Yazar - H. Fatoş GÜRKedi HastalıklarıSAĞLIKDiyabetik Kedi

Kedi veya Köpeklerde Anal Keselerin Boşaltılması

Yazar: Wendy Brooks

Anal Keseler Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

Evcil Hayvanım Neden SıkıntılıBunu kendim yapabilirmiyim?

Çoğu kişi böyle bir şeyi yapmak istemez ve bir profesyonelin yapmasını tercih eder. Bazı evcil hayvan sahipleri denemek isteyebilir ancak sorun şudur ki, hangi anal kese boşaltma tekniğini kullanırsanız kullanın, bu tek kişilik bir iş değildir. Evcil hayvanlar, anal bölgeleriyle uğraşılmasını istemez ve en uysal hayvanlar bile ısırabilir, en azından debelenebilir. Bu nedenle evcil hayvanı zaptetmek için muhtemelen hayvan tutma konusunda deneyimli bir yardımcıya ihtiyaç duyulacaktır. Bu yüzden anal kese kontrolü uzmanlara bırakılmalıdır.

Anal Kese Nedir?

Anal keseler (anal bezler de denir), evcil hayvanınızın anüsünün hemen içinde bulunan iki küçük bezdir. Bu keselerin içine salgılanan madde kalın, yağlı, kötü kokuludur ve genellikle balık kokulu olarak tanımlanır. Çoğu vahşi hayvan, bu bezleri koku bırakmak veya kendini savunmak için isteyerek boşaltabilir (bir kokarcanın yaptığı gibi); ancak evcil hayvanlar bu keseleri boşaltma yeteneklerini büyük ölçüde kaybetmişlerdir ve kendi başlarına keselerini boşaltamaz hale gelirler, keseler etkilenir ve rahatsızlık verir.

Anal keseleri dolan köpekler, bezleri boşaltmak için genellikle arkalarını yere vururlar. Bazı köpekler anal bölgelerini yalar, bazıları da kuyruklarını kovalar.

Kediler genellikle kuyruklarının hemen altındaki tüyleri yalarlar. Bazı hayvanlar sadece belli belirsiz rahatsız olurlar, kuyruklarını aşağıda tutarlar, titrerler, saklanırlar veya yürümekte isteksizdirler. Garip bir şekilde, bazı hayvanlarsa rahatsızlıklarını kulaklarına yönlendirir ve kulaklarını enfeksiyon kapvarmış gibi kaşıyıp sallar.

Poposunu yerde kızak gibi sürüyorsa ne yapmalı?

İlk adım, anal keseleri kontrol etmektir. Anal keseler iki yolla boşaltılabilir.

Dışarıdan müdahale: Anüse bir bez veya pamuk tutun ve anal bölgenin her iki tarafını sıkın. Salgı çok macunsu ise bu yöntem keseleri boşaltmak için yetersiz kalabilir. 

Dahili müdahale: Yağlanmış eldivenli bir parmağı, anüse sokun ve keseyi dışarıdan başparmak ve işaret parmağı arasında sıkın. Anal bez, üstteki resimde gösterildiği gibi üzüm tanesi gibi hissedilir. Boşaltma prosedürü diğer tarafta da tekrarlanır.

Kaydırmaya devam ederse?

Kese boşaldıktan sonra bir kaç günden fazla kaydırma devam ederse, keseler tekrar kontrol edilmelidir. Bazı evcil hayvanlarda keselerin boş kalması için arka arkaya birkaç kez keselerin boşaltılması gerekir.

***Keseler boşsa ve kaşıntı/sürüme hala devam ediyorsa, başka bir neden 
(kaşıntılı cilt, tenya ve hatta bel ağrısı) aranmalıdır.

Etkilenen kese boşaltılmazsa ne olur?

Apse oluşabilir ve patlayabilir. Bu, genellikle rektal kanama ile karıştırılan ağrılı, yaygın ve kokulu bir durumdur. Anal kese apsesi oluşursa, veterineriniz tarafından uygun şekilde tedavi edilmelidir. Antibiyotik ve muhtemelen ağrı kesici ilaç kullanılacaktır.

Anal keseler ne sıklıkta boşaltılmalıdır?

Bu son derece bireysel bir durumdur. Keselerin ne zaman dolduğunu evcil hayvanınız size söyleyecektir. Evcil hayvan tekrar kaşınamaya/kaymaya başlarsa, kontrol zamanı gelmiştir. 

Evcil hayvanımın keseleri sürekli boşaltmayı gerektiriyorsa?

Keseleri boşaltma masrafından kurtulmak için, onları evde kendiniz boşaltmayı öğrenebilirsiniz ancak çoğu kişi bu işi başka birinin gerçekleştirmesinin daha doğru olduğunu düşünür. Bazı hastalara yardımcı olan non-invaziv bir teknik de, yüksek lifli diyettir. Bu diyetler, anüsten geçerken keseyi boşaltmada daha etkili olabilecek ve daha hacimli dışkı sağlayacaktır. Son yıllarda, aynı etki için lif takviyeleri satılmaktadır. Veterinerinizden evcil hayvanınız için uygun lif seçenekleri hakkında bilgi alın.

Anal sakkülektomi

Keselerin birkaç haftada bir veya daha fazla kez boşaltılması gerekiyorsa, keselerin kalıcı olarak çıkarılmasını düşünebilirsiniz. Bu, deneyimli cerrahlar tarafından nispeten basit bir prosedür olarak kabul edilir ancak evcil hayvan sahibinin bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Anal kese bölgesi, fekal kontinansı (gaita kaçırma/ kolonda ve rektumda feçe (dışkı) tutamama) kontrol eden birçok lokal sinir tarafından komplikedir ve hekimler bunları bozmak istemez. Ayrıca anal sfinkter bölgesinin lokal kas yapısındaki herhangi bir değişiklik, fekal kontinansı etkileyebilir ve bunu bozmak istemeyiz. Geçmişte anal bezler yırtılmışsa, çok fazla yara izi olabilir ve anatomi bozulur, bu da ameliyatı zorlaştırır ve doğal yapının korunmasını zorlaştırır. Ameliyat sonrası bez tamamen çıkarılmazsa drenaj yolları gelişebilir ve ikinci bir ameliyat gerekir. Öte yandan, operasyon sonrası anal keseler bir daha asla kullanılamayacaktır.

Pek çok insan, anal keselerin var olduğunu hiç öğrenmeden, yıllarca evcil hayvan sahibi olur ve solucanların kaşıntıya neden olduğu hikayesine inanır. Anal bez hastalığı konusunda başka sorularınız olursa, veterinerinize danışın. 

Çizimler: Dr. Wendy Brooks ve Tamara Rees

Kaynak:  https://veterinarypartner.vin.com/default.aspx?pid=19239&id=4951501

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.