Değerli Dostlarım,

Kedilerimizin sağlık sorunları sırasında serum almaları çoğunlukla gerekir. Serum damar içine verilebileceği gibi, deri altına da verilir. Artık veterinerlerimiz, kedimizin konforu için deri altı serum verme işini, onların bilgilendirmesiyle evde yapmamıza onay veriyorlar. Aşağıdaki yazı, http://felinecrf.org/diagnosis_blood_chemistry.htm web sitesinde deri altı serum vermenin tüm püf noktaları, çok güzel ve ayrıntılı bir sıralama ile bilgilerimize sunulmaktadır.

Genel bakış

 • Kedinize deri altı serum verme fikri ilk başta oldukça korkutucu olabilir ancak bunu hem siz hem de kediniz için kolaylaştırmanın yolları vardır.
 • Kullandığınız serum türü, kedinizin konfor seviyelerinde çok fark yaratabilir. Bu sayfada, mevcut farklı serum türleri hakkında daha fazla bilgi verilmektedir.
 • Ayrıca en iyi iğne tipini (Terumo), kedinizi nasıl hazırlayacağınızı ve sakinleştireceğinizi (ünlü çamaşır mandalı hilesi dâhil) ve işlem sırasında ve sonrasında neler olabileceğini okuyabilirsiniz.

Anahtar İpuçları

İlk kez subkutan/deri altı serum vermek korkutucu gelebilir! Bu tercih ettiğiniz bir durum olmayabilir ancak veterinerlerin tamamının bilmediği, süreci daha sorunsuz hale getirmenin yolları vardır. Bu yüzden bahsetmeyebilirler. Bu ipuçlarını uygularsanız, siz ve kediniz süreçten hala keyif almayabilirsiniz (bazı kediler subkutan serumların kendilerini daha iyi hissettirdiğini anladıklarında, serum zamanı konusunda geç kaldıklarında, insanlarına bunu hatırlatırlar!) ancak ikiniz için bu durumu tolere edilebilir hale getirmelisiniz.

Unutmayın, bunu kedinize yardım etmek için yapıyorsunuz. Subkutan serum ‘lar hayat kurtarır!

Anahtar ipuçları:

 • Serumları ılıtın. Soğuk serumlar rahatsız edici olabilir.
 • Mümkünse Terumo UTW (ultra ince iğneler) kullanın. Bunlar kedinizin konfor seviyesinde inanılmaz bir fark yaratabilir ve çok az veteriner bunları kullanır. 
 • Sadece enseye uygulamak zorunda değilsiniz. Bir sırt alanını da kullanabilirsiniz.
 • Bir rutin oluşturmaya çalışın. Çoğu kedi rutini sever. Kediniz subkutan serum verilmesini sevmese bile, bunları her akşam 6’da yaptığınızı biliyorsa, geri kalan zamanda yanınızda keyifle yatacaktır (evet, şaşıracaksınız ama kediler zamanı hatırlatabilir!) .
 • Kediniz bir canavar mı? Çamaşır mandalı hilesini deneyin! Çoğu zaman en vahşi kediyi bile sakinleştirebilir.

Nelere ihtiyacınız var

Kedinize subkutan serum vermek için birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. Veterinerler normalde bu malzemeleri sağlayabilir. Bunları ilk veya iki kez veterinerinizden edinip, veterineriniz veya veteriner teknisyeniniz tarafından subkutan serumun nasıl verileceğini öğrenebilirsiniz.

Çoğu insan, bir süre sonra, tasarruf etmek için kendi malzemelerini dışarıdan tedarik etmeye başlar. Bkz Ucuz Malzeme Temin Etme:

Serum Seti Kullanırken Gerekli olan Malzemeler

ABD’de serum vermenin en yaygın yoludur.

Çoğu insan Laktatlı Ringer solüsyonu (LRS) adı verilen bir serum kullanır ancak bazen diğer serum türleri de kullanılabilir. Bununla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki açıklamaları okuyunuz.

Serumun kedinize verilmesini sağlamak ve iğneyi deri altına yerleştirmek için genellikle Terumo ultra ince iğneleri tercih edilir.

Serum torbasını iğneye takmanızı sağlar. Serum uygulama setinden geçerek, torbadan iğneye ve ardından kedinize ulaşır.

Set Yöntemini Kullanırken Yararlanılabilecek Opsiyonel Malzemeler

Bazı insanlar süreci hızlandırmakta bunları kullanır.

 • Tartı

Bunlar verdiğiniz serum miktarını ölçmek için yardımcı olabilir.

Bu malzemeler, ne kadar serum verildiğini doğru bir şekilde görmek için kullanılır.

 • Sakinleştirici veya kısıtlama yöntemi

Bazı kedilerde kullanıldığında, daha iyi uygulama yapılır. Seçenekler için aşağıdaki açıklamalara bakın.

 • Bebek maması veya diğer ikramlar

Bazı insanlar bunları kedilerinin serum sırasında dikkatini dağıtmak için, bazıları ise sonrasında ödül olarak kullanır.

Enjektör Yöntemini Kullanırken Gerekli Malzemeler

Serum vermenin en yaygın yoludur.

 • Serum torbaları

Çoğu insan Laktatlı Ringer solüsyonu (LRS) adı verilen bir tür serum kullanır ancak bazen diğer serum türleri de kullanılabilir. Bununla ilgili daha fazla bilgi için aşağıya bakın.

 • Enjektörler

Bunlar kedinize enjekte edeceğiniz serumu ölçmek için kullanılır.

 • İğneler

Serum torbasındaki serumu kedinize vermek için enjektöre çekmek amacıyla kullanılır.

Serumu kediye enjekte etmek için kullanılır.

Enjektör Yöntemini Kullanırken İsteğe Bağlı Malzemeler

 • Sakinleştirici veya kısıtlama yöntemi

Bazı kediler, bunlar kullanıldığında daha rahat durur. Seçenekler için aşağıya bakın.

 • Bebek maması veya diğer ödüller

Bazı insanlar bunları kedilerinin serumları sırasında dikkatini dağıtmak için kullanır, bazıları ise sonrasında ödül olarak kullanır.

Serum Seçimi

Birkaç farklı serum vardır:

 • izotonik – vücut dokuları ile aynı sodyum konsantrasyonuna sahiptir.
 • hipotonik – vücut dokularında olduğundan daha düşük bir tuz konsantrasyonuna sahiptir.
 • hipertonik – vücut dokularında olduğundan daha yüksek bir tuz konsantrasyonuna sahiptir.

 Aşağıda açıklanan tüm serumlar (önerilmeyen dekstroz dışında) izotoniktir. Bununla birlikte, kedi kronik böbrek hastalığının teşhisi ve yönetimine ilişkin ISFM konsensüs kılavuzları [(2016) Sparkes AH, Caney S, Chalhoub S, Elliott J, Finch N, Gajanayake I, Langston C, Lefebvre H, White J & Quimby J Journal of Feline Tıp ve Cerrahi 18 pp219-239] adlı makalede, “Laktatlı Ringer solüsyonu gibi dengeli bir elektrolit solüsyonu sıklıkla kullanılsa da, sodyumu azaltmak için hipotonik bir solüsyon (yarı etkili laktatlı Ringer veya gerektiğinde potasyum eklenmiş % 0.45 salin) tercih edilebilir. “

Çeşitli serum türleri mevcuttur. CKD (kronik böbrek yetmezliği)’li kediler için en yaygın olarak kullanılan serum Laktatlı Ringer Çözeltisidir (LRS) ancak ele alınması gereken diğer sorunlar varsa, bazen başka serum türleri de reçete edilir. Veterineriniz size başka bir tür serum veriyorsa, bunun gerekli olup olmadığını kontrol edin çünkü bazı türler can yakabilir. Ayrıca bazıları LRS’den daha pahalıdır. Kullanmaya başlamadan önce lütfen daima serum torbasını kontrol edin: hata olabilir.

International WIN , yaygın olarak kullanılan serumların içeriğini göstermektedir.

Serum tedavisine giriş (2008) yazısında Dr S DiBartola, farklı serum türleri hakkında çok değerli bilgiler veriyor ve LRS’nin neden kediler için en iyi seçim olduğunu açıklıyor.

DEHP Sorunu

Bazı serum torbalarının plastiği, torbaları yumuşatan dietilheksil ftalat ( DEHP) adlı bir kimyasal içerir. Bazı kişiler, özellikle kullanımdan önce torba ısıtılırsa, DEHP’nin bir kısmının serumların içine sızabileceğinden endişe ettikleri için DEHP içeren torbaları kullanmamayı tercih eder.

Avustralya Hükümeti Sağlık Bakanlığı, DEHP’nin fareler ve sıçanlar üzerindeki etkisine ilişkin çalışmaların, fareler ve sıçanlar üzerinde karaciğer tümörleri geliştirdiğini bulduğunu ancak bunun, yüksek dozlarda DEHP ile beslendikten sonra olduğunu belirtmektedir. DEHP’nin kediler üzerindeki etkisine dair herhangi bir çalışmadan haberdar değilim.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi , “kristaloid serumların (örn. normal salin, D5W, Ringer’s Laktat) infüzyonu sırasında PVC IV torbalarından salınan DEHP miktarına hastanın maruz kalmasının çok az veya hiç riskli olmadığı” sonucuna varmıştır.

AB Gelişmekte Olan ve Yeni Tanımlanan Sağlık Riskleri Bilimsel Komitesi, “tıbbi tedaviler yoluyla DEHP’ye maruz kalmanın insanlarda zararlı etkileri olduğuna dair kesin bir bilimsel kanıt bulunmadığını” belirtiyor.

Bir alternatif bulabilseydim, muhtemelen DEHP torbalarından kaçınırdım. Bazı markaların genellikle daha pahalı olan DEHP’siz poşetler sunduğunu biliyorum ancak bugünlerde sadece serum poşet bulmanın şans olduğunu ve DEHP’siz poşet bulmanın bir bonus olduğunu düşünüyorum. Şahsen, DEHP’siz torba bulamazsam veya param yetmezse, uykum kaçmaz çünkü bence serum ihtiyacı olan bir kedinin serum alması daha önemli.

Laktatlı Ringer Solüsyonü (LRS)

Böbrek hastalığı olan insan hastalara laktat içeren serumlar verilir ve bu CKD kedileri için de en yaygın seçimdir. Laktat, bikarbonata dönüştürüldüğü karaciğer tarafından metabolize edildiğinden, KBH kedileri için önemlidir ve hafif asidozun düzeltilmesine yardımcı olur.

ABD’de laktat içeren serumlar, Laktatlı Ringer Solüsyonu (LRS) olarak bilinir. Ringer’s Lactate (2020) Singh S, Kerndt CC ve Davis D StatPearls , LRS isimli makale de daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Farklı ulusal ilaç kodlarına sahip çok sayıda farklı marka mevcuttur (ilgili kodlar için “Serumlar için Yerel Kaynaklara” bakın ).

En yakın İngiliz eşdeğeri, Aqupharm No. 11 Hartmann’ın çözümü olarak adlandırılır ancak Vetivex 11 de olabilir. Bu serumların insan ve veteriner formülasyonları arasında küçük farklılıklar olabilir ancak hepsi genel olarak aynıdır:

SerumSodyumPotasyumklorürKalsiyum*pHlitre başına kaloriLaktat
LRS mEq/l130410936.5928
Aquapharm 11 mmol/l131511126.5929
Vetivex 11 mmol/l131511126.5929

MEq/l ve mmol/L değerleri, mmol/L ölçümünün mEq/l ölçümünün yarısı olduğu kalsiyum iyonları dışında yukarıdaki iyonlar için aynıdır, dolayısıyla Aqupharm ve Vetivex serumlarının her birinin bir mEq/l değeri vardır. 4 / 4

Dr S DiBartola, Serum tedavisine giriş (2008) isimli yazısında subkutan serum ‘larda çoğu kedi için LRS’nin neden en iyi seçim olduğunu yazıyor (sondan bir önceki soru) ve küçük hayvan hastalarının laktatlı Ringer solüsyondan zarar gördüğü klinik durumlarla ilgili bir bilgim yok diye belirtiyor.

Normosol-R/Plazma-Lyte A/Isolyte-S

Kedide yüksek kalsiyum seviyeleri, karaciğer sorunları veya lenfoma (bir kanser türü) olduğunda bazen Laktatlı Ringer yerine kullanılan bir serum türüdür .

Normosol-R, bu kategoride en sık reçete edilen serumdur ancak PlasmaLyte A veya bazen Isolyte-S deönerilebilir. Hepsi temelde aynı tip serumdur ancak farklı üreticiler farklı ticari isimler kullanıyor.

Bir de Normosol-M de vardır ancak dekstroz içerdiğinden genellikle uygun değildir (aşağıdaki açıklamalara bakınız ).

Normosol-R’nin biri pH 6.6 olan (pH değeri 6.5 olan LRS’ye benzer) ve diğeri pH 7.4 olan iki versiyonu vardır. Plazma-Lyte A ayrıca 7.4’lük bir pH’a sahiptir. Kalsiyum seviyesi yüksek kediler için daha alkali çeşitler (7,4 pH) daha iyi bir seçim olabilir.

SerumSodyumPotasyumklorürMagnezyumpHlitre başına kaloriTampon
Normosol-R14059836.618Asetat 27 Glukonat 23
Normosol-R14059837.418Asetat 27 Glukonat 23
Plazma-Lite A13159837.418Asetat 27 Glukonat 23
izolit S14159837.418Asetat 27 Glukonat 23

Bu ürünler magnezyum içerir, bu nedenle kedinizin magnezyum seviyesi yüksekse uygun olmayabilir. 

Bu tür serum aynı zamanda bazı kedilere acı verir veya serumlar verildiğinde seğirmelerine neden oluyor gibi görünüyor (daha sık seğirmenin diğer olası nedenleri için Belirtilere bakın ), bu nedenle kedilere bu tür serum verilmesi istenmeyebilir. Pek çok veteriner bu olasılığın farkında değil gibi görünüyor ancak Langston CE, böbrek yetmezliğinde serum ve elektrolit bozukluklarının yönetimi (2008) Veteriner Klinikleri Küçük Hayvan Uygulaması 38 sf677-697 (sayfa 11) isimli makalede “Plazmalitin uygulandığında acı verdiği bildiriliyor SC. Dr S DiBartola ” Serum tedavisine giriş (2008) isimli makalesinde, “Bazı Plasmalyte ürünlerinin ve Normosol R’nin düşük pH ve yüksek asetat içeriği, subkutan enjeksiyonda ağrıya katkıda bulunabilir.” diyor.

Ayrıca, bu tür serumlar verildikten sonra kedilerin kustuğunu gösteren birkaç da rapor var. Bu ürünlerin tümü Laktatlı Ringer’lardan daha pahalıdır ve bulunması daha zor olabilir. Bu nedenle, mümkünse bunun yerine Laktatlı Ringers kullanmanızı öneririm .

Tuzlu Çözelti (Sodyum Klorür veya NaCl) %0.9

Tuzlu solüsyon (insan tıbbında bazen “normal tuzlu su” olarak anılır) bazı veterinerler tarafından önerilebilir ancak bir CKD kedisi için en iyi seçim değildir, çünkü:

 • Genellikle çok asidiktir.
 • Laktatlı Ringers larda bulunan tampondan yoksundur.
 • Birçok CKD kedisinin ihtiyaç duyduğu potasyum ilavesi yoktur.
 • Daha yüksek sodyum yükü, zaten hasar görmüş böbreklere ek yüktür.
 • Hipertansiyon veya karaciğer problemleri olan kediler için genellikle uygun değildir.
 • Deri altına enjekte edildiğinde acı verebilir ve bu da kedinin subkutan serumlara direnmesine neden olabilir.

Bazen aşağıdaki durumlar için de kullanılır:

 • Yüksek kalsiyum seviyelerine sahip kediler (Normosol-R daha iyi bir seçim olabilir); veya
 • Başlangıçta hastanede intravenöz sodyum klorür uygulanabilecek hiperkalemili (yüksek potasyum seviyeleri) kediler.
SerumSodyumklorürpHTampon
Sodyum Klorür %0.91541544.5 – 7.0Yok

Bir uzlaşma gerekirse, yarı oranda (%0,45) sodyum klorür serumları kullanmak olabilir. Kedilerde kronik böbrek hastalığının teşhisi ve yönetimine ilişkin ISFM fikir birliği kılavuzları (2016) Sparkes AH, Caney S, Chalhoub S, Elliott J, Finch N, Gajanayake I, Langston C, Lefebvre H, White J & Quimby J Journal of Feline Medicine & Cerrahi 18 pp219-239, isimli makalede “laktatlı Ringer solüsyonu gibi dengeli bir elektrolit solüsyonu sıklıkla kullanılmasına rağmen, sodyum yükünü azaltmak için hipotonik bir solüsyon (yarım oranda laktatlı Ringer veya gerektiğinde potasyum eklenmiş %0.45 salin) tercih edilebilir. “

Dekstroz

Bu serumlar, bir şeker türü olan dekstroz içerir. Bu nedenle, gerçek bir fayda sağlamak için yeterli olmasa da (100 ml serum başına 8,5 kalori) biraz kalori içerirler. Bu serumlar bazen hastane ortamında intravenöz serumlar olarak uygun olduğunda kullanılır ancak genellikle evde kullanım için uygun değildir çünkü:

 • Şeker, bakterilerin serum içinde kolayca büyüyebileceği ve enjeksiyon bölgesinde enfeksiyona neden olabileceği anlamına gelir.
 • Dekstroz içeren serumlar, deri altı yoluyla uygulandığında acı verebilir.
 • Dekstroz içeren serumlar, dekstroz içermeyen serumlardan daha kısa bir ömre sahiptir.

Bazen veterinerler, kedinizin aldığı sodyum miktarını azaltmanın bir yolu olarak bu tür bir serumu %0,45 sodyum klorüre veya LRS’ye eklenen %2,5 dekstroz şeklinde dağıtabilir. CKD kedileri için çok az avantajı olan dekstroz eklemekten pek bir fayda görmüyorum.

Pet Place ‘de, eklenen dekstroz ile subkutan serum vermekten kaçınma gereğini belirtiliyor.

Serum tedavisine giriş (2008) DiBartola S, makalesinde, kediler için subkutan serumlar için dekstroz içeren serumlardan neden kaçınılması gerektiği belirtiliyor.

Böbrek yetmezliğinde serum ve elektrolit bozukluklarının yönetimi (2008) Langston CE Veteriner Klinikleri Küçük Hayvan Uygulaması 38 sf677-697 (sayfa 11) makalesinde, “Dekstroz içeren serumlar, SC uygulandığında apse oluşumu riskini artırır.”

Hazırlık

Hazırlık, subkutan serumlarda anahtardır. Mümkün olan en iyi donanıma ve başarı şansınızı artıracak bir sisteme sahip olmak istiyorsunuz. Malzemeleri Ucuza Temin Etme sayfasını okuyup hangi sarf malzemelerini kullanacağınıza ve bunları nereden alacağınıza dair planlarınızı çözene kadar sizi yönlendirmesi için veterinerinizden birkaç malzeme satın almanızda bir sakınca yoktur .

Yapılması gereken ilk şey, bir portakal üzerinde subkutan serum verme alıştırması yapmaktır. Bir iğnenin portakalın içine girmesi hissi, bir iğnenin bir kedinin derisine girmesine benzer. O yüzden bir deneyin ve nasıl hissettirdiğini anlayın. Sadece iğneyi kullanın, serumlarla uğraşmayın. Sadece o hissi hissedin. Derili bir parça çiğ tavuk üzerinde de pratik yapabilirsiniz. İğneyi deri ile kas arasına enjekte etmeye çalışın.

Acilen subkutan serum ‘lara başlamanız gerekmiyorsa, kedinizi enjeksiyon fikrine de alıştırabilirsiniz. Kedinizi ilişkinizi bozmadan enjeksiyonları sevmesi için eğitmek (2011), Dr Sophia Yin’in fotoğraflarla bilgi verdiği faydalı bir makaledir.

Veterinerde kedinize ilk subkutan serumunuzu verirseniz, kedinizin orada daha iyi davrandığını görebilirsiniz ancak kedinizin evde daha az işbirliği yapmasına şaşırmayın. Muhtemelen evde daha güvenlidir ve bu nedenle size tepki göstermekten korkmayabilir! Evdeki ilk birkaç seansınızın iyi geçtiğini de düşünebilirsiniz ancak daha sonra kediniz itiraz etmeye başlayabilir. Bu da normaldir.

Çoğu insan, kedilerinin sonunda evde subkutan serumlara direnmediğini söyler. Başarılı olamazsanız, kendinizi hırpalamayın, bunun yerine size yardımcı olması için evinize bir veteriner hemşire/teknisyen gelmesi veya kedinizi tedavi için veterinere götürmek gibi alternatifleri düşünün  .

Serum Hazırlama

 • Serum depolama ve kullanım ömrü
 • Serumların Isıtılması

Serum Depolama ve Kullanım Ömrü

Serum torbalarının üzerinde son kullanma tarihi vardır. Bu tarihten sonra kullanmayınız.

Serum torbasını açtıktan sonra ideal olarak on günden fazla kullanmamalısınız. Her gün 100ml serum veriyorsanız bu bir sorun değil ama gün aşırı veya bir seferde az miktarda serum veriyorsanız muhtemelen 1 litrelik poşeti bitirmeden çöpe atmanız gerekecek demektir. 500 ml’lik torba serum satın almak da mümkündür ancak bunlar 1 litrelik torba satın almaktan ve kullanmadığınız serumları atmaktan daha pahalı olur. Serum satın alma seçenekleri için Sarf Malzemelerini Ucuza Temin Etme bölümüne bakın .

Bazı insanlar açık poşetleri on günden daha uzun süre sorunsuz kullanırlar. Aslında, kronik kullanım için muhafaza edilen serum torbalarının sterilitesinin değerlendirilmesi (2011) Matthews KA & Taylor DK Journal of the American Association for the American Association for Laboratory Animal Science 50(5) pp708-712, adlı makalede, “düzenli olarak kullanılan serum torbaları, maksimum 30 gün boyunca steril durumdadır” ancak bu çalışmada, setleri kullanmak yerine serumu torbadan çekmek için enjektör kullanılıyor (bkz. Deri Altı Serumları Nasıl Verilir: Enjektör Yöntemi ). Şahsen ben tereddüt ederdim çünkü CKD kedilerinin bağışıklığı zayıftır ancak (veterinerinizin onayıyla) açık bir serum torbasını otuz günden fazla tutmam. 

Serumlar buzdolabında saklanabilir ve kullanımdan kısa bir süre önce çıkarılabilir ancak torbayı açtıktan sonraki on gün içinde tüketecekseniz, genellikle bunu yapmanız gerekmez; çünkü serum torbaları hastanelerde genellikle soğutulmaz.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi, serumların 25°C (yaklaşık 65°F) oda sıcaklığında saklanması gerektiğini belirtir. Serumlarımızı soğutmayı bıraktık ve hiç problem yaşamadık.

Açılan her torbanın ne kadar kullanıldığına bakılmaksızın, her kullanımdan önce daima torbayı kontrol edin. Enfeksiyon veya kontaminasyonla ilgili olası sorunları önlemek için, içerik bulanık görünüyorsa asla bu serumu kullanmayın. Genellikle, özellikle buzdolabından yeni çıkardıysanız, torbanın kendisi yoğuşma nedeniyle biraz puslu görünecektir ancak içeriğin kendisi bulutlu görünüyorsa, bu bir uyarıdır.

Bazen aşırı sıcaklarda serumları dışarıda bırakan kişilerle görüşüyorum ve serumların tazeliği konusunda endişeli olduklarını görüyorum. 

Serumlar sıcak havalarda dışarıda bırakılırsa, dışarıda ne kadar kaldıklarına ve ne kadar sıcak olduğuna bağlı olarak yine de kullanımları güvenli olabilir. Hospira , makalesinde, “20 ila 25°C’de (68 ila 77°F) saklayın ” diyor. Ayrıca, “Nakliye ve depolama sırasında 25°C/77°F  üzerindeki sıcaklıklara maruz kalma, nem içeriğinde küçük kayıplara yol açacaktır. Daha yüksek sıcaklıklar daha büyük kayıplara yol açacaktır. Bu küçük kayıpların içinde klinik olarak önemli değişikliklere yol açması olası değildir.”diyor.

Donma ısısı daha fazla endişe kaynağıdır. Hospira “Donmaktan koruyun” diyor. Soğuk bir yerde yaşıyorsanız, serumları yerel firmalardan sipariş etmeye çalışın ancak başka bir şehirden gönderiliyorsa, hafta sonundan önce size teslim edilmeleri için serumları haftanın erken saatlerinde sipariş etmeye çalışın.

Düzgün bir şekilde teslim edilmeyen serumlar için hak talebinde bulunabilirsiniz ve bu muhtemelen en akıllıca hareket olacaktır.

Serumların Isıtılması

Doğrudan buzdolabından veya oda sıcaklığında kullanıldığında, birçok kedi serumları rahatsız edici bulur ve seğirebilir (oda sıcaklığı bir kedinin vücut sıcaklığından çok daha düşüktür). Bu nedenle kullanmadan önce serumları ısıtmanız gerekir. Serum torbasını ve serum setini (port açıklıklarını dışarıda tutun) sıcak su dolu bir kaba, torbanın girişini (işaretleyicinin olduğu yer) batırmamaya dikkat ederek yerleştirin ve on dakika ısınmaya bırakın. Bazı insanlar, bir soğutucu kutuyu sıcak suyla doldurmanın veya kutuyu yalıtmak için strafor bir kap kullanmanın iyi sonuç verdiğini görmüşlerdir. Alternatif olarak, serumları ısıtmak için bir ısı yastığı kullanabilirsiniz.

Serum torbasını serum uygulama setine bağladığınızda, kedinize uygulama setinde kalan soğuk serum almamasını sağlamak için kedinize vermeden önce hortumdan biraz serum akıtın.

Serumların kedinizi yakacak kadar sıcak olmadığından emin olun! Sıcaklığı kontrol etmek için bir kızılötesi dijital termometre satın alabilirsiniz – Radio Shack’ten yaklaşık 10 ABD Dolarına mal olan bir tane aldım.

Serumların mikrodalgada ısıtılması önerilmez çünkü doğru sıcaklığı elde etmek zordur, bu durumda serumların bazı yerlerinin çok sıcak olduğunu görebilirsiniz.

Az sayıda kedi oda sıcaklığındaki serumları tercih eder, bu nedenle ikiniz için de en iyi olanı görmek için deneme yapın.

Kedinizi serum almak için veterinere götürürseniz, onların ısıtmadıklarını görebilirsiniz. Kedinizi daha rahat ettireceğini düşünüyorsanız, bunu yapmanın mümkün olup olmayacağını onlarla görüşün.

İğneler Hakkında Her Şey

Kedinize deri altı serumları vermek için hipodermik iğnelere ihtiyacınız olacaktır. Tüm iğneler evrenseldir, yani herhangi bir uygulama setine uyar. İğneler, birçok farklı üreticiden yaygın olarak temin edilebilir ve yalnızca tek kullanımlıktır ( nedenini iğnelerle ilgili bölüme bakınız). İğneyi ilk seferde doğru şekilde yerleştiremezseniz, atın ve yenisini kullanın.

İğneler sterildir ve kullanılana kadar bu şekilde muhafaza edilmelidir. Bu nedenle kedinize serum verdikten sonra iğneyi hortumun ucundan çıkarın ve bir sonraki seansa hazır olacak şekilde yeni bir iğne hazırlayın. Sadece iğneyi kullanmak üzereyken koruyucu kılıfı veya kapağı iğneden çıkarın. 

İğne fobisi olanlar, aramıza hoş geldiniz! Kendi iğne fobime rağmen derialtı serum verme sanatında ustalaştım. Bu siteyi yirmi yıl boyunca yönetirken, iğne fobisi nedeniyle deri altı serumları kendi kendine vermeyi başaramayan sadece bir kişi duydum (hiç denemedi bile). Lütfen bir deneyin. Evde kendiniz derialtı serum vermeyi öğrenirseniz, sizin için çok daha ucuz ve kediniz için daha az stresli olur.

 • İğne seçimi
 • İğne boyutu ve hızı
 • Dondurulmuş iğneler

İğne Seçimi: Terumo

Birçok veteriner rutin olarak Monoject iğneleri veya diğer markaları tercih eder. Bazı insanlar bunları sorunsuz bir şekilde kullanır ve çoğu başlangıçta henüz malzeme satın almak için zamanları olmadığında kullanır. Bununla birlikte, CKD kedileri için en iyi iğnelerin Terumo tarafından yapılanlar olduğu düşünülmektedir (https://www.biozonmedikal.com/product/terumo-kelebek-igne/). 

Terumo iğneler neden daha iyi?

 1. Son derece iyiler ve çok keskinler. Terumo , Sur-Vet veteriner iğnelerinin test edilen markalar arasında ortalama olarak en keskin olduğunun gösterildiğini belirtiyor (BD iğnelerinden %10 ve Covidien iğnelerinden %16 daha keskin). Tanya’nın CKD Destek Grubunda diğer iğnelere “kedi zıpkınları/kitten harpoons” denir ancak Terumos, yumuşak tereyağının içinden keskin bir bıçak gibi kayar.
 2. Bazı Terumo iğnelerinin iç deliğinin çapı (iğne boyutları hakkında bilgi için aşağıda ayrıntılı bilgi verilmektedir), başka bir üreticinin eşdeğer boyuttaki iğnesinden daha büyüktür ve daha hızlı akış hızı sağlar. Terumo Europe’da bunun nasıl olduğuna dair bir fotoğraf vardır. Bu özellik, kedinize deri altı serum vermenin daha az zaman alacağı anlamına gelir.

Henüz Terumo iğnelerini kullanmadıysanız, mümkünse bir deneyin. Kedilerinin konfor seviyelerinde ve kendi stres seviyelerinde yaptıkları farka inanamayan insanlardan sürekli bilgi alıyorum! Hatta California Üniversitesi’ndeki Davis College of Veterinary Medicine’deki bir profesörden, burada onları okuyana kadar Terumo iğnelerinden habersiz olduğunu söylediğini duydum ama şimdi onları çok daha iyi bulduğu için her zaman kullanıyor. 

Bazı insanlar, Terumo iğnelerinin üzerindeki kılıfı çıkarmanın zor olabileceğini düşünüyor. Bunu yapmanın çeşitli yolları var ancak daha kolay bir yol, iğneyi IV hortumuna tutturmak ve ardından kapağı hızla çevirerek çekmektir. Alternatif olarak, gevşetmek için kapağı ileri geri sallayabilir ve ardından hızlıca yukarı çekebilirsiniz. Terumo’nun şimdilerde açılması daha kolay bir kılıfı var ve yeni bir iğne tarzı ancak bu özelliğe sahip iğnelerin çoğu UTW değil. 

IV iğne nasıl değiştirilir, isimli video, faydalı kısa bir videodur.

ABD ve Kanada’da Terumo

Terumo, ekstra ince iğnelerini ultra ince duvarlı (UTW) olarak adlandırır. Terumo veterinerlik ürünleri , benzersiz eğimli ve ultra ince duvarlı iğneler den bahsediyor ancak sayfada herhangi bir UTW iğnesi mevcut değil. Görünüşe göre bu bir FDA düzenlemesinden kaynaklanmaktadır. Ancak sayfada “Benzersiz bir çift eğimli ve ultra ince duvar tasarımına sahip” yazıyor ve 20g 1 inçlik iğnenin (NN-2025R) referans numarası, şimdi “ince duvar” olarak adlandırılması ve daha önce de olması dışında aynı ve “Ultra ince duvar” olarak adlandırılıyor. Bu nedenle, İnce Duvar (TW) iğneleri kullanırsanız da, memnun kalacağınıza inanıyorum. Çoğu insan, Normal yerine İnce Duvar olarak tanımlanan iğneleri kullanır. 

Terumo’dan daha fazla bilgi istedim ama bana cevap vermediler. 

İğneler için mail order tedarikçilerinin detaylarını Sarf Malzemesi Ucuza Temin Etme bölümünde bulabilirsiniz. 100 iğne yaklaşık 6-10 ABD Doları’dır. 

ASD Healthcare’e göre, olası kısırlığa neden olabileceği için bazı Terumo iğneleri Şubat 2019’da geri toplatıldı. 

Nipro’nun, Flomax adında ultra ince duvarlı bir iğnesi var. Nipro iğnelerini deneyen birkaç kişi bu iğneleri Terumo kadar keskin bulmasalar da ve hızlı akmadıklarını düşünseler de genel olarak memnunlar.

İngiltere ve Avrupa’da Terumo

Birleşik Krallık’ta, Terumo iğneleri Neolus olarak adlandırılıyordu ve ultra ince duvarlı iğneler (bazen ultra ince duvar veya üçlü yüzey olarak da anılır) mevcuttu. Hala Terumo Europe’un web sitesinde bahsedilmektedir, bu yüzden hala var olabilirler. Kuzey Amerika Terumoları ile aynı kodlara sahip olduklarını düşünüyorum. Terumo Europe , ” Üç yüzeyli T-Sharp TM – eğimli tasarımları cildin penetrasyonunu kolaylaştırır ve travmayı en aza indirir” diyor. 

Terumo ayrıca Agani markalı iğneler satıyor ve Medisave  adlı bir satıcı tarafından, “eskiden Neolus” olarak adlandırılıyor fakat daha sonra bunları ultra ince duvar yerine ince duvar olarak tanımlamaya devam ediyor. Başka bir satıcı olan MediSupplies, bu iğnelerin daha önce Neolus olarak bilindiğini ancak daha sonra “eşsiz çift eğimli tasarım” ibaresini eklediğini belirtiyor . Yani ultra ince duvar olup olmadığı net değil ama bence muhtemelen şu anda Birleşik Krallık’ta mevcut olanlar gibi görünüyorlar. 

Malzemeleri Ucuza Temin Etmek bölümünde, UTW iğnelerini hala temin edebilecek olan tedarikçilerin ayrıntıları vardır.

Bir enjektör ile subkutan serum veriyorsanız, normalde kelebek infüzyon setlerine ihtiyacınız olacaktır. Bunlar, iğneyi yerleştirirken size daha çok yardımcı olur ve enjektörleri değiştirirken tutacak bir yervardır. Terumo Europe bunları Surflo adı altında satıyor ancak ultra ince duvar olup olmadığı açık değil (kullandığımda öyleydi).

İğne Seçimi: Boyut ve Hız

Kullanılan iğnenin boyutu, sizin ve kedinizin konfor ve stres seviyelerinde muazzam bir fark yaratabilir. Paketin üzerinde 21G x 5/8″ yazar. G ile ilk sayı mastar, yani iğne boyutudur. İkinci sayı iğnenin inç cinsinden uzunluğudur, yani bu iğne 5/8 inçtir. 

İğnenin numarası (göstergesi) ne kadar yüksek olursa, iğne o kadar ince – daha küçük -. 18 numaradan küçük bir iğne seçerseniz, kedi için oldukça büyük ve rahatsız edici olabilir (örneğin 16 numara genellikle keçi ve koyunlarda kullanılır). Öte yandan, 23 numaradan büyük bir iğne, serumları vermenin çok uzun sürdüğü anlamına gelebilir.

İğneler ayrıca farklı uzunluklardadır. En yaygın olanı 5/8 inç veya 1 inçtir. Daha kısa olan iğneyi yanlışlıkla kedinize sokmanız ve diğer taraftan çıkarmanız daha az olasıdır ancak diğer yandan, daha küçük iğneyi ayarlamak daha zordur (örneğin, serum düzgün akmıyorsa ve hareket etmek istiyorsanız). İğnenin uzunluğu kişisel bir seçimdir ancak çoğu insan 1 inç uzunluğundan memnun gibi görünüyor. 

Kediniz serumdan hoşlanmıyorsa, onu rahatsız eden şeyin iğnenin teması mı yoksa uzun süre mi olduğunu tespit etmelisiniz. Sorun temas ise, 20 numara veya üzeri ultra ince duvarlı Terumo iğnelerini tercih edin. Serumları vermek için geçen süre ise, işin daha hızlı yapılmasını sağlayacak 18 veya 19 numarayı tercih edin. Tanya’nın CKD Destek Grubu üyelerinin çoğu 19 veya 20 numara kullanır çünkü bunlar iğne boyutu ile serum akış hızı arasında bir denge sağlar. 20 veya daha büyük numara kullananlar, mümkünse genellikle Terumo ultra ince duvar iğnelerini tercih ederler. 

Purr Box’ın Deri Altı Serumları Nasıl Verilir: Setle Verme Yöntemi‘nde model olan sevimli kedisi Rad, çeşitli iğnelerin akış hızıyla ilgili bir deney yaptı. Burada yayınlamama izin verdiği deneyinin sonuçları aşağıda görülüyor. Akış hızları (tümü 100 ml serum için) dakika ve saniye cinsindendir.

İğne DetaylarıDakika ve Saniye Olarak Akış Hızı
Marka ve BoyutUzunluk (inç)Türİlk Akış Testiİkinci Akış TestiOrtalama Akış Hızı
Terumo 181TW00:5500:5100:53
monoject 191n/a01:1101:0901:10
Becton Dickinson 181n/a01:1401:1001:12
Terumo 191TW01:1701:1601:16
monoject 181n/a01:1501:1801:17
Terumo 201UTW02:0201:5601:59
Becton Dickinson 201n/a02:2802:2902:29
Monoject 201n/a02:3202:3402:33
Terumo 211UTW02:3902:3702:38
Terumo 221UTW04:0504:1304:09
Terumo 21 (Sur-Vet Etiketi)1TW05:5905:5305:56
Monoject 220.75n/a06:0406:1206:08
Monoject 221n/a06:2106:0806:15
Terumo 231UTW07:1607:0307:09
Monoject 221.5n/a07:2107:1307:17
Terumo 251UTW13:2113:2013:20

TW İnce Duvarlı

UTW Ultra İnce Duvarlı

Dondurulmuş İğneler

Bazı insanlar iğneleri kullanmadan önce dondurur. Bunun nedeni, bir plastik cerrahın iğneleri kullanmadan önce -insan – üzerinde dondurduğu, donmuş ve oda sıcaklığındaki iğneler kullanılarak yapılan enjeksiyonla ilişkili ağrı (2001) Denkler K Amerikan Tabipler Birliği Dergisi 286 s1578, hastaların %76.6’sının donmuş iğneleri daha az ağrılı bulduğunu tespit etti. 

İğneleri dondurmak kediler için her zaman bir fark yaratmayabilir ancak denemeye değer olabilir. Bunu denemeye karar verirseniz, steril ambalajın olumsuz etkilenmesi ihtimaline karşı iğneleri birkaç günden fazla dondurmayın.

IV Uygulama Setleri (Venosetler veya Serum Setleri)

Torbadan serumun damlamasına izin veren subkutan serumlar veriyorsanız (set verme yöntemi), IV uygulama seti olarak da bilinen bir venoset’e ihtiyacınız vardır. Genellikle reçete edilir (bu, hangi eyalette yaşadığınıza bağlıdır). Serum torbalarında olduğu gibi, DEHP içermeyen bir set kullanmak isteyebilirsiniz (Hospira’nın bir seti var). 

Uygulama setlerinde dikkate alınması gereken iki faktör vardır, akış hızı ve uzunluk. Uzunluk açısından, bu setlerin çeşitli uzunlukları vardır ancak çoğu kişi 72, 80 veya 100 inç uzunluğundaki setleri tercih eder. 

Akış hızı açısından, örneğin 10 damla/ml gibi bir damla/ml referansı göreceksiniz. 10 damla/ml, 10 damlanın 1 ml sağladığı anlamına gelir, yani 100 ml veriyorsanız 1000 damla vermiş olursunuz. Bu nedenle, 10 damla/ml veya en fazla 15 damla/ml’lik bir uygulama seti isteyebilirsiniz çünkü daha yüksek sayı/yavaş akış hızı uygulama setleri çok uzun sürer. 

Bin damla kulağa çok gibi geliyor ancak ne kadar serum verdiğinize ve kullandığınız iğnenin boyutuna bağlı olarak, kedinize bu boyutta serum vermeniz sadece 3-4 dakikanızı alacaktır. Açıkça, 15 damla/ml’lik bir set, serumları vermek için 10 damla/ml’lik sete göre %50 daha uzun sürer ancak diğer yandan daha yavaş akış hızı bazı kedilere uygun olabilir ve serumları daha iyi tolere ettikleri anlamına gelebilir. Kediniz için hangisinin daha iyi olduğunu görmek için denemeniz gerekir. PharMerica University , çeşitli damla/ml oranlarının hızını gösteren bir tablo yayınlamıştır. 

Bazı venosetlerde, iğneyi yerine sabitlemek için bir luer kilidi bulunur ve çoğu kişi bunu faydalı bulur. Bazı venosetlerde, belirli ilaçları eklemek için kullanabileceğiniz bir bağlantı noktası bulunur. Bunu yaparsanız, ilaçları yalnızca bu amaca uygun biçimde kullanmalısınız.

Çoğu insan, iğnenin takılı olduğu uç steril tutulduğu sürece 2-3 torba serum için aynı uygulama setini kullanır. Uygulama setinden iğneyi çıkarmak istediğinizde oldukça zor olabilir. Pense veya bir çift lastik eldiven kullanmak yardımcı olabilir. 

Bkz. Stokçular için Sarf Malzemelerini Ucuz Temin Etme, sayfası. 

Mar Vista Vet’in serum vermeye hazırlanma hakkındaki videosu çok yararlıdır.

Dr Mike Ontiveros’un subkutan serumlar için venoset hazırlamayı gösteren bir videosu var.

IV Askısı

Bir serum uygulama seti aracılığıyla serum verilmesi, serumların verilmesinde yerçekimi esasına dayandığından, birçok kişi süreci hızlandırmak için serum torbasını yükseğe asmaya çalışır. Bir elbise askısı da kullanabilirsiniz ancak bazı kişiler serum askısı almaya karar verir. Bu, kediniz uykuluyken serum vermek daha kolay oluyorsa, yardımcı olabilir. 

Amazon , şu anda (Temmuz 2020) mevcut olmamasına rağmen, nakliye dâhil 30 doların altında uygun bir askı satıyor. 

Dr C Wladis , serum torbasının yüksekliğinin teslimat hızını nasıl etkilediğini linkteki yazısında açıklıyor.

Kedinizi Hazırlamak

İdeal olarak, belirlenmiş zamanları içeren bir rutin oluşturursanız ve buna bağlı kalırsanız, genellikle hem size hem de kedinize kolaylık olur. Onlara ilaç ve/veya serum vermek üzere olduğunuzu söyleyen özel bir kelime veya kelime öbeği seçebilirsiniz. Kediniz kısa sürede bunun ne anlama geldiğini öğrenecek ve diğer zamanlarda ona yaklaştığınızda strese girmeyecektir. 

İşlem sırasında kedinizle konuşun ve onu rahatlatın ancak aşırıya kaçmayın yoksa korkmakta haklı olduğunu düşünebilir. Kendiniz gergin olmamaya çalışın kediniz bunu hissedecektir; her şey hakkında çok gerçekçi olmayı hedefleyin. Ona ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı söyleyin — birçok insan bunun yardımcı olduğunu düşünüyor. 

Bazı kediler uykulu olduklarında subkutan serumları daha iyi tolere eder. 

Bazı kedilere tanıdık bir yerde serum verilirse daha mutlu olurken, diğerleri serumlar garip bir yerde, belki de normalde girmelerine izin verilmeyen bir odada verilirse daha fazla yardımcı olabilir. Deneyin ve en iyi neyin işe yaradığını görün. 

İşte insanların bulduğu ve süreci kolaylaştıran bazı yöntemler.

 • Feliway veya Zylkene
 • Dikkat dağıtma ve rüşvet
 • Kısıtlama
 • Mandal (pim) hilesi

Sakinleştirici Yöntemler – Feliway veya Zylkène

Feliway

Feliway , bir kedinin yüzünde doğal olarak bulunan feromonların bir kopyasıdır. Bir kedi yüzünü bir şeye sürttüğünde, kedinin daha rahat hissetmesini sağlayan bu feromonlarla işaretler ().  

Bazı insanlar Feliway’in subkutan serumlar verirken yardımcı olabileceğini düşünüyor. Kedi veteriner danışmanlığının iyileştirilmesi: kedilerin stresini azaltmada Feliway spreyinin faydası (2016) Pereira JS, Fragoso S, Beck A, Lavigne S, Varejão AS & da Graça Pereira G Journal of Feline Medicine & Surgery 18(12) pp959- 964, makalelerinde, çalışmadaki ailelerin, Feliway verildiğinde bir plaseboya kıyasla kendi kedilerini “daha kolay/daha rahat” bulduklarını söylemektedir. 

Feliway setlerini satın alabilir ve genellikle serum verdiğiniz odada açık bırakabilir veya sprey versiyonunu kullanabilirsiniz.

Tamamen Pets , Feliway’in çeşitli versiyonlarını satar. 

Petguys da öyle. 

Vet UK, Feliway’i İngiltere’de satıyor.

Zilkène

Zylkène , sütteki protein olan kazeinden elde edilen doğal bir üründür. Life Extension Magazine’de biyoaktif süt peptitlerinin neden sakinleştirici olabileceğine dair makaleye göz atabilirsiniz. Alfa-kazozepinin (Zylkene) kedilerde anksiyete üzerine etkisi (2007) Beata C, Beaumont-Graff E, Coll V, Cordel J, Marion M, Massal N, Marlois N & Tauzin J Journal of Veterinary Behavior: Clinical Applications and Research 2 (2) , pp40-46, adlı makalede de, bunun etkili göründüğü ve bazı kedilerin subkutan serum ‘ları kabul etmesine yardımcı olduğu belirtiliyor.

Zylkène genellikle Avrupa’daki veterinerlerden temin edilebilir. ABD’de Amazon’da bulunabilir. Kapsülü açıp içindekileri yiyecekle karıştırabilirsiniz. Etkisinin başlaması birkaç hafta sürebilir, bu yüzden çok erken pes etmeyin (https://www.ubuy.com.tr/tr/search/index/view/product/B01M01AD0U/s/zylkene-vetoquinol-75mg-120-capsules/store/store?amp=true).

Dikkat Dağıtma ve Rüşvet

Bazı kedilerin dikkatleri subkutan serum sırasında biraz yiyecekle dağılabilir. Cookie, kan alımı için sakinleştirilmesi gereken bir kediydi ancak gördüğünüz gibi, deri altı serumu almakta sorun yaşamadı ve işlem sırasında yemekle kolayca dikkati dağılabildi.

Bu nedenle kısıtlama gerekmedi. Bence bu, birçok kedinin subkutan serumları çok iyi tolere edebileceği konusunda şüphesi olan veterinerleri ikna etmek için harika bir fotoğraf. 

Dr Sophia Yin , kedinizin enjeksiyonlara tepki vermemek üzere eğitmek için ödül mamalarının nasıl kullanılacağını gösteren fotoğraf ve bir videoyu paylaşmış.

İşlem sırasında kedinizi beslememeyi tercih etseniz bile, birçok kedi serumdan sonra aç hisseder. Bu nedenle kedinize daha sonra biraz yiyecek verebilirsiniz – Thomas’ı iyi bir çocuk olmanın ödülü olarak her zaman besledik. 

Kısıtlama

Bazı kediler, subkutan serumlar sırasında, elle veya bir kedi kısıtlama örtüsüyle veya üst açıklığı olan bir taşıma sepetinde tutulduklarında, sonuç daha iyi olur. Bununla birlikte, kısıtlanmazlarsa ve bir tür kontrole sahip olduklarını hissederlerse, yardımcı olma olasılıkları daha yüksektir. Kediniz genel olarak tutulmayı sevmiyorsa, muhtemelen subkutan serum sürecinde de tutulmaktan hoşlanmayacaktır. Kedinizi en iyi siz tanırsınız, hangisinin daha iyi olacağına siz karar verin.  

ThunderShirt (fırtına korkusu kıyafeti) bir kısıtlama cihazı olmaktan ziyade, anksiyeteyi azaltma amaçlı, hafif bir sabit basınç sağlayan bir giysidir. Köpekler için tasarlanmıştır ve Anksiyete bozukluğu teşhisi konan köpeklerde basınç sargısının (ThunderShirt) kalp atış hızı ve davranışı üzerindeki etkisi (2014) King C, Buffington L, Smith TJ, Grandin T Journal of Veterinary Behavior 9(5) pp215 -221 adlı makalede etkili göründüğü bildiriliyor. Subkutan serum vermek için etkili olup olmayacağını bilmiyorum (giysi nedeniyle enjeksiyon alanına erişmenin kolay olabileceğinden değilim) ama başka durumlarda kedilerini sakinleştirmek için giysiyi başarıyla kullanan insanları duydum. Lütfen veterinerinizin onayı olmadan kullanmayınız.

Havlu sargılı rahat kediler, videosunda, Dr Yin’in zor bir kediyi sadece birkaç battaniye kullanarak nasıl tutabildiği anlatılıyor. 

Kedi dostu muamele ve kedi uygulamasında müşteri uyumluluğunu artırma (2015) Scherk M, makalesinde, kediniz için stresi azaltmaya yönelik yararlı öneriler verilmektedir.

Kısıtlama Ürünleri

ABD’deki Four Flags, kedinizi tedavi ederken veya deri altı serumları uygularken kedinizi rahatça tutabileceğiniz Cat Sack isimli ürünü satıyor. Çok hareketli kedilere yardımcı olabilir ve çoğu kedi bunu bu ürüne tepki vermiyor gibi görünüyor. Bunu kedime uyguladım ve hiç aldırmadığını görünce şaşırdım. 

Amazon ‘da da Cat Sack’i çeşitli boyutlarda çeşitli fiyatlarla bulabilirsiniz (kediniz için doğru boyutu satın aldığınızdan emin olun). 

Amazon da ayrıca Cozy Comfort Carrier da satılıyor ancak bu türü henüz kullanan birini tanımıyorum, bu yüzden uygun olup olmadığından emin değilim..

Çamaşır Mandalı (Elbise Mandalı)

Kediniz subkutan serum sırasında fazla tepki gösterir veya strese girerse, mandal hilesini deneyebilirsiniz: Bu, 2000 yılında bir akupunktur uzmanı veteriner tarafından Lori adında bir bayana önerilen bir akupresür şeklidir. Joan’un Sassy’si bu yönteme modellik ediyor. 

Resimdeki Sassy, özellikle sakin bir kedi değildi ancak bu yöntem Joan’ın Sassy’ye serumlarını başarılı bir şekilde ve her ikisi için de çok daha az stresle vermesini sağladı. Her zamanki gibi, bunu denemeden önce lütfen veterinerinize danışın. 

Sakin olduğunda ve deri altı serumlara başlamadan önce “kediyi mandallamanız” gerekir. Kedi rahatsız olup kaçmak için kıvranmaya başladığında işe mandallamaya çalışmak işe yaramaz. 

Standart ahşap mandalları alın ve cildin gevşek olduğu kafatasının arkasından başlayarak kedinin ensesini klipsleyin. 

Ensenin ortasında bir “çıkıntı” oluşturmak için yan yana üç elbise mandalı takarsınız. Bazı kedilerde etkili olması için enseye altı adede kadar mandal yerleştirilmesi gerekebilir. Düzgün yapıldığında tıpkı bir “kitty mohawk” gibi görünür.

Yandan böyle görünür. Dişlere yeterince deri sıkıştırmazsanız mandallar tutmayabilir, bu nedenle içlerinde baskı oluşturacak kadar deri olduğundan emin olun ancak kediyi incitmemeye dikkat edin. Çoğu kedi birkaç dakika içinde biraz rahatlar – hatta bazıları yan yatar. 

Daha sonra subkutan serumu deri altına verebilirsiniz. Serumu bitirdikten sonra, klipsleri kaldırabilirsiniz ve kedi birkaç dakika içinde tamamen normale dönecektir.

Bu teknikten ilk kez bahsetmemden sekiz yıl sonra , evcil kedilerde tutam kaynaklı davranışsal inhibisyon (‘klipnoz’) (2008) Pozza ME, Stella JL, Chappuis-Gagnon AC , Wagner SO , Buffington CA Journal of Feline Medicine and Surgery 10(1) pp82-7.de bir çalışma yayınlandı ve “PIBI’nin çoğu kedide hafif kısıtlama için yararlı olduğu” sonucuna varıldığını bildirdi.  

Bu amaçla özel klipsler de satın alabilirsiniz ancak mandallarla tamamen aynı şekilde çalışırlar ve mandallar çok daha ucuzdur ve hızlı bir şekilde uygulanması daha kolaydır.

2011 yılında, Evcil Hayvan Davranış Danışmanları Derneği’nin birkaç üyesinin, bu tekniğin kullanımı konusunda çekinceleri olduğunu öğrenmek beni endişelendirdi. Kedi sakin ve uysal görünse de aslında çok stresli olduğuna inanıyorlar. Bu anlamda, tavşanları sırt üstü çevirdiğinizde, tavşanlar için son derece stresli olan trans haline çok benzer olacağı belirtiliyor. Bunu araştırıyorum. Ohio Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi , yukarıdaki çalışmada deneydeki kedilerin streste olmadıklarına ilişkin yorumlarının vurgulanmadığını düşündükleri belirtiyorlar. 

Şubat 2000’de bu yararlı ipucunu önerdiği ve burada paylaşmama izin verdiği için Lori’ye ve fotoğraflar için Joan ve Sassy’ye teşekkürler.

Başlama Zamanı

Malzemelerinizi ve kedinizi aldınız ve hepiniz hazırsınız. İhtiyacınız olan tüm malzemelerin hazır olduğundan emin olmak için kediniz olmadan bir deneme çalışması yapmanız iyi olabilir. Ama daha sonra kedinize iğneyi uygulamanız gerekecek. Korkuyorsunuz. Endişelenmeyin, bu tamamen normal. İlk seferde olabilir veya olmayabilir. Serumun tamamını (hatta hiçbirini) veremezseniz, başarısız olursanız endişelenmeyin. Birçok insan ilk seferde sadece 30 ml kadar serum verir. Zamanla daha iyi olacaksınız! 

Olumlu düşünmeye çalışın. Kediniz korkup korkmadığınızı hisseder ve buna tepki vererek bir kısır döngü yaratır. Bu yüzden olumlu düşünün ve unutmayın, siz ve kediniz sonrasında ne kadar iyi geleceğini anladığınızda, uyumla devam edeceksiniz. 

Unutmayın, kediler suçluluk duygusu yaşatmakta iyidirler. Bazı kediler iğne olmasa bile yaygara koparır! Ancak kötü bir duruma dönüşürse bırakın ve daha sonra veya ertesi gün tekrar deneyin.

 • Eyer bölgesi
 • Cildi uyuşturma veya temizleme
 • İğnenin takılması ve yerleştirilmesi
 • Kendini iğneyle bıçaklarsan
 • Serumların verilmesi

Çoğu insanın başlarken en yararlı bulduğu web sitesi Sophia’nın deri altı serumlarını vermesidir . Subkutan serum vermenin iki farklı yöntemini görmek için bu sayfalardaki subkutan serum vermenin fotoğraflarını da görebilirsiniz:

Eyer bölgesi

Enjeksiyonlarınızı boyun bölgesi ile sınırlandırmanıza gerek yoktur hatta yara dokusu oluşma olasılığını en aza indirmek için gövdenin etrafında çalışmak daha iyidir.

Kabaca söylemek gerekirse, serumu eyer bölgesinde herhangi bir yere enjekte edebilirsiniz (Sophia da olduğu gibi. Sayfanın sonuna doğru bakın). Bazı insanlar bir saat yönünde hareket eder, her serum verdiklerinde bir santim daha kaydırır. Bazıları, bir gün soldan, ertesi gün sağdan, her seferinde önceki enjeksiyon bölgesinden biraz uzaklaşarak serum verir. 

Biraz deneme yapın çünkü bazı kedilerin tercihleri ​​vardır. – Örneğin Thomas daha çok sağdan sola doğru enjekte edilmeyi tercih ediyor. Omurgaya dokunmamaya dikkat edin.

Bölgenin Uyuşturulması veya Temizlenmesi

Bazı insanlar lidokain kullanır ancak kediler için toksik olabileceğinden önerilmez. Pet Place de, “Kedilere özellikle ilaca duyarlı olma eğiliminde oldukları için lidokain verildiğinde dikkatli olunmalıdır.” yazar. Lokal anestezik toksikoz (2000) Welch LS Toxicology Brief , adlı makalede “Kediler lidokainin CNS etkilerine karşı hassastır, bu nedenle lidokaini antiaritmik veya lokal anestezik olarak verdiğinizde onları nöbetler açısından izleyin” deniyor. Topikal kremler ve evcil hayvanlar: Tehlikeli bir -combination da ASPCA lidokaini izleme listesine almıştır. Her durumda, keskin iğneler kullanırsanız, subkutan serumlar gerçekten acı verici değildir.

Ayrıca önce alkolle silmeniz gerekmez. Alkolün işlemesi için zaman gerekir (yaklaşık 30 dakika) ve çoğu insan o kadar uzun süre beklemek istemediğinden biraz anlamsız. Critical Care DVM, “İğneyi takmadan önce cildi alkolle “sterilize etmek” gerekli değildir. Gerçekte, cilde biraz alkol sürmek cildi sterilize etmez ve alkolün kokusu ve hissi evcil hayvanınızı rahatsız edebilir.” Bölgeyi temizlemeye hevesliyseniz, veterinerinizden klorheksidin (ebegümeci) kullanmasını isteyin. Klorheksidinin etkili olması için sadece 30 saniye beklemeniz gerekir ancak subkutan serum vermeyi bitirene kadar temizlenmemelidir.

Üçgen/Çadır (Kese)

Deri ile iyi bir üçgen (kese) oluşturursanız, kedinize daha kolay enjekte edebilirsiniz. Solda Thomas’a yaptığımız üçgeni görebilirsiniz.

Bir okuyucumuz, kedi tasma takıyorsa ve yakınına serum veriyorsanız, serum sonunda tasmanın rahatsız edici şekilde sıkışmadığından emin olmanız gerektiğini söylememi istedi.

İğnenin Yerleştirilmesi

İğneyi takmadan önce pürüzsüz ve keskin olup olmadığına bakın. Nadir durumlarda, iğneler arızalı olabilir ve üzerinde iğneyi yerleştirmeyi zorlaştıran küçük bir kıymık olabilir. Kediniz normalde iğneyi batırmanızdan çekinmiyor ancak aniden tepki veriyorsa, nedeni bu olabilir.

Kedinizin iğneyi batırdığınızda irkilmesinin bir başka nedeni de bir kasa dokunmanızdır. İğneyi geri çekin, kedinizi rahatlatın ve başka bir noktada (yeni bir iğne ile) tekrar deneyin. 

Ürperme çok nadiren olur ancak düzenli olarak meydana geliyorsa, acı veren bir tür serum (salin veya Normosol gibi) kullanıyor olabilirsiniz. Bu durumda veterinerinizle başka bir serum türüne geçme konusunda konuşabilirsiniz. .

Bazen iğne girdiğinde bağıran kedileri duyuyorum ama iğneyle ilgili olmayabilir. Bunu anlamak için, sahte bir enjeksiyon denemesi yapın. Yani iğneyi kedinizin derisine yakın tutun ve kedinize parmaklarınızla dokunarak enjeksiyon yapıyormuş gibi davranın. Kediniz hala bağırıyorsa, size suçluluk duygusu yaşatmayı seven bir kediniz olduğunu anlayabilirsiniz.

İğneyi doğru şekilde batırmanız gerekir. İğne yandan şöyle görünür: ______\ veya bu şekilde:  l ____. İğneyi kedinizin sırtına paralel tutarak oluşturduğunuz üçgene/çadıra iğneyi yumuşak bir şekilde batırın.

İğneyi sadece üçgene doğru hareket ettirmek değil, aynı zamanda iğneyi karşılamak için deriyi hafifçe kaldırmak da yardımcı olabilir. İğnenin üçgenin diğer ucundan çıkmadığından emin olun çünkü eğer öyleyse serum sızacaktır.

İğneyi Yerinde Tutmak

İğneyi hafifçe yerinde tutun (bunu kelebek infüzyon seti ile yapmak daha kolaydır). 

EZ IV Harness , Tanya’nın CKD Destek Grubunun bazı üyeleri tarafından da kullanılmıştır. Kedinin biraz dolaşmasına izin verir, bu da kısıtlamayı sevmeyen kediler için daha iyi olabilir. İğneyi yerinde tutmaya yardımcı olur, böylece sizin tutmanız gerekmez. Tanya kodunu girdiğinizde %15 indirim alırsınız.

Madison’a evde subkutan serum vermek bölümünde, bandajla yapılmış ev yapımı bir tasmanın nasıl kullanılacağını gösterilmektedir. 

Fikir alışverişi: serum hortumlarını yerine klipsleyin (2011) Chatt K Veteriner Tıbbı yazısında, serum hortumunu ve iğneyi yerinde tutmak için küçük saç tokaları kullanılmasını önerir. 

İğne dışarı kayarsa, başka bir iğne ile tekrar deneyin. Ancak bir seansta bir kediye ikiden fazla iğne batırmam. Bu yüzden iğne bir kereden fazla kayarsa, vazgeçip başka bir zaman tekrar denerim.

Çoklu İğne Aparatı

Birleşik Krallık’taki bazı veterinerler, birden fazla iğne kullanılmasını önermektedir (örneğin tek bir yerden yalnızca 20 ml verilmesi, bu nedenle 100 ml alan bir kediye beş iğne takılması). Bu tamamen gereksizdir. International Cat Care ‘e göre, “Genellikle tek bir SQ enjeksiyon bölgesinde yaklaşık 10-20 ml/kg serum verilebilir (orta boy bir kedi için yaklaşık 60-100 ml).

İğneyi Takarken Sorun – Kalın Deri

Bazen deri sert olabilir, bu nedenle iğneyi batırmak zordur. Bunun birkaç olası nedeni vardır. İlk olarak, belki de dehidrasyonu gösterebilir.  Bu durumda kedinizin kesinlikle serumlara ihtiyacı vardır. İkincisi, yara dokusu nedeniyledir. Bu aslında yaygın değildir ve genellikle uzun bir süre (ay yıl) yara olmaz ama bunu önlemek için serumları saat yönünde kaydırarak yapmak bir yoldur (Bkz. yukarıda anlatılanlar).

Kendini İğneyle Yaralamak

Bir gün, mutlaka yanlışlıkla kendinizi bir iğne ile yaralayacaksınız. Genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Hemen hemen herkesin başına gelir. Bununla birlikte, bağışıklık sisteminiz zayıfsa veya o bölge kızarırsa, ağrıyorsa veya endişeleniyorsanız tıbbi yardım alabilirsiniz. Tetanoz aşınız yoksa, yaptırmanız önerilebilir.

Serumların Verilmesi

Gerçekte işlem sadece 2-5 dakika sürmelidir. Bundan daha uzun sürüyorsa, nedenini bulmak için bu sayfanın geri kalanını incelemeniz gerekir. 

Kediniz yaptırmamak için mücadele ediyorsa panik yapmayın, nedenini bulmaya çalışın. Serum acı verici olabilir (bkz yukarıdaki  bilgiler). Serumların ısıtılmaması bazı kediler için rahatsız edici olabilir. Bazen de iğnede bir diken/kıymık olabilir.

Kediniz başlangıçta sakin ama bir veya iki dakika sonra sizinle mücadeleye başlıyorsa, bunun nedeni bir bölgeye çok fazla serum vermeniz ve rahatsız olmaya başlaması olabilir. Genel olarak söylersek, bir bölgeye 100 ml’den fazla vermemelisiniz. Ayrıca iğnenin hareket etmemesi ve kedinizi tahriş etmemesi için iğneyi yerinde tuttuğunuzdan emin olmalısınız.

 • Basınçlı set
 • Akışkanların ölçülmesi

Pressure Infusor (Basınçla Çalışan Serum Seti)

Çok fazla mücadele eden kedileri olan bazı insanlar, serumların daha hızlı akmasına yardımcı olmak için bir basınçlı infüzör kullanır. Basınçlı infüzör, içine bir serum torbasının yerleştirildiği özel bir torbadır ve serumu serum torbasından daha hızlı akıtmak için bir pompa kullanılır. Yoğun Bakım Tıbbı Derneği, bunların nasıl çalıştığı hakkında ayrıntılı bilgi verir.  Veterinerinizin bunu reçete etmesi gerekir.

Prensipte,  basınçlı bir infüzör kullanarak, bir dakikadan daha kısa sürede 100 ml serum verebilirsiniz  ancak kediyi rahatsız edecek kadar hızlı akmamasına dikkat etmeniz gerekir. Serumlar çok hızlı aktığı için kedinize çok fazla serum vermemeye de çok dikkat etmelisiniz. 

Teorik olarak basınçlı infüzör torbaları sadece bir kez kullanılmalıdır ancak bazı insanlar bunları birden fazla kullanır. Veterinerinize danışın.

Sun Med , çeşitli serum torbalarına uygun basınçlı infüzörler üretir.

Serumun Ölçülmesi

Serumları doğru vermek önemlidir. Özellikle kalp rahatsızlığı olan kediler için tek seferde çok fazla vermek riskli olabilir. Aşağıda belirtildiği gibi, ne kadar serum verdiğinizi ölçmenin birkaç yolu vardır. 

Bir kez yanlışlıkla çok fazla serum verirseniz, muhtemelen sorun olmayacaktır ancak veterinerinizle görüşün ve aşırı hidrasyon belirtileri olup olmadığına dikkat edin . 

Önceki miktar uygun şekilde emilene kadar asla daha fazla serum vermeyin.

 • Enjektörler
 • Serum torbasının işaretlenmesi
 • Damlaları saymak
 • Serum torbasının tartılması
 • Buretrol

Enjektörler

Enjektör yöntemini kullanıyorsanız verdiğiniz miktarı çok doğru bir şekilde ölçebilirsiniz.

Serum Torbasını İşaretleme

ABD’de, torbanın üzerinde genellikl 1’den 9’a veya 10’a kadar olan sayılar bulunur. Bu sayılar 100 ml’yi temsil eder ve torbayı astığınızda, genellikle 1 numaranın üstte olduğu söylenir. Örneğin, serum seviyeniz 7 ise, torbanın toplam 700 ml’sini kullanmış ve 300 ml’si kalmıştır. Bununla birlikte, birçok insan, özellikle torbanın sonuna yaklaştıklarında, işaretlerin çok doğru olmadığını düşünüyor. 

Serum torbaları İngiltere’de genellikle işaretlenmez. Bazı insanlar torbayı kalıcı bir işaretleyici (sabit kalem) ile işaretler ancak mürekkep serumlara sızabileceğinden, bu önerilmez ancak intravenöz serumların infüzyon torbasına yazılarak kontaminasyonu: gerçek veya kurgu (2014) Langston JD, Monaghan WP & Bush M International Journal of Advanced Nursing Studies 3(1) ss18-19, adlı makalede, aslında bunun serumların verilmesi sırasında gerçekleşmediği belirtilmektedir. 

Damlaları Sayma

Bir serum uygulama seti kullanıyorsanız , bunlar ml başına damla olarak ölçülür. Çoğu kişi ya 10 damla/ml ya da 15 damla/ml setleri kullanır. 100 ml vermek istiyorsanız ve 10 damla/ml’lik set kullanıyorsanız 1000 damla 100 ml’ye eşittir. 100 ml vermek istiyorsanız ve 15 damla/ml’lik bir set kullanıyorsanız 1500 damla 100 ml’ye eşittir. 

Açıkçası bu kadar çok damlayı saymak çok sıkıcı olur ancak 10 damla/ml’lik bir set kullanarak 100 damla vermenin ne kadar süreceğini hesaplamayı düşünürseniz, ardından bunu on ile çarpabilirsiniz. Örneğin, 100 damlanın hazneye damlaması 30 saniye sürerse, 1000 damla veya 100 ml vermek beş dakika (30 saniye çarpı on) sürer. 

Yine de bu yöntem, ne kadar serum verdiğinizi ölçmenin çok doğru bir yolu değildir.

Serum Torbasının Tartılması

Serum uygulama seti kullanıyorsanız, askılı teraziler ne kadar serum verdiğinizi hesaplamanıza yardımcı olabilir. 100ml serum 100g ağırlığındadır, bunu yapmak çok zor değildir. Askılı teraziler genellikle en iyi seçimdir.

Pesola , popüler bir askılı terazi markasıdır ancak oldukça pahalıdır.

Askılı teraziler ayrıca Amazon’dan bu linkte ve bu linkte mevcuttur. 

Amazon UK’de ayrıca askılı olmayan teraziler vardır ve Tanya’nın CKD Destek Grubunun bir üyesi bu terazileri başarıyla kullanmıştır.

Büretrol/Büret

Bu terimler genellikle birbirinin yerine kullanılır. Bildiğim kadarıyla, bir büret, kesin serum miktarlarını ölçmenizi sağlayan bir mekanizmadır. Büretrol, serumları veya diğer ilaçları verirken temelde aynı işlemi yapan bir büreti içeren bir cihazdır (https://www.youtube.com/watch?v=nvsjOM0xgtE&ab_channel=BuretrolVideos). Baxter’da buretrollerin fotoğraflarını bulabilirsiniz. 

Buretroller, kedinize verdiğiniz serum miktarını ölçmek için yararlı olabilir ancak bazılarının ekli bir serum uygulama seti ile geldiğini unutmayın; bu mekanizma, setin hızının, kedinize serumları ne kadar çabuk verebileceğinizi kontrol ettiği anlamına gelir. Buretroller genellikle yavaş akım normal intravenöz serumlar için kullanıldığından, bunlardan bazıları CKD kediye serum vermek için çok yavaştır: 60 damla / ml (bakınız yukarıdaki  damla hızları). Bu nedenle çoğu kişi, ABC’lerin IV’lerinde gösterildiği gibi, ek bir büretrol kullanır.  Bu, hızın uygulama setinizin damlama hızı ve iğnenizin boyutu tarafından belirlendiği anlamına gelir.

Serum uygulama setinizin ucundaki sivri ucu silindirin altına takarsınız. Daha sonra büretrolün ucundaki sivri ucu serum torbanızın ucuna takarsınız.

Büretrolün bir başka avantajı da, bir torbayı defalarca ısıtmak yerine, o gün vereceğiniz serum miktarını kolayca ısıtabilmenizdir. 

Bazı büretroller boşaldığında otomatik olarak durur. 

Büretrollerin nereden satın alınacağını öğrenmek için Malzemeleri Ucuza Elde Etme bölümüne bakınız.

Deri Altı Serumdan Sonra

Çoğu kedi serum aldıktan sonra kendini daha iyi hisseder ve genellikle daha aktif ve iştahı daha iyidir. Kediniz serum aldıktan sonra uyuşuk hale gelirse veya iştahını kaybederse, bu aşırı hidrasyon veya kalp problemlerinin bir işareti olabilir. Kediniz kusarsa, bunun nedeni kullandığınız serum türünde olabilir (bkz yukarıdaki bölüm). Veterinerinizle bu konuda görüşün.

 • Serum sızıntısı
 • Kan görülmesi
 • Serum torbası
 • Çatırdama sesleri

Serum Sızması

İğneyi çıkardıktan sonra bazen kedinizin tüylerine biraz serum sızdığını görebilirsiniz, bu normaldir. Enjeksiyon bölgesini bir dakika kadar bastırır veya masaj yaparsanız, serum sızıntısı olasılığı en aza inecektir.

Kan görülmesi

Bazen iğneyi geri çekerken biraz kan görebilirsiniz. Bu genellikle küçük bir damara dokunduğunuz anlamına gelir ve endişelenecek bir şey değildir.

Serum Kesesi

Kısa bir süre sonra, enjekte ettiğiniz serum kesesi kedinin vücudunda hareket edebilir. Ön ayaklardan birine inebilir veya sadece karın kısmında kalabilir. Bu normaldir ve endişelenecek bir şey değildir – bunu bir devenin hörgücü gibi düşünün. 6-8 saat içinde yavaş yavaş emilir. 

Yine de, serumun sürekli olarak ön bacağa doğru hareket ettiği bir bölgeye tekrar enjeksiyon yapmaktan kaçınmak daha doğrudur. Çünkü bu durum kedi için rahatsız edici olabilir (biraz geriye yapmaya çalışın) ve verdiğiniz serum emilene kadar asla daha fazla serum vermemelisiniz.

Deri Altı Çıtırtı Sesi (Subkutan Krepitus)

Ara sıra, deri altı serum verdikten sonra kedinizin derisinin altında bir “çıtırtı” sesi duyabilirsiniz ve/veya o bölge “yumuşak/sünger gibi” görünebilir. Bu basitçe, derinin altına biraz hava girdiği (deri altı krepitus olarak bilinir) ve birkaç gün içinde kendi kendine geçmesi gerekir. 

Sürekli olmadıkça, genellikle endişelenecek bir şey değildir. Eğer öyleyse, bunu veterinerinizle konuşmanızı tavsiye ederim çünkü bu, kedinizin aşırı serum aldığı anlamına gelebilir, bu durumda verdiğiniz serum miktarını azaltmanız gerekir veya derinin altında daha az hava kalmasına izin verecek şekilde tekniğinizi geliştirmeniz gerekebilir.

Hemşire Yolu Blogu, hava kabarcıkları alma olasılığının nasıl azaltılacağı hakkında bazı bilgiler içerir.

Sarf Malzemelerinin Yeniden Kullanılması

Venosetlerin Yeniden Kullanılması (IV Setler)

Çoğu insan, serum torbasını her değiştirdiğinde venoseti değiştirir ancak bazı insanlar bunları iki serum torbası için kullanır. Venoset’i iki torba için kullanıyorsanız, ilk torbayı bitirir bitirmez, onu kirletmemeye dikkat ederek hortumu yeni torbaya takın.

İğneleri Yeniden Kullanmak

Bu önerilmez çünkü bir iğneyi sadece bir kez kullanmak bile iğneyi köreltir ve deforme eder. Tekrar kullanmak, kedi için daha acı verici hale getirir. Diyabetli Çocuklar’da, kullanılmış bir iğnenin nasıl göründüğünün fotoğrafları gösteriliyor – korkutucu! Bir iğnenin tekrar kullanılması enfeksiyon riskini de artırır, bağışıklığı baskılanmış bir kedi için de iyi değildir. 

İğneleri çok ucuza temin edebilirsiniz (Sarf Malzemelerini Ucuza Temin Etme bölümüne bakınız), bu nedenle her iğneyi yalnızca bir kez kullanmak en doğrusudur.

İğnelerin İmhası

Bazı veterinerler, kullanılmış iğneleri onlara iade etmenize izin verebilir (eskiden yaptığım şey buydu). 

Veterineriniz buna izin vermiyorsa, iğneleri atmanın başka bir yolunu bulmanız gerekir. Genellikle veterinerinizden veya yerel eczanenizden birkaç dolar veya sterlin karşılığında bir keskin uçlu madde atma ünitesi satın alabilir ve daha sonra dolduğunda (küçük bir ek ücrete tabi olabilir) onlara geri verebilirsiniz.

Bazı insanlar iğneleri sert plastik bir kaba (serum, çamaşır tozu kabı gibi) yerleştirir. Kapağı sıkıca vidalayın ve çöp kutusuna koymadan önce “iğne” veya “keskin” etiketi yapıştırın.

Çoğu ülkede kullanılmış iğnelerin çöpe atılmasıyla ilgili yasalar vardır, bu nedenle bölgenizdeki tehlikeli atıkların yok edilmesiyle ilgili yasal kuralları kontrol etmeniz gerekir. 

Güvenli İğne İmhası , güvenli iğne imhası hakkında bilgi içerir ve ABD’deki imha yerleri için arama yapmanızı sağlar.

YAYINCININ ÖNEMLİ NOTU

KEDİNİZİ VETERİNER TAVSİYESİ OLMADAN TEDAVİ ETMEK SON DERECE TEHLİKELİ OLABİLİR.

Bu web sitesinde verilen bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için çok uğraştım ancak ben bir veteriner DEĞİLİM, sadece üç kediyle KBH geçirmiş sıradan bir insanım. Bu web sitesi sadece eğitim amaçlıdır ve herhangi bir kediyi teşhis etmek veya tedavi etmek için tasarlanmamıştır. Burada açıklanan tedavilerden herhangi birini denemeden önce, kalifiye bir veterinere danışmalı ve kediniz ve onun özel gereksinimleri için doğru rejim hakkında profesyonel tavsiye almalısınız ve burada açıklanan tedavileri yalnızca veterinerinizin tam bilgisi ve onayı ile kullanmalısınız. Hiçbir sorumluluk kabul edilmez.

Kediniz ağrılı veya sıkıntılı görünüyorsa internette vakit kaybetmeyin, hemen veterinerinize başvurun.

Kaynak: http://felinecrf.org/subcutaneous_fluids_tips.htm#fluid_types

Paylaşmak önemsemektir!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.