçmek için gerçekten herhangi bir seçeneğiniz olmayacaktır ancak farklı türleri de bilmek gerekir. Bu, iğne keskinliğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Eğim, iğnenin farklı kesici kenarlarının birleşimidir. Çoğu iğne standart 3 eğimli uçtur. Bu, iğne için 3 farklı kesme yüzeyi olduğu anlamına gelir. BD, 2014 yılında 5 konik uçlu bir iğne oluşturdu. 2 ek kesici kenar vardır. Bu yapı, iğnenin cildi delme şeklini değiştirerek daha rahat hale getirir.

Eğim tipi karşılaştırması

Duvar kalınlığı

İğne duvarının kalınlığı, kısmen iğne kanülünün çapının ne kadar büyük olduğunu belirler.

İğnede üç farklı duvar tipi vardır:

  • Normal duvar (RW)
  • İnce duvar (TW)
  • Ultra ince duvar veya ekstra ince duvar (UTW veya ETW)

Aşağıdaki çizim daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacaktır:

Ucundan bir iğneye baktığınızı hayal edin. Merkezdeki beyaz daire, iğnedeki lümendir (delik). Renkli kısım, iğnenin kanülünü (dış tarafını) oluşturan metaldir. Bu iğnelerin lümeni tam olarak aynı boyutta olmasına rağmen, daha ince iğne duvarının iğnenin kanülünü küçülttüğünü görebilirsiniz. İdeal olarak, en ince duvarlı iğneyi tercih edersiniz.

Ölçü

İğnenin ölçüsü, içteki lümenin (deliğin) boyutudur. Gösterge, çoğunlukla sıvıların ne kadar hızlı veya yavaş aktığını belirler. İğne mastarı normalde beklediğinizden daha geriye gider. Gösterge için büyük bir sayı (örn. 25), daha küçük bir gösterge numarasından (örn.18) çok daha küçük bir lümene sahip olacaktır.

Resimdeki ataş, iğnenin dışının kalınlığı konusunda bir referans olarak verilmiştir.

Ölçü, iğnenin lümen çapının ölçüsü olmasına rağmen, toplam kanül çapı üzerinde de etkisi vardır. Yukarıdaki resim, gerçek delik boyutunu göstermese de mastarın temsili bir görüntüsüdür. İğnenin numarasının sıvı verme hızını nasıl etkilediği hakkında bir fikir edinmek için bu linkteki karşılaştırma tablosuna bakın .

Uzunluk

İğneler çeşitli uzunluklarda olur. Kullanılabilir uzunluk genellikle seçtiğiniz iğnenin markasına ve ölçüsüne göre belirlenir. Çoğu insan kedilerinde 3/4 “veya 1” iğneler kullanır.

Bazı iğne ölçüsü ve duvar kombinasyonları sadece özel iğne tiplerinde mevcuttur.

Yaygın Tip

Subq sıvıları için kullanabileceğiniz iki tip iğne vardır: normal hipodermik iğne veya kanatlı infüzyon seti (kelebek iğne).

Çoğu insan, serum için basit bir hipodermik iğne kullanır ancak kelebek iğne kullanmak için birkaç neden vardır.

Genelde kelebek iğne kullanırım çünkü tercih ettiğim iğne Terumo UTW 21g 3/4″ ve bu özellik kombinasyonu sadece kelebek iğnede mevcuttur. Kendi kedilerime serum vermek için şırınga yöntemini kullanıyorum ve kelebek iğnenin bağlı olduğu ekstra uzatma hortumunu seviyorum. Kelebek kanatları da çok severim. İğneyi kavramayı biraz daha kolaylaştırırlar.

Kelebek iğneler, normal bir hipodermik iğneden daha pahalıdır. Normal hipodermik iğnelerin genellikle her biri 0,10 ABD dolarından (USD) daha düşük bir fiyata satın alınabilir ve kelebek iğnelerin her biri 0,60 ABD dolara (USD) yakındır.

Nereden ve Nasıl Satın Alınır

Nereden satın alacağınız konusunda birçok seçenek vardır ancak yaşadığınız yere bağlı olarak bu konuda bazı zorluklar olabilir. Tanya’nın Kedilerde Kronik Böbrek Hastalığı için Kapsamlı Kılavuzu, iğnelerin (ve diğer malzemelerin de) nereden/nasıl satın alınacağı konusunda harika fikirler verir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeyseniz iğneleri genellikle reçetesiz satın alabilirsiniz. Reçetenin gerekli olduğu sadece 4 veya 5 eyalet vardır.

“Acil” bir durumda, küçük bir miktar iğneye ihtiyacınız varsa, bunları herhangi bir eczaneden reçetesiz alabilirsiniz. Eczacı, iğnelere ne için ihtiyacınız olduğunu soracaktır ve bu alımlar için size muhtemelen 10 veya daha az iğne verecektir.

Amazon’dan veya eBay gibi çevrimiçi satış sitelerinden iğne satın almanızı önermiyorum. Amazon’un sahte ürünlerle ilgili büyük sorunları var ve düşük kar marjları nedeniyle iğnelerin sahte olması pek olası olmasa da, yine de riske atamam çünkü ürünlerin tahrif edilip edilmediğine güvenemiyorum. Tüm iğneleri ve diğer tıbbi malzemeleri lisanslı eczanelerden veya tıbbi malzeme distribütörlerinden satın almayı tercih ederim.

Kaynak: https://felinedm.com/tips-tricks-and-how-to-do-stuff/giving-subcutaneous-fluids-subq-fluids/choosing-and-buying-needles/

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.