Yazar - H. Fatoş GÜRKedi HastalıklarıSAĞLIKDiyabetik Kedi

Köpek ve Kedilerde Anal Bezler ve Anal Bez Apsesi

Yazar: Shalini Radhakrishnan

Anal bez nedir?

Anal bezler, açık, kötü kokulu bir sıvı salgılayan iki kese benzeri yapıdır. Öyle ki, veteriner hekimler bu sıvının kıyafetlerine bulaşmaması için çok dikkat ederler çünkü kıyafetleri bütün gün kokar. Köpekler ve kediler bu sıvıyı kaka yaptıklarında bölgelerini işaretlemek için kullanırlar. Anal bezlerde, sürekli enfeksiyon, tekrarlayan apse oluşumu ve idrar kaçırma riski varsa müdahale edilmesi gerekir.

Anal bezin anatomisi

Her hayvanda anüsün sol ve sağ tarafında bulunan iki bez vardır. Her bez, anal kanalın ucuna küçük bir bağlantı tüpü (kanal) aracılığıyla bağlanır. Evcil hayvan dışkılarken (kaka yaparken), dışkı anal kanaldan geçer ve keseleri sıkarak kokulu sıvıyı serbest bırakır.

Anal bez apsesi nedir?

Anal bez apsesi, anal bezlerin ağrılı enfeksiyonudur. Enfeksiyon sırasında, irin kesede birikir. Enfeksiyon, kötü kokulu anal bez sıvısının keseden çıkmasını önler. Anal bez sıvılarla şişer ve hatta patlayabilir. Bu durum son derece ağrılıdır ve derhal tedavi edilmelidir.

Evcil hayvanımda anal bez apsesi olabilir mi?

Anal bezleri olan hayvanlarda anal bez apsesi olabilir. Hiçbir cins, cinsiyet veya yaş grubunda daha çok görüldüğü söylenemez. Anal bezin neden şiştiği ve hatta altta yatan hastalıklar veya alerjiler gibi yırtılmaların çeşitli açıklamaları olabilir. Veteriner hekiminizle birlikte gelecekte apse oluşmasını önlemek için bir tedavi planı oluşturabilirsiniz.

Belirtileri nelerdir?

 • Anal bez üzerinde baskı uygulamak ve sıvıyı serbest bırakmak için popoyu yere sürtmek
 • Kuyruk ve anal bölgede travma ve ısırma
 • Anal bölgede tüylerin keçeleşmesi
 • Oturmada ve kaka yapmada isteksizlik
 • Kabızlık ve anal akıntı
 • Ağlama, sızlanma veya ağrı belirtileri
 • Keyifsiz ve uyuşuk olma, yemek istememe
 • Anal bölgenin şişmesi ve kızarıklığı

Anal bez apsesi tedavi edilmeli mi?

Evet hemen tedavi edilmeli. Acil bir durum olmasa da, mümkün olan en kısa sürede veteriner görmeli. Apse acı vericidir ve enfeksiyon anüsün farklı bölgelerine yayılabilir. Veteriner apseyi temizleyecek ve enfeksiyonu tedavi edecektir. Bazı durumlarda, temizleme için anestezi veya sedasyon gerekir. Tedavi, veteriner hekim apsenin iyileşip iyileşmediğini belirlemek için tekrar kontrol ettikten sonra biter. Bu tedavinin amacı, evcil hayvanın anal kesesinin şişmesini önlemek ve rahatsızlığını en aza indirmektir. Tedavinin kapsamı:

 • Sıvı birikmesini önlemek için anal kanalın temizlenmesi ve açılması
 • Şişlik ve ağrıyı azaltmak için anti-enflamatuar ilaçlar
 • Enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotikler
 • Veteriner hekim tarafından tekrar kontrol.

Ek testler gerekli mi?

Vakaya bağlı olarak ek testler olabilir. İhtiyaç duyulabilecek standart testler, özellikle anestezi gerekiyorsa, tam laboratuvar analizidir. Karmaşık veya olağandışı durumlarda, kültür veya biyopsi gerekebilir.

Ameliyat gerekir mi?

Bu keseler, sadece koku belirteçleri üretir ve evcil hayvanın sağlığı için gerekli değildir. Evcil hayvanınız enfekte olmaya ve anal bezlerde apse devam ederse, daha kalıcı bir tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda, anal bezlerin tamamen çıkarılması gerekebilir. Ameliyat büzüşme gücünü etkileyerek idrar kaçırmaya neden olabilir. Bu ciddi yan etki, kronik anal bez apsesinin ameliyatını son çare olarak zorunlu hale getirebilir.

Nasıl önlenebilir?

Evcil hayvanınızın anal bez şişmesi ve enfeksiyonu devam ederse, veteriner hekiminiz yüksek lifli, hipoalerjenik diyet veya anal keselerin cerrahi olarak çıkarılmasını önerebilir. Evcil hayvanınızın devam eden anal bez apselerinin nedenini öğrenmek, önleme yöntemini bulmak açısından önemlidir. Veteriner hekiminizin, evcil hayvanınızdaki rahatsızlığı ve ağrıyı önlemek için en iyi tedaviyi bulmak için sizinle birlikte çalışması gerekir.

Çizimler: Shalini Radhakrishnan

Kaynak: https://veterinarypartner.vin.com/default.aspx?pid=19239&catId=102899&id=9759085&ind=13&objTypeID=1007

 

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.