Ne zaman kedilerde beslenme konusu tartışılsa, “taurin” kelimesi mutlaka gündeme gelir ancak taurinin ne olduğunu ve neden önemli olduğunu gerçekten biliyor musunuz?

Taurin bir amino asittir (moleküler yapısı C 2 H 7 NO 3 , S.). Normal vücut fonksiyonu için gerekli olan tüm çeşitli proteinleri yapmak için diğer amino asitlerle uzun zincirler halinde bağlanan çoğu amino asidin aksine taurin, vücudun birçok hücresinde / dokusunda ve ayrıca karaciğer tarafından üretilen ve bağırsak sistemine salgılanan bir sindirim sıvısı olan safra içinde serbest olarak bulunur.

Taurin, kedilerde önemli bir amino asit olarak kabul edilir. Başka bir deyişle, diyetlerinde büyük miktarlarda ihtiyaç duyarlar. Bizim gibi omnivorlar (otobur), diğer amino asitlerden (özellikle methionini sisteine, o nu da taurine dönüştürerek) yeterli miktarda taurin sentezleyebilir. Kediler de bir miktar taurin sentezleyebilir ancak onu sisteinden elde etmek için gereken enzim yetersizdir ve başka fizyolojik yollar gereklidir. Bu nedenle, yeterli miktarda taurinle beslenmediğinde, kedilerde taurin eksikliği başgösterir.

Taurin eksikliğinin ciddi sonuçları olabilir. Taurin eksikliğinden kaynaklandığını bildiğimiz ilk hastalık, bir retinadaki dejenerasyondur (CRD). Taurin, gözün retinasındaki çubuk ve konilerin yapısının yanı sıra, altta yatan tapetum lucidum dokusunda da önemli bir rol oynar. Çubuklar ve koniler, farklı dalga boylarındaki ışığı beyne gönderilen sinirsel uyarılara dönüştürür. Tapetum lucidum, kedinin görme hissini özellikle geceleri iyi hale getirerek, göz içindeki ışığı yansıtır. Bu yapılar taurin eksikliğinden dolayı bozuldukça, görmede sorun başlar. Değişiklikler geri döndürülemez ancak yeterince erken yakalanırsa, taurin takviyesi bir kedinin kaybettiği görüşü kurtarabilir.

Daha yakın zamanlarda (1980’lerde), taurin eksikliğinin bir tür kalp hastalığı – dilate kardiyomiyopati (DCM) ile bağlantılı olduğu ortaya çıkarılmıştı. Kalp kası hücrelerindeki taurinin, hücre zarının her iki tarafında uygun konsantrasyonlarda kalsiyum ve diğer yüklü parçacıkların korunmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Yeterli taurin olmadan kalp kası normal şekilde kasılamaz ve bu da sonunda konjestif kalp yetmezliğine yol açar. Diyet takviyesi (genellikle günde iki kez ağızdan verilen 250 mg taurin), durum yeterince erken yakalandığı sürece taurin eksikliğinin neden olduğu dilate kardiyomiyopatiyi tersine çevirebilir.

Taurin eksikliği ayrıca üreme yetmezliğine, taurin eksikliği olan annelerden doğan yavru kedilerde yetersiz büyümeye ve gastrointestinal rahatsızlıklara neden olabilir.

Üretimdeki hataları bir kenara bırakırsak, ticari olarak hazırlanmış kedi mamaları artık yeterli miktarda taurin içeriyor (geçmişte durum böyle değildi) ancak kediler ev yapımı diyetlerle beslendiğinde, taurin eksikliği gelişebilir. Taurin, yalnızca hayvansal protein kaynaklarında (et, balık vb.) bulunur. Bu nedenle, vejetaryen veya vegan diyetle beslenen kediler en yüksek risk altındadır. Kedinin vücudu büyük miktarlarda taurin depolayamadığı için kedinize uzun bir süre ev yapımı mama veriyorsanız veya ev maması hazırlamak istiyorsanız, kedinizin diyetinde bir veteriner beslenme uzmanı tarafından tasarlanan tarifleri kullanmalısınız.

Dr. Jennifer Coates

Fotoğraf: Glen Robinson / Shutterstock

Kaynak: https://www.petmd.com/blogs/nutritionnuggets/cat/dr-coates/2014/december/what-taurine-32287

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.